Prawo.pl
Czy prawnik powinien podejmować się wszystkich zleceń, jakie przynosi mu rynek? Zasady etyczne adwokatów i radców prawnych wykluczają prowadzenie spraw, w których mogłoby dojść do konfliktu interesów. Jednak w praktyce podjęcie się lub odmowa prowadzenia spraw konkretnego klienta zależy też od innych czynników: spodziewanego zarobku, zyskania renomy albo działalności pro bono.
Paweł Rochowicz
27.12.2022
Prawnicy Doradca podatkowy

Darowizna przekazana w ramach pomocy humanitarnej nie podlega podatkowi od spadków i darowizn

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Wspierający osoby potrzebujące pomocy w ramach akcji humanitarnych, których pomoc polega m. in. na zbiórce pieniędzy i przekazywaniu środków finansowych potrzebujący, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Bycie pośrednikiem nie oznacza przysporzenia majątkowego, co z kolei nie skutkuje nabyciem własności rzeczy bądź praw majątkowych.
Malwina Pasternak-Janik
26.12.2022
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Ministerstwo Finansów zapowiada, że w ramach akcji Niskie Podatki urzędy skarbowe będą przedstawiać podatnikom najkorzystniejsze wersje rozliczeń. Osoby, których roczne rozliczenie podatkowe z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się korzystniejsze niż rozliczenie według Niskich Podatków, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy w podatku.
Krzysztof Sobczak
24.12.2022
Domowe finanse PIT

Od zbyt drogiego prezentu pod choinką fiskus może chcieć podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Osoby oczekujące już na wizytę Świętego Mikołaja i prezenty muszą mieć świadomość, że z punktu widzenia prawa świąteczne upominki to nic innego jak darowizny - a te podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Można skorzystać z pewnych zwolnień, jednak by mieć do nich prawo, konieczne jest spełnienie kilku warunków. W niektórych przypadkach może się więc okazać, że podatek trzeba będzie zapłacić.
Krzysztof Koślicki
24.12.2022
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Ministerstwo Finansów wycofuje się z objęcia podatkiem cukrowym koncentratów soków, naturalnego cukru w sokach ani napojów zawierających niewielką ilość naturalnej kofeiny lub tauryny. Przyjęło w ten sposób sygnały przedsiębiorców, którzy wskazywali, że prowadziłoby to do podwójnego opodatkowania.
Paweł Rochowicz
23.12.2022
Rynek i konsument Finanse
Przepis wyłączający z kosztów uzyskania przychodów kary umowne i odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług nie obejmuje kar umownych za niedotrzymanie terminu realizacji. Możliwość zaliczenia tych kar do kosztów podatkowych powinna być rozpatrywana pod kątem ich związku z przychodami – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
23.12.2022
CIT Doradca podatkowy
Interpretacja podatkowa, jaką niedawno wydał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, pozwala gminie dokonać pełnego, stuprocentowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków dokonanych w celu realizacji inwestycji służących wyłącznie sprzedaży opodatkowanej. Konieczne jest spełnienie również kilku innych przesłanek.
Malwina Pasternak-Janik
23.12.2022
Samorząd terytorialny VAT Administracja publiczna
Zakaz amortyzacji lokali i niezbyt potrzebne przepisy o przerzucaniu dochodów i przekształceniach spółek - takie regulacje w podatkach dochodowych wciąż bulwersują przedsiębiorców. Kłopoty kreują też nowe przepisy dotyczące różnych form restrukturyzacji spółek. I choć tzw. Polski Ład już naprawiano, to jednak w tych obszarach wciąż prawne buble pozostały i są barierami dla biznesu.
Paweł Rochowicz
23.12.2022
CIT PIT Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja przewiduje, że w tym roku stabilizująca reguła wydatkowa (SRW) nie będzie ograniczała dodatkowych wydatków państwa. Chodzi m.in. o wsparcie podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym, emerytów i rencistów w związku z inflacją oraz wydatków związanych z finansowaniem sił zbrojnych.
Krzysztof Koślicki
22.12.2022
Finanse publiczne
Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w przepisach ustawy o podatku akcyzowym. Nowelizacja przewiduje m.in. zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej. Wpłynie także na rozliczenia drobnych producentów wina i napojów fermentowanych. Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku.
Krzysztof Koślicki
22.12.2022
Akcyza Doradca podatkowy
Świąteczny wystrój firmy nie musi spełniać przesłanki reprezentacji. Wydatki na zakup choinek i bombek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dekoracje nie powinny być jednak zbyt wystawne. Po spełnieniu pewnych warunków odliczyć można także wydatki na upominki dla kontrahentów.
Krzysztof Koślicki
22.12.2022
Ordynacja CIT Rachunkowość

