WSA: Niezaliczenie semestru nie musi oznaczać skreślenia z listy studentów

Szkolnictwo wyższe

W ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce przewidziano przesłanki obligatoryjne i fakultatywne skreślenia z listy studentów. Nieuzyskanie zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie należy do tych drugich. Dlatego rektor działa w takich sytuacjach w warunkach możliwości, a nie obowiązku. Wydana decyzja powinna więc zawierać szczegółowe uzasadnienie.

30.03.2020

WSA: Członków zespołu interdyscyplinarnego nie można zobowiązać do obecności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy nie może nałożyć na członków zespołu interdyscyplinarnego bezwzględnego obowiązku uczestnictwa w posiedzeniach tego gremium. WSA w Gdańsku uznał, że taka regulacja nie mieści się w granicach ustawowego upoważnienia do określenia warunków funkcjonowania zespołu.

28.03.2020

WSA: Niezgłoszenie wyrejestrowania odbiornika RTV nie wystarczy, aby żądać opłaty

Prawo cywilne

Wierzyciel żądał zaległych opłat abonamentowych. Twierdził, że wystarczającą przesłanką jest niezgłoszenie wyrejestrowania odbiornika RTV czy też niezłożenie reklamacji w sprawie nieuzyskania indywidualnego numeru identyfikacyjnego. WSA w Poznaniu uznał jednak, że pogląd ten narusza przepisy ustawy o opłatach abonamentowych.

28.03.2020

WSA: Pielęgniarka na OIOM-ie nie ma prawa do emerytury pomostowej

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne

Jeśli szpital nie wpisał do zarządzenia stanowiska starszej pielęgniarki Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii, jako pracy w szczególnych warunkach czy szczególnym charakterze, to inspekcja pracy nie ma prawa nakazać umieszczenia tego stanowiska w wykazie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

27.03.2020

Fiskus ma luz decyzyjny w udzielaniu ulg

Ordynacja

Nawet spełnienie przesłanki w postaci zaistnienia ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego nie oznacza powstania po stronie organów podatkowych obowiązku udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, a jedynie stwarza możliwość jej udzielenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy podatnik ma wydatki wyższe od deklarowanych dochodów. Wynika to z niedawnego wyroku NSA.

27.03.2020

SN: Sąd karny uniewinnia, a sąd pracy udowadnia kradzież

Prawo karne Prawo pracy

Sąd Najwyższy uznał, że wyroki uniewinniające powoda od zarzutów współudziału w kradzieży betonu, nie mogły być przeszkodą do zwolnienia dyscyplinarnego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. Powód dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i naraził swego pracodawcę na straty.

26.03.2020

TSUE: Pytania o dyscyplinarki niedopuszczalne, ale nie wolno sędziów karać za ich zadawanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie systemu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów są niedopuszczalne - stwierdził w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE, odpowiadając na pytania sądów z Łodzi i Warszawy. Ale dodał, że zadawanie przez sędziów pytań nie może być podstawą dyscyplinarek wobec nich.

26.03.2020

WSA: Publiczne obwieszczenie decyzji bezskuteczne wobec inwestora

Administracja publiczna Budownictwo

W postępowaniu brało udział 61 stron, więc organ postanowił, że o podejmowanych czynnościach i decyzjach będzie je zawiadamiał w formie publicznego obwieszczenia. Nie miało to jednak żadnej skuteczności wobec inwestora, ponieważ nie został o tym uprzedzony. Ponadto był on inicjatorem postępowania, więc organ miał obowiązek doręczenia mu decyzji na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Tak orzekł WSA w Gdańsku.

26.03.2020

WSA: Gabinet urologiczny musi mieć łazienkę z bidetem

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Gabinet urologiczny musi mieć bezpośrednie połączenie z pomieszczeniem higieniczno-sanitarnym wyposażonym w bidet. Nie ma znaczenia, że wykonywane są w nim badania nieinwazyjne – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, rozpatrując spór sanepidu z niepubliczną przychodnią.

26.03.2020

SN: Akt oskarżenia musi być wniesiony przez prokuratora, a nie urząd

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Złożenie przez prokuratora oświadczenia o zatwierdzeniu aktu oskarżenia sporządzonego przez Urząd Celny i wniesienie go ponownie nie wyeliminowało przeszkody i dalej nie można było prowadzić postępowania - orzekł Sąd Najwyższy i umorzył sprawę. Mimo, że prokurator generalny wniósł kasację na niekorzyść.

