Prawo.pl
Zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych ułatwią rozliczenie nienależnych wpłat do pracowniczych planów kapitałowych, wpłaty powitalnej lub dopłat rocznych. Nowe przepisy dotyczące tych zagadnień wejdą w życie 21 listopada 2022 r., bo zmiana ta wymaga odpowiedniego przygotowania po stronie instytucji finansowych oraz Ewidencji PPK.
Anna Maciocha
20.06.2022
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Prawo do prywatności nie zawsze będzie blokować udostępnienia informacji o wynagrodzeniu inspektora ochrony danych. Jeśli osoba zajmująca to stanowisko ma rzeczywisty wpływ na kształtowanie spraw publicznych, należy uznać, że pełni funkcję publiczną. Tym samym informacja o wysokości pensji, poza ewentualnymi składnikami wynikającymi ze statusu rodzinnego lub socjalnego, ma związek z pełnieniem tej funkcji.
Dorian Lesner
20.06.2022
Administracja publiczna Prawo pracy RODO
Świadectwo pracy jest istotnym dokumentem, który podsumowuje wszystkie istotne zdarzenia związane z przebiegiem zatrudnienia pracownika. Jego zgubienie może się wiązać dla pracodawcy z dotkliwymi konsekwencjami. Natomiast pracownik będzie musiał zmierzyć się z problemem związanym z uzyskaniem kopii tego dokumentu. Ale jest to możliwe także gdy podmiot zatrudniający przestał istnieć.
Dorian Lesner
18.06.2022
Prawo pracy HR
Od kilku miesięcy pracodawcy analizują kolejne projekty opisujące pracę zdalną. Wobec wygasającej epidemii i przejściowego charakteru covidowych przepisów o pracy zdalnej, uregulowanie tej materii jest coraz bardziej palące. Niestety rząd co chwila zmienia koncepcje wdrożenia tych przepisów. Im nowszy pomysł rządu, tym … krótszy czas na wprowadzenie tych zmian przez pracodawców - pisze radca prawny Łukasz Kuczkowski.
Łukasz Kuczkowski
17.06.2022
Prawo pracy

NSA: Recenzja wydawnicza monografii bez ubezpieczenia zdrowotnego

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Przedmiotem umowy było wykonanie dzieła oznaczonego jako recenzja wydawnicza monografii. Prezes NFZ uznał jednak, że była to umowa o świadczenie usług, więc wydał decyzję, zgodnie z którą autor podlegał obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Sądy administracyjne nie podzieliły tej oceny i wyeliminowały sporne rozstrzygnięcie z obrotu prawnego.
Dorian Lesner
17.06.2022
Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Od 1 sierpnia pracodawcy nie będą mogli zatrudniać pracowników wychowujących dzieci do lat 8, bez ich zgody, w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, czy wysyłać w delegacje. Zdaniem prawników, projektowane zmiany w Kodeksie pracy zwiększą grupę pracowników chronionych, a to może rodzić problemy z organizacją pracy. Firmy nie będą miały szansy przygotować się do zmian, bo przepisy mają wejść w życie w środku wakacji.
Grażyna J. Leśniak
17.06.2022
Prawo pracy RODO Prawo europejskie
Pracodawcy, zgodnie z zasadą due dillegence, powinno zależeć na jak najbardziej szczegółowym zbadaniu oraz wyjaśnieniu sprawy. Sygnalista spełniający swój obowiązek występuje w podwójnej roli, może być określony jako trigger, inicjujący proces, ale również jako funkcjonariusz publiczny, któremu należy zaraportować o podjętych działaniach następczych.
Łukasz Lizis
17.06.2022
Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze
Stali, a do tego odpowiednio przygotowani pracownicy zastąpić mają w dużej mierze tych „dorywczych”, którzy wynajmowani są dziś przez firmy pogrzebowe – takie m.in. zmiany w zatrudnieniu w przedsiębiorstwach funeralnych przewiduje nowelizacja Prawa Pogrzebowego. Branża funeralna czeka na nowelizację ustawy, która pozwoli jej na lepsze i bardziej profesjonalne działanie.
Andrzej Mazurowski
16.06.2022
Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

