Halloween - świętowanie, a własność intelektualna

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Pod koniec października można zaobserwować, że w sklepach pojawiły się różne artykuły związane z Halloween. Halloween to święto duchów, które jest obchodzone każdego roku 31 października. Nie jest to święto znane z tradycji polskiej, obchodzone jest głównie w USA oraz krajach anglosaskich, a jego głównym symbolem jest wydrążona dynia z otworami w kształcie twarzy i świecą w środku

30.10.2020

Tomasz Chróstny: Stworzymy system lepszej ochrony praw konsumentów

Rynek i konsument Rynek Finanse

Z oszczędności na czynszu za biuro Rzecznika Finansowego oraz kosztach administracyjnych stworzymy system informatyczny do obsługi indywidualnych spraw konsumentów. Pozwoli on także zorientować się szybko, kto narusza zbiorowe interesy konsumentów. Obecny system prawnej ochrony konsumentów jest rozdrobniony, a przez to nieefektywny. I to należy zmienić

30.10.2020

Nowe uprawnienia urzędników i ograniczenia praw podatników

Ordynacja Doradca podatkowy

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw z 5 października 2020 r. jest już na etapie uzgodnień sejmowych. Dokument zawiera szereg zmian dotyczących w szczególności zwiększenia uprawnień urzędników skarbowych – pisze Oskar Wala, menadżer w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

29.10.2020

System informacji prawnej - koło ratunkowe firmowych prawników

Compliance

Wiele aktów prawnych, orzeczeń, interpretacji jest powszechnie dostępnych w publicznych źródłach. Tam jednak nie ma wersjonowania, zaznaczenia zmian, odesłań, możliwości dodania własnych notatek. Trudno też znaleźć komentarza ekspertów z danej dziedziny - pisze Maciej Krajewski

29.10.2020

Andrzej Sośnierz: Rząd stracił kontrolę nad pandemią

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Wszystkie obecne działania rządu dotyczące walki z koronawirusem są spóźnione. Epidemia tak się rozwinęła, że nie da się już jej wytłumić – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. I dodaje, że zbytnie scentralizowanie wszystkich decyzji powoduje paraliż państwa, bo wszyscy czekają na rozkaz z góry i w oczekiwaniu na ten rozkaz nie robią nic.

29.10.2020

Podstawa podatku od nieruchomości komercyjnych budzi kontrowersje

Ordynacja CIT Rachunkowość

W niedawnym wyroku WSA w Warszawie zakwestionował możliwość obniżania podstawy podatku od nieruchomości komercyjnych o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych. To kolejne orzeczenie prezentujące takie stanowisko. Orzecznictwo w tym zakresie nie jest jednak jednolite – pisze Piotr Prokocki, doradca podatkowy i radca prawny.

28.10.2020

Prof. Wronkowska-Jaśkiewicz: Władza nie ma prawa decydować o macierzyństwie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Wydając wyrok Trybunał Konstytucyjny nie dostrzegł nie tylko wartości życia kobiet, lecz także wartości prawa jako regulatora życia społeczności. Doszedł w nim do głosu bezwzględny paternalizm, zabrakło miejsca na godność, wolność i odpowiedzialność kobiet za wybory, których dokonują - uważa prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku,

28.10.2020

Udział w strajku kobiet nie usprawiedliwi nieobecności w pracy - lepiej to uzgodnić

Prawo pracy

W przepisach prawa pracy nie ma pojęcia ogólnopolskiego strajku obywatelskiego. To oznacza, że udział w takim strajku bez stosownego usprawiedliwienia nieobecności w pracy może być przyczyną nawet do dyscyplinarnego zwolnienia. Udział w strajku kobiet wymaga zatem odpowiedniego uzgodnienia z pracodawcą - pisze radca prawny Adrian Prusik.

27.10.2020

Sklep nie płaci czynszu - galeria może zająć towar

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Centra handlowe mogą zająć towar sklepów, które ogłoszą bankructwo lub przestaną płacić czynsz w dobie pandemii, ponieważ chroni je zastaw na rzeczach najemców. Ruchomości najemców stanowią w tym wypadku ustawowe zabezpieczenie ich roszczeń o czynsz i świadczenia dodatkowe - pisze Magdalena Szczepanek z kancelarii Causa Finita.

