Prawo.pl

Polski Ład najbardziej uderzy w zleceniobiorców

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ulga dla klasy średniej ma w założeniu złagodzić zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. Dodatkowym wsparciem ma być także podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Problem jednak w tym, że nowe regulacje najmocniej dotkną zleceniobiorców – odliczenie ulgi nie będzie im przysługiwało wcale, a na korzyści z wyższej kwoty wolnej poczekają aż do kwietnia 2023 roku. Będą więc kredytować budżet państwa.
Krzysztof Koślicki
28.12.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
W piątek 31 grudnia 2021 roku resort finansów przestanie udostępniać aplikację e-Deklaracje Desktop. Użytkownicy, którzy chcą zachować deklaracje wysłane przez aplikację, powinni je zapisać jako pliki PDF. Po 1 stycznia nadal będzie można wysyłać przez bramkę e-Deklaracje formularze interaktywne z wykorzystaniem wtyczki (plug-in).
Krzysztof Koślicki
27.12.2021
Ordynacja Rachunkowość
Wielu ludzi z paniką i obłędem w oczach przejawia owczy pęd do wyszukiwania coraz to dziwniejszych sposobów niższych składek i podatków, nie biorąc pod uwagę innych aspektów, których zlekceważenie może okazać się niebezpieczne dla ich majątku, stanowiącego dorobek całego życia. Wszystko to przez Polski Ład – pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.
Agnieszka Czernik
27.12.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
W wydanej niedawno interpretacji ogólnej, Ministerstwo Finansów potwierdziło jednoznacznie, że obowiązek weryfikacji, czy kontrahent podatnika nie handlował z podmiotami z rajów podatkowych dotyczy tylko zakupów towarów lub usług za kwotę ponad 500 tysięcy złotych. Sprzedawcy, co do zasady, takiej weryfikacji przeprowadzać nie muszą.
Krzysztof Koślicki
27.12.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Ich znaczna część znów...
Jan Górski
24.12.2021
Polski Ład zacznie obowiązywać za nieco ponad tydzień. Nowelizacja wprowadza m.in. przywileje dla informatyków i programistów. Problem jednak w tym, że z preferencji nie można skorzystać, jeśli współpracuje się z tym samym podmiotem, który był pracodawcą. By skorzystać z nowych przepisów, trzeba więc będzie poszukać innego szefa.
Krzysztof Koślicki
23.12.2021
PIT Rachunkowość Polski Ład

Niektóre prywatne podróże służbowym autem z wyższym podatkiem

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Od 1 stycznia 2022 roku diametralnie zmienią się zasady rozliczania przychodu i podatku dochodowego u pracowników, którzy służbowe samochody wykorzystują również do celów prywatnych. Aktualnie wysokość PIT zależy od pojemności silnika, jednak Polski Ład to zmieni. O daninie przesądzi moc pojazdu - w praktyce w większości przypadków trzeba będzie zapłacić wyższy PIT.
Krzysztof Koślicki
23.12.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Komisja Europejska potwierdziła w środę, że wkrótce możliwe będzie wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność. Obecne przepisy na to jeszcze nie pozwalają. Umożliwią to jednak zmiany w Dyrektywie VAT. Państwa członkowie zyskają większą swobodę w stosowaniu niższych stawek VAT.
Krzysztof Koślicki
22.12.2021
VAT Prawo europejskie

Zwolnienie z podatku od subwencji finansowej – czy aby na pewno?

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa
Przedsiębiorcy nie cieszą się w ostatnim czasie sympatią polskiego ustawodawcy, patrząc choćby na rozwiązania wprowadzane w ramach tzw. Polskiego Ładu. Problematyczne są jednak także zasady zwolnienia z podatku umorzenia subwencji finansowej. W przyjętym rozwiązaniu może bowiem czyhać haczyk, a może zwyczajny błąd – piszą Mateusz Kamiński i Jakub Jankowiak z kancelarii FILIPIAK BABICZ LEGAL.
Jakub Jankowiak Mateusz Kamiński
22.12.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa

Od stycznia wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Niemal 29 milionów złotych w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Natomiast najniższa grzywna za wykroczenie - 301 złotych. Wzrost wysokości kar nakładanych na podstawie kodeksu karnego skarbowego ma związek z podwyższeniem kwoty minimalnego wynagrodzenia. W przyszłym roku wyniesie ono 3010 złotych.
Krzysztof Koślicki
22.12.2021
Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Zawód doradcy podatkowego regulowany jest w 11 państwach UE, 16 krajów nie wyodrębniło go na razie, ale proces certyfikacji uprawnień powoli zaczyna się tworzyć. Zdaniem ekspertów, w Polsce można pójść wzorem niemieckim i rozważyć przyznanie przywilejów firmom obsługiwanym przez doradców. Są też pomysły dopuszczenia doradców do orzekania w sądach administracyjnych.
Wiesława Moczydłowska
22.12.2021
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Zdawalność egzaminów na doradcę podatkowego na przestrzeni ostatnich lat wynosi około 30 procent – poinformowało Ministerstwo Finansów. Mimo że pytania są jawne, kandydaci powinni skupić się bardziej na literze prawa, a nie na samych pytaniach. Obecnie wykaz zawiera około 1500 pytań testowych, 1300 pytań otwartych oraz 45 zadań. Egzamin obejmuje 100 pytań oraz jedno zadanie.
Wiesława Moczydłowska
21.12.2021
Prawnicy Doradca podatkowy Dla studenta

