​Decyzja administracyjna ważniejsza niż orzeczenie sądu?

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

Wykonanie decyzji administracyjnych czy orzeczenie w sprawie cywilnej? – pytanie, na które odpowiedź wydaje się oczywista, powodować może różnice interpretacji. Jak się okazuje, zagadnienie jest wciąż aktualne, mimo, jakby mogło się wydawać, bogatych doświadczeń czy istniejącego już orzecznictwa na ten temat - pisze adwokat Michał Rutkowski

18.03.2020

Prawo do wynagrodzenia postojowego w czasie epidemii nie takie pewne

Prawo pracy Koronawirus

Walka z pandemią COVID-19 doprowadziła w tym tygodniu do zamknięcia nie tylko szkół i przedszkoli, ale i wielu zakładów pracy, pozbawiając tym samym pracodawców przychodów. Wywołało to gorączkową falę szacowania kosztów, związanych z koniecznością wypłacania pracownikom przewidzianego w art. 81 k.p. wynagrodzenia postojowego, pomimo tego, że firma nie przynosi żadnych dochodów - pisze dr Karol Kulig.

18.03.2020

Prof. Piotrowski: Trzeba ogłosić stan klęski żywiołowej i przesunąć wybory

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Wybory

Trwający właśnie stan zagrożenia epidemicznego wprowadza takie ograniczenia, przy których niemożliwe jest prowadzenie normalnej kampanii politycznej przed wyborami prezydenckimi - mówi prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Ale zastrzega, że do ich przesunięcia potrzebne i możliwe jest ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

18.03.2020

Niezdany egzamin ministra sprawiedliwości w czasie epidemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stan epidemiczny jest czasem, w którym wszyscy przechodzimy test odpowiedzialności. To moment, w którym nie powinno być miejsca na politykę i tak charakterystyczną dla tej dzisiejszej – polaryzację. W wymiarze sprawiedliwości to przede wszystkim swoisty egzamin dla ministra sprawiedliwości - piszą adwokaci Paweł Gieras i Przemysław Rosati.

17.03.2020

Koronawirus - z pewnych rozwiązań w prawie można już korzystać

Ordynacja Koronawirus

Przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują na wydanie specustawy wprowadzającej dla nich rozwiązania pomocowe związane z pandemią koronawirusa i ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego. Warto zwrócić uwagę, że – przynajmniej w kwestiach podatkowych – minister finansów już dziś dysponuje rozwiązaniami mogącymi przynieść ulgę dla biznesu w tym trudnym okresie – pisze Bartosz Kubista

17.03.2020

Nie każdy urzędowy termin może być przywrócony z powodu koronawirusa

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przebywanie na kwarantannie w związku z koronawirusem może, ale nie musi, skutkować możliwością przywrócenia uchybionych terminów administracyjnych. Samo bowiem odosobnienie z tego tytułu nie przesądza automatycznie o tym, że uchybienie nastąpiło bez winy strony. Kwarantanna nie oznacza też wydłużenia ustawowych terminów, należy więc je zachowywać - pisze dr Artur Kokoszkiewicz

17.03.2020

Dr Sibiga: Nawet koronawirus nie pozwala pracodawcy na wszystko

Prawo pracy Małe i średnie firmy RODO Koronawirus

Przepisy krajowe precyzyjnie wskazują sytuacje związane z badaniami pracownika czy oceną jego stanu zdrowia pod kątem dopuszczenia go do pracy. Obecne działania pracodawców, realizowane w ramach przeciwdziałania epidemii koronawirusa, nie są w nich przewidziane – mówi dr Grzegorz Sibiga z Instytutu Nauk Prawnych PAN.

17.03.2020

Centra handlowe zamknięte, ale pytań wiele

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Od soboty obowiązuje rozporządzenie ograniczające, z uwagi na epidemię koronawirusa, m.in. handel w centrach handlowych. Czy wszystkie centra zostały nim objęte? Kto musi zamknąć sklep, a kto może nadal prowadzić handel? Czy za czas trwania ograniczeń należy się czynsz najmu? Co z pracownikami sklepu? - na te pytania odpowiada radca prawny Joanna Domoń–Kulas

16.03.2020

Brexit to duże wyzwania w sferze własności przemysłowej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Regulacje sprzed 1 lutego 2020 r. gwarantowały ochronę unijnych znaków towarowych i wspólnotowych wzorów przemysłowych we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej. Brexit wywołał lawinę zmian oraz konieczność dostosowania praw własności intelektualnej do nowych zasad. Co to oznacza, piszą Andrzej Przytuła i Monika Faszcza

16.03.2020

Wybory 2020: Prawo wyborcze nie chroni danych

Samorząd terytorialny RODO Wybory

Jest luka w przepisach wyborczych, bo nie wiadomo, kto miałby się zająć porządkowaniem dokumentów po rozwiązaniu komitetu kandydata, ani też czy po rozwiązaniu komitetu nie powinny być usuwane dane publikowane na jego stronach internetowych - uważa Monika Krasińska, dyrektor Departamentu Orzecznictwa i Legislacji w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych.

