SN: Wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu, gdy klient zmarł

Prawo cywilne Prawnicy

W razie wygaśnięcia umocowania do reprezentowania uczestnika postępowania o podział majątku wspólnego na skutek jego śmierci, o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej, należnych adwokatowi lub radcy prawnemu za pomoc prawną udzieloną temu uczestnikowi z urzędu, sąd orzeka niezwłocznie po złożeniu wniosku przez pełnomocnika - taką uchwalę podjęła 16 października br. Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

18.10.2024

SN: Informacja o ciąży nawet po 14 miesiącach od wypowiedzenia kobiecie nie zaszkodzi

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ujawnienie w toku postępowania sądowego w sprawie z odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę nowej okoliczności, jaką jest ciąża pracownicy w okresie biegnącego wypowiedzenia, nie stanowi zmiany powództwa i dlatego nie jest ograniczone terminem 21 dni przewidzianych do złożenia odwołania do sądu (art. 264 kodeksu pracy) – taki jest sens uchwały Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

18.10.2024

TSUE: Bank zwraca część prowizji, po wcześniejszej spłacie kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

W czwartek, 17 października, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie przedterminowej spłaty kredytu na zakup nieruchomości. Przesądził, że konsument może odzyskać część prowizji za udzielenie kredytu, jeżeli nie został poinformowany, że prowizja ta nie zależy od okresu obowiązywania umowy.

17.10.2024

SN: Sędzię może chronić nadal immunitet, bo Izba Dyscyplinarna nie była sądem

Prawo karne Prawnicy

Sędzia, któremu uchylono immunitet w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, ale nie złożył wniosku o wznowienie postępowania po jej likwidacji, nie może być ścigany przez wymiar sprawiedliwości. Potwierdziła to Izba Karna 16 października br. Sąd Najwyższy podzielił w ten sposób stanowisko Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że w powołaniu sędziów Izby Dyscyplinarnej doszło do naruszenia zasady niezawisłości od władzy wykonawczej.

17.10.2024

TK: Odwołanie prezesa sądu bez udziału KRS - niekonstytucyjne

Wymiar sprawiedliwości

Przepisy prawa o ustroju sądów powszechnych umożliwiające odwołanie prezesów, wiceprezesów sądów, w trakcie trwania kadencji, bez opinii Krajowej Rady Sądownictwa, są niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wniosek w tej sprawie złożyła KRS, podnosząc, że to narusza konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy i zasadę równowagi władz. Przepisy wprowadzane były przez poprzedniego ministra Zbigniewa Ziobrę i krytykowane m.in. przez ówczesną opozycję.

16.10.2024

SN: Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło

Prawo cywilne

Termin przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody wynikającej z nienależytego wykonania umowy o dzieło przysługującego na podstawie art. 471 k.c. rozpoczyna bieg w dacie oddania dzieła, wskazanej w umowie lub po upływie dwóch lat według art. 646 kodeksu cywilnego – taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego 15 października br.

16.10.2024

Milczenie radcy prawnego to zły sposób na własną obronę

Prawnicy

Radca prawny, który w sprawie dyscyplinarnej nie składa wyjaśnień na wezwanie rzecznika dyscyplinarnego, popełnia delikt. Nie można w takich sytuacjach powoływać się na prawo do milczenia, jako prawo do obrony na wzór postępowania karnego. Sąd Najwyższy postanowił oddalić kasację radcy, jako oczywiście bezzasadną.

16.10.2024

Uchwała trzech Izb SN wprowadziła procedurę inkwizycyjną i jest nieaktualna

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uchylenie wyroków sądów dwóch instancji przez Sąd Najwyższy rozpoznający kasację, „dokonane w oparciu o nieaktualną i niestanowiącą źródła prawa uchwałę” połączonych Izb: Cywilnej, Karnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r. oraz w nieznanej ustawie procedurze o charakterze inkwizycyjnym, stanowi oczywiste i rażące naruszenie Prawa o ustroju sądów powszechnych i Konstytucji RP – orzekł skład tzw. neo-sędziów.

16.10.2024

"Nowi" sędziowie SN: Wyłączenie tylko z powodu powołania niemożliwe

Prawnicy

Żądanie sędziego lub wniosek o wyłączenie sędziego od rozpoznania sprawy oparte wyłącznie na okolicznościach towarzyszących powołaniu tego sędziego nie wywołuje skutków prawnych. W takiej sytuacji stosuje się per analogiam art. 53(1) par. 2 i 3 kodeksu postępowania cywilnego. W razie uwzględnienia żądania lub wniosku, postanowienie o wyłączeniu sędziego podlega uchyleniu – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna SN w składzie siedmiorga sędziów.

15.10.2024

SN: Wynagrodzenie kuratora tylko częściowe

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W razie przyznania kuratorowi wynagrodzenia na jego wniosek jedynie w części, sąd oddala ten wniosek w pozostałym zakresie. Sąd nie musi orzekać odrębnie o oddaleniu wniosku - taką uchwałę podjęła 8 października br. Izba Cywilna Sądu Najwyższego, odpowiadając na pytanie Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie.