Hotel i restauracja z odliczeniem VAT, gabinet stomatologiczny już nie

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna
Mimo że przedsiębiorca prowadzi równolegle działalność opodatkowaną w zakresie usług hotelarskich i gastronomicznych, to nie ma to wpływu na kwestię możliwości dokonania odliczenia od usług świadczonych w gabinecie stomatologicznym. Rozszerzając działalność o te usługi, podatnik nie będzie miał możliwości odliczenia VAT od zakupu sprzętu do gabinetu stomatologicznego, bo będą one zwolnione z VAT. Tak uznały organy skarbowe.
Wiesława Moczydłowska
22.12.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna
Nowa unijna dyrektywa przewiduje globalny podatek minimalny do zapłaty przez wielkie międzynarodowe koncerny. Może się zdarzyć, że nawet jeśli taka korporacja będzie miała swoją spółkę zależną w Polsce, to nową daninę zainkasuje inne państwo. Eksperci twierdzą: dyrektywa w dzisiejszym kształcie zniechęci wielkie koncerny do inwestycji w Polsce i Europie Środkowej.
Paweł Rochowicz
22.12.2022
CIT
Zdaniem samorządów należy opracować nowe regulacje dotyczące ewidencji ludności, bo mają one wpływ na wiele dziedzin funkcjonowania gmin i miast. Choć istnieje obowiązek meldunkowy, to za jego niedopełnienie nie ma żadnej sankcji. Podatek od mieszkańca może trafić nie tam, gdzie on faktycznie mieszka, ale gdzie jest zameldowany, lub odwrotnie.
Robert Horbaczewski
22.12.2022
Samorząd terytorialny Poprawmy prawo

Dyrektor MF: KSeF to korzyści dla przedsiębiorców i administracji skarbowej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Nowe zasady fakturowania przełożą się na uszczelnienie systemu VAT i spowodują zwiększenie dochodów budżetu państwa. Obowiązki podatkowe oraz sprawozdawcze zostaną znacząco uproszczone. Gdy wszystkie faktury będą dostępne w KSeF, nie będzie konieczności raportowania ich w innych systemach - mówi dr Paweł Selera, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.
Wiesława Moczydłowska
21.12.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Zasady składania PIT-11 i PIT-4R do pilnej naprawy

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy Poprawmy prawo
Obowiązujące przepisy nakazują firmom przygotowywanie PIT-11 i PIT-4R w nierealnych terminach. Problem mają zwłaszcza te podmioty planujące likwidację, które kończą prowadzenie działalności gospodarczej. Konieczna jest szybka reakcja ustawodawcy i zmiana ustawy o PIT. Zwróciła na to uwagę Czytelniczka Prawo.pl w ramach trwającej właśnie akcji „Poprawmy prawo”.
Krzysztof Koślicki
20.12.2022
PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy Poprawmy prawo

NSA: 12 tytułów wykonawczych za roczny podatek od nieruchomości i ogromne koszty egzekucyjne

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Czy można za niezapłacony za cały rok podatek od nieruchomości zapłacić 12 razy wyższe koszty egzekucyjne? Fiskus uważa, że tak. Tymczasem, między wysokością kosztów egzekucyjnych a podjętymi czynnościami organów egzekucyjnych musi zachodzić racjonalna zależność. Opłata manipulacyjna musi być zaś adekwatna do sprawy – orzekł NSA w siedmioosobowym składzie.
Wiesława Moczydłowska
19.12.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Wysoka inflacja, więcej pieniędzy dla komitetów wyborczych

Finanse publiczne Administracja publiczna
Minister finansów ma obowiązek podwyższenia limitów wydatków komitetów wyborczych, w sytuacji gdy wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc. Wynika to z przepisów kodeksu wyborczego. Waloryzacja, jak szacuje ministerstwo, spowoduje wzrost kosztów dla budżetu państwa w 2023 roku o 26 tysięcy złotych.
Krzysztof Koślicki
19.12.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna

Skarbówka zagląda na konta i blokuje rachunki jak chce

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Organy podatkowe mają szersze uprawnienia niż prokuratorzy. Mogą zajrzeć w rachunki bankowe i blokować dostęp do pieniędzy na kontach. Możliwości te są jednak coraz częściej krytykowane nie tylko przez doradców podatkowych i prawników, ale także – co pokazują niedawne wyroki – przez sądy administracyjne. Teza jest jednoznaczna - przywileje fiskusa trzeba doprecyzować. Konieczna jest pilna zmiana prawa.
Krzysztof Koślicki
19.12.2022
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Poprawmy prawo