Dużo przepisów do poprawy - do końca grudnia czekamy na zgłoszenia

Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Jesteśmy na półmetku akcji prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Okazuje się, że podobnie, jak w ubiegłorocznej edycji, także teraz obowiązujące przepisy wymagają wielu zmian. Chodzi właściwie o każdą dziedzinę prawa – od podatków i prawa pracy przez prawo cywilne, gospodarcze, administracyjne, po kwestie dotyczące ochrony zdrowia.
Krzysztof Koślicki
21.12.2021
Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Pomimo posiadania od dawna stosownej wiedzy o kwestionowanych rozliczeniach podatkowych, organy zazwyczaj zwlekają do ostatniej chwili z inicjacją postępowania karnoskarbowego, co wzbudza uzasadnione podejrzenia co do motywów tej czynności procesowej. Pewne obawy rodzić może także różne podejście do oceny tych samych okoliczności - pisze Andrzej Suwiński, doradca podatkowy współpracujący z kancelarią Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.
Andrzej Suwiński
21.12.2021
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Małe browary, które w poprzednim roku wyprodukowały nie więcej niż 200 tysięcy hektolitrów piwa, będą korzystać ze zwolnienia z akcyzy po uzyskaniu certyfikatu małego producenta. Taka zasada wynika z opublikowanego w poniedziałek projektu rozporządzenia ministra finansów.
Krzysztof Koślicki
20.12.2021
Akcyza Rachunkowość
W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra finansów o obniżce VAT na gaz ziemny ciepło i energię elektryczną. Zgodnie z jego treścią, od 1 stycznia 2022 roku spadają stawki VAT na gaz ziemny, ciepło i energię elektryczną. Obniżone stawki mają obowiązywać do 31 marca przyszłego roku.
Krzysztof Koślicki
20.12.2021
Domowe finanse VAT

Resort finansów tworzy Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Od stycznia przyszłego roku inwestorzy będą specjalnie traktowani przez skarbówkę. Ich obsługą zajmie się Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (COPI). Będzie ono udzielać wsparcia w momencie rozpoczęcia inwestycji, jak i na kolejnych etapach jej realizacji. - Polska jest krajem przyjaznym dla inwestycji - podkreśla minister finansów Tadeusz Kościński.
Krzysztof Koślicki
20.12.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę, która przewiduje czasową obniżkę stawek akcyzy na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe - olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG już od 20 grudnia, przy czym obniżone stawki zmienią się jeszcze 1 stycznia 2022 r. Także w piątek 17 grudnia ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Sobczak
20.12.2021
Pomoc społeczna Akcyza

Rząd zafundował lekarzom podatkową ruletkę

PIT Zawody medyczne Polski Ład
W 2021 roku wielu lekarzy uzyskało od fiskusa indywidulane interpretacje, zgodnie z którymi mogliby się rozliczać kartą podatkową. Dzięki temu maksymalny roczny podatek, jaki by zapłacili, nie przekroczyłby 21 888 zł, niezależnie od tego, ile by zarobili. Za sprawą Polskiego Ładu niewielu będzie jednak mogło się tak korzystnie rozliczać. A oferowany im ryczałt wcale nie musi być atrakcyjny.
Jolanta Ojczyk
20.12.2021
PIT Zawody medyczne Polski Ład

Wkrótce Polski Ład, a firmy szukają sposobów, by dalej zatrudniać na czarno

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Istnieje duże ryzyko, że wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku przepisy, dotyczące skutków podatkowych zatrudniania na czarno, nie sprawdzą się. W założeniu miały być walką z szarą strefą, jednak nieuczciwi przedsiębiorcy już szukają sposobów, by je obejść. Pytają księgowych i doradców podatkowych, co zrobić, by w dalszym ciągu móc zatrudniać pracowników na czarno i płacić im „pod stołem”.
Krzysztof Koślicki
20.12.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Najstarszy zawód świata bez PIT, ale z ryzykiem opodatkowania VAT

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wydatkowanie środków uzyskanych z uprawiania nierządu na zakup nieruchomości nie będzie skutkować zastosowaniem 75 proc. stawki podatku. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Istnieje jednak ryzyko, że w niektórych przypadkach u prostytutki może pojawić się obowiązek rozliczenia VAT. Natomiast eksperci ostrzegają przed próbami podszywania się pod tę profesję przez nieuczciwych podatników.
Wiesława Moczydłowska
18.12.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Nie będzie niższej akcyzy na olej opałowy

