Prawo.pl
Podmioty powiązane mają teraz mniej obowiązków, chociaż same przepisy są bardziej restrykcyjne. Wymagają większej uwagi przy sporządzaniu dokumentacji. Musi ona zawierać analizę cen transferowych - materiał, który uzasadnia poziom przyjętych cen – tłumaczy Radosław Piekarz, doradca podatkowy, autor książek dotyczących cen transferowych i podmiotów powiązanych.
Tomasz Kręski
19.08.2019
CIT PIT

Nowa ustawa może ograniczyć zatory płatnicze

Prawo cywilne VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.
Poprawa otoczenia prawnego transakcji handlowych i zmniejszenie negatywnego zjawiska tzw. zatorów płatniczych, czyli nieterminowego regulowania należności wynikających z transakcji w obrocie gospodarczym, to cel zmian w przepisach o zatorach płatniczych. Czas pokaże, czy zostanie on osiągnięty – pisze radca prawny Jacek Liput
Jacek Liput
19.08.2019
Prawo cywilne VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.
Do wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, nie należy zaliczać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Nie jest on świadczeniem wypłacanym w zamian za wykonaną pracę. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
17.08.2019
PIT
Ordynacja podatkowa zobowiązuje organy do zapewnienia podatnikowi czynnego udziału w postępowaniu. W związku z tym skarbówka powinna zawiadamiać strony o terminach przesłuchiwania świadków. Nie oznacza to jednak, że pismo do strony musi szczegółowo wskazywać tezy dowodowe oraz osoby, które mają zostać przesłuchane - orzekł WSA w Łodzi.
Aleksandra Partyk
16.08.2019
Ordynacja

Pracownicy skarbówki dostaną podwyżki

Ordynacja Finanse publiczne
W środę do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, funkcjonariusze skarbówki dostaną 655 złotych brutto podwyżki z wyrównaniem od stycznia 2019 roku.
Krzysztof Koślicki
14.08.2019
Ordynacja Finanse publiczne
Dniem zapłaty przy płatnościach przelewem jest dzień obciążenia rachunku zobowiązanego a nie dzień uznania rachunku. Zasada ta obowiązuje także przy ustalaniu ujemnych i dodatnich różnic kursowych oraz współczynnika zadłużenia w przepisach o niedostatecznej kapitalizacji. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
14.08.2019
Ordynacja CIT
Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło właśnie projekt przepisów o kasach fiskalnych w formie oprogramowania. Wynika z niego, że już od przyszłego roku nie trzeba będzie mieć osobnych urządzeń. Wystarczy zainstalowanie specjalnego programu w smartfonie. Projektowane przepisy utrzymują jednak obowiązek wystawiania papierowych paragonów.
Krzysztof Koślicki
14.08.2019
VAT
Ustawa o VAT umożliwia podróżnym zwrot podatku zapłaconego przy zakupach. Wydana kwota nie może być jednak niższa niż 200 złotych brutto. Podróżny musi też przedstawić odpowiednie dokumenty. Przypomniało to właśnie Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
13.08.2019
VAT
Aby sprzedać mieszkanie bez podatku, trzeba być jego właścicielem co najmniej pięć lat. Rozwód i otrzymanie nieruchomości w wyniku podziału majątku wspólnego nie powoduje powstania przychodu. W tym przypadku liczy się data nabycia lokalu przez małżonków. To korzystne stanowisko wydała właśnie skarbówka.
Krzysztof Koślicki
13.08.2019
PIT
Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, zaproponował wprowadzenie do obiegu nowego banknotu o nominale 800 złotych. Miałby na nim być umieszczony wizerunek Marii Konopnickiej. Łon uzasadniał to faktem wychowania przez nią ośmiorga dzieci. Narodowy Bank Polski nie planuje jednak zmian w systemie pieniężnym.
Krzysztof Koślicki
12.08.2019
Finanse publiczne Finanse
Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe dotyczące JPK_V7K i JPK_V7M. Chodzi o pliki JPK_VAT dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie i kwartalnie. Opinie można zgłaszać do 16 sierpnia 2019 roku. Konsultowane zmiany mają związek z zastąpieniem deklaracji VAT-7 i VAT-7K nowym plikiem JPK_VAT.
Krzysztof Koślicki
12.08.2019
VAT
Krajowa Administracja Skarbowa zyska nowe narzędzie IT. Będzie je wykorzystywać do analizy zdjęć RTG przewożonych towarów. Granice mają być lepiej chronione przed nielegalnym przemytem. Twórcą systemu jest zwycięzca konkursu Ministerstwa Finansów i KAS realizowanego w ramach Programu GovTech Polska.
Krzysztof Koślicki
12.08.2019
Ordynacja
Nadzór Ministra Finansów w latach 2007–2015 był systematyczny, ale za mało skuteczny. Nie zapobiegł przez to gwałtownemu wzrostowi luki VAT. Dopiero rozwiązania przyjęte w latach 2016–2018 uszczelniły system podatkowy. Potwierdza opublikowany w poniedziałek raport Najwyższej Izby Kontroli.
Krzysztof Koślicki
12.08.2019
VAT
Wadliwe przedstawienie stanu faktycznego poprzez włączenie do tego opisu elementów ocennych to wada, która nie mogła zostać usunięta przez wezwanie wnioskodawcy do usunięcia braków. Organ zasadnie więc odmówił wszczęcia postępowania, co prawidłowo zaakceptował sąd I instancji. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
12.08.2019
Ordynacja
W ostatnich latach polscy podatnicy są świadkami kolejnych rewolucji, których głównym celem jest uszczelnianie systemu prawa. Wymiernym skutkiem utrzymującej się tendencji jest wprowadzenie klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania, a także małych klauzul ukierunkowanych na poszczególne nadużycia – pisze dr Konrad Kleszczewski z KPMG w Polsce.
Konrad Kleszczewski
12.08.2019
CIT Prawo gospodarcze
Udział pracowników w wycieczce, która ma na celu ich integrację oraz budowanie pozytywnych relacji między nimi, nie będzie stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnego świadczenia. W efekcie na pracodawcy jako płatniku nie będzie ciążył obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na PIT. Potwierdził to dyrektor Krajowej Izby Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
10.08.2019
PIT
Niższa 5-procentowa stawka VAT będzie obowiązywała na mleko roślinne na bazie soi, orzechów, zbóż lub nasion. To jedna z poprawek Senatu do ustawy dotyczącej nowych matryc VAT. Nowela rozszerza także obowiązkowy split payment w niektórych branżach od 1 listopada br.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
09.08.2019
VAT
Problem z nieodpłatnymi świadczeniami w podatku dochodowym istnieje od lat. W pewnym momencie okazało się, że pracodawcy oferują swoim pracownikom bonusy, których generalnie wcześniej nikt by nie analizował pod kątem „nieodpłatnych świadczeń”, czy też przychodu pracownika – pisze Grzegorz Symotiuk, doradca podatkowy.
Grzegorz Symotiuk
09.08.2019
PIT Małe i średnie firmy
Przedsiębiorcy, którzy rejestrują się jako podatnicy VAT-UE, muszą liczyć się z tym, że urząd skarbowy różnymi sposobami będzie starał się zweryfikować deklarowane przez nich miejsce siedziby firmy. Będą niezapowiedziane wizyty urzędników i telefony. Sprawdzenia wiarygodności nie unikną nawet ci, którzy są podatnikami VAT w Polsce.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2019
VAT
Uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu olejami opałowymi i olejami napędowymi przeznaczonymi do celów opałowych oraz pozostałymi ciekłymi paliwami opałowymi - to cel podpisanej już przez prezydenta nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw.
Krzysztof Sobczak
08.08.2019
VAT

