SN: Bankowi nie przysługuje prawo zatrzymania

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów podjęła uchwałę, zgodnie z którą w razie dochodzenia od banku zwrotu świadczenia spełnionego na podstawie umowy kredytu, która okazała się nieważna bankowi nie przysługuje prawo zatrzymania. Jest to uchwała sprzeczna z podjętą przez tę Izbę uchwałą siódemkową z 28 lutego br.

05.03.2025

NSA: Sędzia nie odebrał przez rok aktu powołania, został wyłączony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyjęcie stanowiska podsekretarza stanu w ministerstwie przed objęciem urzędu sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego rodzi uzasadnione wątpliwości co do bezstronności i niezależności takiego sędziego – uznał NSA. Nieodebranie aktu powołania na stanowisko sędziego przez okres blisko jednego roku i czterech miesięcy nie można uznać za usprawiedliwione.

05.03.2025

NSA: Rektor nie udostępni pytań z egzaminów semestralnych

Szkolnictwo wyższe

Pytania z pisemnych egzaminów semestralnych spełniają kryteria dokumentu wewnętrznego. Przy ich pomocy uczelnia weryfikuje, czy student osiągnął efekty uczenia się przewidziane na danym etapie studiów. Brak objęcia zasad i trybu układania pytań egzaminacyjnych przepisami prawa oznacza, że ustawodawca nie identyfikuje tej sfery działalności z wykonywaniem zadań publicznych. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

05.03.2025

Sąd: Mobbing w urzędzie gminy informacją publiczną?

Samorząd terytorialny Prawo pracy Ochrona danych

Informacja o mobbingu w miejscu pracy to sprawa prywatna, chyba że dotyczy osoby pełniącej funkcję publiczną. Dlatego wójt gminy, którego dotyczyło takie oskarżenie, nie mógł odmówić wydania informacji w tej sprawie, powołując się na ochronę prywatności osoby pokrzywdzonej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

05.03.2025

Przełomowa uchwała SN - przy korekcie płci nie trzeba nikogo pozywać

Prawo cywilne

Bez pozywania rodziców, bez możliwości interwencji prokuratora i kierownika Urzędu Stanu Cywilnego - Sąd Najwyższy podjął przełomową uchwałę dla osób chcących dokonać tranzycji. Sąd rozstrzygnął, że sprawy tego rodzaju należy rozpatrywać wyłącznie w trybie nieprocesowym - oprócz wnioskodawcy uczestnikiem postępowania może być tylko jego małżonek.

04.03.2025

SN: Prokurator niewinna przewlekłości, choć sąd wypłacił odszkodowanie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od września do grudnia 2018 roku podejrzany był na wolności, a mimo to prokurator nie przeprowadziła z nim wymaganych czynności procesowych. Oskarżyciel zarzucił jej rażącą obrazę prawa, ale sąd dyscyplinarny przy prokuraturze generalnym uniewinnił obwinioną. Chociaż Skarb Państwa musiał zapłacić pokrzywdzonemu 3,5 tys. zł odszkodowania z tytułu przewlekłości postępowania.

04.03.2025

WSA: Absolutorium udziela się zarządowi, a nie poszczególnym członkom

Samorząd terytorialny

Zgromadzenie związku powiatowo-gminnego podjęło kilka uchwał w sprawie udzielenia absolutorium, odrębnie wobec każdego z członków zarządu. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wskazał, że nie ma procedury udzielania absolutorium konkretnemu członkowi zarządu związku. Uchwała w tym zakresie powinna zostać podjęta w stosunku do całego zarządu, jako organu wykonawczego związku.

04.03.2025

SN: Krzyk szefowej powodował traumę, poniesie karę

Prawo karne Prawo pracy

Kierowniczka ośrodka pomocy społecznej naruszała prawa pracownicze. Należałoby więc uznać ją winną popełnienia zarzuconych jej czynów opisanych w akcie oskarżenia, ale sąd I instancji orzekł uniewinnienie. Sąd odwoławczy częściowo uchylił wyrok. Sprawa wraca do ponownego rozpoznania, gdyż zachowanie oskarżonej odznaczało się złośliwością, a działała w celu dokuczenia, okazania lekceważenia pracownikom poprzez nierespektowanie ich uprawnień.

03.03.2025

SN: Prezent dla żony był ucieczką od zadłużenia

Prawo cywilne Prawnicy

Darowizna na rzecz żony była pokrzywdzeniem wierzyciela - potwierdził Sąd Najwyższy. I dodał, że możliwość zaspokojenia się wierzyciela nie ma znaczenia dla oceny zasadności skargi pauliańskiej. Wierzyciel nie musi więc dowodzić, że w razie niedokonania zaskarżonej czynności prawnej miałby rzeczywiste szanse na uzyskanie choćby częściowego odzyskania pieniędzy.

01.03.2025

SN: Za uporczywe nękanie można orzec zakaz zbliżania do 15 lat

Prawo karne

Dożywotni zakaz zbliżania i kontaktowania sąd mógł orzec tylko w wypadku przestępstw przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego. Ale nie wobec osoby, która złamała zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego i która uporczywie go nękała, a także obrzuciła kamieniami jego samochód. Wyrok Sądu Okręgowego w Częstochowie był rażąco niesprawiedliwy - orzekł Sąd Najwyższy.

