WSA: Spółka, która przynosi dochód, nie zostanie zwolniona z kosztów sądowych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spółka wniosła o zwolnienie z kosztów sądowych, które obejmowały wpis od skargi. W toku postępowania wykazano, że spółka przynosiła dochód oraz dysponowała zasobami finansowymi, które pozwalały na kontynuowanie bieżącej działalności i wypłatę wynagrodzeń. Posiadała ona też środki trwałe o znacznej wartości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim odmówił więc przyznania prawa pomocy.

19.02.2024

SA: Pranie brudnych pieniędzy w banku musi być świadome

Prawo karne

Sąd Apelacyjny w Warszawie nie zgodził się na uniewinnienie mężczyzny, który miał pomagać w popełnieniu oszustwa i praniu brudnych pieniędzy przez inne osoby. Sprawa wraca do Sądu Okręgowego, który ma ustalić, jaki był rzeczywisty udział oskarżonego w tym procederze, czy jego rola ograniczyła się do przypadkowej obecności w czasie popełnienia czynu zabronionego i czy wiedział, że dochodzi do przestępstwa.

19.02.2024

WSA: Trudna sytuacja finansowa pracodawcy bez znaczenia dla grzywny

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracodawca nie wykonał w całości nakazu wypłaty pracownikom zaległych wynagrodzeń. Inspektor pracy nałożył więc na niego grzywnę w celu przymuszenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wskazał, że działania organu stanowiły konsekwencję trwającego niewykonania obowiązku, a trudna sytuacja finansowa pracodawcy nie mogła zostać uznana za podstawę odstąpienia od zastosowania grzywny w celu przymuszenia.

17.02.2024

SN: Zatrudnienie byłego celnika w KAS nie pozbawia go odprawy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy

Byłym funkcjonariuszom służby celnej, którzy po reformie przeszli do Krajowej Administracji Skarbowej i następnie przyjęli nowe warunki zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, stając się pracownikami KAS, przysługuje prawo do odprawy pieniężnej z tytułu zakończenia służby. Do takiego wniosku doszedł niedawno Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

16.02.2024

WSA: Niezłożenie oświadczenia lustracyjnego nie świadczy o winie pracownika

Administracja publiczna Prawo pracy

Pracownica służby cywilnej nie złożyła oświadczenia lustracyjnego, więc jej stosunek pracy wygasł z mocy prawa. Organ uznał ją za bezrobotną, ale odmówił przyznania prawa do zasiłku, ponieważ uznał, że do ustania zatrudnienia doszło z winy pracownicy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach nie podzielił tego poglądu i wskazał, że organ nie był uprawniony do takiej oceny, ponieważ winę można ustalić wyłącznie na podstawie świadectwa pracy.

15.02.2024

SN: Częstowanie ciastkami z narkotykiem na szkoleniu prokuratorów skończy się dwoma wyrokami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Podanie substancji odurzającej osobie obcej bez jej wiedzy i zgody jest przestępstwem. I o takie przewinienie jest podejrzany prokurator prokuratury rejonowej, który w pokoju hotelowym w czasie szkolenia doprowadził swoją koleżankę do stanu zagrażającego jej zdrowiu. Dlatego Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił immunitet prokuratorowi. Obecnie toczy się proces karny przeciwko niemu, a SN czeka na wyrok, by ukarać go dyscyplinarnie.

15.02.2024

SN: Niewierna żona straci na podziale majątku

Prawo cywilne

Ważnym powodem przemawiającym za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólnym mogło być orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy wnioskodawczyni – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. I uwzględnił skargę kasacyjną byłego męża w sprawie o podział majątku wspólnego prowadzonej z wniosku byłej małżonki skarżącego.

14.02.2024

SN: Ukradziony dowód osobisty służył nielegalnym transakcjom

Prawo karne

Handlarze tytoniem posłużyli się skradzionym dowodem osobistym kobiety, która niewinnie została oskarżona i skazana na karę grzywny za ukrycie dochodu. Sąd Rejonowy zastosował tryb nakazowy i w konsekwencji zaniechał przeprowadzenia postępowania dowodowego, co miało istotny wpływ na treść orzeczenia. Sąd Najwyższy uchylił więc skazujący wyrok i nakazał jeszcze raz zbadać sprawę.

14.02.2024

Jest już uzasadnienie postanowienia w sprawie mandatu Kamińskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odwołujący się Mariusz Kamiński został prawomocnie skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ściągane z urzędu, co stanowi zdarzenie powodujące wygaśniecie z mocy prawa mandatu posła - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN opublikowała we wtorek pisemne uzasadnienie w sprawie odwołania od decyzji marszałka Sejmu Szymona Hołowni, stwierdzającej wygaśnięcia mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego.

13.02.2024

SN: Odmowa rejestracji komitetu wyborczego - niesłuszna

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Państwowa Komisja Wyborcza nie może zabronić organizacji realizacji celu, jakim jest wspieranie obywateli w wykonywaniu ich biernego prawa wyborczego poprzez udział w wyborach. Sąd Najwyższy uznał za zasadną skargę pełnomocnika Komitetu Wyborczego Ogólnopolska Federacja „Bezpartyjni i Samorządowcy” na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, w której odmówiono jego rejestracji.

