Technologia coraz bardziej obecna w pracy prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO LegalTech

Niewątpliwie postęp technologiczny odgrywa znaczącą rolę w niezliczonych aspektach życia, zarówno codziennego jak i zawodowego. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, czym jest tak modny ostatnio Legal Tech i jak wpływa na pracę działów prawnych. I o tym piszą Mateusz Jakubik i Tomasz Świętnicki.

12.11.2020

Prof. Krawiec: Uczelnie nie mogą zależeć od polityki rządu

Naginanie badań naukowych do wymagań aktualnie rządzących uznać należy za przejaw oportunizmu, który powinien mieć wpływ na ocenę osób, które takie badania prowadzą i na ich funkcjonowanie w środowisku naukowym. Postawa oportunistyczna dużo bowiem mówi o naukowcu - dr hab. Grzegorzem Krawcem, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

12.11.2020

Po co prawnikom te garnitury - w poszukiwaniu zawodowego dress code

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy prawnik musi nosić garnitur? To pytanie, które każdego dnia zadają sobie tysiące polskich adwokatów, radców prawnych, aplikantów oraz in-house’ów. Sędziów wyciągnę przed nawias. Tutaj odpowiedź powinna być oczywista. Dla pewności powiem to na głos: tak, sędzia powinien nosić garnitur do pracy. W końcu reprezentuje majestat Rzeczpospolitej, a to cały czas coś znaczy

11.11.2020

Prof. Kmieciak: Wadliwe postępowanie w KRS, to wadliwa nominacja prezydenta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W argumentacji uzasadniającej prawidłowość powołania sędziów wyłonionych z udziałem nowej KRS dopuszcza się całkowite oderwanie aktu powołania od wcześniejszych faz postępowania. Tymczasem według orzecznictwa unijnego Trybunału Sprawiedliwości i polskiego Sądu Najwyższego, wadliwość procedury w KRS skutkuje wadliwością powołania - twierdzi prof. Zbigniew Kmieciak.

10.11.2020

Prof. Izdebski: Minister nie może ograniczać autonomii uczelni

Szkolnictwo wyższe

Ustawa o szkolnictwie wyższym nie zawiera jakiegokolwiek upoważnienia do powiązania przez ministra podejmowania czynności nadzorczych ze wstrzymywaniem wykonywania przepisów o finansowaniu systemu szkolnictwa wyższego i nauki - zwraca uwagę prof. Hubert Izdebski. I dodaje, że minister nie ustala też trybu studiowania.

09.11.2020

Nowy prezes KRRP: Celem nowoczesny i niezależny samorząd

Prawnicy

Moim celem jest budowanie nowoczesnego i niezależnego samorządu. Będę zarówno strzegł przyznanych nam praw jak i zabiegał o nowe szanse i nowe obszary aktywności. Praktyczny obszar działalności samorządu zawodowego powinien mieć na celu zapewnienie wsparcia radców, musimy też pamiętać o wzmacnianiu pozycji izb - wskazywał podczas XII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych, nowy prezes KRRP Włodzimierz Chróścik.

08.11.2020

Bobrowicz: Polacy nadal decydują się na prawnika w ostateczności

Prawnicy Koronawirus

Nadal niewiele zmienia się w podejściu Polaków do usług prawnych. Większość z pomocy prawników nie korzysta, jeśli rzeczywiście nie musi. Zwiększa się jednak liczba osób, które szukają takiego wsparcia gdy ich sprawa trafia do sądu, jak również tych, którzy przychodzą do kancelarii po profesjonalna poradę - mówi Prawo.pl radca prawny Maciej Bobrowicz, dotychczasowy prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

07.11.2020

Pułapki w środkach odwoławczych przy procesach cywilnych

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła rodzaj represji wobec sądu, który nie przeprowadził postępowania dowodowego właściwie. Każe mu rozpoznawać spór do skutku. To środek nieodpowiedni, przydałoby się świeże spojrzenie innego sędziego - uważają prawnicy uczestniczący w konferencji "Praktyka wobec nowelizacji postępowania cywilnego."

05.11.2020

Jak dokonać prawidłowego importu środków ochrony przed koronawirusem

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

W ostatnim czasie wiele firm dostrzegło szansę dla siebie, aby jak najszybciej wykorzystać rynek popytu i rozpoczęło nerwowe poszukiwania środków ochrony indywidualnej, a potem ich szybki import spoza terenu UE. Niestety specyfika produktów oraz rynek, na którym towar kupujemy, obarczony jest wieloma skomplikowanymi procedurami – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert celny.

05.11.2020

Zbieg tytułów do ubezpieczeń - jak to ustalić i nie pomylić się?

Ubezpieczenia społeczne

O tym, czy tytuł do ubezpieczeń społecznych jest obowiązkowy, czy dobrowolny, często zależy od tego, czy mamy jednocześnie inny tytuł do ubezpieczeń – i jaki. Wiele zależy od konkretnego ubezpieczenia: emerytalnego, rentowych, chorobowego, wypadkowego – mówi Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek w ZUS.

