united kingdom
ukraine

Zmiany w projekcie o deregulacji. Konsumenci jednak nie stracą

Ordynacja Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pod wpływem krytyki wycofało się z propozycji przepisu, który ograniczałby konsumentom czas na zgłoszenie roszczeń z tytułu niezgodnością towaru z umową. Pierwotnie takie rozwiązanie przewidywał projekt ustawy deregulacyjnej, który wywołał spore dyskusje pomiędzy ministerstwami. Projektodawca nie chce natomiast rezygnować z przepisów dotyczących przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Tomasz Ciechoński
05.02.2025
Ordynacja Rynek i konsument Prawo gospodarcze
TSUE rozstrzygnie, czy przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli nie dochodzi do powstania nowego podmiotu, lecz jedynie do zmiany formy prawnej. Odpowiedź na to pytanie pozwoli stwierdzić czy w Polsce prawidłowo opodatkowuje się przekształcenia spółek osobowych, a jeśli nie to może to skutkować lawiną wniosków o nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Wiesława Moczydłowska
04.02.2025
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Nowe regulacje NIS2 oraz DORA to nie tylko nowy zakres podmiotów tworzących Krajowy System Cyberbezpieczeństwa, ale również bardziej restrykcyjne wymagania i obowiązki, a także odpowiedzialność finansowa przedsiębiorstwa oraz osobista członków zarządów za odpowiednie wdrożenie środków zarządzania ryzykiem - pisze Iwona Makosz, prawnik w Kancelarii Adwokackiej Małgorzata Boguszewska i Wspólnicy.
Iwona Makosz
03.02.2025
Problem opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek, które są zabudowane budynkami i budowlami, jest częstym tematem wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, który sprzedaje działkę zabudowaną budynkami i budowlami (nieruchomość), nie zawsze ma obowiązek zapłaty VAT. W wielu sytuacjach taka czynność może korzystać ze zwolnienia z VAT - wyjaśnia Krajowa Informacja Skarbowa.
Ministerstwo Finansów
03.02.2025
VAT Nieruchomości
Gdy zakład pracy chronionej sprzeda przed końcem okresu amortyzacji budynek kupiony, zbudowany bądź wyremontowany z wykorzystaniem środków z jego funduszu rehabilitacyjnego, to musi odpowiednią część ceny z powrotem przekazać na ten specjalny fundusz. To poważnie ogranicza dysponowanie dużymi firmowymi pieniędzmi nawet na kilkadziesiąt lat, gdyż uzależnia wielkość wpłat od okresu amortyzacji i jej stawek.
Michał Kosiarski
03.02.2025
Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie rezygnuje z obniżki podatku od zysków kapitałowych. Planuje wprowadzenie kwoty wolnej, która będzie obliczana na podstawie ogłaszanego corocznie limitu. Eksperci zwracają uwagę, że stosowanie zwolnienia może być na tyle ograniczone i obwarowane dodatkowymi warunkami, że mało kto z niego skorzysta. Poza tym długie oczekiwanie na projekt jest niekorzystne dla rynku kapitałowego.
Monika Pogroszewska
01.02.2025
PIT
Zwolnione z VAT są usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Spółki prowadzące zajęcia z malarstwa nie spełniają tego warunku, więc nie korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT.
Marcin Szymankiewicz
31.01.2025
VAT

Czas na zmiany w ustawie ryczałtowej

Ordynacja PIT Małe i średnie firmy
Mimo iż ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności, to mnożną się także problemy z jego rozliczeniem. Najwięcej wątpliwości dotyczy wyboru właściwej stawki, czego potwierdzeniem są liczne spory w branży IT. Problemy trudno będzie rozwiązać bez zmian w ustawie ryczałtowej, które zapowiadano już kilka lat temu.
Monika Pogroszewska
31.01.2025
Ordynacja PIT Małe i średnie firmy
Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z dobrodziejstwa obowiązujących od 1 stycznia 2025 r. przepisów wyłączających z podstawy wymiaru składki zdrowotnej sprzedane przez przedsiębiorcę środki trwałe, muszą pamiętać o tym, że rok składkowy zaczyna się miesiąc później niż rok podatkowy i kalendarzowy. Oznacza to, że korzystne dla nich przepisy będą mogli zastosować dopiero od lutego 2025 r.
Grażyna J. Leśniak
31.01.2025
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Przepisy MDR od czasu ich wprowadzenia nie były modyfikowane, mimo że często takie postulaty pojawiały się w przestrzeni publicznej. 5 lat praktyki stosowania tych przepisów potwierdziło ich słuszność. Polskie MDRy są zbyt skomplikowane, nakładają nadmierne ciężary na ich adresatów i wymagają gruntownego uproszczenia. Jedynym słusznym kierunkiem byłoby maksymalne zbliżenie się to regulacji Dyrektywy DAC 6, a więc wyeliminowanie obowiązku raportowania schematów innych niż transgraniczne - pisze Tomasz Jankowski, partner w Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.
Tomasz Jankowski
31.01.2025
Ordynacja
Przedsiębiorca świadczący usługi caochingowe skorzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania usług na kasie rejestrującej, za które otrzyma zapłatę w całości na rachunek bankowy, a z prowadzonej ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Marcin Szymankiewicz
31.01.2025
VAT
Wydatki na utworzenie uczelni publicznej nie mają związku z działalnością opodatkowaną spółki. Organy podatkowe nie uznają argumentów, iż spółka zapewnia sobie w ten sposób wykształcone kadry, ponieważ nie ma pewności, że absolwenci uczelni staną się pracownikami spółki. To oznacza, że spółka nie odliczy VAT od wydatków na utworzenie uczelni ani na uroczystość otwarcia.
Marcin Szymankiewicz
30.01.2025
VAT