14.03.2020

Koronawirus a obowiązki pracodawcy związane z PPK

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK Koronawirus

Pojawienie się koronawirusa w Polsce co do zasady pozostaje bez wpływu na obowiązki pracodawców związane z tworzeniem oraz prowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych. Niewielkie zmiany mogą powstać z punktu widzenia uczestników PPK – pisze dr Marcin Wojewódka.

14.03.2020

Samorząd powinien sprawdzić, czy bank bezpiecznie zajmie się jego pieniędzmi

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Samorządy powinny wymagać od banków wykazania się określonym poziomem wskaźnika finansowego lub ekonomicznego, by dokonać pogłębionej analizy kondycji finansowej potencjalnego wykonawcy. To zminimalizuje ryzyko zawarcia umowy z bankiem, który nie daje rękojmi należytego zabezpieczenia przekazanych mu funduszy - piszą Michał Zastrzeżyński i Jarosław Rokicki.

13.03.2020

Kabański: Spór o status Izby Dyscyplinarnej ma już praktyczne wymiary

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja wokół KRS i Izby Dyscyplinarnej SN, coraz mocniej przekłada się na pracę sądów, w tym dyscyplinarnych izb adwokackich. Rodzą się dylematy nawet w sprawach, które są oczywiste - jak wykonanie kary dyscyplinarnej wydalenia z adwokatury. A to z kolei może dotykać zwykłych obywateli - mówi dr Witold Kabański, prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.

12.03.2020

Sąd przed koronawirusem się nie ustrzegnie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zarażony koronawirusem prawnik lub uczestnik postępowania może uniknąć obecności w sądzie jedynie na podstawie zaświadczenia lekarza sądowego. Ale ponieważ jest ich mało i dostęp jest trudny, a specustawa nie daje podstaw do zawieszania postępowań, zarażeni ich uczestnicy mogą wirusem podzielić się z sądem, prokuratorem, świadkami i stronami postępowania - piszą adwokaci Przemysław Rosati i Michał Bieniak.

11.03.2020

Kolejne regulacje prawne odstraszają spółki od giełdy

Spółki Prawo europejskie

Regulacje unijne dotyczące spółek giełdowych w swoim zamyśle odnoszą się największych podmiotów na rynkach, zwykle międzynarodowych koncernów. Natomiast na rynku polskim notowane są głównie spółki średnie i małe, a dla nich wdrożenie nowych wymogów jest kosztowne, często wbrew interesom akcjonariuszy – mówi dr Mirosław Kachniewski,

11.03.2020

Wsparcie informatyczne może wyeliminować błędy w planowaniu zamówień publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Kontrola zarządcza

Warto wspierać się jednocześnie dwoma rodzajami oprogramowania w zamówieniach publicznych. Platformą, która obsługuje je pod względem komunikacji elektronicznej, dzięki której wypełnia się obowiązki ustawowe. Drugi to system, który sumuje wydatki tego samego rodzaju na początku roku i informuje o przekroczeniach – mówi dr Jarosław Rokicki z magistratu w Dąbrowie Górniczej.

11.03.2020

Niedużak: Pracujemy nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dzięki konsultacjom „Zielonej księgi” mamy już wizję polskiej fundacji rodzinnej, która będzie mogła zarządzać rodzinną firmą przez pokolenia. Będą ją tworzyć i zasiadać w jej zarządzie tylko osoby fizyczne. Zakładamy, że fundacja nie będzie mogła prowadzić działalności gospodarczej. Nowe przepisy nie zmienią zasad dziedziczenia, ale chcielibyśmy, aby wypłata zachowku mogła zostać rozłożona w czasie – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju.

10.03.2020

Prof. Łobos-Kotowska: Ograniczenia w obrocie ziemią trochę mniejsze, ale to nadal złe prawo

Prawo cywilne Administracja publiczna

Wprowadzone cztery lata temu ograniczenia w obrocie ziemią rolną praktycznie wstrzymały handel nieruchomościami rolnymi - twierdzi prof. Dorota Łobos-Kotowska z Uniwersytetu Śląskiego. I dodaje, że wprowadzone w ubiegłym roku zmiany nieco ten problem złagodziły, ale nadal jest to prawo złe i trudne do interpretacji przez administrację i sądy.

09.03.2020

Bank nie może „mścić się” na frankowiczu za złożenie pozwu

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Coraz częściej frankowicze wychodzą zwycięsko z batalii z bankami. Liczba wygranych spraw zwiększa się po październikowym korzystnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Mimo tego korzystnego trendu, wciąż niewielu kredytobiorców decyduje się na walkę z bankiem. Duża ich część obawia się reakcji banku na złożenie pozwu. Czy jest się czego bać, pisze Dariusz Rozpara,

07.03.2020

Koronawirus: Odpowiedzi na 5 najważniejszych dylematów pracodawcy

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić podwładnym bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Przepisy prawa pracy nie dają niestety jednoznacznych odpowiedzi, jak powinien zachować się wobec zagrożeń związanych z koronawirusem. Mimo to nie jest całkiem bezradny w nadzwyczajnej sytuacji zagrożenia wirusem – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

07.03.2020