We wrześniu ruszą kursy dla nauczycieli „Szkoła dostępna dla wszystkich”. Uczestnicy projektu będą poznawać i wdrażać oddziaływania edukacyjno-specjalistyczne skierowane do uczniów i rodziców oraz zespołu nauczycieli danej placówki. Po zrealizowanym cyklu szkoleniowym nauczyciele specjaliści uzyskają status doradców ds. dostępności uczenia się.
Monika Sewastianowicz
05.07.2023
Zarządzanie oświatą
Branżowe Centra Umiejętności (BCU) to absolutnie novum nie tylko w polskim systemie oświaty i szkolnictwa zawodowego, ale też na rynku europejskim - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. We wtorek w siedzibie resortu edukacji i nauki odbyła się uroczystość podpisania pierwszych 14 umów na utworzenie centrów.
Monika Sewastianowicz
05.07.2023
Zarządzanie oświatą
Z danych ZUS wynika, że w maju 2023 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,9 tys. osób, a jego przeciętna wysokość wyniosła ok. 3,5 tys. złotych. Liczba nauczycieli pobierających to świadczenie w maju tego roku jest niższa niż przed rokiem i dwa lata temu w analogicznym okresie.
Agnieszka Matłacz
05.07.2023
Kadry w oświacie
Uczeń, który już raz został pokrzywdzony ustaleniem jego oceny niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, zostaje pokrzywdzony drugi raz, gdyż musi przystąpić do sprawdzianu obejmującego swym zakresem materiał, a tak być nie powinno - wskazują rodzice uczniów i chcą zmian procedur.
Monika Sewastianowicz
04.07.2023
Zarządzanie oświatą
Do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej, tj. w maju 2023 r., przystąpiło ok. 510 400 spośród ok. 520 600 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 98 proc.). Z języka polskiego uczniowie uzyskali średnio 66 proc. możliwych punktów, z matematyki średnio 53 proc. punktów, a z języka obcego nowożytnego - od 53 proc. (język niemiecki) do 82 proc. (język francuski). Z najpopularniejszego jęz. angielskiego - średnia wyniosła 66 proc.
Monika Sewastianowicz
03.07.2023
Szkoła i uczeń
Od 1 lipca przestaje obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego - nie zmienia to jednak przepisów, które dodała do Prawa oświatowego specustawa covidowa. Minister nadal będzie miał prawo samodzielnie decydować o sprawach, zastrzeżonych dla regulacji ustawowych w sytuacjach nadzwyczajnych.
Monika Sewastianowicz
30.06.2023
MEiN przygotowało projekt rozporządzenia umożliwiającego przedłużenie okresu nauki o dwa lata uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Chodzi o dokumenty wydane ze względu na niepełnosprawność uczęszczających do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów i rodzajów oraz uczniom szkół ponadpodstawowych w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich.
Monika Sewastianowicz
29.06.2023
Szkoła i uczeń Niepełnosprawność
Ministerstwo Edukacji i Nauki organizuje konkurs o nazwie „Kierunek – innowacja 2023”, skierowany do nauczycieli z publicznych i prywatnych przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu opisu innowacyjnej działalności przeprowadzonej w roku szkolnym 2022/2023.
Monika Sewastianowicz
26.06.2023
Szkoła i studia powinny uczyć krytycznego myślenia, elastyczności i pomagać we wzmacnianiu kompetencji miękkich i międzyprzedmiotowych - wskazywali uczestnicy panelu "Edukacja i szkolnictwo wyższe, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, a kształtowanie świadomego wyborcy" podczas konferencji "Lepsze prawo, lepsza Polska".
Monika Sewastianowicz
24.06.2023
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Konkurs na dyrektora szkoły jest wysoce sformalizowany. Każdy brak, w szczególności w zakresie wymaganych dokumentów, eliminuje kandydata. Komisja konkursowa nie może przy tym wzywać do usunięcia dostrzeżonych braków, a kandydat po terminie uzupełniać swojej oferty. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Marek Sondej
24.06.2023
Zarządzanie oświatą
Ponad cztery miliony uczniów kończy rok szkolny - nie był on łatwy ani dla nich, ani dla nauczycieli. Początek upłynął pod znakiem łatania braków kadrowych w placówkach, zmian dotyczących awansu i oceny pracy nauczyciela, końcówka to walka o podwyżki wynagrodzeń. Po wakacjach kolejne zmiany - w tym być może nawet likwidacja Karty Nauczyciela.
