Nawet gdy to pracownik ma interes w tym, by pracować zdalnie, i tak zapłaci firma

Prawo pracy

Niezależnie od tego, czy kodeksowa praca zdalna będzie wykonywana na polecenie pracodawcy, czy na wniosek pracownika, na pracodawcy ciążą takie same obowiązki - np. zapewnienia mu w domu sprzętu. Zdaniem prawników, ustawodawca powinien zróżnicować je w zależności od tego, kto jest zainteresowany takim trybem. Będzie też pytanie, czy przy poleceniu pracy zdalnej firmy mają obowiązek opracowania oceny ryzyka i zebrania oświadczeń od pracowników.

24.01.2023

MEiN: Płace nauczycieli o 7,8 proc. w górę. ZNP protestuje

Prawo pracy Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Nauki proponuje w tym roku podwyżkę w wysokości 7,8 proc. Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, trafił w poniedziałek do opiniowania. Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że to nie zrekompensuje inflacji, a najniższa płaca nauczyciela będzie poniżej minimalnej.

23.01.2023

Polacy szli na L4, by oglądać Mundial w Katarze - zaskakujące dane z kontroli

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W trakcie rozgrywania piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze odsetek pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich zwiększył się w niektórych zakładach pracy nawet o 12 proc. – wynika z danych Conperio, firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowych. Kontrolerzy szczególne wzrosty odnotowali wśród pracowników dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, w których mężczyźni stanowią około 68 proc. załogi.

23.01.2023

Rynek Pracy Specjalistów 2022 - ponad milion ofert pracy

Rynek Prawo pracy

1 103 000 – tyle ofert zamieszczono w Pracuj.pl w 2022 roku. Przyniósł on szczyt ożywienia rekrutacyjnego z ostatnich lat. Po raz pierwszy w historii liczba ogłoszeń przekroczyła milion. Pomimo gospodarczych wyzwań, pracodawcy byli aktywni, szczególnie w pierwszym półroczu. W rekrutacji widoczna była rosnąca rola kompetencji cyfrowych oraz utrzymująca się popularność pracy zdalnej i hybrydowej – wynika z raportu Pracuj.pl.

23.01.2023

Prokuratorskie pożyczki gorsze niż bankowe? Prokuraturzy apelują o zmiany w prawie

Prokuratura Prawo pracy

Prawo o prokuraturze pozwala na przyznanie prokuratorom pomocy finansowej w postaci pożyczki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Ma to być jeden z elementów ustawowych gwarancji niezależności. Problem w tym, że oprocentowanie wynosi tyle, ile inflacja zapisana w ustawie budżetowej. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury apeluje o pilne zmiany legislacyjne.

23.01.2023

SN wyłącza stosowanie kodeksu pracy wobec pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Sąd Najwyższy wydał precedensowy wyrok dotyczący pracowników sądów. Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN uznała, że kierownikowi sekretariatu w sądzie nie trzeba wypowiadać warunków pracy i płacy, gdy odwołuje się go z pełnionej funkcji bez zmiany stanowiska pracy. Tym samym wyłączono stosowanie Kodeksu pracy, przyznając pierwszeństwo przepisom ustawy o pracownikach urzędów państwowych.

23.01.2023

Mobbing poziomy - pracodawca musi zapobiegać wykluczaniu przez zespół

Prawo pracy

Pominięcie pracownika przy organizacji wyjścia do knajpy, finansowanego przez pracodawcę, którego celem jest integracja zespołu, będzie przejawem nierównego traktowania, a jeśli sytuacja będzie się powtarzała – może być uznane za mobbing. Nawet jeżeli w imieniu pracodawcy organizuje je wskazany przez niego pracownik, nic nie zwalnia pracodawcy od przeciwdziałania takim praktykom.

23.01.2023

Rezerwa pasywna i aktywna, ta ostatnia częściej ma być szkolona

Prawo pracy Wojsko

Ustawa o obronie Ojczyzny zmieniła zasady służby wojskowej w rezerwie, dzieląc ją na rezerwę aktywną i pasywną. Ta pierwsza, związana jest z większą ilością ćwiczeń, ale i przywilejami. Żołnierz rezerwy aktywnej będzie mógł między innymi wyjechać na misję i po 3 latach zostać żołnierzem zawodowym. Ale dla jego pracodawcy przynależność do rezerwy oznacza więcej obowiązków.

22.01.2023

Są godziny graniczne pracy w niedziele i święta

Prawo pracy

Za pracę w niedziele i święto uznaje się pracę wykonywaną pomiędzy godziną 6:00 tego dnia a 6:00 dnia następnego. U pracodawcy może obowiązywać inny przedział godzinowy, ale musi to wynikać wprost z regulacji regulaminu pracy bądź obwieszczenia o czasie pracy. Brak zmiany kodeksowego rozkładu skutkować może uznaniem pracy realizowanej wcześnie rano np. w poniedziałek za pracę w niedzielę z wszystkimi tego skutkami rozliczeniowymi.

21.01.2023

Sygnalista w firmie przydatny, warto go chronić

Prawo pracy

Sygnaliści, jako zjawisko, są różnie odbierani w Polsce, jednak dla wielu instytucji, firm i pracodawców wejście w życie przepisów o sygnalistach, zwrócenie większej uwagi na ten temat, może skutkować tylko wyższym stopniem bezpieczeństwa publicznego. Bycie sygnalistą należy promować, jako odpowiedzialne zachowanie, które poprawia warunki miejsca pracy i zwiększa bezpieczeństwo.