27.10.2020

Prof. Borecki: Kościelne instytucje odpowiadają za czyny pedofilskie księży

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W przełomowym wyroku z 31 marca 2020 r. Sąd Najwyższy podtrzymał wypracowaną od lat interpretację art. 430 Kodeksu cywilnego, zakładającą odpowiedzialność osób prawnych za szkodę wyrządzoną przez podwładnego. I wyraźnie odniósł tą odpowiedzialność do kościelnych osób prawnych - pisze prof. Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego.

27.10.2020

Prof. Zoll: Wyroku nie publikować, natychmiast zmienić ustawę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Premier nie powinien publikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy aborcyjnej, a rządząca większość w ciągu paru dni powinna uchwalić odpowiednią ustawę, w prawidłowy sposób regulującą wyjątki od zakazu aborcji, bo przecież umie takie rzeczy szybko robić - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

26.10.2020

Pietrzak: W adwokaturze czas na zmiany, także COVID-19 zmienia rzeczywistość

Prawnicy Koronawirus

Adwokatura potrzebuje zmian, bo adwokatom trzeba pomóc w dostosowaniu się do zmienionej rzeczywistości. Nadszedł moment do uchylenia zakazu zatrudniania na umowę o pracę, pilnych zmian wymagają też stawki dla adwokatów z urzędu - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Mikołaj Pietrzak, dziekan warszawskiej ORA.

26.10.2020

Na razie nie ma planów rezygnacji z egzaminu ósmoklasisty

O sensowności egzaminu ósmoklasisty była rozmowa w momencie, w którym procedowana była ustawa wprowadzająca egzamin ósmoklasisty na przełomie 2016/17 r. Wszystkie egzaminy mają absolutnie głęboki sens - mówi dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na razie CKE nic nie wie o ewentualnych planach rezygnacji z egzaminu.

26.10.2020

Ograniczanie liczby samochodów w miastach to już trend

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

Samochody na ulicach miast powodują zanieczyszczenia powietrza, ograniczają też równy dostęp do miasta dla pieszych czy rowerzystów. Wciąż brakuje odpowiedniej ustawy umożliwiającej wprowadzanie stref niskoemisyjnych – uważa Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Jednocześnie trasy przelotowe są często prowadzone środkiem miast.

24.10.2020

Tylko większe nakłady mogą złagodzić głęboki kryzys z psychiatrii

Opieka zdrowotna

Bez zwiększenia nakładów na psychiatrię z 3,4 do 5 proc. wszystkich wydatków na ochronę zdrowia, nie da się skutecznie przeprowadzić reformy tej dziedziny medycyny. Pacjenci mogą być pozbawieni odpowiedniej pomocy - mówi Katarzyna Szczerbowska (chorująca na schizofrenię) z rady Fundacji eFkropka pomagającej osobom przeżywającym kryzysy psychiczne.

24.10.2020

Zembrzuski, Dziurda: Po roku obowiązywania zmian, Kpc potrzebuje pilnej i rozsądnej nowelizacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Mankamentem ubiegłorocznej nowelizacji procedury cywilnej jest to, że chciano zmienić zbyt wiele w zbyt krótkim czasie. Efekt to luki i rozbieżności. Niedoregulowane – a niekiedy przeregulowane – zostały przepisy, które co do zasady wprowadziły rozwiązania przydatne i pożądane. Praktyka nie rozstrzygnie wszystkich wątpliwości, potrzebna jest nowelizacja – oceniają profesorowie Tadeusz Zembrzuski i Marcin Dziurda

23.10.2020

Świątek przygotowała się do walki, rząd - nie

O tym, że rząd przegrał z wirusem, było już wiadomo w dniu, w którym Iga Świątek wygrała French Open. Nie wykorzystano co najmniej kilku miesięcy, w których można było przygotować się do walki z pandemią. Teraz próbuje się ratować fatalną sytuację naprędce tworzonymi przepisami, pełnymi luk i niejasności. Niektóre z nich biją rekordy absurdu, jak zakaz organizowania konferencji on-line i zakaz upuszczania domów przez staruszków.

23.10.2020

Słowackie spółki komandytowe na celowniku fiskusa

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe

W ostatnich latach nastąpił zauważalny wzrost kontroli podatkowych polskich podatników, którzy do końca 2014 r. wykorzystywali spółki komandytowe zarejestrowane na Słowacji do wypłaty dywidend ze spółek kapitałowych (m.in. spółek cypryjskich oraz polskich). Obecnie sprawy te są lub za chwilę będą rozpatrywane przez sądy administracyjne – piszą eksperci z kancelarii GWW.

22.10.2020