Polski system podatkowy jest nieprzyjazny i zbyt skomplikowany

Rachunkowość Doradca podatkowy

Jean-Baptiste Say pisał, że nie ma dobrych podatków - są tylko mniej lub bardziej złe. Mimo to system podatkowy powinien być tworzony w taki sposób, aby był – chociażby względnie – przyjazny dla podatnika. Czy polski system podatkowy jest przyjazny dla podatnika? W mojej ocenie niestety nie – pisze dr Jowita Pustuł z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

26.06.2020

Prof. Barcz: „Gnicie demokracji” w państwie członkowskim oznacza izolację

Prawo europejskie

Polska musi powrócić do roli istotnego partnera w unijnym procesie decyzyjnym. Potrzebujemy u siebie zasadniczych zmian - począwszy od konieczności powrotu do statusu państwa praworządnego, aż do gruntownej zmiany nastawienia wobec konsekwencji zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych i do problemu uchodźców - uważa prof. Jan Barcz z Akademii L. Koźmińskiego, autor książki "Od lizbońskiej do postlizbońskiej Unii Europejskiej".

26.06.2020

Przez pandemię mniej będzie społecznych obserwatorów wyborów

Wybory Koronawirus

Być może w obecnych wyborach akcja społecznej kontroli w lokalach wyborczych byłaby bardziej potrzebna, między innymi z uwagi na ciągłe i niezrozumiałe zmiany prawa, które dokonywały się w czasie przedwyborczym, niepowodzenie wyborów 10 maja i niepewność kolejnego terminu. Jednak warunki epidemii nie dają szans na jej przeprowadzenie – mówi dr hab. Jacek Haman z Uniwersytetu Warszawskiego.

26.06.2020

Nowelizacja wdrażająca AML V pełna niedoskonałości

Spółki Finanse Compliance

Instytucje finansowe muszą się przygotować na nowe regulacje dotyczące przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Ministerstwo Finansów upubliczniło właśnie projekt ustawy implementującej dyrektywę AML V. Niestety zawiera on wiele nieprecyzyjnych sformułowań i nowych obowiązków. Jakich piszą Juditha Majcher i Wojciech Kapica, eksperci z SMM Legal.

26.06.2020

UOKiK daje sobie fory w grze o zatory

Finanse Ochrona konkurencji

W związku z problemami wywołanymi epidemią Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił wszczęcie postępowań w sprawie opóźnień w płatnościach w sektorze rolno-spożywczym. Nie skorzystał jednak z nowych przepisów przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, lecz w oparciu o ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Odpowiedzi na pytanie dlaczego szuka Adrian Bielecki, adwokat z zespołu prawa konkurencji kancelarii Dentons.

25.06.2020

Spółki mają coraz mniej czasu na zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych

Spółki RODO

Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej przesunęły termin wykonania obowiązku zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) do 13 lipca 2020 r. Data ta zbliża się nieubłaganie i, mając na uwadze rozluźnianie ograniczeń nałożonych na przedsiębiorców w związku z pandemią, zapewne nie należy spodziewać się kolejnej zmiany terminu

25.06.2020

Ulga B+R powinna uwzględniać transformację cyfrową

CIT PIT

Pandemia nie zmieniła trendu, ona go tylko podkreśliła. Biznes wymaga niezwłocznej transformacji cyfrowej. Polscy przedsiębiorcy, jeśli chcą skutecznie konkurować na rynkach światowych, powinni ponieść ten wysiłek i wesprzeć realizację procesów w organizacji w sposób zdalny. Jaką rolę w tym procesie może odegrać państwo? – piszą Tomasz Kassel i Marcin Sidelnik z PwC.

24.06.2020

Za sprawą unijnej dyrektywy polskie prawo będzie musiało chronić sygnalistów

RODO Compliance Kontrola zarządcza

Najnowsza dyrektywa o ochronie sygnalistów, to przykład regulacji, która wymaga od objętych nią podmiotów zwrócenia uwagi nie tylko na same przepisy i ich zastosowanie w pisemnych procedurach, ale również na nowoczesne i bezpieczne rozwiązania technologiczne. Bez tych ostatnich dostosowanie do nowych wymogów wydaje się możliwe - piszą Adam Kwiecień i Olga Wąsowska

24.06.2020

Wzorce osobowe ważnym elementem praktyki wymiaru sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Proces przypisywania odpowiedzialności karnej rozpocząć musimy od stwierdzenia odchylenia zachowania jednostki od jakiegoś takiego standardu ostrożności czy uważności, który można by określić jako ogólny lub obiektywny - twierdzi dr Konrad Lipiński z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ale zastrzega, że określenie takich wymagań nie jest łatwe,

23.06.2020

Koronawirus może być uzasadnieniem wypowiedzenia umowy o pracę

Prawo pracy

Wielu pracodawców może stanąć w obliczu konieczności redukowania zatrudnienia w związku z epidemią. Czy koronawirus może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony? Może. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wskazana przez pracodawcę przyczyna była realna i konkretna – pisze Łukasz Pyjek z kancelarii TLA.