20.01.2023

Kuratorzy apelują do prezesów sądów w sprawie ryczałtu na używanie auta

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych zwrócił się z prośbą do prezesów sądów okręgowych o zabezpieczenie środków finansowych na wypłatę dla kuratorów zawodowych ryczałtu w sytuacjach wymagających używania samochodów prywatnych do celów służbowych. To uregulowanie wejdzie w życie wraz z nowelizacją ustawy o kuratorach sądowych, czyli 5 kwietnia 2023.

20.01.2023

Udowodnić mobbing przed sądem to sztuka, samo nękanie nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Definicja mobbingu zawarta w Kodeksie pracy wskazuje na konkretne przesłanki, które muszą być spełnione i to łącznie. Dlatego - jak podkreślają prawnicy - sprawy tego typu są skomplikowane, trwają długo, a i tak rozstrzygnięcia rzadko są satysfakcjonujące dla pracownika. Bywa też, że sąd mobbingu "nie widzi", ale rekompensatę i tak zasądza, bo pracodawca nie wypełnił swoich obowiązków.

20.01.2023

Zeznania świadków na piśmie pozostaną, mimo wielu wad i zastrzeżeń

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Czy zeznania świadków powinny być składane na piśmie? Prawnicy uważają, że nie. Bo, jak twierdzą, ta forma przesłuchania świadka wydłuża postępowanie, a same zeznania są z reguły lakoniczne i mają niewielką wartość dowodową. Co więcej, powinny być stosowane w wyjątkowych sytuacjach, tak jak niezwykle rzadko odbywa się „dosłuchanie” świadka na rozprawie.

20.01.2023

Nowa odsłona Pracuj.pl. Intuicyjna i łatwa rekrutacja

Rynek Prawo pracy HR

Intuicyjny design i interfejs, rozwinięte wsparcie sztucznej inteligencji, lepsze wyszukiwanie i łatwe aplikowanie o pracę – to kluczowe cechy nowej odsłony Pracuj.pl. Popularny serwis rekrutacyjny w Polsce, odwiedzany co miesiąc przez prawie 5 mln internautów, wzmacnia wsparcie kandydatów i pracodawców. Nowa wersja zadebiutowała w połowie stycznia 2023 roku.

19.01.2023

Emeryci walczą o dostęp do uzasadnień wyroków w sprawach ubezpieczeniowych

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Emeryci alarmują: wiele wyroków w sprawach emerytalnych, w drugiej instancji, jest wydawanych bez pisemnego uzasadnienia. Chcąc poznać motywy sądu, rozważają składanie wniosków przynajmniej o udostępnienie nagrań lub stenogramów z rozpraw. Zdaniem prawników, udostępnienie nagrania z ogłoszenia wyroku, po jego ewentualnej anonimizacji, powinno być możliwe.

19.01.2023

Bezrobocie niskie, ale 42 proc. z nas boi się utraty pracy - raport

Rynek Prawo pracy

Jeszcze w styczniu 2022 r. straty zatrudnienia obawiało się zaledwie 27,7 proc. pracujących Polaków. Wybuch wojny w Ukrainie, inflacja oraz pogorszenie sytuacji gospodarczej spowodowały jednak, że na koniec roku odsetek ten wyniósł już 42 proc. - wynika z raportu Gi Group. Spadł natomiast odsetek osób spodziewających się wzrostu wynagrodzeń - z 54,5 proc. w styczniu do 35 proc. w listopadzie 2022 r.

18.01.2023

Zawieszenie członkostwa w związkach przez kandydatów na rzeczników ds. etyki - MAP nie może zająć stanowiska

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki

Związki zawodowe prosiły RPO o interwencję w sprawie naruszenia praw reprezentowanych przez nie pracowników. Władze spółki utworzyły nową funkcję – rzecznika ds. etyki, który ma stać na straży przestrzegania kodeksu etyki spółki. W zasadach wyboru i funkcjonowania rzeczników jest wymóg, by kandydaci zawiesili członkostwo partyjne lub związkowe, składając jednocześnie oświadczenie o bezstronności.

18.01.2023

Rekrutacji w sektorze usług dla biznesu będzie nieco mniej – raport

Rynek Prawo pracy

Rosnąca presja płacowa oraz popularyzacja pracy zdalnej sprawiają, że firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu w roku 2023 spodziewają się wyzwań związanych z pozyskiwaniem pracowników – wynika z najnowszego raportu płacowego Hays. Sytuacji pracodawców nie ułatwia kontynuacja silnej konkurencji o talent, dyktowanej rozwojem istniejących oraz powstawaniem nowych centrów w Polsce. Pomimo zmiany koniunktury gospodarczej, rekrutacje nadal planuje prowadzić aż 91 proc. pracodawców.

18.01.2023

Urlop bezpłatny zawiesza prawa i obowiązki stron stosunku pracy

Prawo pracy

Pracownik może ubiegać się o udzielenie urlopu bezpłatnego. Przyczyna skorzystania z niego powinna zostać dobrze uzasadniona, by skłonić pracodawcę do pozytywnego rozstrzygnięcia wniosku. W trakcie urlopu bezpłatnego stosunek pracy nadal trwa, ale zawieszeniu podlegają prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Tym samym pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca nie ma podstaw do wypłaty wynagrodzenia.

18.01.2023

W sądach sprawy o mobbing toczą się latami, lepsza droga pozasądowa

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Mobbing nie jest łatwy do udowodnienia w sądzie. Trzeba ustalić fakty i wykazać np. uporczywe i długotrwałe nękanie, wywołujące poniżenie lub ośmieszenie. Nie pomaga to, że sędziowie są obciążeni pracą, sprawy tego typu trwają nawet kilka lat. Rozwiązaniem - w ocenie prawników - mogłaby być droga pozasądowa - choćby mediacje.

18.01.2023