Prawo.pl
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze obarczone było ryzykiem. Do szeregu czynników zewnętrznych cechujących się dużą zmiennością, coraz częściej dochodzi brak przejrzystości prawa i jego nadmierne komplikowanie. Do takiej sytuacji może doprowadzić brak solidnych analiz i dialogu z biznesem w pracach nad ustawą o systemie kaucyjnym - twierdzi Rafał Baniak, prezes Zarządu Pracodawcy RP.  
Rafał Baniak
13.09.2022
Prawo gospodarcze Zarządzanie
Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się wyjaśnień w sprawie dokumentowania darowizn w ramach najbliższej rodziny. Urzędy skarbowe domagają się zapłaty podatku od darowizn, gdy pieniądze są przekazywane w gotówce. Tymczasem niektóre wyroki sądów administracyjnych dopuszczają zwolnienie z podatku dla najbliższych bez względu na formę transferu pieniędzy.
Paweł Rochowicz
12.09.2022
Podatek od spadków i darowizn
Trzeba wprowadzić ulgi, które przywrócą równowagę na rynku wynajmu - apelują do Ministerstwa Finansów organizacje deweloperów i właścicieli mieszkań. Zwracają uwagę, że do Polski trafiło wielu ukraińskich uchodźców, co ograniczyło dostępność mieszkań na wynajem i podbiło ceny. Chodzi o przepisy tzw. Polskiego Ładu, które pozbawiły właścicieli mieszkań i budynków możliwości ich amortyzacji.
Paweł Rochowicz
12.09.2022
CIT PIT Budownictwo Polski Ład Ukraina
Dochód uzyskany z udzielania korepetycji może być rozliczony w formie działalności nierejestrowej, działalności wykonywanej osobiście lub działalności gospodarczej. Zależy to od kilku kryteriów, a w szczególności od tego w jakim zakresie są one udzielane. Wszystko to przesądza o zasadach opodatkowania dochodów z prywatnych lekcji i wysokości podatku.
Wiesława Moczydłowska
10.09.2022
PIT Doradca podatkowy
Ułatwienie codziennego korzystania z Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, zwłaszcza poprzez wprowadzenie możliwości wyszukiwania za pomocą nazwy podmiotu, a nawet po wpisaniu co najmniej minimalnej ilości znaków - to zasadniczy cel projektowanej nowelizacji rozporządzenia w sprawie wniosków o udostępnienie informacji o beneficjentach rzeczywistych.
Maciej Sawczuk
09.09.2022
CIT VAT Finanse
W realiach szalejącej inflacji znaczna część przedsiębiorców może uciekać w szarą strefę, unikając obciążeń podatkowych - przestrzegają ekonomiści. Pierwsze oznaki takiej ucieczki wykryli ostatnio kontrolerzy skarbowi działający latem w ramach "akcji paragonowej" w miejscowościach turystycznych. Na 25-procentowy odsetek nieprawidłowości podatkowych zareagowali masowym wystawianiem mandatów.
Paweł Rochowicz
09.09.2022
PIT VAT Prawo gospodarcze

Rozliczenia spółek komandytowych wciąż niejasne

CIT Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ubiegłoroczna rewolucja w opodatkowaniu spółek komandytowych może mieć swoje nieoczekiwane skutki, które ujawniają się dopiero dziś. Przepisy przejściowe nie uregulowały wszystkich kwestii związanych z dokumentacją cen transferowych w takich spółkach. Może się okazać, że już do końca września będą one musiały złożyć informację TP-R.
Paweł Rochowicz
08.09.2022
CIT Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wśród podatników CIT największe kwoty wpłacają banki i firmy handlowe - wynika z raportu Polityki Insight. Autorzy przeanalizowali dane o opodatkowaniu największych polskich firm nieco szerzej, niż to robi Ministerstwo Finansów w oficjalnych statystykach. Wzięli pod uwagę nie tylko bieżące dane, ale też rozliczenia w poprzednich latach.
Paweł Rochowicz
07.09.2022
Finanse publiczne CIT

Zaniechanie poboru podatku od umorzonego kredytu nie dla współkredytobiorcy

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Kredyty frankowe
Kredytobiorcy, którzy zawrą ugodę z bankiem, na mocy której bank zwolni ich z długu w określonej kwocie, mogą być zwolnieni z podatku dochodowego. Kredyt musi być jednak wzięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdza to skarbówka. Eksperci wskazują jednak, że przepisy nie określają, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego.
Wiesława Moczydłowska
07.09.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Kredyty frankowe
Od początku prac nad kontrowersyjną nowelizacją Kodeksu spółek handlowych trwał zażarty spór o kształt tej reformy, a zaproponowany projekt spotkał się z ostrą krytyką ze strony prawników oraz środowiska przedsiębiorców prowadzących aktywność biznesową w formie spółek kapitałowych. Czy zaproponowana nowelizacja rzeczywiście nie spełnia oczekiwań polskiego biznesu oraz prawa?
Aleksandra Polakowska Mariusz Zając
07.09.2022
Spółki Prawo gospodarcze