01.03.2025

SN: Bank może stosować zatrzymanie wobec frankowicza

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy w składzie siedmiorga sędziów podjął uchwałę, zgodnie z którą umowa o kredyt bankowy jest umową wzajemną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, czyli bank może korzystać z prawa zatrzymania. Uchwałę podjęto po pytaniu Rzecznika Finansowego, z braku merytorycznej odpowiedzi TSUE na pytania prejudycjalne skierowane przez Izbę Cywilną SN w październiku 2023 r. Uchwała ta na pewno wpłynie na wiele prowadzonych sporów.

28.02.2025

WSA: Właściciel nie musi udostępniać nieruchomości pod rozbudowę

Budownictwo Nieruchomości

Jeśli właściciel nie wyraża zgody na udostępnienie swojej nieruchomości, może zostać do tego zobowiązany przez organ, jeśli istnieje konieczność wykonania remontu urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że wolą inwestora nie było wykonanie remontu, tylko polepszenie parametrów technicznych sieci w celu zwiększenia możliwości przesyłowych.

28.02.2025

Sąd: Zmarły mąż odpowiadał za rozpad małżeństwa, więc żona będzie dziedziczyć

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Małoletnia córka zmarłego mężczyzny domagała się wyłączenia od dziedziczenia jego żony. Podstawą miało być to, że przed śmiercią domagał się on orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy kobiety. Sąd Rejonowy w Głubczycach uznał jednak, że nie ma do tego podstaw, bo to mężczyzna odpowiadał za trwały i zupełny rozkład pożycia w małżeństwie. Wyrok jest prawomocny.

28.02.2025

Jest wyrok TSUE o odpowiedzialności członków zarządu

Ordynacja VAT Prawo europejskie

Polskie przepisy i praktyka, zgodnie z którą członek zarządu odpowiadający solidarnie za zobowiązanie podatkowe spółki, nie może być stroną w postępowaniu przeciwko tej spółce, są zgodne z prawem UE. Ale członek zarządu w toku prowadzonego wobec niego postępowania powinien móc skutecznie podważyć ustalenia faktyczne i kwalifikacje prawne dokonane przez organ podatkowy w postępowaniu wobec spółki - wynika z orzeczenia TSUE. Według prawników to przełomowe orzeczenie, które zwiększa ochronę członków zarządów.

27.02.2025

SN: Picie piwa niesłusznie ukarane pracami społecznymi

Prawo karne

Skazana kobieta piła piwo w miejscu publicznym, co było naruszeniem ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Sąd rejonowy wyrokiem nakazowym orzekł wobec obwinionej karę ograniczenia wolności nieprzewidzianą w ustawowym zagrożeniu za to wykroczenie. Z tego powodu Sąd Najwyższy przyznał rację prokuratorowi generalnemu i uchylił orzeczenie.

27.02.2025

Sąd: Zasadne podniesienie alimentów dla studiującego dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Studiujące dziecko może żądać podniesienia kwoty alimentów, zwłaszcza jeżeli jego studia są na tyle wymagające, że mocno zawężają perspektywy zawodowe - orzekł sąd. Powód domagał się podwyższenia alimentów od ojca - argumentował, że ostatnia podwyżka miała miejsce, gdy był jeszcze w gimnazjum, a od tego czasu wiele zmieniło się tak w jego życiu, jak i życiu jego ojca.

27.02.2025

WSA: Przekazanie wniosku o udzielenie informacji nie załatwia sprawy

Samorząd terytorialny Wybory

Wnioskodawca zwrócił się do rady miasta o udzielenie informacji publicznej. Organ uznał, że żądane dokumenty nie znajdują się w biurze rady i przekazał wniosek do burmistrza. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał jednak, że wysłane do wiadomości wnioskodawcy pismo o przekazaniu żądania do innego organu nie załatwia sprawy.

27.02.2025

SN: Nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Kadry w oświacie Prawo pracy

Do pracy nauczyciela w godzinach nadliczbowych mają zastosowanie przepisy kodeksu pracy - orzekł w środę Sąd Najwyższy. To przełomowe rozstrzygnięcie, którego konsekwencją może być fala pozwów pedagogów, którzy domagać będą się wynagrodzenia za przepracowane godziny - choćby podczas kilkudniowych wycieczek.

26.02.2025

SN: Brak makijażu, eleganckich butów i wolne liczenie - przyczyną zwolnienia

Prawo pracy

Osoba niebinarna może być nierówno traktowana ze względu na płeć, z którą zakład pracy ją identyfikuje. Choć sama może nie czuć się ani kobietą, ani mężczyzną – taką nietypową konkluzją zakończyła się rozprawa w Izbie Pracy Sądu Najwyższego w sprawie odszkodowania za bezprawne rozwiązanie zatrudnienia i dyskryminację.

26.02.2025

WSA: Stawkę ekwiwalentu dla strażaka ochotnika trzeba określić kwotowo

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ustalenie wysokości ekwiwalentu powinno polegać na wskazaniu konkretnej kwoty pieniężnej. Powołanie się na 1/200 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto nie spełnia wytycznych zawartych w upoważnieniu ustawowym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie podkreślił, że wyjście przez radę gminy poza wytyczne zawarte w upoważnieniu stanowi przekroczenie kompetencji, czyli istotne naruszenie prawa.

26.02.2025