Polski na Teamsie, praca domowa na Librusie, matematyka na Zoomie, a plastyka na Google Classroom. Mimo sugestii dyrektorów i związkowców MEN nie stworzyło nowej, jednolitej platformy do zdalnego nauczania. Tymczasem improwizacja oznacza ryzyko, choćby w kwestii ochrony danych osobowych.
Monika Sewastianowicz
01.09.2020
Zarządzanie oświatą
Dzień przed dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/2021, ministrowie edukacji, infrastruktury i główny inspektor sanitarny wystosowali wspólny list do dyrektorów szkół dotyczący bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Czytamy w nim, że uczniowie korzystający z komunikacji publicznej, jak i ze szkolnych autobusów są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.08.2020
Szkoła i uczeń
W polskich szkołach jest coraz więcej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, co wymaga dostosowania oddziaływań dydaktycznych i wychowawczych w ramach indywidualizacji ich kształcenia. Szkoły nie wykorzystują jednak w pełni możliwości, które mają. Przede wszystkim nie diagnozują potrzeb uczniów i nie wprowadzają nowych form pomocy - to najważniejsze ustalenia NIK po kontroli wdrożenia zmian dotyczących procesu indywidualizacji.
Agnieszka Matłacz
31.08.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Trudno znaleźć dyrektorów szkół podzielających optymizm ministra w sprawie przygotowania do stacjonarnej nauki w warunkach pandemii. Mówią o trudnościach z zapewnieniem dystansu społecznego pomiędzy uczniami, o braku środków i ludzi do sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń, dziwią się, że nie będzie obowiązku chodzenia w maseczkach.
Beata Igielska
31.08.2020
Zarządzanie oświatą
Rządowe aplikacje do śledzenia kontaktów nie cieszą się specjalnym zaufaniem polskich obywateli - wiele osób ma wątpliwości co do ich bezpieczeństwa. Obawiają się, że ProteGO Safe będzie informować służby o tym, gdzie idą i z kim się spotykają. Według Panoptykonu takiego ryzyka raczej nie ma.
Monika Sewastianowicz
29.08.2020
Nie ma podstaw prawnych, by żądać od nauczycieli zaświadczeń o stanie zdrowia - wynika z oficjalnego stanowiska MEN. Część dyrektorów w ten sposób chciała zabezpieczyć się przed rozprzestrzenieniem COVID-19 w szkole oraz zapobiegać pojawieniu ewentualnych roszczeń z tytułu zarażenia.
Monika Sewastianowicz
29.08.2020
Część dyrektorów i kierowników internatów twierdzi, że takie placówki zostały potraktowane po macoszemu - ministerialne wytyczne są bardzo lakoniczne. Nie wiadomo na przykład czy trzeba przyjąć dziecko, które przyjeżdża z czerwonej strefy. Pytań i problemów jest jednak więcej. Może się to odbić na uczniach z Ukrainy i z powiatów, w których jest najwięcej zachorowań.
Beata Igielska
29.08.2020
Rzecznik praw obywatelskich pyta o zasiłek opiekuńczy dla starszych dzieci. Do tej pory pieniądze dostawali tylko rodzice dzieci, które nie skończyły ósmego roku życia. RPO zauważa 1 września dzieci pójdą do szkoły, a problem ten nadal nie jest rozwiązany.
Monika Sewastianowicz
28.08.2020
Obecna sytuacja epidemiczna pozwala na powrót do stacjonarnej nauki w szkołach. Przekładanie go o dwa tygodnie nie jest uzasadnione – powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Wtórowali mu zaproszeni na konferencje dyrektorzy, którzy doradzali optymistyczne podejście.
Monika Sewastianowicz
28.08.2020
Tylko z uzasadnionych przyczyn można odwołać dyrektora placówki w trakcie roku szkolnego. Organ założycielski musi je wskazać, a samą z samą decyzją nie może zwlekać orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. Inaczej zarzut bezpodstawności zwolnienia będzie skuteczny.