15.10.2024

SN: Prokurator, która potrąciła pieszą - bez immunitetu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zezwoliła na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prokuratora Prokuratury Okręgowej w stanie spoczynku. Prokurator nie ustąpiła pierwszeństwa pieszej. Przez moment wiozła ją na masce, następnie poszkodowana upadła na asfalt. Czyn prokurator nie cechował się znikomym stopniem społecznej szkodliwości – podkreślił Sąd Najwyższy.

15.10.2024

NSA: Właściciel linii energetycznej odpowiada za ścięcie drzew bez zezwolenia

Środowisko Energetyka

Spółka energetyczna zleciła wycinkę drzew pod biegnącą nad nimi linią przesyłową i zawarła umowę z wykonawcą. Po fakcie okazało się jednak, że nie dysponowała zgodą na wycinkę. Prezydent miasta nałożył więc na spółkę administracyjną karę pieniężną. Spółka odmawia zapłaty, twierdząc, że za wycinkę odpowiada firma, którą ją przeprowadziła. Sądy administracyjne zaprezentowały odmienne stanowiska w tej sprawie.

14.10.2024

WSA: Przetwarzanie numeru telefonu prezesa zarządu nie stanowiło naruszenia

RODO Ochrona danych

Spółka zadzwoniła do klienta, aby przedstawić ofertę handlową. Organ uznał, że naruszono przepisy o ochronie danych osobowych, ponieważ numer telefonu należał do osoby fizycznej, która zażądała jego usunięcia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się z tą oceną i wskazał, że sporny numer był związany z osobą prawną, więc nie może być mowy o naruszeniu przepisów RODO.

12.10.2024

SN: Skazanie za czyn przedawniony

Prawo karne

Postępowanie wobec oskarżonego miało liczne błędy, które wytknął prokurator, składając kasację na korzyść. Chodziło o oszustwo mniejszej wagi, gdy zarzuty postawiono z innego przepisu, ponadto oskarżony był początkowo przesłuchiwany jako świadek, a wreszcie sąd I instancji nie uwzględnił zmian w terminach przedawnienia i postępowanie powinno zostać umorzone.

11.10.2024

SN za mniejszą karą dla radcy zalegającego z alimentami

Prawo karne Prawnicy

Blisko pięć miesięcy niepłacenia alimentów żonie i dzieciom wskazuje, że wina i społeczna szkodliwość czynu radcy prawego nie są znaczne - uznał Sąd Najwyższy. Ponadto okres braku alimentacji nie był znaczny, dlatego kara wymierzona przez sąd dyscyplinarny powinna być mniej dolegliwa. SN był związany orzeczeniem sądu karnego, który stwierdził, że zachowanie radcy to „incydentalne w gruncie rzeczy popadnięcie w konflikt z prawem”.

10.10.2024

Kadencja sędziego w IOZ trwa 5 lat, mimo że nie zgodził się na orzekanie

Prawnicy

Brak doręczenia sędziemu Sądu Najwyższego postanowienia Prezydenta RP o wyznaczeniu sędziego do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej nie powoduje, że nie rozpoczęła się w stosunku do niego 5-letnia kadencja. Niewyrażenie zgody przez sędziego na orzekanie w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej nie jest podstawą do skrócenia okresu jego kadencji - taką uchwałę podjęło 7 sędziów SN.

09.10.2024

WSA: Informacja publiczna nie kosztuje, mogą być wyjątki, ale trzeba je uzasadnić

Ochrona danych

Udostępnienie informacji publicznej pozostaje nieodpłatne. Wyznaczenie za to opłaty czasami jest prawnie dopuszczalne. Nie wystarczy jednak podanie samej kwoty. Wnioskodawca ma prawo wiedzieć, dlaczego musi zapłacić i jak opłata została skalkulowana. Kalkulacja ta musi być weryfikowalna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

09.10.2024

TSUE: Odmowa uznania zmiany imienia i nazwiska niezgodna z prawem Unii

Prawo europejskie

Kraje unijne mają obowiązek wprowadzić jasną i przewidywalną procedurę prawnego uznania tożsamości płciowej umożliwiającą zmianę płci. Odmowa uznania przez państwo członkowskie zmiany imienia i tożsamości płciowej uzyskanej zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim jest zatem sprzeczna z prawami obywateli Unii - orzekł kilka dni temu Trybunał Sprawiedliwości UE.

08.10.2024

Sąd: Pracownica tylko raz pojawiła się w pracy, ale umowa nie była pozorna

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracownica pojawiła się w zakładzie tylko pierwszego dnia pracy. Po kilku dniach nieobecności dowiedziała się, że jest w ciąży i zaczęła korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru więc jest nieważna. Oceny tej nie podzielił sąd, który wskazał, że czynności podjęte przez pracownicę pierwszego dnia pracy wskazywały na faktyczne wykonywanie umowy.

08.10.2024

TSUE: Niektóre przepisy FIFA o transferach piłkarzy zawodowych są sprzeczne z prawem Unii

Prawo europejskie

Obowiązujące przepisy mogą ograniczać swobodę przepływu piłkarzy zawodowych, którzy chcieliby rozwijać swoją działalność, przechodząc do nowego klubu z siedzibą na terytorium innego państwa członkowskiego Unii. Co więcej, obciążają one tych zawodników i kluby zamierzające ich zatrudnić znacznym ryzykiem prawnym, nieprzewidywalnym i potencjalnie bardzo wysokim ryzykiem finansowym - orzekł w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

07.10.2024