Polacy chcą zniesienia podatku Belki. Na razie nie ma na to szans

Finanse publiczne Domowe finanse PIT Finanse Farmacja
Dwie trzecie Polaków chce zniesienia tzw. podatku Belki - wynika z ostatnio przeprowadzonego sondażu. Jednak Ministerstwo Finansów na razie nie prowadzi prac nad jego zniesieniem, obawiając się zamieszania na rynku kapitałowym. Danina od zysków kapitałowych daje budżetowi ponad 4 mld zł rocznie.
Paweł Rochowicz
06.09.2022
Finanse publiczne Domowe finanse PIT Finanse Farmacja

Nowy wzór czapki to innowacja w modzie, ale nie w podatkach

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ulga na rozwój nowych technologii bywa korzystnie interpretowana przez fiskusa, gdy chodzi o tworzenie nowego oprogramowania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mimo stworzenia zupełnie nowych programów użytkowych, fiskus odmawia zastosowania tego udogodnienia. I nie jest w tym konsekwentny. Firma logistyczna dostała korzystną interpretację, a odzieżowa - nie.
Paweł Rochowicz
06.09.2022
PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Sejm już pracuje nad projektem zmian w zakresie przepisów o cenach transferowych. Zmiany te ujęto w projekcie ustawy mającej na celu poprawę Polskiego Ładu w zakresie podatku CIT. Uchylone mają być przepisy o pośrednich transakcjach rajowych. Wbrew pozorom nie wszystkie z proponowanych zmian są korzystne dla podatników.
Michał Kordiak
06.09.2022
CIT VAT
Niektórzy obywatele Ukrainy przebywający w Polsce po agresji Rosji na ich kraj mogą mieć problemy podatkowe. Mogą być bowiem uznani za rezydentów podatkowych zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra finansów w sprawie dodatkowych działań dla pomocy uchodźcom z Ukrainy w sprawach podatkowych.
Grażyna J. Leśniak
05.09.2022
PIT Ukraina
Ewentualne rozbieżności między pismami wyszczególnionymi na zwrotnym potwierdzeniu odbioru i tymi znajdującymi się w dostarczonej przesyłce powinny być w odpowiednio zorganizowanej strukturze spółki dostrzeżone i wyjaśnione. Brak podjęcia jakichkolwiek działań wyjaśniających należy uznać za zaniedbanie dyskwalifikujące twierdzenia spółki o braku zawinienia w uchybieniu terminu procesowemu.
Wiesława Moczydłowska
05.09.2022
Prawnicy Doradca podatkowy
Szara strefa w gastronomii i hotelarstwie to prawdopodobnie aż 25 procent - tak wynika z letniej akcji służb skarbowych, w ramach której w takim odsetku firm stwierdzono sprzedaż bez paragonów. Jednak mandaty za ich brak nie muszą przynosić odstraszających efektów, zwłaszcza w sytuacji rosnących kosztów prowadzenia biznesu. Zresztą przepisy o karaniu mandatami za brak paragonów są dziurawe.
Paweł Rochowicz
05.09.2022
Rynek i konsument VAT Administracja publiczna

Urzędy wydają decyzje po terminie i domagają się zaległych podatków

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Nabywcy mieszkań mają duży problem. Gminy zaczęły bowiem porządki i rozliczają zaległy podatek od nieruchomości. Zapomniały jednak o przedawnieniu. Wydają decyzje określające wymiar daniny, które jednak od samego początku są nieważne. Minęło bowiem więcej niż trzy lata. Podatnik może taki przedawniony podatek zapłacić – jednak tylko dobrowolnie, egzekucja takiej wpłaty jest niezgodna z prawem.
Krzysztof Koślicki
05.09.2022
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Mieszkanie w zamian za dożywotnią rentę bez PIT