Marek Sondej
28.08.2020
Władze Zakopanego zdecydowały, że rok szkolny rozpocznie się w tym mieście z opóźnieniem, tłumacząc to faktem, że mieszkańcy swoje urlopy planują często po szczycie sezonu, czyli właśnie we wrześniu. Zaskoczyło to wojewodę, małopolską kurator oświaty i MEN, którzy przypomnieli samorządowi, że nie ma podstaw prawnych do podjęcia takiej decyzji. Po ich reakcji władze miasta wycofały się z decyzji.
Monika Sewastianowicz
27.08.2020
Program „Bezpiecznie w szkole” i dodatkowe działania Państwowej Inspekcji Pracy oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w czasie pandemii były tematem czwartkowej konferencji prasowej z udziałem minister Marleny Maląg. Następnie szefowa resortu rodziny oraz wiceminister Stanisław Szwed wzięli udział w uroczystości wręczenia Nagród Głównego Inspektora Pracy im. Romana Giedrojcia.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2020
Prawo pracy BHP
Santander Consumer Bank sprawdził, jak Polacy oceniają naukę zdalną, co sądzą o powrocie dzieci do szkoły oraz jakie są największe wyzwania związane z edukacją. Większość respondentów chce, by dzieci wróciły do szkół - 33,5 proc. Polaków chce powrotu dzieci do szkoły w trybie zmianowym, 31,8 proc. chce powrotu na zasadach sprzed pandemii.
Monika Sewastianowicz
27.08.2020
Zarządzanie oświatą
Nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa na przestrzeniach wspólnych w szkołach. Mimo wstępnych zapowiedzi, resort edukacji po konsultacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym wycofał się z tego pomysłu - poinformował w czwartek minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Agnieszka Matłacz
27.08.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Jednym z największym problemów przy zdalnym nauczaniu okazało się ocenianie uczniów. W efekcie doszło do paradoksu, jakim była większa liczba "czerwonych pasków" niż w normalnych czasach. W nowym roku szkolnym też zapewne czeka na zdalna nauka, ale wydany przez MEN poradnik nie daje recepty na ten problem. A obok pojawiła się idea, by w czasie pandemii zrezygnować z ocen.
Monika Sewastianowicz
27.08.2020
Wakacje odbyły się w zasadzie bezpiecznie, nie ma większej skali zachorowań, dlatego nie ma żadnego powodu, by opóźniać rozpoczęcie roku szkolnego - powiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Być może jednak maseczki w niektórych miejscach będą obowiązkowe, MEN podejmie decyzję w najbliższych dniach.
Monika Sewastianowicz
26.08.2020
Zasady pracy szkolnej biblioteki, przygotowania zajęć wychowania fizycznego, organizacji praktycznej nauki zawodu - to tematy zawarte w poradniku dobrych praktyk, który MEN przekazało dyrektorom i nauczycielom. Dokument zawiera również porady dotyczące oceniania, kształcenia na odległość.
Monika Sewastianowicz
26.08.2020
Wytyczne sanepidu nie wprowadzają obowiązku mierzenia temperatury uczniom wchodzącym do szkoły. Mimo to część placówek zdecydowała się zainwestować w kamery termowizyjne. Z wytycznych sanepidu nie wynika też jednoznacznie, co należy zrobić, gdy jeszcze przed wejściem do szkoły okaże się, że któryś z uczniów ma gorączkę.
Monika Sewastianowicz
26.08.2020
Zarządzanie oświatą
Chcemy, aby wszyscy dyrektorzy szkół w tym tygodniu, jeszcze do piątku, spotkali się z miejscowymi dyrektorami stacji sanitarno-epidemiologicznych, aby jeszcze raz powtórzyć te wszystkie wytyczne – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że dyrektorzy powinni mieć zapewnioną możliwość szybkiego kontaktu z placówką sanitarno-epidemiologiczną.
Monika Sewastianowicz
25.08.2020
Zarządzanie oświatą
Dyrektorzy szkół w porozumieniu z organem prowadzącym i bez konsultacji z sanepidem powinni decydować o organizacji pracy szkoły, w tym o rozpoczęciu roku szkolnego - postuluje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy skierowali w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego list ze swoimi postulatami.
