SN: Konieczny obrońca, gdy oskarżonym jest niepełnosprawny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli oskarżony nie umie czytać i pisać to nie mógł zapoznać się z pouczeniem o przysługujących mu prawach i stawianych zarzutach prokuratorskich. W tej sytuacji sąd powinien wyznaczyć obrońcę z urzędu. Zwłaszcza gdy oskarżony jest osobą z upośledzeniem umysłowym - orzekł Sąd Najwyższy, przychylając się do kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich.

04.06.2020

Izba Kontroli blokuje powołanie dyrektora z MS do Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uchylił uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa rekomendującą prezydentowi powołanie dyrektora Departamentu Kadr w Ministerstwie Sprawiedliwości Dariusza Pawłyszcze na sędziego Izby Cywilnej SN. Odwołanie w tej sprawie wniósł sędzia Waldemar Żurek, były rzecznik KRS, który także startował w tym konkursie.

03.06.2020

SN: Protesty wyborcze pozostawione bez dalszego biegu, choć zarzuty są mocne

Administracja publiczna Wybory

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wpływają liczne protesty wyborców, którzy uważają, że ogłoszone na 10 maja br. wybory prezydenckie zorganizowano w warunkach naruszających zasady: powszechności, równości, bezpośredniości i tajności. Co więcej - odebrano kompetencje PKW. A termin ustalono "bez żadnego trybu". Sąd Najwyższy uważa te protesty za przedwczesne.

03.06.2020

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop policjanta nie jest i nie będzie wliczony do stażu pracy

Emerytury i renty

Sądy administracyjne nakazują komendantom policji wypłacanie funkcjonariuszom przechodzącym na emeryturę zaległego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Jednak przy wyliczeniu wysokości emerytury tego ekwiwalentu nie wlicza się do podstawy stażu pracy. Nie ma takiej regulacji nawet w projekcie ustawy przygotowywanej przez MSWiA, który realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed dwóch lat.

03.06.2020

NSA: Obwód głosowania w hospicjum nie podlega zaskarżeniu

Pomoc społeczna Wybory

Na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące skargi na postanowienie komisarza wyborczego o utworzeniu odrębnego obwodu głosowania w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego - nie przysługuje skarga. Nawet jeśli utworzenie obwodu zagraża życiu pacjentów hospicjum i szpitala - orzekł NSA.

03.06.2020

SN: Sąd okręgowy ma zdecydować, czy wyłączyć sędziego powołanego z udziałem nowej KRS

Wymiar sprawiedliwości

Ustawodawca celowo usunął z kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozpoznawanie wniosków lub oświadczeń dotyczących wyłączenia sędziego albo o oznaczenie sądu, obejmujących zarzut braku bezstronności - orzekł sędzia tej izby Oktawian Nawrot. I skierował sprawę sędziego powołanego przez nową KRS do sądu okręgowego.

02.06.2020

Strasburg: Informacja o HIV w zaświadczeniu z wojska narusza prawo do prywatności

Administracja publiczna RODO

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 maja uznał, iż umieszczenie informacji o nosicielstwie HIV na zaświadczeniu o zwolnieniu ze służby wojskowej stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego skarżącego. Zdaniem Trybunału rząd Mołdowy nie wyjaśnił, dlaczego wymagał wpisywania tych danych do dokumentu.

31.05.2020

Sąd: Szkoła odpowiada za wypadek na sali sportowej

Zarządzanie oświatą

Szkoła tak powinna zorganizować lekcje wychowania fizycznego, aby zapewnić uczniom bezpieczeństwo. Ponosi więc odpowiedzialność za uraz uczennicy uderzonej piłką – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie. Dziewczyna z powodu braku miejsc na ławeczkach w sali sportowej siedziała na podłodze oczekując na swoją kolej gry.

30.05.2020

SN odrzuca skargę na uchwałę PKW, której nie ma w Dzienniku Ustaw

Wybory

Protest wyborczy na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. w sprawie stwierdzenia niemożności głosowania na kandydatów w wyborach Prezydenta RP jest niedopuszczalny - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN. Podstawą odrzucenia nie był brak publikacji tej uchwały w Dzienniku Ustaw, lecz brak terminów na wnoszenie skarg.

