Prawo.pl
Wnioski o wiążące informacje stawkowe można składać już od początku listopada. Mogą one jednak dotyczyć stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero 1 kwietnia przyszłego roku. W zakresie objętym WIS nie będą wydawane interpretacje indywidualne – pisze Jolanta Nowicka, dyrektor departamentu doradztwa podatkowego w PKF Consult.
Jolanta Nowicka
02.12.2019
VAT

Firmy muszą uważać na fałszywe faktury

Spółki Małe i średnie firmy Compliance
Z roku na rok rośnie skala wyłudzeń na podstawie fałszywych faktur. Orange, PGE, DHL, LOT czy Polska Grupa Zbrojeniowa – to jedynie wybrane firmy, które „posłużyły” oszustom do wyłudzenia ogromnych sum przy pomocy spreparowanych faktur. LOT zapłacił fikcyjnemu kontrahentowi 2,6 miliona złotych, a PGZ straciło w ten sposób aż 4 miliony złotych.
Artur Kosior
30.11.2019
Spółki Małe i średnie firmy Compliance
Żonie nie przysługuje wyłączne prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej na dzieci, gdy mąż płacił alimenty na pełnoletnie, studiujące, niepracujące dzieci, wykonując wobec nich obowiązek alimentacyjny. Jeśli między rodzicami nie ma porozumienia co do wysokości dokonywanego odliczenia, każdy z nich może odliczyć połowę przysługującej kwoty ulgi
Grażyna J. Leśniak
30.11.2019
Domowe finanse PIT
Nie ma alternatywy dla urzędowej interpretacji przepisów podatkowych. Hipotetycznie taką alternatywą mogłyby być interpretacje prawa podatkowego sporządzane przez autoryzowanych doradców podatkowych, ale współcześnie, w Polsce, w istniejącej kulturze prawnej, jest to raczej opowieść z innej planety ‒ mówi prof. dr hab. Bogumił Brzeziński.
Grażyna J. Leśniak
29.11.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Niejednoznaczna definicja działalności gospodarczej w ustawie o PIT to zmora nie tylko osób sprzedających nieruchomości gruntowe, ale i wynajmujących mieszkania. Wyjaśnieniu nieprecyzyjnych przepisów nie pomagają sądy administracyjne, które dotąd nie wypracowały jednolitej linii orzeczniczej. Zdaniem ekspertów, konieczna jest zmiana przepisów.
Grażyna J. Leśniak
29.11.2019
Domowe finanse PIT VAT
Prezes Rady Ministrów powołał 28 listopada 2019 roku Jana Sarnowskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Sarnowski wcześniej był pełnomocnikiem ministra finansów, inwestycji i rozwoju do spraw współpracy międzynarodowej w zakresie VAT.
Krzysztof Koślicki
28.11.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
W Monitorze Polskim poz. 1141 opublikowane zostało obwieszczenie Ministerstwa Finansów określające m.in. stawki PIT księży proboszczów i wikariuszy. Wysokość podatku duchownych zależy od liczby mieszkańców parafii, w której pracuje ksiądz.
Krzysztof Koślicki
28.11.2019
PIT

Zapłacony podatek od spadku może być kosztem

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Spłata długów spadkowych nie jest kosztem odpłatnego zbycia, lecz spłatą zobowiązania spadkodawcy, które spadkobierca musiałby uregulować nawet wówczas, gdyby nie sprzedał nieruchomości otrzymanych w spadku. Dlatego przy obliczaniu przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości wartość spłaconych długów nie może zostać uwzględniona ‒ uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
28.11.2019
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Dobra wiara musi być oceniana w powszechnie akceptowalnej procedurze zwalczania przestępstw podatkowych, ale zarzuty jej niedochowania powinny być oparte na faktach. W transakcjach karuzelowych nabywca może się skutecznie bronić dobrą wiarą i w pewnych okolicznościach zachować prawo do odliczenia VAT. Do takiego wniosku prowadzi najnowszy wyrok NSA.
Wiesława Moczydłowska
28.11.2019
VAT

Płatności powyżej 8 tysięcy złotych tylko przelewem?

