Prawo.pl
Minister pracy proponuje okrągły stół w sprawie handlu w niedziele, ale zastrzega, że może to być rozmowa tylko o przestrzeganiu tego zakazu. Tymczasem jest o czym rozmawiać, bo rządzący koncentrują się na wolnej niedzieli dla pracowników handlu, zapominając o potrzebach innych grup osób pracujących w dni wolne. Także o potrzebach firm, które np. w dni wolne muszą serwisować swoją infrastrukturę techniczną.
Grażyna J. Leśniak
29.08.2022
Prawo pracy
Od 15 listopada 1991 r. wymiar czasu pracy nie może wpływać na prawo ubezpieczonego do emerytury, a staż pracy, niezależnie od tego, czy pracownik pracuje na 1/4, połowie czy całym etacie, jest zaliczany dokładnie tak samo, jak w przypadku osób pracujących w pełnym wymiarze godzin - zapewnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2022
Emerytury i renty Prawo pracy

Zasiłki macierzyńskie bez podatku

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Od 1 lipca 2022 r. zasiłek macierzyński jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85 528 zł w skali roku. Zwolnienie nie dotyczy wszystkich. Jednak przepisy te obowiązują z mocą wsteczną, czyli zwolnieniem z podatku dochodowego są objęte wszystkie zasiłki macierzyńskie wypłacone od początku 2022 roku – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2022
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych traktuje każdego ubezpieczonego jako stronę postępowania. W efekcie kontrolowani pracodawcy jako płatnicy dostają tyle decyzji, ilu mają pracowników. To generuje koszty, zwłaszcza gdy sprawy trafiają do sądów powszechnych, które każdą z nich rozpatrują osobno. Zdaniem prawników, ZUS postępuje prawidłowo, bo takie są przepisy. Ale sugerują, że należałoby to jednak zmienić.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadają 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.
Monika Sewastianowicz
25.08.2022
Reforma otwartych funduszy emerytalnych z 2014 roku nadal budzi kontrowersje. W debacie publicznej narosło wiele nieprawdziwych mitów i fałszywych wniosków. Mowa o jakiejś kradzieży, zawłaszczeniu czy pozbawieniu możliwości dziedziczenia środków z OFE. A to nie jest prawda – piszą dr Antoni Kolek i dr Marcin Wojewódka ze spółki Instytut Emerytalny.
Antoni Kolek Marcin Wojewódka
25.08.2022
Finanse publiczne Emerytury i renty
Cierpliwość, opanowanie, kreatywność i empatia to najważniejsze cechy pracowników handlu, turystyki czy gastronomii, ważne w kontaktach z wymagającymi klientami-urlopowiczami – wynika z badania Pracuj.pl. Co drugi badany przyznaje, że ma w pracy do czynienia ze stresującymi sytuacjami. Tymczasem zapotrzebowanie na pracowników obsługi klienta jest wysokie.
Grażyna J. Leśniak
25.08.2022
Rynek Prawo pracy
Pracodawca przeniósł pracownika do miejsca oddalonego o 1500 km od dotychczasowego miejsca pracy - gdzie pracował 6 lat. Polecenie wydano z dnia na dzień, w oderwaniu od sytuacji życiowej i rodzinnej pracownika i realiów życia społecznego, a przeniesienie nastąpiło na podstawie art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych. RPO zgłosił swój udział w sprawie, bo ma wątpliwości, czy pracownik nie został potraktowany przedmiotowo, a urząd wydając polecenie nie naruszył konstytucyjnych zasad.
Grażyna J. Leśniak
25.08.2022
Samorząd terytorialny Prawo pracy
W czwartek, 25 sierpnia 2022 r., pierwsi emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. Kolejni seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymają wraz z wrześniowym świadczeniem. W sumie czternastki trafią do około 9 mln osób. ZUS przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu i proponują załatwienie formalności związanych z 14. emeryturą.
Grażyna J. Leśniak
25.08.2022
Domowe finanse Emerytury i renty
Rozpoczęcie wypłat po ukończeniu 60. roku życia, choćby tylko z jednego rachunku PPK, uniemożliwia uczestnikowi pracowniczemu programu kapitałowego dalsze oszczędzanie w tym programie. 21 listopada br. wejdą w życie przepisy regulujące zasady informowania wszystkich pracodawców zatrudniających takiego uczestnika o konieczności zaprzestania dokonywania za niego wpłat do PPK.
Joanna Gawęda
25.08.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

