Praca zdalna musi mieć dwa tryby: nadzwyczajny i zwykły

Prawo pracy

Bez względu na to, czy pracując nad uregulowaniem pracy zdalnej w Kodeksie pracy ustawodawca zdecyduje się zostawić w nim i telepracę, i pracę zdalną, czy też telepracę zastąpi pracą zdalną, to wprowadzane rozwiązania muszą być prostsze, bardziej zbliżone do realiów rynkowych - mówi radca prawny Marcin Frąckowiak.

22.10.2020

Interpretacja ogólna nie kończy wątpliwości wokół 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy

Wprawdzie wydana interpretacja ogólna traktuje problem 50 proc. kosztów w sposób kompleksowy, to nie porusza wszystkich zagadnień, które budziły dotąd wątpliwości, zwłaszcza w branży IT. W dokumencie nie został bowiem skomentowany ani wyjaśniony w żaden sposób przepis określający rodzaje działalności uprawniające do zastosowania tej ulgi – piszą Agnieszka Wachowska i Joanna Jastrząb.

21.10.2020

Dr Ziółkowski: Sąd Najwyższy i wszystkie sądy mogą oceniać niezależność sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Z uwagi na najwyższą moc obowiązującą Konstytucji, jej bezpośrednie stosowanie oraz konstytucyjną istotę normy kompetencyjnej, Sąd Najwyższy jest zawsze upoważniony do odmowy zastosowania przepisów ustawy, która jest sprzeczna z konstytucyjnymi przepisami wyrażającymi istotę kompetencji sądu - twierdzi dr Michał Ziółkowski z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

20.10.2020

Nie każda umowa o zakazie konkurencji może zostać rozwiązana

Prawo pracy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Przepisy tzw. tarczy 4 pozwalają na jednostronne rozwiązanie umów o zakazie konkurencji. Może to zrobić tylko ten podmiot, który zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, np. były pracodawca. Ta regulacja otwiera drogę do pozbawienia byłych pracowników oraz osób zatrudnianych na innych podstawach wynagrodzeń z umów o zakazie konkurencji – pisze Przemysław Mazur.

19.10.2020

Monika Horna-Cieślak: Prawa dzieci lepiej chronione, ale jest jeszcze o co walczyć 

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miniony rok, od zwycięstwa w poprzedniej edycji konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra”, był dla mnie okresem ciężkiej pracy, ale też wielu sukcesów w walce o prawa dzieci i lepsze ich traktowanie przez wymiar sprawiedliwości - mówi adwokat Monika Horna-Cieślak. I dodaje, że jej osobiste osiągnięcie ułatwiało interwencje w takich sprawach.

19.10.2020

Prokuratura cofa akt oskarżenia w sprawie homofobusa - są poważne wątpliwości

Prawo karne Prokuratura

Po blisko rocznym procedowaniu Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Śródmieście cofnęła akt oskarżenia skierowany przed wakacjami przeciwko mężczyźnie kierującego homofobusem – furgonetką z treściami sugerującymi związek pomiędzy homoseksualizmem i pedofilią. Decyzja ta musi budzić zdziwienie - pisze Marcin Kochanowski.

18.10.2020

Leasing to nie zawsze schemat podatkowy, ale raportować czasem trzeba

Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

Leasing jest popularną formą finansowania zakupu pojazdów lub innych urządzeń wykorzystywanych w działalności przedsiębiorców. Podatkowo szczególnie korzystny jest leasing operacyjny. Nierozstrzygnięty jest jednak spór, czy to jest schemat podatkowy wymagający raportowania i kiedy pojawiają się obowiązki informacyjne w zakresie MDR - pisze Konrad Kurpiewski z PwC.

16.10.2020

Dr Kaczocha: Błędy w aktach podustawowych często się powtarzają, a można ich uniknąć

Podatki i opłaty lokalne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

O ile zasadniczo rozporządzenia są właściwie zredagowane, o tyle czasami w aktach prawa miejscowego zdarzają się różnego rodzaju błędy redakcyjne. Dobrze, jeśli osoba, która projektuje akt prawny, jest obeznana z zasadami technik legislacyjnych. To, kto sporządza projekt aktu, może mieć wpływ na sposób jego redagowania - wskazuje dr Mateusz Kaczocha.

16.10.2020

Prof. Kamiński: Sędzia Morawiec może skarżyć się do Strasburga, ale nie należy za wiele oczekiwać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sugestia, że po uchwale Izby Dyscyplinarnej uchylającej immunitet oraz zawieszającej w obowiązkach sędzi Beacie Morawiec może ona skierować skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest uprawniona, ale znając realia pracy tej instytucji nie spodziewałbym się powstrzymania w ten sposób działań wobec niej - twierdzi prof. Ireneusz C. Kamiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

16.10.2020

Od 4 grudnia będzie można czasowo wycofać pojazd osobowy z ruchu

Prawo gospodarcze

Zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu jest mocno ograniczona. Trudno na przykład wycofać pojazdy, które jeżdżą tylko latem, np. kampery, kabriolety i tym samym zaoszczędzić na ubezpieczeniu. Miała to ułatwić nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Zgodnie z nią jednak czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego będzie mogło służyć jedynie jego naprawie

15.10.2020

Hinc: Rząd dyskryminuje zawody zaufania publicznego, naruszając przy tym konstytucję