Ustawa o zatorach płatniczych może wejść w życie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wzmocnienie płynności finansowej przedsiębiorstw poprzez ograniczenie występowania zatorów płatniczych - to cel podpisanej właśnie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji zawierającej zmiany w wielu ustawach gospodarczych. Jedną ze zmian jest skrócenie terminu zapłaty do 30 dni.
Krzysztof Sobczak
08.08.2019
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Dodatkowy odpis dokonany przez pracodawcę na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, sfinansowany z jego bieżącej działalności i wpłacony na wyodrębniony rachunek bankowy, może być kosztem uzyskania przychodów. Potwierdził to właśnie w interpretacji podatkowej dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
08.08.2019
CIT
Resort finansów zamierza stworzyć platformę e-learningową, która umożliwi kształcenie i doskonalenie umiejętności operatorów z wykorzystaniem elementów wirtualnej rzeczywistości. Inteligentne rozwiązania mają wzmocnić możliwości służby celno-skarbowej na przejściach granicznych.
Grażyna J. Leśniak
07.08.2019
Akcyza
Od nowego roku każdy podatnik, czyli "Kowalski" i płatnik, czyli przedsiębiorca, będzie miał indywidualny mikrorachunek podatkowowy, dedykowany do wpłat odpowiednich danin - zapowiada minister finansów Marian Banaś. Według szefa resortu, mikrorachunki pozwolą na szybsze rozliczenia wpłat.
Krzysztof Sobczak
07.08.2019
Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy
Informacją przetworzoną jest zestaw podatników, którym Urząd Skarbowy odroczył zwrot VAT-u - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Obliczono, że selekcja i analiza 25 postanowień o objętości 7 stron wymaga pracy kilku urzędników przez 55 godzin. Dlatego nie można ich ujawnić podatnikowi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.08.2019
Organ podatkowy uznał, że za długi podatkowe spółki odpowie jej prezes, chociaż nie był on zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sąd odmówił wpisu z powodu skazania kandydata na członka zarządu za przestępstwo, jednak NSA uznał, że obciążanie go odpowiedzialnością za długi podatkowe jest zgodne z prawem. Eksperci mają poważne zastrzeżenia.
Krzysztof Koślicki
07.08.2019
Ordynacja Spółki

Dobre prawo jest korzystne dla państwa i przedsiębiorców

Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Zapobiegać, a nie leczyć – taka idea zdaje się przyświecać zmianom systemu podatkowego i regulacjom dotyczącym polskich przedsiębiorców. Wśród gwałtownych przemian nie zabrakło jednak miejsca na zatroszczenie się o uczciwych przedsiębiorców i ocieplenie relacji na linii podatnik-skarbówka z korzyścią dla obu stron – pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.
Michał Kanownik
07.08.2019
Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Napiwki są źródłem zobowiązań płacowych - orzekł Sąd Najwyższy w sporze krupierki z kasynem gry. - To było świadczenie o charakterze premiowym, rekompensatą za minimalną płacę. A zatem powódka miała do niego pełne prawo także w okresie wypowiedzenia - podkreślił sąd i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.08.2019
PIT Prawo pracy
Pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor podszywa się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) - ostrzega Ministerstwo Finansów. I przypomina, że urzędy skarbowe nie wysyłają e-maili z wezwaniem do zapłaty zaległego podatku.
Krzysztof Sobczak
06.08.2019
Ordynacja VAT Małe i średnie firmy
Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Oznacza to, że w swoim rozstrzygnięciu nie może oprzeć się na stwierdzeniu naruszenia przepisu postępowania lub przepisu materialnego prawa podatkowego, którego w skardze nie podniesiono. Potwierdził to NSA. Sprawa trafi do ponownego rozpoznania.
Grażyna J. Leśniak
06.08.2019
Ordynacja