26.03.2020

NSA: Odsetki od odszkodowania są objęte PIT

CIT PIT

Odsetki za opóźnienie w wypłaceniu odszkodowania otrzymanego na podstawie wyroku sądu nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych. PIT trzeba więc zapłacić. Potwierdził to w niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny.

25.03.2020

SO: Karą umowną nie można zmusić lekarza do podjęcia pracy

Prawo cywilne Prawo pracy Opieka zdrowotna

Umowa przedwstępna może poprzedzać właściwą umowę o pracę. Pracownik, który chce się z niej wycofać musi się jednak liczyć z zapłatą odszkodowania niedoszłemu pracodawcy. W żadnym jednak wypadku nie może ono jednak przybrać formy kary umownej orzekł Sąd Okręgowy - Sąd Pracy w Płocku.

25.03.2020

Sąd: Powiat zapłaci, bo nie oznaczył niebezpiecznego pobocza

Samorząd terytorialny

Powiat nie oznakował należycie miejsca przebiegu cieku wodnego i ubytku na poboczu gruntowym. Kierujący zaś składem rolniczym nie upewnił się, czy manewr wyprzedzania można wykonać bezpiecznie, co skończyło się wypadkiem i uszkodzeniem sprzętu, a tym samym współprzyczynił się do szkody – stwierdził Sąd Okręgowy w Sieradzu.

25.03.2020

SN: List do narzeczonej z aresztu - to nie tajemnica adwokacka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat ma prawo do rozmowy z aresztowanym klientem, ale nie może wynosić listów z aresztu śledczego i dostarczać ich bliskim, gdyż oskarżony musi być obiektywnie osądzony - orzeka Izba Dyscyplinarna SN, przyjmując ustalenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego adwokatury. W tym przypadku list powinien być ocenzurowany.

24.03.2020

SN: Lokalu fizycznie nie ma, ale pozostaje prawo do gruntu

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Zniszczenie budynku nie powoduje wygaśnięcia udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu jako prawa związanego z odrębną własnością lokalu, który znajdował się w tym budynku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, zwłaszcza, że zburzenie gmachu nastąpiło przed upływem terminu, na jaki grunt został oddany w użytkowanie wieczyste.

24.03.2020

SN: W czasie epidemii nierealne zebranie podpisów poparcia dla kandydata na prezydenta

Wybory Koronawirus

Ze względu na realne obawy zakażenia koronawirusem osób składających oraz zbierających podpisy poparcia pod kandydaturą ze względu na stan zagrożenia epidemicznego - zebranie brakującej liczby podpisów było nierealne - ocenił Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej. I uznał skargę pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego

23.03.2020

SA: Ubezpieczony nie musi oddawać nienależnie pobranych pieniędzy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS odkrył, że ubezpieczony niesłusznie pobierał świadczenia z KRUS. Organ upomniał się o te pieniądze, ale Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał, że nie trzeba ich zwracać. Ubezpieczony nie miał bowiem zamiaru umyślnego wprowadzenia organu w błąd. Sąd wyjaśnił, że zrozumienie dokumentów mogło być dla ubezpieczonego za trudne.

23.03.2020

NSA: Radny świadczący usługi na rzecz gminy nie jest w pełni niezależny

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Radny, który świadczy za wynagrodzeniem usługi na rzecz swojej gminy, nie jest w pełni niezależny od wójta lub kierownika gminnej jednostki organizacyjnej. Dlatego podjęcie przez radę gminy uchwały o wygaśnięciu jego mandatu było uzasadnione. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

23.03.2020

Kwarantanna stosowana do tej pory najczęściej w więzieniach

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

W praktyce orzeczniczej kwarantannie zostają najczęściej poddani więźniowie osadzeni w jednej celi z podejrzeniem choroby zakaźnej oraz zwierzęta sprowadzone do schroniska. Sądy jednak oddalają roszczenia osadzonych żądających zadośćuczynienia od skarbu państwa za zarażenia chorobami zakaźnymi i naruszenie ich godności osobistej poprzez poddanie kwarantannie.

22.03.2020