Podmioty finansowe będą przekazywać dane do ESAP

Rachunkowość Finanse Banki Prawo europejskie
ESAP, czyli europejski pojedynczy punkt dostępu, będzie systemem gromadzącym dane na temat podmiotów i produktów związanych z usługami finansowymi, rynkami kapitałowymi i zrównoważonym rozwojem. Aby przystosować do niego polskie przepisy, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji kilkunastu ustaw.
Tomasz Ciechoński
29.01.2025
Rachunkowość Finanse Banki Prawo europejskie
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą we własnym domu nie zapłaci PIT, jeśli sprzeda nieruchomość po upływie pięciu lat od jej nabycia. Nie ma znaczenia, że wprowadził ją do ewidencji środków trwałych - potwierdza najnowsza interpretacja skarbówki. Eksperci podkreślają, że to bardzo korzystne dla podatników stanowisko, bowiem wycofanie nieruchomości z firmy i jej późniejsze zbycie nie oznacza powstania przychodów z tej działalności.
Wiesława Moczydłowska
29.01.2025
PIT Małe i średnie firmy
Z początkiem 2025 r. wszedł w życie cały szereg zmian podatkowych, m.in. globalny podatek wyrównawczy (Pillar2), JPK CIT, PIT kasowy dla małych firm oraz nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości. Rośnie też liczba i skuteczność kontroli organów podatkowych. Co to oznacza w praktyce dla przedsiębiorców i w jaki sposób powinni się przygotować na zmiany - o tym dyskutowali eksperci podczas 15. już edycji Kongresu Finansowego KPMG.
Monika Pogroszewska
28.01.2025
CIT PIT VAT Rachunkowość

