Umowa o badanie sprawozdania musi uwzględniać tryb zdalny

Ordynacja Rachunkowość

Koniec roku to czas na dokonanie wyboru firmy audytorskiej, która przeprowadzi badanie sprawozdania finansowego za 2020 rok. Najprawdopodobniej badanie takie będzie musiało być przeprowadzane zdalnie, co warto uwzględnić już na etapie konstruowania zapisów umowy pomiędzy firmą audytorską a klientem.

27.11.2020

Nie ma obowiązku przechowywania potwierdzeń zapłaty

Ordynacja Rachunkowość

Obowiązek przechowywania przez przedsiębiorców potwierdzeń zapłaty z terminala do kart płatniczych może wynikać z umów zawartych z firmami obsługującymi terminale. Przepisy podatkowe nie przewidują takiego obowiązku. Dotyczy to również płatności dokonywanych przez klientów, którym wydawany jest paragon drukowany przez kasę rejestrującą.

25.11.2020

WSA: Wątpliwości dotyczące zasad obliczania terminów można rozwiać po rozmowie z prawnikiem

Ordynacja Doradca podatkowy

Strona złożyła skargę, ale nie dochowała wymaganego terminu. Zasady obliczania terminów do dokonania czynności wynikają z przepisów prawa. Termin obejmuje wszystkie kolejne dni i tylko wyjątkowo jest przedłużany, o ile jego koniec przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

24.11.2020

Polska na trzecim od końca miejscu w międzynarodowym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Polska zajęła 34 miejsce na 36 możliwych w międzynarodowym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych państw OECD. To przykra i dość jednoznaczna ocena polskich regulacji i mechanizmów podatkowych. Polsce wytknięto m.in. ponadprzeciętną liczbę godzin, jakie przedsiębiorca musi poświęcić na rozliczenie VAT oraz zbyt restrykcyjne przepisy w zakresie kompensacji strat.

20.11.2020

Obsługa największych podatników od stycznia w jednym miejscu

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Ministerstwo finansów zapowiada, że od 2021 roku największych podatników obsłuży jeden urząd skarbowy. Będzie to Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Wyspecjalizowane urzędy skarbowe skoncentrują się na dużych podmiotach gospodarczych. Drobne podmioty z udziałem kapitału zagranicznego, wrócą do pozostałych urzędów skarbowych.

19.11.2020

Firmy potrzebują dodatkowego wsparcia, a nie obowiązków

Ordynacja Finanse Koronawirus

Niemal jedna piąta ankietowanych uważa, że sytuacja przedsiębiorstwa jest zła lub bardzo zła i bez pomocy państwa będzie musiało ograniczyć zatrudnienie, albo w ogóle nie przetrwa. Kluczowa jest możliwość dalszego prowadzenia działalności, niewprowadzanie nowych obciążeń i obowiązków oraz bieżące wsparcie. Takie wnioski wynikają z raportów firm, które Business Centre Club zebrał w listopadzie.

19.11.2020

Skarbówka próbuje różnych sztuczek, by podatek się nie przedawnił

Ordynacja Doradca podatkowy

NSA opublikował właśnie uzasadnienia wyroków w sprawie zawieszania biegu przedawnienia, dzięki czemu podatnicy zyskali argumenty w sporze z fiskusem. Nie powinni jednak popadać w nadmierny optymizm, bo organy podatkowe coraz częściej podejmują różne czynności, tylko po to, by nie narazić się na zarzut wszczęcia postępowania w celu zablokowania przedawnienia.

18.11.2020

Na wizytę w urzędzie skarbowym można umówić się przez internet

Ordynacja

Już nie trzeba czekać w długiej kolejce przed urzędem skarbowym, żeby załatwić sprawę. Przez internet można umówić się na konkretną godzinę. Od lata trwały testy tego rozwiązania w kolejnych województwach, a od 16 listopada usługa dostępna jest w całym kraju.

16.11.2020

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych po raz pierwszy online

Ordynacja Doradca podatkowy

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych odbył się w pełni w formule online. 173 delegatów dokonało zmian w statucie Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Było to możliwe dzięki cyfrowym narzędziom, które wdrożyła KIDP w ostatnich latach oraz przepisom ustawy antycovidowej, które dały samorządowi taką możliwość.

09.11.2020

Kontakty ze skarbówką najlepiej elektronicznie i zdalnie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów cały czas zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z Krajową Administracją Skarbową. W wyjątkowych przypadkach, w sprawach, których nie można załatwić online, podatnicy będą obsługiwani w urzędach skarbowych.