Monika Sewastianowicz
23.06.2023
Zarządzanie oświatą
Każdy uczeń od klasy czwartej wzwyż będzie musiał co roku zaliczać testy sprawnościowe, a dane – nie tylko o wynikach – bo np. również o wadze ucznia, trafią do bazy „Sportowe talenty”. W ten sposób resort edukacji chce zadbać o zdrowie i lepszą kondycję fizyczną uczniów, a przy okazji zapewnić zaplecze dla klubów i związków sportowych. Prawnicy wskazują na ryzyka przetwarzania takich danych.
Monika Sewastianowicz
20.06.2023
Zarządzanie oświatą RODO
Emerytury stażowe nauczycieli, rozszerzenie grona uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zwiększenie nadzoru kuratora nad szkołami - takie m.in. zmiany wprowadził w piątek Sejm nowelizacją Karty Nauczyciela. Za uchwaleniem ustawy głosowało 236 posłów, 39 było przeciw, 178 wstrzymało się od głosu.
Krzysztof Sobczak
16.06.2023
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Do ponownych konsultacji publicznych został skierowany projekt zmian w zakresie podstawy programowej wychowania fizycznego. Proponowane zmiany obejmują wprowadzenie testów sprawnościowych uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wpisywanie ich wyników do systemu teleinformatycznego „Sportowe Talenty”.
Krzysztof Sobczak
16.06.2023
Szkoła i uczeń

Jest nowe rozporządzenie w sprawie świadectw i dyplomów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Minister Edukacji i Nauki podpisał nowe rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków, które określa m.in. wzory świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły, arkuszy ocen, legitymacji szkolnych, zaświadczeń, świadectw, dyplomów i certyfikatów wydawanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne oraz reguluje zasady wypełniania i wydawania dokumentów przez szkoły, kuratoria oświaty i okręgowe komisje egzaminacyjne.
Krzysztof Sobczak
16.06.2023
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Samorządowe centra usług wspólnych czeka rewolucja 4.0

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Nowe technologie
Coraz gorsza kondycja samorządów lokalnych, coraz więcej nakładanych zadań powoduje, że optymalizacja kosztów i procesów jest niezbędna. Centra usług wspólnych, tworzone początkowo do obsługi oświaty, rozbudowują się o nowe zadania. Ale to może okazać się niewystarczające. Cyfryzacja, zmieniające się otoczenie prawne spowoduje, że samorządowcy będą musieli sięgnąć do rozwiązań chmurowych, z których już z powodzeniem korzysta biznes.
Robert Horbaczewski
14.06.2023
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Nowe technologie
Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP) zmieni nazwę na „Akademia Pożarnicza”, a Wyższa Szkoły Policji w Szczytnie (WSPol) na „Akademia Policji w Szczytnie”. Nowe nazwy mają podkreślać ogólnoakademicki status tych uczelni oraz naukowy profil działalności. Powstanie też nowa uczelnia - Wyższa Szkoła Straży Granicznej. Ustawa w tej sprawie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
13.06.2023
Policja Szkolnictwo wyższe
W roku akademickim 2021-22 studiowało w Polsce blisko 89,5 tys. studentów zagranicznych ze 180 krajów, czyli o ponad 4,7 tys. więcej, niż rok wcześniej. Studenci stanowią obecnie ponad 7,3 proc. ogółu pobierających naukę w naszym kraju. W 2021 r. wśród absolwentów szkół wyższych w Polsce było blisko 16 tys. osób z zagranicy i jest to wzrost, bo w 2019 r. było ich ok. 14,7 tys., a w 2017 r - ok. 11,4 tys.
Krzysztof Sobczak
13.06.2023
Szkolnictwo wyższe
Trwają prace nad zmianami, które mają zapewnić wyższe standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Oznacza to również nowe obowiązki dla szkół - dyrektorzy będą musieli stworzyć m.in. zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego. Za nieprzestrzeganie przepisów grozić będą kary, w skrajnych przypadkach nawet więzienie.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
12.06.2023
Prawo karne Kadry w oświacie Szkoła i uczeń
Łódź i Włocławek będą strefą wolną od punktowej oceny zachowania, takie rozwiązanie rozważa też Kutno. To efekt działań Fundacji Autism Team, która od dawna zwraca uwagę, jak szkodliwa jest taka ocena dla uczniów w spektrum autyzmu, a także decyzji władz samorządowych, które zdecydowały się na taki eksperyment. Szkoły nie będą tam mogły wystawiać stopni ani przyznawać punktów, a zachowanie będzie oceniane opisowo.
Monika Sewastianowicz
10.06.2023
Zarządzanie oświatą
Z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają specjalną nagrodę z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w wysokości 1 125 zł - poinformowała w piątek 9 czerwca minister finansów Magdalena Rzeczkowska. 