05.11.2020

Prof. Ereciński: "Wielka reforma" procedury cywilnej nie przyniosła efektów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wprowadzone rok temu zmiany w postępowaniu cywilnym miały przyspieszyć i usprawnić postępowania cywilne, jednak po roku ich obowiązywania nie można stwierdzić istotnej poprawy w tym zakresie - twierdzi prof. Tadeusz Ereciński, były prezes kierujący Izbą Cywilną Sądu Najwyższego. I dodaje, że ewentualna reakcja na ten stan nie powinna sprowadzić się tylko do kolejnego komplikowania przepisów.

05.11.2020

Problem beneficjentów rzeczywistych cały czas aktualny

CIT Spółki Compliance Poprawmy prawo

Jeżeli firma nie wykonywała obowiązków w czasie, gdy posiadała status instytucji obowiązanej, to w przypadku kontroli uprawnionego organu nie jest wykluczone, że będzie podlegać karze administracyjnej za niedopełnienie obowiązków ustawowych. Problem jednak w tym, że przepisy w tym zakresie cały czas są pełne wątpliwości – piszą eksperci KPMG w Polsce.

04.11.2020

Prof. Andrzej Wróbel: Zgromadzenia można ograniczać tylko w zgodzie z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ograniczenia prawa do zgromadzeń nie tylko nie mogą być wprowadzane rozporządzeniem rządu, ale nawet wymagana przez konstytucję ustawa musi spełniać jeszcze dodatkowe warunki, by nie zagroziło to tej jednej z najważniejszych wolności obywatelskich - twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

04.11.2020

Prof. Suwaj: "Inwestycje covidowe" dla każdego, kto prowadzi działalność prozdrowotną

Administracja publiczna Budownictwo

Nowe przepisy dotyczące inwestycji budowlanych w czasie epidemii sprawiają, że wystarczy rozszerzyć prowadzoną działalność o jakieś praktyki prozdrowotne i już można budować na tych samych zasadach, co do 5 września, czyli bez przejmowania się przepisami, które utrudniają i wydłużają realizację inwestycji w normalnym trybie - mówi Robert Suwaj,

03.11.2020

„Bezpieczna przystań” w cenach transferowych – czy aby na pewno bezpieczna?

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Obszar transakcji dokonywanych przez podmioty powiązane w myśl przepisów o cenach transferowych (ang. transfer pricing), jest jednym z najbardziej dynamicznych i podatnych na zmiany w polskim prawie podatkowym. Z kolei do najczęstszych tego typu transakcji należą bez wątpienia pożyczki oraz odpowiednio kredyty i emisje obligacji udzielane wzajemnie przez podmioty – pisze Radosław Chudy z GWW.

03.11.2020

Systemy zgodności potrzebne także w instytucjach publicznych

Administracja publiczna Compliance

Dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa UE nakłada obowiązek ustanowienia kanałów i procedury na potrzeby dokonywania zgłoszeń wewnętrznych i podejmowania działań następczych, przez podmioty prawne w sektorze publicznym. Warto w inteligentny sposób włączyć w proces wdrażania systemów zgodności wszystkich interesariuszy i właściwe organy rządowe lub samorządowe

03.11.2020

Tomasz Michalik: Unijny Trybunał ratunkiem dla polskich podatników

VAT Prawo europejskie

Oczywistym powodem tworzenia i utrzymywania rozwiązań niezgodnych z dyrektywą są przypadki, w których ustawodawca chce ograniczyć określone uprawnienia podatnika. Może on jednak wybrać, czy zastosuje w konkretnym przypadku bezpośrednio regulacje unijne, czy niezgodne z nimi przepisy krajowy – tłumaczy Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.

03.11.2020

Prof. Lech Garlicki: Tylko bardziej precyzyjna regulacja może zastąpić przepis usunięty przez Trybunał

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli politycy chcą znaleźć legislacyjne wyjście z kryzysu wywołanego wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, powinni zaproponować przepis precyzyjny, ze wskazaniem jednostek chorobowych, których wystąpienie lub wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia dopuszczałoby aborcję - mówi prof. Lech Garlicki, sędzia w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

02.11.2020

Mediacje użyteczne także we wspólnotach mieszkaniowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prowadzenie mediacji najczęściej wywołuje skojarzenie ze sprawami rodzinnymi, chociaż w rzeczywistości formuła ta jest przydatna również w sprawach gospodarczych, administracyjnych, z zakresu prawa pracy, w sporach medycznych, a nawet w sprawach karnych. Mediacja może być doskonałym sposobem wypracowania rozwiązania w sporach wspólnot mieszkaniowych

01.11.2020

Ewa Łętowska: Wyrok TK to wstęp do usuwania kolejnych wyjątków od zakazu aborcji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego usuwające z ustawy przesłankę embriopatologiczną jako wyjątek od zakazu usuwania ciąży może stać się podstawą do działań zmierzających do eliminacji także przesłanek dotyczących ciąży pochodzącej z gwałtu oraz zagrożenia zdrowia matki – twierdzi prof. Ewa Łętowska. I dodaje, że jedynym sposobem na wyjście z tego impasu jest szybkie uchwalenie nowej ustawy.

31.10.2020