04.11.2020

Doradcy podatkowi będą rozmawiać o skutkach epidemii

Ordynacja Doradca podatkowy

Już 27 listopada odbędzie się XVIII Ogólnopolska Konferencja Podatkowa z cyklu „Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika”. Przedstawiciele resortu finansów, organizacji zrzeszających przedsiębiorców, eksperci z zakresu ochrony zdrowia oraz doradcy podatkowi z kraju i zagranicy będą mówić o ochronie przedsiębiorców w dobie pandemii. Spotkanie odbędzie się online.

03.11.2020

Nowe uprawnienia urzędników i ograniczenia praw podatników

Ordynacja Doradca podatkowy

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw z 5 października 2020 r. jest już na etapie uzgodnień sejmowych. Dokument zawiera szereg zmian dotyczących w szczególności zwiększenia uprawnień urzędników skarbowych – pisze Oskar Wala, menadżer w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

29.10.2020

Rada do spraw przeciwdziałania unikaniu opodatkowania powołana

Ordynacja Doradca podatkowy

Minister finansów powołał w środę nowy skład rady do spraw przeciwdziałania unikaniu opodatkowania drugiej kadencji na lata 2020-2024. Odbyło się już pierwsze posiedzenie rady. Na jej przewodniczącego wybrany został dr Marcin Lachowicz. Środowisko naukowe ponownie reprezentuje prof. dr hab. Jadwiga Glumińska–Pawlic z Uniwersytetu Śląskiego, doradca podatkowy.

29.10.2020

Podstawa podatku od nieruchomości komercyjnych budzi kontrowersje

Ordynacja CIT Rachunkowość

W niedawnym wyroku WSA w Warszawie zakwestionował możliwość obniżania podstawy podatku od nieruchomości komercyjnych o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych. To kolejne orzeczenie prezentujące takie stanowisko. Orzecznictwo w tym zakresie nie jest jednak jednolite – pisze Piotr Prokocki, doradca podatkowy i radca prawny.

28.10.2020

Lewiatan: Podatnicy chcą stabilnego i jasnego prawa

Ordynacja Doradca podatkowy

Walcząc z finansowymi skutkami pandemii nie wykorzystano okazji, aby cofnąć lub trwale zmienić złe przepisy. Skupiono się bowiem na odwlekaniu szczególnie dotkliwych obowiązków na później – takie m.in. wnioski płyną z najnowszego raportu Konfederacji Lewiatan pt. „Co wiesz o zmianach podatkowych”.

22.10.2020

Słowackie spółki komandytowe na celowniku fiskusa

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe

W ostatnich latach nastąpił zauważalny wzrost kontroli podatkowych polskich podatników, którzy do końca 2014 r. wykorzystywali spółki komandytowe zarejestrowane na Słowacji do wypłaty dywidend ze spółek kapitałowych (m.in. spółek cypryjskich oraz polskich). Obecnie sprawy te są lub za chwilę będą rozpatrywane przez sądy administracyjne – piszą eksperci z kancelarii GWW.

22.10.2020

NSA: Możliwa rozprawa zamiast posiedzenia niejawnego, ale trzeba czekać dłużej

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Mimo zarządzenia o odwołaniu rozpraw i przeniesienia spraw na posiedzenia niejawne, w sądach administracyjnych istnieje możliwość składania przez strony wniosków o rozpoznanie sprawy na rozprawie. Ostateczna decyzja o trybie rozpatrzenia należy jednak do przewodniczącego wydziału lub do składu orzekającego. Zdaniem prawników, warto korzystać z tej możliwości.

22.10.2020

60 wniosków do prokuratury za nielegalne doradztwo podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Nawet 50 tysięcy złotych kary mogą zapłacić osoby i firmy, które świadczą usługi doradztwa podatkowego bez wymaganych uprawnień. Krajowa Izba Doradców Podatkowych namierzyła blisko 500 takich podmiotów w Polsce. Do prokuratury trafiło w środę 60 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa. Kolejnych kilkaset jest w przygotowaniu.

21.10.2020

Sąd przypomina MF, że objaśnienia nie mogą nakładać obowiązków na podatników

Ordynacja CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Objaśnienia ministerstwa finansów nie mają waloru normatywnego i nie mogą nakładać na podatników obowiązków nie wynikających z aktów normatywnych. A więc wbrew stanowisku resortu, podatnik dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z ulgi IP BOX może przygotować po zakończeniu roku. Z przepisów nie wynika, że ewidencje muszą być prowadzone na bieżąco.

21.10.2020

NSA w trybie niejawnym, szybciej, ale bez ostatniego słowa pełnomocnika

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Od poniedziałku posiedzenia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i wojewódzkich sądach administracyjnych położonych w obszarze należącym do strefy czerwonej odbywają się w trybie niejawnym. Zdaniem ekspertów przyspieszy to rozpatrzenie skarg, ale może pozbawić strony profesjonalnej argumentacji pełnomocników, która dla wyniku sprawy może okazać się bezcenna.

20.10.2020
Prawo.pl