MF: staramy się usprawnić odprawy na granicy z Ukrainą

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Ukraina
Ministerstwo Finansów zapewnia: trudności z odprawami na ukraińskiej granicy są w miarę możliwości łagodzone. Podzielono odprawiane ciężarówki według nośności i wyodrębniono specjalne pasy dojazdowe dla niektórych pojazdów. KAS przesuwa też swoich funkcjonariuszy na wschodnią granicę, by podołać zwiększonemu ruchowi towarowemu.
Paweł Rochowicz
16.12.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Ukraina
Przedsiębiorcy skarżą się na niekorzystne zasady rozliczania składki zdrowotnej wynikające z przepisów Polskiego Ładu. Przy obliczeniu składki zdrowotnej nie można bowiem uwzględnić poniesionej straty, choć rozliczenie straty możliwe jest do odliczenia na cele podatkowe. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Finansów.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2022
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Fakt, że na spółkę rosyjską, dłużnika spółki polskiej, nałożono sankcję, to za mało, by uznać, że nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona i odpisy od niej móc zaliczyć do kosztów podatkowych. Jednocześnie, do ukosztowienia wartości odpisów rachunkowych wystarczy postawienie tej spółki w stan likwidacji. Takie stanowisko zajęła skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
16.12.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

MF wyjaśnia, jak klasyfikować wypłaty rekompensat i dodatków związanych ze wzrostem cen energii

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Dodatek osłonowy Węgiel
Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące klasyfikowania wypłaty rekompensat i dodatków związanych ze wzrostem cen energii: rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych, dodatków dla podmiotów wrażliwych i gospodarstw domowych oraz paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego.
Robert Horbaczewski
16.12.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Dodatek osłonowy Węgiel

Opodatkowanie zespołu pojazdów z naczepą i przyczepą to problem dla gmin i firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Poprawmy prawo
Opodatkowanie podatkiem od środków transportowych przyczep i naczep, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów, jest w wielu przypadkach trudne do przeprowadzenia. Większość podatników nie jest w stanie wskazać potrzebnych danych, zaś organy podatkowe nie dysponują danymi i zamiast rzetelnego opodatkowania, bawią się w szacunki.
Robert Horbaczewski
16.12.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Poprawmy prawo
Wizerunek prawnika i kancelarii prawnej ma coraz większe znaczenie. W jego budowaniu przydatne może być tworzenie treści - newsletterów, artykułów, wideo czy wystąpień na konferencjach. Wówczas w sposób jednoznaczny kontakt z klientem następuje tak, że to on w razie swojej ewentualnej potrzeby go inicjuje - a więc nie będziemy mieć wątpliwości, że nie był to kontakt niechciany - mówi Tomasz Palak, radca prawny.
Krzysztof Koślicki
16.12.2022
Prawnicy Doradca podatkowy Compliance
W uchwalonej już ustawie o fundacjach rodzinnych poprawiono niedoskonałe przepisy o opodatkowaniu majątku tych fundacji. Dodano jednak karną, 25-procentową stawkę CIT za czynności spekulacyjne. Nie wiadomo jednak, jak ową spekulację będzie rozumiał fiskus. Mimo to, ustawa jest dobrze oceniana przez ekspertów podatkowych.
Paweł Rochowicz
16.12.2022
Prawo cywilne Ordynacja CIT Spółki Prawo gospodarcze
Sądy administracyjne muszą badać czynność wszczęcia postępowania karno-skarbowego w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe pod względem jego wykorzystania do nierozpoczęcia lub zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Wyrok NSA potwierdza, że sądy pierwszej instancji nie dokonują dokładnej analizy sprawy.
Malwina Pasternak-Janik
15.12.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Niemal sześciu na dziesięciu mikroprzedsiębiorców nie planuje w najbliższym czasie zmieniać jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) na inną formę prowadzenia biznesu. Co szósty ankietowany chce dokonać takiej zmiany - wynika z najnowszego badania. Ponad połowa przedstawicieli tej ostatniej grupy deklaruje przejście na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a co dziesiąty respondent chce wybrać spółkę komandytową.
Grażyna J. Leśniak
15.12.2022
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Obowiązujące przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych odnoszą się do kwestii opodatkowania m.in. umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych. Nie precyzują jednak, o które konkretnie jednostki chodzi. Wyjaśnione są jedynie pojęcia spółki osobowej i kapitałowej. Skutek jest taki, że nie wiadomo, jak opodatkować m.in. umowy prostej spółek akcyjnej. Konieczna jest zmiana prawa.
Krzysztof Koślicki
15.12.2022
Doradca podatkowy Spółki Poprawmy prawo
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych funkcjonuje w obecnej postaci od 13 października 2019 r. W przypadku większości spółek obowiązek pierwszego zgłoszenia miał zostać wypełniony do 13 lipca 2020 r. Przez jakiś czas więc dane części beneficjentów były dostępne w internecie w sposób nieograniczony. Stan ten, co stwierdzono w wyroku TSUE, jest nieproporcjonalną ingerencją m.in. w prawo do ochrony życia prywatnego.
Maciej Sawczuk
14.12.2022
Prawo gospodarcze Finanse