Prawnicy PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Zamiar opodatkowania adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych 17 proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a ludzi bez zweryfikowanych kompetencji, np. usługowo prowadzących księgi podatkowe i doradców prawnych – 15 proc. stawką, to próba dalszego rozmontowywania zawodów zaufania publicznego – mówi doradca podatkowy Przemysław Hinc

15.10.2020

Marcin Szymański: Najważniejsze pytania w sprawach frankowych wciąż wymagają debaty

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Orzecznictwo w sprawach frankowych wciąż się kształtuje, wiele wniosły w tym zakresie ubiegłoroczne orzeczenia Sądu Najwyższego, ale wyrok z 11 grudnia 2019 r. pozostawia uczucie niedosytu wobec uzasadnienia dotyczącego skutków usunięcia z umowy kredytu abuzywnych postanowień dotyczących indeksacji – pisze adwokat Marcin Szymański w polemice do wywiadu z sędzią Piotrem Bednarczykiem.

14.10.2020

Prof. Kidyba: Projektowane przepisy o grupach spółek zburzą system

Spółki Prawo gospodarcze

Proponowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych przepisy o grupach spółek to kuriozum, które burzy obowiązujący porządek prawny dotyczący spółek. To zlepek nieprzemyślanych zmian, który ma ułatwić skok na kilkadziesiąt spółek Skarbu Państwa. Ale jego skutki odczuje ponad 450 tysięcy prywatnych spółek – mówi prof. Andrzej Kidyba

14.10.2020

Korwin-Piotrowska: Uchylenie immunitetu sędzi Morawiec to proces pokazowy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy przekonani jako obrońcy, że prokuraturze nie chodzi o to, by wnieść akt oskarżenia, tylko o to, aby prowadzić postępowanie przygotowawcze, na co nie będziemy mieli wpływu poza złożeniem skargi na przewlekłość postępowania. Prokuratura i Izba Dyscyplinarna zastosowała instrument proceduralny, który każdego sędziego może zniszczyć. Takie działanie ma efekt mrożący. To był pokazowy proces - uważa sędzia Anna Korwin-Piotrowska z Sądu Okręgowego w Opolu, obrońca sędzi Morawiec.

13.10.2020

mLegitymacje studenckie to standard nowoczesnej uczelni – szczególnie w dobie pandemii

Nowe technologie Dla studenta Koronawirus

Studenci w przeważającej większości odbywają kształcenie w trybie zdalnym – za pośrednictwem narzędzi umożliwiających komunikację na odległość. Powstaje natomiast pytanie – co z legitymacjami studenckimi? Czy student musi udać się do dziekanatu, aby otrzymać „naklejkę” potwierdzającą status studenta i gwarantującą prawo do ulg?

13.10.2020

Prof. Piotr Tuleja: Ustawa i postanowienie prezydenta to za mało, by uznać sąd za niezależny

Wymiar sprawiedliwości

Nigdy dotąd Sąd Najwyższy nie dokonywał wykładni prawa o znaczeniu ustrojowym w tak złożonej sytuacji prawnej i faktycznej - tak prof. Piotr Tuleja ocenia uchwałę trzech izb z 23 stycznia br. A złożoność ta ma dwa wymiary - negowanie podstawowych zasad konstytucyjnych i podejmowanie różnego rodzaju aktów prawnych naruszających zasadę nadrzędności Konstytucji.

13.10.2020

Postępowanie sanacyjne umożliwia uzdrowienie firmy dłużnika

Spółki Małe i średnie firmy

Postępowanie sanacyjne pozwala na gruntowną restrukturyzację przedsiębiorstwa dłużnika i daje najpełniejszą ochronę przed wierzycielami. Umożliwia bowiem głęboką ingerencję, niemal „chirurgiczną” w substancję przedsiębiorstwa, co w konsekwencji może przynieść efekt uzdrowienia dłużnika – „pacjenta” - pisze sędzia dr Paweł Janda.

12.10.2020

Prof. Krawiec: Mediacja petenta z urzędnikiem to mrzonka

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Mediacja w postępowaniu administracyjnym nie przyjęła się. Wciąż pokutuje przekonanie, że relacje administracji z obywatelami są oparte na władztwie. Jeśli zmienimy ten sposób myślenia, mediacja w postępowaniu administracyjnym może stać się bardziej popularna – wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

10.10.2020

Limitowanie kosztów na rzecz podmiotów powiązanych ciągle problematyczne

CIT Rachunkowość

Brak zastosowania ograniczenia w ujęciu wydatków w kosztach podatkowych przewidziany w art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT nie jest uzależniony od ujęcia wydatku jako elementu ceny finalnej produktu. Wymaga się jedynie wykazania bezpośredniego związku poniesionego wydatku z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczenia usługi.

09.10.2020

Nadzór budowlany bezsilny wobec COVID-owych inwestycji

Administracja publiczna Budownictwo

Zamrażająca działanie prawa budowlanego specustawa uchwalona była w dobrej intencji walki z pandemią, ale zabrakło w niej jakichkolwiek kryteriów i kontroli, co spowodowało, że z przepisu mógł skorzystać każdy kto powołał się na przeciwdziałanie COVID-19, a postanowił budować zwykłe domy - twierdzi adwokat Martyna Dyga

09.10.2020