Ordynacja Małe i średnie firmy Finanse
Ministerstwo Finansów chce obniżyć próg obrotu bezgotówkowego między przedsiębiorcami z obecnych 15 tysięcy do 8 tysięcy złotych. Jak ustaliliśmy, resort liczy, że w ten sposób uda się zaoszczędzić co najmniej 20 mld zł tytułem kosztów wytwarzania, transportu i zabezpieczenia gotówki. Uszczelniony zostanie też system obiegu gotówki i poprawi się ściągalność danin i podatków.
Grażyna J. Leśniak
28.11.2019
Ordynacja Małe i średnie firmy Finanse
Skarbówka wytacza coraz cięższe działa przeciwko karuzelom vatowskim. Eksperci zwracają jednak uwagę, że zbyt często karani są niczego nieświadomi podatnicy, którzy nie wiedzieli o istnieniu przestępczego procederu. Postępowanie może skończyć się nawet więzieniem i drakońską grzywną. Obronę utrudnia fakt, że fiskus utajnia przebieg procedury.
Krzysztof Koślicki
28.11.2019
Ordynacja VAT Doradca podatkowy
W ciągu ostatniej dekady znacznie wzmocniono wielostronną współpracę podatkową mającą na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania. Kluczową rolę w tym procesie odegrało Ogólnoświatowe Forum ds. Przejrzystości i Wymiany Informacji dla Celów Podatkowych – piszą doradcy w zakresie polityki podatkowej w Centrum ds. Polityki Podatkowej i Administracji w OECD.
Radhanath Housden Adrian Wardzyński Artur Olszewski
27.11.2019
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Wykrywanie manipulacji w sprawozdaniach finansowych spowodowanych oszustwem stanowi obecnie dla audytorów największe wyzwanie. Kategorii oszustw jest wiele. Biegłego rewidenta interesują przede wszystkim te, które mogą mieć istotny wpływ na sprawozdanie finansowe – mówi Krzysztof Burnos, biegły rewident.
Krzysztof Koślicki
27.11.2019
Rachunkowość Prawo gospodarcze
W styczniu 2020 roku wrócimy do rozwiązań częściowo obowiązujących w latach 2013-2015. Brak płatności za fakturę będzie skutkował koniecznością korekty dochodu. Z nowego rozwiązania skorzystają wierzyciele, stracą na nim dłużnicy – wszyscy jednak będą mieli dużo dodatkowych obowiązków.
Krzysztof Koślicki
27.11.2019
CIT PIT
Rząd zdecydował we wtorek o przedłużeniu zawieszenia stosowania podatku od sprzedaży detalicznej o kolejne pół roku. Ma to związek z oczekiwaniem na ostateczne rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE sporu Polski i Komisji Europejskiej w tej sprawie. Według zapowiedzi TSUE, zapadnie ono za mniej więcej 10 do 12 miesięcy.
Krzysztof Sobczak
26.11.2019
CIT
Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym projektem budżetu na 2020 r., który uwzględni wycofanie z Sejmu projektu dotyczącego zniesienia tzw. 30-krotności - poinformował we wtorek wiceminister finansów Tomasz Robaczyński. Zaznaczył, że nie wie, kiedy rząd przyjmie nowy projekt budżetu na przyszły rok.
Krzysztof Sobczak
26.11.2019
Finanse publiczne Emerytury i renty
Zakład pracy ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek od wypłacanego zasiłku chorobowego, ale wyłącznie od zasiłków wypłacanych na rzecz pracowników. Wymóg ten nie dotyczy zasiłków pieniężnych wypłacanych przez zleceniodawców ‒ uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
26.11.2019
PIT
Przez długi czas skarbówka upierała się, że przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na edukację. Według tej interpretacji nauka miała charakter osobisty, bez związku z prowadzonym biznesem. Najnowsze interpretacje dają nadzieję na zmianę tego niekorzystnego dla podatników podejścia. Eksperci radzą jednak cały czas zachowywać ostrożność.
Krzysztof Koślicki
26.11.2019
PIT Małe i średnie firmy
Niedopuszczalna jest praktyka, w której podatnik, nie mogąc się doczekać zwrotu podatku VAT, uruchamia procedurę jego przerachowania na zobowiązanie w innym podatku, podczas gdy organy skarbowe skutecznie przedłużyły termin jego zwrotu i badają jego zasadność. Wynika to z piątkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
25.11.2019
PIT VAT
Jeżeli wykupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie będzie składnikiem majątku w prowadzonej działalności gospodarczej, to przychód z jego sprzedaży nie będzie przychodem z działalności gospodarczej. W takim przypadku sprzedaż pojazdu należy zakwalifikować do odpłatnego zbycia rzeczy ‒ uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