Ryzyko sporów w zakresie opodatkowania budowli wcale nie jest niższe

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo Spółki
W obowiązujących od początku 2025 r. nowych przepisach o podatku od nieruchomości nie zachowano – wbrew zapowiedziom – podatkowego status quo ani nie zerwano z odwołaniem do prawa budowlanego. Nowe definicje budowli i budynku nie są na tyle precyzyjne, by wyeliminować ryzyko sporów. Co w praktyce będzie sprawiać podatnikom i organom podatkowym największe problemy - o tym dyskutowali uczestnicy debaty Prawo.pl.
Monika Pogroszewska
28.01.2025
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo Spółki
Usługi z wykorzystaniem botoksu czy kwasu hialuronowego mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli świadczone są w celu poprawy stanu zdrowia pacjenta (np. w leczeniu migren, zmian barwnikowych czy usuwaniu wad powstałych na skórze). Zwolnienie nie obejmuje natomiast usuwania blizn potrądzikowych czy rozstępów. Takie zabiegi mogą zwiększać komfort psychiczny pacjenta, ale nie wypełniają celu terapeutycznego.
Marcin Szymankiewicz
28.01.2025
VAT Doradca podatkowy
Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła aplikację, która umożliwia korzystanie z e-Urzędu Skarbowego na telefonie. Aplikacja obecnie przeznaczona jest dla osób fizycznych - poinformował w poniedziałek szef KAS i wiceminister finansów Marcin Łoboda. Wyjaśnił, że z poziomu aplikacji można prowadzić korespondencję z administracją skarbową. Przygotowanych zostało 15 wzorów pism, co pozwala na wprowadzanie tylko części elementów do takiego pisma, bo aplikacja załaduje automatycznie dane osobowe.
mp/PAP
27.01.2025
Ordynacja
Problemy z funkcjonowaniem e-Doręczeń wynikały głównie z błędów w integracji wewnętrznych narzędzi do elektronicznego obiegu dokumentów z nowym systemem – wynika z datowanego na 27 stycznia 2025 r. komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji. Resort zapewnia, że główny problem "nie powinien już występować".
Tomasz Ciechoński
27.01.2025
Administracja publiczna E-doręczenia
Dokonywanie korekt w podatku od towarów i usług, celem zachowania prawidłowości i rzetelności rozliczeń, jest nieodzownym elementem tzw. procesu VAT compliance (tj. zapewnienia zgodności rozliczeń z przepisami VAT). Korekty rozliczeń VAT za przeszłość są przy tym zjawiskiem powszechnym i powtarzalnym. W obrocie gospodarczym można zauważyć jednak dwie charakterystyczne tendencje: z jednej strony korekt jest coraz więcej, a z drugiej – technologia znacznie je usprawnia - pisze Katarzyna Wieczorek-Puławska z Deloitte.
Katarzyna Wieczorek-Puławska
27.01.2025
PIT Doradca podatkowy
Główny Urząd Statystyczny pracuje nad zmianą Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Wstępny projekt struktury PKWiU 2025 ma być gotowy w II kwartale tego roku, zaś rozporządzenie powinno być przyjęte przez Radę Ministrów najpóźniej w grudniu 2025 r. Eksperci wskazują, że klasyfikacja PKWiU ma kluczowe znaczenie dla m.in. prawidłowego rozliczenia VAT i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Efektem może być zmiana wysokości podatków, ale przedsiębiorcy liczą też na uproszenie w ryczałcie.
Monika Pogroszewska
27.01.2025
PIT VAT Doradca podatkowy
Opłata za banderole legalizacyjne na papierosy wzrośnie do 1,50 zł, z 1,30 zł - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów. MF chce też podnieść i zróżnicować opłaty za banderole na tytoń do palenia do 3,60 zł lub 14,50 zł (w zależności od gramatury opakowania). Cena banderol legalizacyjnych na płyn do papierosów elektronicznych wzrośnie do 1,5 zł lub 5 zł za sztukę (w zależności od pojemności opakowania).
Monika Pogroszewska
26.01.2025
Akcyza
Ten, kto przekaże w 2025 roku darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego, będzie mógł ją odliczyć od dochodu w rozliczeniu za 2025 r. Darowizna musi być udokumentowana wpłatą na rachunek bankowy, nie może być przekazana w gotówce. Dotyczy to również wpłat na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Monika Pogroszewska
26.01.2025
Domowe finanse PIT
Wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów własnych trzeba będzie po 1 lutego 2026 r. dokumentować w KSeF - stwierdził fiskus w interpretacji. WSA w Gliwicach uchylił zaskarżoną interpretację, ponieważ nie zawiera ona należytego uzasadnienia. Według sądu, przedwczesne byłoby w tej sytuacji zajęcie przez sąd stanowiska w zakresie wykładni przepisów prawa materialnego. To oznacza, że podatnicy mogą nie uzyskać rozstrzygnięcia merytorycznego przed 1 lutego 2026 r.
Krzysztof Kaźmierski
25.01.2025
VAT KSeF
Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny mogą zostać wykorzystane, na mocy ulgi mieszkaniowej, na spłatę posiadanego kredytu mieszkaniowego. Przepisy nie określają, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Najem mieszkania nie ogranicza prawa do ulgi, podatnik może w nim zamieszkać po upływie określonego czasu.
Wiesława Moczydłowska
25.01.2025
Domowe finanse PIT Nieruchomości

NSA zmienia podejście do sędziów powołanych po 2017 roku

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Naczelny Sąd Administracyjny zaczął masowo zawieszać sprawy, w których w pierwszej instancji orzekał sędzia powołany przez nową KRS. Dotyczy to wielu spraw podatkowych, zarówno tych dotyczących wymiaru podatku, jak i interpretacji przepisów podatkowych. Tylko w ubiegłym tygodniu NSA zawiesił 10 postępowań - pisze Karolina Gotfryd, radca prawny, menedżer w CRIDO.
Karolina Gotfryd
24.01.2025
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Sejm przedłużył obowiązywanie mechanizmu odwrotnego obciążenia w VAT w odniesieniu do m.in. pozwoleń na emisję gazu. Ustawa zakłada też utrzymanie 8 proc. VAT dla wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych. Zniesiony zostaje też obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi.
Monika Pogroszewska
24.01.2025
VAT Prawo europejskie
Sejm skierował w piątek do Komisji Finansów Publicznych projekt nowelizacji ustawy o PIT, dotyczący dwóch ulg podatkowych dla rodzin, zgłoszony przez posłów PiS. Zgodnie z projektem, rodzice jedynaków mogliby skorzystać z ulgi na dziecko, jeśli ich roczne dochody nie przekroczą 120 tys. zł. Obecnie limit ten wynosi 112 tys. zł. Projekt zakłada też, że rodzice wychowujący co najmniej czwórkę dzieci skorzystają ze zwolnienia z podatku (ulga dla rodzin 4+) do limitu 120 tys. zł (a nie 85,5 tys. zł).
Monika Pogroszewska
24.01.2025
PIT

ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji PIT za 2024 rok

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę około 10,4 mln deklaracji podatkowych PIT za 2024 rok. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego. Co ważne, w tym roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Takie osoby otrzymają PIT 11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego.
Grażyna J. Leśniak
24.01.2025
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Osoby wracające z USA mogą co do zasady ubiegać się o ulgę na powrót (zwolnienie z podatku dochodowego w Polsce), o ile udokumentują co najmniej trzyletni pobyt za granicą. Powstaje pytanie, czy takie dokumenty będą w stanie przedstawić osoby deportowane, które przebywały w USA nielegalnie. Eksperci ostrzegają, że w ich przypadku skorzystanie ze zwolnienia może być bardzo trudne.
Monika Pogroszewska
24.01.2025
PIT