WSA: Błędy młodości nie wykluczają kariery w WORD-zie

Prawo karne Administracja publiczna Prawo pracy
Rękojmię należytego wykonywania obowiązków egzaminatora może dawać również osoba, która została w przeszłości skazana za przestępstwo łapownictwa, ale skazanie to uległo zatarciu. Warunkiem jest jednak, by jej aktualna postawa życiowa i kompetencje zawodowe uzasadniały wniosek o wpis na listę egzaminatorów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Marek Sondej
25.08.2022
Prawo karne Administracja publiczna Prawo pracy
Chcemy usiąść z przedstawicielami strony społecznej i handlu przy okrągłym stole i porozmawiać o tym, jaka jest idea zamkniętych sklepów w niedzielę - powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ale zastrzegła, że "powinniśmy dążyć do tego, aby w pełni przestrzegać zakazu handlu w niedzielę". Dodała, że niedziela to czas dla rodziny, na modlitwę, a nie na spędzanie go w sklepie.
Krzysztof Sobczak
24.08.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje obecnie nad rozporządzeniem zmieniającym algorytm przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. Chodzi m.in. o wyższe dofinansowanie dla warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Rząd wycofał się z wcześniejszych planów, aby wesprzeć te placówki pomocą związaną z wysoką inflacją.
Beata Dązbłaż
24.08.2022
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Od dnia 1 września 2022 r. nauczyciel kontraktowy - niezależnie od liczby przepracowanych lat - będzie nauczycielem początkującym. Podobnie jak osoby, które dopiero wchodzą do zawodu, będzie musiał zdobyć stopień nauczyciela mianowanego. Może jednak liczyć na pewne fory - krótszy czas stażu. To skutek najnowszych zmian w Karcie Nauczyciela.
Monika Sewastianowicz
24.08.2022
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Kilka miesięcy po tym, gdy do polskiego systemu ochrony zdrowia zostali włączeni na szczególnych zasadach lekarze i pacjenci z Ukrainy, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie apeluje o korekty przepisów. Uważa, że deklaracja dotycząca umiejętności językowych lekarza spoza UE to za mało, by zagwarantować bezpieczeństwo pacjentom. Upomina się także o precyzyjne przepisy dotyczące prawa do refundacji.
Katarzyna Redmerska
24.08.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Ukraina
Od 1 stycznia 2023 r. może nastąpić wzrost o 9 proc. określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej dla nauczycieli - zaproponowało we wtorek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Związki zawodowe nie są jednak zadowolone z tej propozycji ministerstwa i chcą rozmawiać o podwyżkach z szefem rządu.
Krzysztof Sobczak
23.08.2022
Zarządzanie oświatą
Świadczenia pieniężne za ćwiczenia wojskowe żołnierzy rezerwy odbywające się w 2022 r. powinien na „starych” zasadach ustalić i wypłacić wójt lub burmistrz (prezydent miasta) – twierdzi Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Według niego, kompetencja dowódcy jednostki wojskowej w tym zakresie może zostać zrealizowana dopiero w 2023 roku.
Grażyna J. Leśniak
23.08.2022
Samorząd terytorialny Prawo pracy Wojsko
Betoniarze, cieśle, dekarze, ślusarze – specjaliści z fachem w ręku są obecnie na wagę złota. Sprzyja im m.in. utrzymujący się deficyt kadrowy, ale również powracająca moda na rzemiosło. Młodzi nie garną się jednak do tych prac, bo wynagrodzenia nie zachęcają. Personnel Service, na podstawie Barometru Zawodów, przygotował zestawienie TOP12 profesji, które w najbliższych latach przeżyją renesans, oraz oszacował ich wynagrodzenia.
Grażyna J. Leśniak
23.08.2022
Rynek Prawo pracy
Prawodawca określił, jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by zdarzenie mogło zostać uznane za wypadek przy pracy. Zgodnie z ustawą, musi ono być nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, spowodować uraz lub śmierć oraz nastąpić w związku z pracą. Jeśli zabraknie chociaż jednego z tych elementów, dane zdarzenie nie będzie mogło zostać tak zakwalifikowane.
Dorian Lesner
23.08.2022
BHP Ubezpieczenia społeczne
Rząd negatywnie zaopiniował senacki projekt ustawy mający przywrócić emerytom urodzonym także w innym roku niż 1953 pełną podstawę obliczenia emerytury, która została im pomniejszona od 2013 r. o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Projekt trafił do sejmowej zamrażarki. Zdaniem ekspertów, rząd szkodzi emerytom przede wszystkim w zakresie wyrównania wypłat za miniony okres.
Grażyna J. Leśniak
23.08.2022
Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty
Do 10 września wydłużony został nabór wniosków do 48. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Konkurs ma na celu inspirowanie do podejmowania działań oraz upowszechnianie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zachęca do udziału przedsiębiorstwa, instytucje, a także pracowników zarówno indywidualnie lub jako zespoły do zgłaszania swoich rozwiązań.
Grażyna J. Leśniak
22.08.2022
Prawo pracy BHP