22.06.2020

Wygoda i bezpieczeństwo to zalety postępowań online. Czy wdrożą je sądy powszechne?

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Skoro dziś powszechnie komunikujemy się za pośrednictwem Teamsa, Skype’a czy Zooma, to dlaczego nie wykorzystywać tego narzędzia w sądownictwie? Jest to wygodne, bezpieczne i szybkie. Prowadziłem już postępowania online i świetnie się one sprawdziły – pisze adwokat dr Rafał Morek, członek Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej,

22.06.2020

Dozór elektroniczny może być częściej stosowany, ale sam wymiar kary nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Jedną ze zmian wprowadzonych pod hasłem COVID-19 jest rozszerzenie możliwości stosowania dozoru elektronicznego, dopuszczalny wymiar kary został wydłużony do roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Jednak to od samych skazanych, a konkretniej od ich zachowań podczas SDE będzie zależeć jak nowa regulacja się przyjmie, i czy pozostanie po epidemii - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.

21.06.2020

Nowa „ustawa antyprzemocowa” ma lepiej chronić ofiary

Prawo karne Prawo rodzinne

Przemoc w rodzinie stanowi jeden z większych problemów współczesnych państw praktycznie na całym świecie. Dlatego też walka ze zjawiskiem przemocy domowej powinna być jednym z priorytetowych zadań dla organów państwa - pisze adwokat Agata Koschel-Sturzbecher. I dodaje, że po zmianie prawa powinno to być łatwiejsze.

20.06.2020

Artur Tusiński: Zarządzanie centralne jest złe

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Brakuje dwóch rzeczy: pełnej niezależności finansowej od arbitralnych decyzji zapadających poza samorządem i tego, żeby prawo dotyczące lokalnych społeczności mogło w największym zakresie być stanowione w gminach. To konflikt pomiędzy centralizacją, a procesem demokratyzacji na najniższym szczeblu – mówi Artur Tusiński, prezes Unii Miasteczek Polskich.

20.06.2020

Dr Małecki: Ustawodawca tarczą antykryzysową wprowadza chaos w prawie karnym  

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

To co się obecnie dzieje, czyli wprowadzanie pod hasłem COVID-19 przepisów, które znalazły się już w nowelizacji Kodeksu karnego zaskarżonej przez prezydenta i czekającej na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny, jest uderzeniem w prerogatywę głowy państwa i grozi paraliżem systemu prawnego - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Mikołaj Małecki

19.06.2020

Stwierdzenie nieważności umowy o kredyt frankowy to nie zawsze unieważnienie

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Stwierdzenie nieważności umowy nie jest tożsame z jej unieważnieniem. Tymczasem brak precyzji w formułowaniu wypowiedzi czy nieświadomy brak rozróżnienia tych pojęć widoczny jest nie tylko w dyskusji publicznej, ale również na poziomie postępowań sądowych. Dlaczego warto być precyzyjnym i podkreślać różnice, zwłaszcza w kontekście umów o kredyty frankowe

18.06.2020

Żadna okoliczność nie może stanowić usprawiedliwienia dla przemocy

Prawo rodzinne

Ratyfikacja Konwencji Stambulskiej oznaczała, że uznajemy obecne wartości, akceptowane przez kulturę zachodnią. Jej wypowiedzenie będzie jeszcze gorsze niż brak jej ratyfikacji – będzie bowiem oznaczało, że po prostu przestaliśmy akceptować ujęte tam normy - ocenia adwokat Karolina Pilawska z kancelarii TPZ.

17.06.2020

Tarcza antykryzysowa przedłuża terminy dematerializacji akcji

Spółki Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Związane z epidemią koronawirusa ograniczenia dotyczące życia prywatnego i działalności gospodarczej oznaczają także przesunięcie niektórych terminów związanych z funkcjonowaniem spółek. Jedna z tych decyzji dotyczy przebiegu procesów związanych z dematerializacją akcji - pisze radca prawny Wojciech Ostrowski.

16.06.2020

W nowym prawie zamówień zasada efektywności istotnie wpłynie na kryteria oceny ofert

Zamówienia publiczne

Już 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. W art. 17 ust. 1 tej ustawy wyrażona została tzw. zasada efektywności ekonomicznej. Jej realne stosowanie wymagać będzie skoncentrowania postępowania (a zwłaszcza jego przygotowania) wokół przedmiotu zamówienia, m.in. w celu realnego stosowania jakościowych kryteriów oceny ofert - pisze dr Kalikst Nagel, radca prawny.

15.06.2020

Bobrowicz: COVID-19 wymusza zmiany w kancelariach prawniczych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości LegalTech Koronawirus

Epidemia może trwać jeszcze miesiącami. A to oznacza że kancelarie, które chcą utrzymać się na rynku muszą zmienić swoje podejście do wielu kwestii. Wygrają ci, którzy postawią na nowe technologie, ale też przemodelują podejście do usług. Pomocna może być choćby specjalizacja, ale wiążąca się ze zmianą strategii rynkowej - mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

15.06.2020