- Projektowana ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z przekazywaniem informacji do europejskiego pojedynczego punktu dostępu ma na celu dokonanie niezbędnych zmian w krajowym porządku prawnym w związku z wejściem w życie regulacji prawnych Unii Europejskiej dotyczących utworzenia europejskiego pojedynczego punktu dostępu (European Single Access Point), dalej „ESAP” – czytamy w uzasadnieniu do projektu, który w środę ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacji (nr UC73).
Co to jest ESAP
ESAP będzie platformą internetową zawierającą publicznie dostępne informacje o podmiotach i ich produktach związanych z usługami finansowymi, rynkami kapitałowymi i zrównoważonym rozwojem w Unii Europejskiej. Podstawy prawne do stworzenia takiego systemu wynikają z tzw. pakietu ESAP, na który składają się: dyrektywa 2023/2864 (dyrektywa omnibus), rozporządzenie 2023/2859 (rozporządzenie ustanawiające) oraz rozporządzenie 2023/2869 (rozporządzenie omnibus). ESAP będzie prowadzony przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.
- ESAP jest skierowany przede wszystkim do użytkowników takich jak inwestorzy, analitycy finansowi i pośrednicy rynkowi, jednak zapewni także dostęp do informacji uczelniom czy osobom prywatnym – zapowiada polski projektodawca.
Narzędzie ma być bezpłatne, chociaż przewidziano wyjątek - obowiązek uiszczania opłat będzie wprowadzony w przypadku użytkowników wyszukujących i pobierających duże ilości informacji.
Czytaj także: Koniec platformy ODR. Regulaminy e-sklepów przestaną być aktualne
Dotychczasowe obowiązki w nowej formie
Projektowane przez polskiego prawodawcę rozwiązania zmierzają przede wszystkim – jak czytamy – „do dostosowania istniejących już obowiązków udostępniania określonych informacji, które wynikają z prawa UE, do ich równoległego udostępniania w ESAP”.
- Podmioty objęte przepisami pakietu ESAP są zobowiązane do przekazywania określonych informacji wskazanych w przepisach do właściwego organu zbierającego dane. Informacje są przekazywane w wymaganym formacie i opatrywane właściwymi metadanymi przed ich udostępnieniem – czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu. OSR wymienia też podmioty objęte nowymi obowiązkami. Będą nimi m.in.:
- banki,
- towarzystwa funduszy inwestycyjnych,
- domy i biura maklerskie,
- krajowe instytucje płatnicze,
- dostawcy usług w zakresie kryptowalut,
- zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji,
- biegli rewidenci i firmy audytorskie,
- jednostki zobowiązane do sporządzenia sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Zadania tzw. organów zbierających dane będą realizować zaś Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), Polska Agencja Nadzoru Audytowego, Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego oraz Krajowa Rada Biegłych Rewidentów.
Projekt o ESAP - zmiany w 17 ustawach
Projektodawca zapowiada zmiany w następujących ustawach:
- o rachunkowości,
- o Krajowym Rejestrze Sądowym,
- o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
- Prawo bankowe,
- o listach zastawnych i bankach hipotecznych,
- Kodeks spółek handlowych,
- o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi,
- o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń, zakładami reasekuracji i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego,
- o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych,
- o nadzorze nad rynkiem kapitałowym,
- o obrocie instrumentami finansowymi,
- o nadzorze nad rynkiem finansowym,
- o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym,
- o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej,
- o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji,
- o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym,
- o dystrybucji ubezpieczeń.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.