Monika Sewastianowicz
25.08.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nie widać, by była większa grupa uczniów, która wyjeżdżała poza granice naszego kraju, a wypoczynek w kraju był organizowany według podobnych reguł, jak będą funkcjonowały szkoły - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas poniedziałkowego briefinegu prasowego. Podkreślał, że nie ma potrzeby przekładania rozpoczęcia roku szkolnego.
Monika Sewastianowicz
24.08.2020
Zarządzanie oświatą
Podzielamy wspólne marzenie powrotu do normalności sprzed epidemii. Wspólnie zdecydujmy mądrze, jak do tego dojść - piszą członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Zauważają jednak, że zasady, na jakich uczniowie mają wrócić do szkół wymagają zmiany - obecne MEN przyjął bez konsultacji i z pominięciem warunków panujących w szkołach.
Monika Sewastianowicz
24.08.2020
Dyrektorzy są bezradni w sprawie ochrony nauczycieli z grup ryzyka. A ci nie będą czekać na zakażenie: już składają wypowiedzenia. Młodsi z chorobami współistniejącymi myślą o urlopach dla poratowania zdrowia. Na horyzoncie wyłania się właśnie kryzys kadrowy w oświacie.
Beata Igielska
24.08.2020
Zarządzanie oświatą

Rok szkolny z opóźnieniem? Potrzebna zmiana rozporządzenia

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by po wakacjach wszystkie szkoły zaczęły naukę w normalnym trybie - uczniowie mają wrócić do stacjonarnej nauki, a potem się zobaczy. Decyzje podejmować będą dyrektorzy szkół. Pojawiają się jednak głosy, że wobec rosnącej liczby zakażeń rozpoczęcie roku należałoby przesunąć. Minister na razie mówi o możliwości wprowadzenia nauki zdalnej w całym kraju.
Monika Sewastianowicz
24.08.2020
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Wniosek o przyznanie pomocy z rządowego programu „Dobry Start” złożyła babcia, która w świetle przepisów rozporządzenia nie była do tego uprawniona, więc organy odmówiły. WSA w Gliwicach uchylił jednak wydane decyzje, ponieważ uznał, że akt ten niedostatecznie chroni prawa dzieci, które powinny otrzymywać pomoc ze strony państwa.
Dorian Lesner
22.08.2020
Prawo rodzinne Szkoła i uczeń
Infolinia miałaby ułatwić dyrektorom warszawskich placówek kontakt ze służbami sanitarnymi w razie wystąpienia zakażenia. Kopię przesłanego do Jarosława Pinkasa listu wiceprezydent Renata Kaznowska opublikowała na Facebooku.
Patrycja Rojek-Socha
22.08.2020
W związku z brexitem od roku akademickiego 2021/2022 wzrosną opłaty za studia w Wielkiej Brytanii dla obywateli krajów Unii Europejskiej. Dotychczas czesne za rok studiów wynosiło na większości kierunków 9250 funtów i - w przypadku studentów z UE - można było je w pełni pokryć z pożyczki studenckiej.
Monika Sewastianowicz
21.08.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zachęcają do zainstalowania w telefonach komórkowych aplikacji ProteGo Safe. To narzędzie, które pozwala ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - według MEN i GIS ma wspierać bezpieczny powrót dzieci do szkół.
Monika Sewastianowicz
21.08.2020
W przypadku, kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania, będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców, którzy sobie tego zażyczą - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Decyzję w tej sprawie musi podjąć, na podstawie znowelizowanej ustawy, rząd.
Krzysztof Sobczak
20.08.2020
W 2021 roku termin matury wróci do normy - egzamin dojrzałości odbędzie się na początku maja, natomiast egzamin ósmoklasisty będzie później - rozpocznie się dopiero 25 maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów na przyszły rok.
Monika Sewastianowicz
20.08.2020
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl