Lewandowski: Od grudnia ważne zmiany w upadłości i restrukturyzacji

Prawo gospodarcze Finanse

Dziś z uproszczonej restrukturyzacji można skorzystać tylko jeden raz. Od grudnia będzie to już raz na 10 lat. Jest to podejście zbyt rygorystyczne, biorąc pod uwagę obecną zmienność życia gospodarczego oraz występowanie krótkich (co 3, 4 lata) cykli koniunkturalnych. Stąd aż 10-letni odstęp czasu należy uznać za nietrafny i niedopasowany do realiów rynkowych.

16.11.2021

Adwokat Dziekański: Odstraszanie karą nie jest skutecznym rozwiązaniem

Prawo karne

Nie można przykładnie karać człowieka by odstraszać od popełniania przestępstw. I co prawda może zdarzyć się tak, że w jakimś przypadku wymierzona kara odstraszy potencjalnego sprawcę od dokonania czynu zabronionego, to jednak nigdy nie powinien być to założony ustawowo cel kary. Projekt kolejnej noweli kodeksu karnego zmierza więc w kierunku, w którym prawo karne zmierzać nie powinno.

15.11.2021

Sędzia Gudowski: Nawet "nieaktualne" orzeczenia mogą być dla prawnika ważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Około dwa tysiące orzeczeń Sądu Najwyższego, z wszystkimi adresami publikacyjnymi oraz wskazaniem glos i innych omówień, oraz ponad 3500 tytułów pozycji piśmienniczych, z podaniem autorów, redaktorów i innych podstawowych danych bibliograficznych - tak sędzia Jacek Gudowski rekomenduje swoje kolejne dzieło: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Orzecznictwo. Piśmiennictwo.

15.11.2021

Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce - niełatwa legalizacja

Administracja publiczna

Dziecko cudzoziemców urodzone na terytorium RP otrzymuje akt urodzenia. Nie powoduje to jednak automatycznej legalizacji jego pobytu w Polsce. Rodzice małoletniego w zależności od swojego statusu pobytu powinni również uregulować kwestię pobytu dziecka - pisze Karol Wysocki z JP Business Law Firm. Urodzenie w Polsce nie powoduje również automatycznego nabycia polskiego obywatelstwa.

13.11.2021

Dr Stupak: Z ulgi na społeczną odpowiedzialność biznesu skorzysta niewielu

CIT PIT Polski Ład

Głównym beneficjentem zmian mogą się okazać korporacje oraz firmy organizujące bukmacherskie zakłady sportowe, które obecnie należą do głównych sponsorów polskiego sportu. Możliwość skorzystania z ulgi zapewne zachęci je do inwestowania w sport jeszcze większych środków. Szkoda, że ustawodawca nie ocenił społecznych skutków tego zjawiska – mówi dr Marcin Stupak, adwokat.

12.11.2021

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę możliwe na gruncie kodeksu cywilnego

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Sejm przypieczętował Polski Ład, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r. Ponieważ zmiany w ogromnym stopniu uderzają w jednoosobowe działalności gospodarcze, przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które pomogą im poradzić sobie w sytuacji pojawienia się dodatkowych obciążeń publicznoprawnych, jak powiększone składki zdrowotne oraz brak możliwości ich odliczenia od podatku.

12.11.2021

Dr Piotr Kroll: Nowy przedmiot wykładnią jedynej, słusznej historii

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Odsuwamy się od nowoczesnego nauczania, cofamy się do czasów, gdy nauczyciel miał być przekaźnikiem jedynej słusznej interpretacji dziejów. Nie rokuje dobrze skład zespołu ekspertów powołanych do stworzenia podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość - mówi dr Piotr Kroll, pełnomocnik dziekana do spraw specjalizacji nauczycielskiej na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

11.11.2021

Prof. Romanowski: Projekt ustawy zakłada, że zarząd z natury działa na szkodę spółki

Rynek Spółki

Projektowana zmiana KSH zakłada, że rada nadzorcza nie ma narzędzi do sprawowania efektywnego nadzoru nad zarządem. To nieprawda, bo rada ma prawo żądać dowolnej informacji na temat prowadzenia spraw spółki, bo jest reprezentantem właściciela-udziałowca, którego majątkiem zarządza zarząd. Trzeba wiedzieć o co pytać i rozumnie zadawać pytania.

10.11.2021

Dubois i Stępiński: Zbrodnia doskonała w Pszczynie

Prawo karne Prawnicy Zawody medyczne

„Głupota jest matką zbrodni. Ale ojcowie są częstokroć genialni” - napisał Stanisław Jerzy Lec. Zbrodnia doskonała to zbrodnia przygotowana i przeprowadzona w sposób uniemożliwiający pociągniecie sprawcy do odpowiedzialności. Taką zbrodnię znakomicie opisał Friedrich Dürrenmatt w książce „Sędzia i jego kat”. Wszyscy wiedzą kto zabił niewinnego ale do końca książki nie wiadomo jak do sprawcy dobierze się sprawiedliwość.

09.11.2021

Prof. Makowicz: W Polsce compliance się opłaca, ale nie wszystkim

Prawo gospodarcze Compliance

W Polsce wciąż brak przepisów określającyh jasno, że compliance „prawnie” się opłaca. Istnienie dobrego CMS wciąż nie skutkuje obniżeniem sankcji. Aby przyspieszyć rozwój systemów zarządzania zgodnością, potrzebny jest ruch po stronie ustawodawcy. Początkiem budowania całego CMS powinno być wdrożenie systemów informowania o nieprawidłowościach, o może to zainicjować nowa ustawa.

09.11.2021

Dr Marcin Szwed: Podważanie Konwencji Praw Człowieka zaostrzy problemy

Prawnicy

Jeśli państwo zaciąga zobowiązania międzynarodowe, to musi je przestrzegać i nie może powoływać się na swoje prawo wewnętrzne, aby usprawiedliwić ich łamanie. Gdyby więc Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności art. 6 Konwencji z ustawą zasadniczą, to z perspektywy ETPCz nie miałoby to większego znaczenia, nadal rozpatrywałby skargi dotyczące naruszeń wynikających z procedowania przez TK w niewłaściwych składach

08.11.2021

Prof. Król-Całkowska: Nawet w czasie pandemii prawa pacjenta nie mogą być iluzoryczne

Opieka zdrowotna

W przypadku, gdy pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy nie wyraził zgody na świadczenie zdalne, obowiązkiem podmiotu leczniczego było wykonanie świadczenia z zachowaniem osobistego kontaktu. Prawo to wyartykułowane wprost w treści rozporządzenia Ministra Zdrowia miało jednak w wielu sytuacjach charakter formalny i sztuczny - zauważa dr hab. prof. nadzw. Justyna Król-Całkowska

06.11.2021

Dubois i Stępiński: Pierwsza prezes sędzią we własnej sprawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, która oczekuje, że sędziowie kwestionujący status "nowych" sędziów, powinni odejść ze służby, stara się legitymizować także swój status prawny. Składając takie oświadczenie, broni osób znajdujących się w analogicznym co ona położeniu - piszą adwokaci Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński.

05.11.2021

Zmiany w wykorzystywanym programie TV tylko za zgodą nadawcy

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Obowiązująca od początku listopada nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji stanowi, że programy i inne usługi medialne powinny być, co do zasady, rozpowszechniane bez skrótów, zmian, czy przerw. Ewentualne wprowadzanie modyfikacji w wykorzystywanym materiale telewizyjnym jest możliwe wyłącznie za wyraźną zgodą nadawcy - piszą Katarzyna Racka (fot.) i Weronika Herbet-Homenda.

05.11.2021

Prof. Bilewska: Kurator mianowany przez KNF to systemowa pomyłka

Prawo cywilne Spółki Finanse

Nie ma jakichkolwiek powodów, aby kreować po stronie Komisji Nadzoru Finansowego autonomiczne uprawnienie dla ustanawiania dla spółek - emitentów kuratora. Takie rozwiązanie nie tylko narusza gwarancje wymiaru sprawiedliwości służące przedsiębiorcom, ale może także wprowadzić chaos organizacyjny w ich funkcjonowaniu i naruszyć bezpieczeństwom obrotu - pisze prof. Katarzyna Bilewska.

05.11.2021

Środki spożywcze z kannabidiolem na granicy legalności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Od kilku lat w Polsce wzrasta zainteresowanie suplementami diety pochodzącymi z konopi siewnych, w szczególności tzw. olejkami CBD i innego rodzaju preparatami zawierającymi kannabidiol. Przekłada się to na stale poszerzany asortyment tych produktów na półkach kiosków i w sklepach internetowych. Jest jednak pytanie, czy takie środki spożywcze mogą być legalnie sprzedawane na terytorium Polski.

04.11.2021

Prezes Prusinowski: Jest projekt, czyli sposób na zniszczenie Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konstytucja daje sędziom możliwość przejścia w stan spoczynku, ale nie przewiduje możliwości degradowania sędziów. Dlatego nowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym oceniam jako chęć pozbycia się "starych ", a przy okazji też części "nowych" sędziów - mówi dr hab. Piotr Prusinowski. I dodaje, że ponowna weryfikacja tych osób przez Krajową Radę Sądownictwa obrażałaby Prezydenta RP.

04.11.2021

Informacja o zakażeniach koronawirusem w urzędzie narusza prywatność

Administracja publiczna Prawo pracy HR Koronawirus

Uznanie, że informacja o liczbie pracowników urzędu zarażonych koronawirusem i jednostkach organizacyjnych, w których pracują, stanowi informację publiczną, ma swoje konsekwencje. Stwarza się bowiem w ten sposób podstawę do naruszenia ich prywatności. Powiązanie tych danych z konkretną osobą może okazać się w niektórych przypadkach bardzo proste - pisze radca prawny Lidia Mucha.

03.11.2021

Prof. Kulczycki: Minister Czarnek ośmiesza ewaluację nauki

Szkolnictwo wyższe

Przez zmianę oceny czasopism i ewaluacji minister sprawia, że ludzie widzą, że nie trzeba uprawiać międzynarodowo nauki, można publikować w Polsce i być za to wynagradzanym. Teraz słyszą, że Narodowe Centrum Nauki musi być zreformowane, bo nie przyznaje grantów na badania nad rodziną, jeśli nie uwzględnia się refleksji nad rodzinami homoseksualnymi. Wraca lokalność, przaśność.

03.11.2021

Przekształcenie spółki może oznaczać wzrost składki wypadkowej

Prawo pracy BHP

Od 18 września 2021 roku obowiązują nowe zasady rozliczania składki wypadkowej w przypadku zmiany struktury spółki. Dla których firm zmiany okażą się niekorzystne i jak uchronić je przed ryzykiem poniesienia dodatkowych kosztów – pisze Monika Grządziela, dyrektor Rozwoju Biznesu firmy doradczej W&W Consulting.

02.11.2021