25.11.2019
PIT Małe i średnie firmy Finanse
Projekt nowej ordynacji podatkowej został już definitywnie wyrzucony do kosza. Przez długi jeszcze czas będzie obowiązywała „stara”. Nie da się, więc „zamieść pod dywan” konsekwencji błędnej wykładni jej przepisów, posługując się argumentem, że już zaraz będzie nowa, lepsza – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.
Marek Isański
25.11.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Czynności sprawdzające, a potem wszczęta kontrola podatkowa, albo od razu postępowanie podatkowe - to tryby, które zostałyby zastosowane wobec każdego obywatela, który znalazłby się w podobnej sytuacji, co Marian Banaś, były minister finansów, a obecnie prezes NIK. Zwykły Kowalski nie uniknąłby też postępowania karnego skarbowego, grzywny czy pozbawienia wolności.
Grażyna J. Leśniak
25.11.2019
Prawo karne Ordynacja PIT
Wykonywanie władzy rodzicielskiej uprawnia do skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej. Odliczenie przysługuje także rozwiedzionym rodzicom. Jednak – jak potwierdza najnowsza interpretacja skarbówki - sam fakt płacenia na dzieci to za mało, by odliczyć ulgę. Aby sprawdzić, czy matka albo ojciec może obniżyć podatek, fiskus przesłuchuje nawet sąsiadów.
Krzysztof Koślicki
23.11.2019
Prawo rodzinne Domowe finanse PIT
Rozwiązanie wprowadzone ustawą o zarządzie sukcesyjnym nie stanowi jakiegokolwiek dodatkowego obciążenia w postaci podatku VAT w związku ze śmiercią przedsiębiorcy czy zakończeniem działalności przedsiębiorstwa w spadku – twierdzi Ministerstwo Rozwoju. Eksperci mają inne zdanie, i tłumaczą, dlaczego resort się myli.
Jolanta Ojczyk
23.11.2019
W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej głosów w sprawie tzw. moralności podatkowej. Co ją buduje i co motywuje do płacenia podatków? Co wpływa na obniżenie „tax morale” i ucieczkę przed opodatkowaniem w danym kraju? Dyskusja bardzo aktualna i potrzebna – pisze Monika Lewandowska z firmy doradczej CRIDO.
Monika Lewandowska
22.11.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Stosowanie białej listy podatników VAT dokłada firmom kolejnych zmartwień i obowiązków. Przepisy wymagają każdorazowej weryfikacji kontrahentów. Ministerialna baza aktualizuje się jednak zbyt wolno. W rezultacie przedsiębiorcy muszą zaglądać do niej kilka razy, a udowodnienie dochowania należytej staranności staje się coraz trudniejsze – czasem wręcz niemożliwe.
Krzysztof Koślicki
22.11.2019
Ordynacja VAT Doradca podatkowy
Sprzedaż w drodze licytacji komorniczej nieruchomości gruntowej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja nie będzie nim objęta, bo dłużnicy nie występują w charakterze podatników VAT. Komornik sądowy nie będzie więc musiał naliczać i odprowadzać VAT z tego tytułu ‒ uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
21.11.2019
VAT
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że mechanizm podzielonej płatności ma być stosowany do towarów i usług wskazanych w przepisach. Jeśli sprzedawca zażąda na fakturze dzielenia płatności w innych przypadkach, kupujący – mimo to – może zapłacić normalnie. Nie będą mu groziły żadne konsekwencje.
Krzysztof Koślicki
21.11.2019
VAT Finanse
Wiążąca informacja stawkowa to taka interpretacja plus: będzie wiążąca dla organu w przeciwieństwie dla zwykłej interpretacji indywidualnej. W stosunku do tej ostatniej organom trudniej będzie też zakwestionować stan faktyczny ‒ mówi dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK, kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych UMK w Toruniu.
Grażyna J. Leśniak
21.11.2019
Ordynacja VAT
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że rachunki wirtualne nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu prawa bankowego. Nie trzeba ich zatem zgłaszać do urzędu skarbowego. Wystarczy, że podatnik poda tylko swoje właściwe numery kont. Rachunki wirtualne nie muszą być widoczne z rejestrach podatników VAT.
Krzysztof Koślicki
20.11.2019
VAT