Domowe finanse Akcyza Rachunkowość
Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i energię. Nie będzie więc niższego podatku np. na olej opałowy, co zaproponowali w czwartek senatorowie. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Jest ona elementem tarczy antyinflacyjnej rządu.
Krzysztof Koślicki
17.12.2021
Domowe finanse Akcyza Rachunkowość
Zrealizowane zostały rekomendacje Forum Cen Transferowych. Dokument „Wpływ Covid-19 na ceny transferowe. Zbiór dobrych praktyk” – został już opublikowany na stronie Ministerstwa Finansów. Eksperci pozytywnie oceniają te wskazówki jako istotne ułatwienie dla podatników i ich doradców podatkowych. Resort obiecuje pochylić się też nad postulatami zgłoszonymi przez Krajową Izbę Gospodarczą.
Wiesława Moczydłowska
17.12.2021
CIT PIT Doradca podatkowy
Państwa członkowskie zgodziły się na zmiany w Dyrektywie VAT i rozszerzenie listy towarów i usług, do których będzie można stosować niższe stawki VAT. Obejmie to 24 grupy towarów i usług. Musimy poczekać aż zmiany zostaną przyjęte, ale to tylko formalność – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w kancelarii MDDP. I dodaje, że kierowane w tej sprawie naciski na Komisję Europejską mają wymiar tylko marketingowy.
Krzysztof Koślicki
17.12.2021
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Ulgę w PIT dla klasy średniej trzeba pilnie poprawić

PIT Rachunkowość Poprawmy prawo Polski Ład
Przekroczenie, nawet o jedną złotówkę, określonego limitu przychodów uprawniających do wynikającej z Polskiego Ładu ulgi dla klasy średniej spowoduje całkowitą utratę prawa do odliczenia i konieczność dopłaty brakującego podatku. Uzasadnionym może być więc wniosek do pracodawcy, by nie odliczał on ulgi na etapie zaliczek na PIT w trakcie roku, i jej samodzielnie rozliczenie w rocznym PIT.
Krzysztof Koślicki
17.12.2021
PIT Rachunkowość Poprawmy prawo Polski Ład

Senat poprawia ustawę okołobudżetową na 2022 rok

Finanse publiczne Administracja publiczna
Senat w czwartek opowiedział się za wprowadzeniem poprawek do ustawy okołobudżetowej na 2022 r. Ustawa teraz wróci do Sejmu. Senat jest m.in. za wykreśleniem z ustawy przepisów, które pozwalają wykorzystać środki z Funduszu Szerokopasmowego lub z Funduszu Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców na finansowanie zadań związanych z informatyzacją państwa.
Krzysztof Koślicki
16.12.2021
Finanse publiczne Administracja publiczna
Od przyszłego roku obowiązywać będą nowe regulacje dotyczące tzw. tax refund. Polskie firmy wypłacające za granicę np. odsetki, dywidendy, należności licencyjne bądź wynagrodzenia za usługi niematerialne będą najpierw pobrać podatek w Polsce, a dopiero później odbiorcy tych płatności bądź polscy płatnicy mogą starać się o zwrot podatku. W resorcie finansów trwają prace nad objaśnieniami podatkowymi dotyczącymi nowych zasad.
Agnieszka Matłacz
16.12.2021
CIT PIT
Wchodzący w życie od stycznia Polski Ład wprowadza nowe stawki ryczałtu od przychodów. Ich konstrukcja może jednak spowodować, że przedsiębiorcom trudno będzie przyporządkować swoje usługi do poszczególnych stawek – chociażby dla informatyków zastosowanie mogą mieć trzy różne. Problemów dokłada skarbówka, która nie chce potwierdzać stawek w interpretacjach podatkowych.
Krzysztof Koślicki
16.12.2021
Ordynacja PIT Polski Ład
Prawo do odliczenia VAT przysługuje podatnikom w takim zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Związek nie musi być bezpośredni. Przekazanie świątecznego prezentu może jednak wiązać się także z obowiązkiem naliczenia i zapłaty podatku. Dużo zależy od wartości upominku.
Krzysztof Koślicki
15.12.2021
VAT Rachunkowość Finanse
Za brak informacji o strategii przepisy przewidują karę pieniężną w kwocie do 250 tysięcy złotych. Kara wymierzana jest za nieprzekazanie organowi podatkowemu adresu publikacji informacji. Powstaje zatem pytanie, czy niekompletna informacja o strategii podatkowej może skutkować nałożeniem na podatnika kary pieniężnej – piszą Piotr Nowosielski i Sebastian Kopacz z kancelarii Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.
Piotr Nowosielski Sebastian Kopacz
15.12.2021
Prawo karne CIT Doradca podatkowy