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie umowy renty odpłatnej nie skutkuje koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Podatku nie zapłacimy nawet wtedy, gdy takie przeniesienie nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lokalu. To korzystna linia interpretacyjna skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
03.09.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Sejm rozpoczął już prace nad ustawą przewidującą odroczenie podatku minimalnego, redukcję biurokracji przy niektórych transakcjach i zniesienie przepisów o ukrytych dywidendach. Taka jest treść rządowego projektu zmiany ustawy o CIT. Nowela ma częściowo odwracać skutki reform wprowadzonych od początku 2022 r.
Paweł Rochowicz
02.09.2022
CIT Polski Ład
Aż 25 procent sprzedających nie wystawia paragonów – taki jest wynik kontroli przeprowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Tylko przez niecałe dwa miesiące skarbówka wystawiła 7666 mandatów na kwotę niemal 9 milionów złotych. Kontrole odbywają w ramach tzw. nabyć sprawdzających.
Krzysztof Koślicki
02.09.2022
VAT Doradca podatkowy Finanse
Przedsiębiorcom przysługuje prawo ujęcia w kosztach podatkowych wartości diet za czas podróży służbowych w ramach limitu - do wysokości diet przysługujących pracownikom. Zmiana wprowadzona do ustawy o czasie pracy kierowców nie dotyczy przedsiębiorców prowadzących osobiście działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, lecz pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowcy.
Wiesława Moczydłowska
02.09.2022
PIT Rachunkowość Prawo pracy
Adwokat, jako osoba wykonująca zawód zaufania publicznego, realizuje funkcje i zadania publiczne. Informacje ogólne, dotyczące wykonywania zawodu przez konkretnego adwokata, odnoszące się do jego wykształcenia, tytułu naukowego, miejsca i formy prowadzonej działalności, ewentualnych postępowań dyscyplinarnych, stanowią informację publiczną i klient ma do nich prawo – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
02.09.2022
Prawnicy Doradca podatkowy
Zwrot przez gminy rodzicom kosztów dowozu dzieci do szkół, gdy gmina nie może wywiązać się z tego obowiązku, tylko w niektórych przypadkach jest traktowany jako przychód wolny od podatku dochodowego. Jednak fiskus potraktował liberalnie takie świadczenia, uznając że w ogóle nie są przychodem, a zatem nie ma mowy o ich opodatkowaniu.
Paweł Rochowicz
02.09.2022
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń PIT
Tak, jak kiedyś blockchain, dziś metaverse jest słowem, które elektryzuje świat, w tym świat biznesu. Coraz więcej firm interesuje się metaversum i przenosi do niego wybrane formy swojej aktywności w świecie realnym. Wszystko to jednak ma określone skutki podatkowe. Potwierdza to opublikowany właśnie raport CRIDO „Trendy podatkowe 2022”.
Krzysztof Koślicki
01.09.2022
Doradca podatkowy Finanse
Ministerstwo Finansów rozbudowuje e-Urząd Skarbowy. Za pomocą systemu można już składać UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych. Pełnomocnicy ogólni mają w e-US dostęp do listy swoich mocodawców. Mogą również składać pisma w ich imieniu, bez konieczności samodzielnego uzupełniania danych identyfikacyjnych i adresowych mocodawcy.
Krzysztof Koślicki
01.09.2022
Ordynacja Doradca podatkowy
Koszty związane z pozyskiwaniem walut wirtualnych nie mogą obniżać podstawy opodatkowania - uważa fiskus. Interpretacje podatkowe tej treści bywają podważane przez sądy. Organy skarbowe same sobie zaprzeczają - wynika z jednego z wyroków. Ale wydatki na zakup pozyskanych już na rynku walut są już przychylnie traktowane.
Paweł Rochowicz
01.09.2022
PIT Nowe technologie Finanse
Komisja Europejska opublikowała niedawno projekt nowej dyrektywy, która wprowadzi spore zmiany w kwestii finansowania dłużnego, z perspektywy podatkowej. Projekt dyrektywy zakłada, że krajowe przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy zostaną opublikowane do końca 2023 r. i nowe przepisy będą mieć zastosowanie począwszy od 2024 r. – pisze Remigiusz Fijak, ekspert w ID Advisory.
Remigiusz Fijak
31.08.2022
CIT Prawo europejskie
Podatnik może pytać o dowolną liczbę stanów faktycznych w jednym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Wystarczy, że zapłaci 40 zł za każdy z nich – uważają eksperci. Organy podatkowe twierdzą jednak, że wniosek z kilkoma wariantami jest wnioskiem o udzielenie porady w celu optymalizacji obciążeń podatkowych, a nie wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej i odmawiają jej udzielenia.
Wiesława Moczydłowska
31.08.2022
Ordynacja Doradca podatkowy

Województwa coraz więcej dokładają do zadań zleconych przez rząd

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna
Samorządy województw twierdzą, że z roku na rok muszą coraz więcej dokładać do zadań zleconych przez państwo. W ciągu ostatnich 3 lat to łącznie 105 mln zł. Domagają się więc aktualizacji algorytmów finansowania zadań zleconych dla poszczególnych JST, przejrzystej indeksacji w oparciu o wskaźniki rynkowe, umożliwienie elastycznych przesunięć niewykorzystanych środków pomiędzy działami i udziału w planowaniu koszyka kosztów.
Robert Horbaczewski
31.08.2022
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna
Uznanie wydatków na pomoc uchodźcom z Ukrainy za koszty podatkowe możliwe jest na podstawie przepisu szczególnego wprowadzonego ustawą z 12 marca br. o pomocy obywatelom Ukrainy. Preferencja ta nie obejmuje jednak wydatków na zakup towarów i dokonanie świadczeń przekazanych bezpośrednio na rzecz obywateli Ukrainy - wynika z najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
30.08.2022
CIT Doradca podatkowy Ukraina