29.05.2020

SN: Izba Kontroli uchyliła uchwałę KRS w sprawie awansu sędziego Nawackiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uznał, że niedopuszczalne jest, by na wyższe stanowisko sędziowskie Krajowa Rada Sądownictwa nominowała swego członka - Macieja Nawackiego. Szczególnie, że na czele organu opiniującego stał sam kandydat. Zdaniem SN uchwała KRS powinna prowadzić do wyłonienia sędziów o najwyższych kompetencjach etycznych.

29.05.2020

Komendanci policji bezczynni wobec wniosków o ekwiwalent za urlop

Kierownictwo policji ma problem z wypłatą ekwiwalentów za niewykorzystany urlop dla swoich funkcjonariuszy zwolnionych ze służby. Sądy administracyjne wydały już w tym roku kilkanaście wyroków stwierdzających przewlekłość postępowania w tych sprawach, a także zobowiązujących komendantów do rozpoznania wniosków.

28.05.2020

SN: Asesor może orzekać o skazaniu jednoosobowo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wyrok sądu karnego skazujący oskarżonego, w którym orzeka tylko jeden asesor sądowy na posiedzeniu, nie jest dotknięty wadą nieważności - taki jest sens uzasadnienia postanowienia Izby Karnej SN. Sprawa dotyczyła ojca, uchylającego się od płacenia alimentów, a sąd zobowiązał oskarżonego do łożenia na utrzymanie małoletniego syna.

28.05.2020

SN: Potwierdzenie popełnienia przestępstwa przy wznowieniu nie jest konieczne

Prawo karne

Wniosek o wznowienie postępowania spełnia wymogi formalne, jeżeli wskazuje na prawomocny wyrok skazujący za popełnienie przestępstwa w związku z postępowaniem objętym wznowieniem albo wskazuje na orzeczenie karne, stwierdzające niemożność wydania wyroku skazującego z powodu śmierci oskarżonego, przedawnienia, braku skargi uprawnionego oskarżyciela

27.05.2020

NSA: Urlop nie przywróci terminu do wniesienia odwołania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Strona postępowania powinna przewidzieć możliwość doręczenia korespondencji w czasie swojej nieobecności spowodowanej urlopem i zabezpieczyć możliwość jej skutecznego odbioru. Niestety tego nie zrobiła, więc świadczyło to o jej niedbalstwie i uniemożliwiło przywrócenie terminu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

27.05.2020

SN: Ławnik niepotrzebny przy zażaleniu na uchylenie immunitetu prokuratorowi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów odmówiła podjęcia uchwały dotyczącej obsady sądu w postępowaniu zażaleniowym w kwestii uchylenia immunitetu prokuratorowi. Uznano, że w zażalenia na postanowienie o uchylenie immunitetu prokuratorowi rozpatruje trzech sędziów, bez udziału ławnika.

26.05.2020

NSA: Brak uzasadnienia przy odmownym załatwieniu skargi to wada istotna

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy uznała, że skarga na działalność wójta była bezzasadna. Wydana w tej sprawie uchwała nie zawierała jednak uzasadnienia prawnego i faktycznego oraz pouczenia. Tymczasem elementy te były szczególnie ważne, ponieważ osobie niezadowolonej z odpowiedzi nie przysługuje skarga do sądu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.05.2020

NSA: Zasiłek celowy limitowany przez uznanie urzędnika

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Urzędnicy uznali, że chory i niepracujący mieszkaniec Wieliczki nie może otrzymać więcej niż 200 zł na zakup leków z pomocy społecznej. Dlatego, że wziął już 1800 zł i tym samym otrzymał pomoc przeznaczoną na pokrycie niezbędnych potrzeb życiowych. Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z opinią, że środki z pomocy społecznej są ograniczone.

24.05.2020

Sąd: Termin biegł nawet w czasie zagrożenia epidemicznego

Administracja publiczna

Terminów procesowych, które upłynęły przed wejściem "specustawy koronawirusowej", nie można przywrócić, nawet jeżeli data końcowa przypadła, gdy na terenie RP obowiązywał już stan zagrożenia epidemicznego - uznał WSA we Wrocławiu. To brak zrozumienia intencji ustawodawcy i celu wprowadzanych przepisów - ocenia prof. Robert Suwaj.

23.05.2020