Twój e-PIT działa, ale przedsiębiorcy z rozliczeniem muszą poczekać

Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy

15 lutego ruszyła akcja rozliczeniowa PIT. Potrwa do końca kwietnia 2020 roku. Od soboty poprzez usługę Twój e-PIT wpłynęło już ponad 350 tys. deklaracji, a do usługi zalogowano się ponad 1,3 miliona razy. Takie dane potwierdziło właśnie Ministerstwo Finansów. Problem mają jednak przedsiębiorcy. Elektroniczne formularze PIT-36 i PIT-36L nie działają.

18.02.2020

Firmy boją się obowiązkowego e-fakturowania

VAT Spółki

Aż 46 proc. przedsiębiorstw z krajów Unii Europejskiej obawia się, że może nie sprostać nowym wymogom dotyczącym elektronicznej wymiany dokumentów. Taki wniosek wynika z opublikowanego właśnie przez firmę VATGlobal opracowania Meeting the challenges of a changing tax landscape. Niepewność firm wynika przede wszystkim z często zmieniającego się prawa.

18.02.2020

Tu chodzi o pieniądze, zdrowie na dalszym planie

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Finanse Finansowanie zdrowia

Wprowadzenie od lipca 2020 roku podatku cukrowego ma obniżyć spożycie słodyczy i poprawić stan zdrowia Polaków. W kwietniu zacznie jednak obowiązywać niższy VAT na... paluszki, chipsy i inne niezdrowe przekąski. Rządowi zależy więc raczej nie na zdrowiu obywateli, a na dodatkowych wpływach z nowej daniny. Chodzi o trzy miliardy złotych rocznie.

18.02.2020

Uwaga na oszustów udających pracowników skarbówki

Domowe finanse PIT

Od soboty, 15 lutego, w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl dostępne są przygotowane przez skarbówkę roczne deklaracje PIT. W ten sposób można rozliczyć PIT-37, PIT-38, PIT-36 i PIT-28. Próbują to wykorzystać oszuści, którzy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail. Najlepiej nie otwierać takich przesyłek i od razu je usunąć.

17.02.2020

Za część ubezpieczenia na czas delegacji pracownik musi zapłacić podatek

PIT

Skarbówka uważa, że tylko ubezpieczenie kosztów leczenia pracownika w zagranicznej delegacji nie jest jego przychodem. Domaga się więc podatku od polisy dotyczącej assistance, następstw nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenia bagażu podróżnego. Twierdzi, że jest to przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

17.02.2020

W sobotę rozpoczął się sezon rozliczeń rocznego PIT za 2019 rok

Domowe finanse PIT

W poprzednich latach roczny PIT można było złożyć już w pierwszych dniach stycznia. W tym roku po raz pierwszy sezon rozliczeń rozpoczyna się dopiero 15 lutego. Od tego dnia będzie się także liczył termin 45 dni na zwrot nadpłaty podatku. Złożenie PIT wcześniej nie ma znaczenia. Rozliczanie podatku potrwa do 30 kwietnia.

15.02.2020

Budżet państwa na 2020 rok bez deficytu przyjęty

Finanse publiczne Finanse

Sejm przyjął w piątek ustawę budżetową na 2020 rok. W głosowaniu odrzucono ponad 460 wniosków mniejszości, podobny los podzieliły poprawki zgłoszone przez opozycję. Przyjęte zostały jedynie propozycje zgłoszone przez PiS. Znaleziono m.in. dodatkowe 10 milionów złotych na program strategii onkologicznej.

14.02.2020

Leki z ulgą w PIT, ale suplementy już nie zawsze

Domowe finanse PIT Opieka zdrowotna

Przepisy o uldze rehabilitacyjnej dają prawo do odliczenia wydatków na zakup leków. Skorzystać z nich mogą niepełnosprawni i ich opiekunowie. Inaczej trzeba jednak traktować suplementy diety. Odliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy produkt ma cechy leku i jest dopuszczony do obrotu.

14.02.2020

Darowizny i spadki w rodzinie zastępczej bez podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn. Chodzi o wprowadzenie zwolnienia z daniny osób, które przebywały w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka i traktowanie ich jak najbliższej rodziny. Zmiana ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Popierają ją wszystkie kluby parlamentarne.

