Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego obowiązujące przepisy z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 87). Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej został właśnie przekazany do uzgodnień międzyresortowych oraz partnerom społecznym do konsultacji (druk nr 137).
- Potrzeba nowelizacji przedmiotowego rozporządzenia wynika przede wszystkim ze zmian wprowadzonych ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 641), w zakresie dostosowania dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty świadczeń związanych z rodzicielstwem do zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy ww. ustawą – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Czytaj również: Brakuje rozporządzeń do zmian w Kodeksie pracy - firmy i pracownicy mają problem>>
Czytaj też: Zmiany w zasiłkach macierzyńskich od 26 kwietnia 2023 r. >
Co przewiduje projekt?
Tak więc, by dostosować przepisy wykonawcze, resort zaproponował zmianę niektórych przepisów. Na przykład zmianę brzmienia par. 25a rozporządzenia tak, aby chodziło o w nim o dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego, nieprzypadający bezpośrednio po poprzednim okresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego. To uchylenia art. 1821c par. 3 k.p. W wyniku tej noweli zniesione zostały przepisy dotyczące możliwości wykorzystywania maksymalnie 16 tygodniowej części urlopu w późniejszym terminie, co jest związane z uniezależnieniem urlopu rodzicielskiego od prawa do urlopu macierzyńskiego. Pracownicy będą zatem mogli korzystać z urlopu rodzicielskiego w dowolnym terminie, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia i nie więcej niż w 5 częściach.
Sprawdź w LEX: Czy wykonywanie pracy zarobkowej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego skutkuje utratą prawa do zasiłku? >>
Pozostałe zmiany w rozporządzeniu, jak podkreśla resort rodziny, wynikają z konieczności dostosowania dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków do zmian wprowadzonych innymi ustawami:
- z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1076),
- z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r. poz. 170),
- z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1621),
- z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265).
Projektowane przepisy mają w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. - Uwzględniając treść projektowanej regulacji, która będzie miała korzystny wpływ na krąg podmiotów, do których jest adresowana, należy stwierdzić, że zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją na przeszkodzie wejścia w życie projektowanych po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. Ważny interes państwa wymaga, aby jak najszybciej dostosować brzmienie rozporządzenia do nowelizacji Kodeksu pracy oraz umożliwić ubezpieczonym oraz płatnikom składek prawidłowe składanie dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków – podkreśliło ministerstwo.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.