Renata Krupa-Dąbrowska PAP
09.06.2023
Kadry w oświacie
Nie będzie już papierowych legitymacji szkolnych i przedszkolnych dla dzieci niepełnosprawnych w postaci papierowej. Obowiązująca będzie legitymacja w postaci plastikowej karty oraz mLegitymacja szkolna - MEiN podpisał nowelizację rozporządzenia, usuwając wzory tych dokumentów z załącznika.
Monika Sewastianowicz
07.06.2023
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podpisze w środę 7 czerwca br. w Hucie Stalowa Wola porozumienie z rządem m.in. w sprawie podwyżek dla sfery budżetowej, wycofania się z wygaszania emerytur pomostowych oraz ochrony przez zwolnieniem osób pod szczególną ochroną, czyli liderów związkowych – poinformował we wtorek Marek Lewandowski, rzecznik prasowy „S”.
Grażyna J. Leśniak
06.06.2023
Emerytury i renty Prawo pracy
Pielęgniarek z kwalifikacjami do opieki paliatywnej jest coraz więcej. Rzeczywistość nie jest jednak tak optymistyczna, jak pokazują to oficjalne dane. Tylko połowa pielęgniarek ze specjalizacją w tej dziedzinie pracuje w opiece paliatywnej. Hospicjom coraz trudniej znaleźć osoby chętne do pracy. Nie ma też komu jeździć do pacjentów wymagających długoterminowej opieki na wsi, bo usługa ta jest niedoszacowana.
Beata Dązbłaż
05.06.2023
Pacjent Opieka zdrowotna

100 mln umów trafi rocznie do rejestru ministerstwa finansów

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna RODO
Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych ma ruszyć od 1 stycznia 2024 r. Ministerstwo Finansów nie zamierza poprawiać krytykowanej ustawy, ale skupi się na wdrażaniu systemu teleinformatycznego do obsługi rejestru. Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych oszacowało, że wypełnienie tych obowiązków będzie kosztowało zobowiązanych ponad 418 mln zł rocznie.
Robert Horbaczewski
05.06.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna RODO
Burmistrz może odwołać z dnia na dzień dyrektora szkoły obrażającego w sieci polityków. Prawo do wyrażania poglądów musi bowiem ustąpić misji wychowawczej placówki, którą dyrektor kieruje. Dyrektorowi nie pomoże wówczas ani pozytywna opinia środowiska nauczycielskiego, ani nawet kurator oświaty - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
03.06.2023
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny
Bibliotekarka podniosła głos i kazała dziewczynce oddać jej prywatny strój księżniczki, ponieważ uznała, że dziecko miało problem z przeczytaniem swojej roli w spektaklu. Pracodawca uznał, że sposób zachowania pracownicy był nieodpowiedni, więc ukarał ją karą porządkową. Sąd przyznał mu rację i podkreślił, że postępowanie bibliotekarki było niewłaściwe i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Dorian Lesner
03.06.2023
Szkoła i uczeń Prawo pracy
Projekt ustawy o ochronie małoletnich został złożony w Sejmie 12 maja, właśnie został mu nadany numer druku. Istnieje szansa, że posłowie zajmą się nim na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Projekt zakłada wdrożenie systemu analizy poważnych przypadków krzywdzenia dzieci, szczegółowe uregulowanie warunków wysłuchań w sprawach cywilnych, wzmocnienie reprezentacji małoletniego przed sądem oraz nałożenie szerszego obowiązku wprowadzania standardów ochrony małoletnich.
Inga Stawicka
02.06.2023
Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne
Będzie kolejna modyfikacja dotycząca "godzin karcianych" - nowelizacja, która jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych w Sejmie, doprecyzuje sytuację nauczycieli, którzy w danej szkole pracują tylko kilka godzin. O tym, kiedy będą musieli być dostępni dla uczniów i rodziców, zdecyduje dyrektor szkoły - oczywiście proporcjonalnie do ich czasu pracy w tej placówce.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
01.06.2023
Kadry w oświacie
Planowanie przyszłości dzieci to jedno z wyzwań rodzicielstwa. Jak często rodzice chcieliby decydować także o ich drodze zawodowej? Według najnowszego badania Pracuj.pl, 29 proc. z nich ma jasną wizję pracy, którą miałoby wykonywać w przyszłości ich potomstwo. 61 proc. badanych nie chce jednak ingerować w wybór zawodu dziecka. Większość rodziców chciałaby, by ich dzieci mogły zmienić swoje pasje w pracę.
Grażyna J. Leśniak
01.06.2023
Szkoła i uczeń Rynek Prawo pracy
Prawo.pl