13.02.2020

Roczne rozliczenie PIT

W tym roku po raz pierwszy sezon rozliczeń rocznego PIT jest krótszy. Rozpoczął się dopiero 15 lutego. Od tego dnia będzie się także liczył termin na zwrot nadpłaty podatku. Rozliczanie podatku...

13.02.2020

Kolejne zmiany w podatkach już w kwietniu

Ordynacja PIT VAT

Sejm zaczął w środę prace nad projektem dotyczącym zmian w przepisach o PIT, CIT, VAT i ordynacji podatkowej. Chodzi m.in. o stosowanie PKWiU, wystawianie PIT-40A i przesyłanie paragonów fiskalnych w formie elektronicznej. Nowe regulacje umożliwią też niestosowanie przepisów o odpowiedzialności solidarnej w przypadku dokonania płatności na rachunki spoza tzw. białej listy.

13.02.2020

Czat ze skarbówką zawieszony na czas rozliczeń PIT

Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Rozliczenie rocznego PIT ciągle nie jest proste. Podatnicy, którzy napotykają tu na wiele problemów i wątpliwości, dotychczas rozwiązań mogli szukać na czacie prowadzonym przez Krajową Informację Skarbową. W tym roku działanie czatu zostało zawieszone – do 5 maja. Sezon rozliczeń podatku kończy się jednak 30 kwietnia.

11.02.2020

Trzynasta emerytura nie wpłynie na ulgę rehabilitacyjną

Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek, że emerytury nie wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego dla potrzeb ulgi rehabilitacyjnej. Podobnie jest z alimentami na dzieci i świadczeniem uzupełniającym, określonymi w ustawie PIT, a także z zasiłkiem pielęgnacyjnym.

10.02.2020

Dostęp do usługi Twój e-PIT i portalu podatkowego na nowych zasadach

Ordynacja Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt przepisów określających dostęp do portalu podatkowego. Resort chce, aby podawać identyfikator podatkowy oraz inne dane dotyczące podatnika umożliwiające jego identyfikację, w tym kwoty przychodu, kwoty nadpłaty lub kwoty do zapłaty. Po zmianach system ma być bezpieczniejszy.

10.02.2020

Firma musi weryfikować oświadczenia kontrahentów

CIT Podatki międzynarodowe

Rozliczanie podatku u źródła w praktyce staje się coraz bardziej problematyczne. Najnowszy wyrok sądu administracyjnego potwierdza, że należyta staranność w tym przypadku to coś więcej niż tylko sprawdzenie certyfikatu rezydencji kontrahenta i oświadczenie odbiorcy płatności.

10.02.2020

Brexit na wzór kanadyjski wpłynie na rozliczenia podatków w Polsce

CIT VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Brexit

Wielka Brytania chce zawrzeć umowę z Unią Europejską na wzór współpracy z Kanadą. Podpisanie takiego dokumentu zniesie m.in. bariery w handlu niektórymi towarami i wpłynie na sektor usług takich jak transport, komunikacja czy usługi pocztowe. Ograniczy też stosowanie ceł, ale utrudni rozliczenia podatkowe i zwiększy obowiązki dokumentacyjne.

07.02.2020

9-procentowa stawka CIT pełna niejasności

CIT

Po styczniowych zmianach przepisów i podwyższeniu limitu przychodów do określania statusu małego podatnika niejasne stały się regulacje dotyczące korzystania z obniżonej stawki CIT. Rozbieżności w limitach przychodów wywołują wątpliwości – zwłaszcza, że nie wiadomo, który kurs waluty stosować i czy chodzi o kwoty brutto czy netto.

06.02.2020

Związki partnerskie wymagają zmian w prawie

Prawo cywilne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Do debaty publicznej – tym razem za sprawą wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy – wracają związki partnerskie. Problem staje się pilny, bo Polacy coraz częściej rezygnują z małżeństw. Dotyka ich jednak wiele trudności – od prawa do informacji o stanie zdrowia, prawa do pochówku, po kwestie finansowe. Muszą uciekać się do różnych sztuczek i lawirować między przepisami.

05.02.2020

Rząd chce ograniczenia agresywnego planowania podatkowego

Ordynacja CIT PIT Podatki międzynarodowe

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które mają ograniczyć stosowanie agresywnego planowania podatkowego o charakterze transgranicznym. Dzięki nowym rozwiązaniom budżet państwa i samorządy zyskają łącznie ponad 735 milionów złotych rocznie. Zmiany wejdą w życie w kwietniu 2020 roku.

04.02.2020