Wcześniejsze pożyczki na działalność gospodarczą nie blokują środków z PFRON

Finanse publiczne Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zrewidowało swoje stanowisko w sprawie otrzymania dofinansowania do działalności gospodarczej z PFRON przez osoby z niepełnosprawnością, które wcześniej otrzymały już pieniądze na podobny cel ze środków publicznych jako osoby pełnosprawne. Jak zaznacza wiceminister rodziny Paweł Wdówik, nie jest konieczna zmiana przepisów, aby to było możliwe.
Beata Dązbłaż
22.08.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna Małe i średnie firmy
64 proc. badanych Polaków pracuje za dużo, a 65 proc. respondentów przyznało, że robi nadgodziny — w tym aż 76 proc. pracowników zatrudnionych w przemyśle oraz 75 proc. pracowników sektora edukacji – wynika z najnowszego badania LiveCareer.pl. Ponad 34 proc. ankietowanych, którzy pracują w nadgodzinach, nie dostaje za nie wynagrodzenia.
Grażyna J. Leśniak
22.08.2022
Domowe finanse Prawo pracy BHP
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA, że w przedłożonym Ministrowi Finansów projekcie budżetu na rok 2023, zostały zaplanowane środki na awanse dla referendarzy sądowych. Zastrzegło jednak, że wszystko zależy od tego, co przyjmie ostatecznie Sejm. Obecnie 57 referendarzy czeka na awans na stanowisko starszego referendarza.
Patrycja Rojek-Socha
22.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przy zwolnieniach grupowych, w razie nie przyjęcia zmienionych warunków pracy czy płacy przez chronionego pracownika, to pracodawca będzie musiał udowodnić, że przy wypowiadaniu kierował się innymi powodami. Zdaniem prawników, przepis w obecnym kształcie jest niejasny. Nie wiadomo komu i co ma udowadniać pracodawca, a także po co. Zwłaszcza, że jak mówią prawnicy, w takiej sytuacji nie ma mowy o postępowaniu sądowym.
Grażyna J. Leśniak
22.08.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2022 r., w porównaniu z lipcem 2021 r., było wyższe o 2,3 proc. i wyniosło 6508,3 tys. etatów – podał w piątek GUS. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie (o 0,2 proc.). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było natomiast wyższe o 15,8 proc. i wyniosło 6778,63 zł (brutto). Względem czerwca 2022 r. wzrosło o 3,4 proc.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2022
Rynek Prawo pracy Finanse
Przepisy ograniczają prawa osób należących do związków zawodowych w okresie między rozwiązaniem stosunku pracy a formalnym uzyskania statusu osoby bezrobotnej. Według związkowców, pracodawcy wykorzystują lukę, jaką tworzy ten przepis, w zakresie ochrony ciągłości członkostwa. RPO rozważa wystąpienie z pośrednią inicjatywą ustawodawczą zmiany ustawy o związkach zawodowych bądź skierowanie do Sądu Najwyższego wniosku o podjęcie uchwały.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Warunki przyznawania dodatków motywacyjnych za 2021 r. mogły stawiać osoby korzystające z uprawnień rodzicielskich w Policji i w SW w gorszej sytuacji niż pozostałych – twierdzi RPO. MSWiA zapowiada, że przy projektowaniu i stosowaniu kolejnych regulacji o zbliżonym charakterze zostanie rozważona możliwość – na ile to będzie możliwe – przyjęcia bardziej precyzyjnych i obiektywnych kryteriów.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2022
Domowe finanse Administracja publiczna Policja Prawo pracy
Specjalny rating przewoźników, który klasyfikuje firmy ze względu na ocenę ryzyka wystąpienia naruszeń w przedsiębiorstwie według jednolitego wzoru, dostępnego dla krajów Unii Europejskiej to jedna ze zmian, których wprowadzenie wymusił Pakiet Mobilności. Druga ważna zmiana aktualizuje rozporządzenie (UE) 2016/403, określając stopień nowych naruszeń wprowadzonych w 2020 i 2022.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
W 2021 r. wydatki na świadczenia pieniężne z FUS wyniosły ogółem 276 205,4 mln zł i stanowiły 10,6 proc. PKB, a wydatki na emerytury i renty sięgnęły 245 505,5 mln zł, czyli 9,4 proc. PKB – podaje ZUS. W tym okresie Zakład przyznał emeryturę 293,9 tys. osób, a jej przeciętna wysokość wyniosła 2 813,40 zł. Nowo przyznana emerytura stanowiła 51,7 proc. wynagrodzenia w gospodarce.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2022
Finanse publiczne Emerytury i renty