13.02.2024

WSA: Nakaz usunięcia nieprawidłowości może dotyczyć tylko legalnego obiektu

Budownictwo

Na właścicielu spoczywa obowiązek utrzymywania obiektu w należytym stanie technicznym. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, organ nakazuje ich usunięcie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podkreślił, że jedynie legalnie istniejący obiekt może być kontrolowany pod względem prawidłowego realizowania obowiązków z zakresu utrzymania w odpowiednim stanie technicznym.

13.02.2024

Osiem wad Izby Odpowiedzialności Zawodowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, w której sześcioro z jedenastu sędziów, nie może utworzyć sądu niezawisłego i bezstronnego, jest organem wadliwym strukturalnie i ustrojowo. Dlatego sędzia Barbara Skoczkowska zawiesiła postępowanie w sprawie prokurator, która ujawniła dane ze śledztwa w sprawie kierowcy autobusu, który spowodował wypadek.

13.02.2024

TSUE wskazuje, jak dochować należytej staranności

VAT Prawo europejskie

Dochowanie należytej staranności w zakresie rozliczenia VAT posiada kluczowe znaczenie dla zapewnienia prawidłowości i zgodności operacji gospodarczych z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Staranne działanie podatnika przekłada się również na efektywność finansową przedsiębiorstwa oraz na bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji gospodarczych.

12.02.2024

NSA: Udzielanie porad gratis wymaga wiedzy. Obywatel może się dowiedzieć, kto zdał egzamin

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że Zarządu Związku Biur Porad Obywatelskich nie wykonuje zadań publicznych i nie musi podawać, kto uzyskał uprawnienie do udzielania porad obywatelom. Inaczej jednak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że wydawanie zaświadczeń o szkoleniu i egzaminy tego związku to informacja, którą należy się podzielić.

12.02.2024

SN: Prokurator stosujący areszt w stanie wojennym – bez immunitetu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator stanu wojennego przekroczył swoje uprawnienia, stosując wobec opozycjonistów tryb doraźny i areszt tymczasowy – orzekł Sąd Najwyższy i pozwolił na ściganie byłego funkcjonariusza PRL. Prokurator nie rozważał, czy zatrzymani popełnili przestępstwo, czy ulotki przez nich drukowane i rozprowadzane istotnie miały na celu zagrożenie bezpieczeństwa państwa, wpływały na obronność, ani czy znieważono naczelne organy państwa takie jak WRON.

10.02.2024

WSA: Trzeba ustalić, czy pobyt danej osoby w DPS-ie jest niezbędny

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Przyznanie usług opiekuńczych osobie, która przebywa w domu pomocy społecznej jest niecelowe. Jednak, gdy podopieczny zgłasza chęć opuszczenia placówki i powrót do domu, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy jego pobyt w instytucji jest konieczny ze względu na stan jego zdrowia. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

10.02.2024

WSA: Dane dotyczące skuteczności wezwań na szczepienie powinny być jawne

Pacjent Administracja publiczna

Inspektor sanitarny należy do zobowiązanych do załatwienia wniosków o udostępnienie informacji publicznej, a zwłaszcza danych o skuteczności wezwań na szczepienia obowiązkowe dzieci i ile odnotował "niepożądanych odczynów poszczepiennych" z podziałem na poszczególne szczepionki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Takie dane podlegają udostępnieniu, w wypadku konieczności przetworzenia – wydania decyzji odmownej, lecz nie umorzenia.

09.02.2024

Prokuratura zapłaci 20 tys. zł za udostępnienie niezanonimizowanych danych dziennikarzowi

RODO

WSA w Warszawie oddalił skargę Prokuratury Rejonowej w Gorlicach na decyzję Prezesa UODO, w której organ nadzorczy nałożył na administratora karę w wysokości 20 tys. zł. Prokuratura przekazała w trybie dostępu do informacji publicznej dane, które nie zostały uprzednio zanonimizowane. Nie pomogło tłumaczenie prokuratury, że naruszenie dotyczyło tylko trzech osób, a dane trafiły do dziennikarza, który sam je zanonimizował przed publikacją dokumentów.

08.02.2024

WSA: Usługi w zakresie nauki pływania bez zwolnienia z VAT

VAT Małe i średnie firmy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem wspólników spółki cywilnej, którzy uważali, że jeśli uzyskają status jednostki objętej systemem oświaty, to będą mogli korzystać ze zwolnienia od podatku przy świadczeniu usług w zakresie nauki pływania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę. Uznał, że usługi nauki pływania nie stanowią kształcenia powszechnego, więc nie spełniają przedmiotowego charakteru zwolnienia, jakim jest kształcenie i wychowanie.

08.02.2024

Przy wyliczaniu emerytury funkcjonariuszom PRL stosuje się rozproszoną kontrolę konstytucyjną

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Były funkcjonariusz kontrwywiadu PRL może mieć wyższą emeryturę niż ustalona przez organ rentowy. Sąd Apelacyjny wskazał na dopuszczalność stosowania przez sąd powszechny rozproszonej kontroli konstytucyjnej i możliwość pominięcia określonego przepisu ustawy z uwagi na jego niekonstytucyjność, bez uprzedniego rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego.

07.02.2024