100 milionowe e-zwolnienie wystawione w Warszawie

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Lekarz w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Banacha w Warszawie wystawił stumilionowe elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) – poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To, co jeszcze kilka lat temu było wizją, później projektem, pilotażem dziś jest już codziennością ułatwiającą życie milionom Polaków - pracownikom i pracodawcom.
Grażyna J. Leśniak
15.06.2022
Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Po dwóch latach pracy nad uregulowaniem pracy zdalnej na stałe w Kodeksie pracy rząd przekazał do Sejmu projekt w tej sprawie. Zaproponował, by nowe przepisy weszły w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia. To stanowczo za mało. Chyba, że byłby przepis przejściowy, zgodnie z którym pracodawcy stosujący pracę zdalną na podstawie polecenia będą mieli zdecydowanie dłuższy czas na wdrożenie nowych zasad.
Agata Miętek
15.06.2022
Prawo pracy
Firmy nie mają co liczyć na zmianę zasad finansowania wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy pracownika będącego krwiodawcą. Resort rodziny i polityki społecznej uważa, że niemożliwe jest zarówno dofinansowanie ze środków Funduszu Pracy wypłacanego przez pracodawcę wynagrodzenia krwiodawcy, jak i odpowiednie obniżenie przedsiębiorcom obowiązkowych składek na ZUS.
Grażyna J. Leśniak
15.06.2022
Prawo pracy Finansowanie zdrowia
Niepewność pracodawców związana z sytuacją makroekonomiczną rośnie – wskazują wyniki najnowszego badania Plany Pracodawców zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Gorsze nastroje przekładają się na hamującą dynamikę zatrudnienia i skromne podwyżki – zauważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
14.06.2022
Rynek Prawo pracy
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o służbie zagranicznej. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie z dyplomacji osób, które studiowały, odbywały kursy albo zdobyły tytuł naukowy lub zawodowy na zagranicznej uczelni wyższej nadzorowanej przez organ bezpieczeństwa innego państwa nie należącego do NATO ani Unii Europejskiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.06.2022
Administracja publiczna
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa ochrony środowiska, wdrażającą dyrektywy dotyczące wspólnych metod oceny hałasu w Unii Europejskiej oraz metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku. Wprowadzenie zmian uwzględniających najnowszą wiedzę w tym zakresie, ma korzystnie wpłynąć na zdrowie ludzi.
Krzysztof Sobczak
14.06.2022
Środowisko BHP Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Wynikająca z ustawy o obronie Ojczyzny możliwość zgłoszenia się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zapewnia pierwszeństwo przy powołaniu do służby zawodowej, co wielu osobom może wydać się atrakcyjne, m.in. z uwagi na emeryturę wojskową. Jeśli jednak nie będzie tej służby 25 lat, finalnie może skończyć z emeryturą wypłacaną przez ZUS.
Grażyna J. Leśniak
14.06.2022
Emerytury i renty Prawo pracy Wojsko

Uczeń i student może dorobić do renty rodzinnej, ale są limity

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zbliżające się wakacje to moment, kiedy uczniowie i studenci częściej podejmują pracę niż w roku szkolnym czy akademickim. Warto pamiętać o tym, że osoby, które pobierają rentę rodzinną z ZUS, muszą uważać na wysokość limitów dorabiania do świadczenia. Ich przekroczenie może spowodować, że kwota otrzymywanej renty zostanie zmniejszona, albo całkowicie zawieszona.
Grażyna J. Leśniak
14.06.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Ustalanie wynagrodzeń przez dyrektora placówki medycznej jest jednym z podstawowych narzędzi zarządzania. Nie da się odgórnie regulować płac ze względu na inną specyfikę każdej placówki ochrony zdrowia i lokalny rynek pracy - uważa Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Józef Kielar
14.06.2022
Prawo pracy Finansowanie zdrowia

ZUS: Przedsiębiorcy zapominają o deklaracjach

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do tego, że nie muszą co miesiąc wysyłać do ZUS dokumentacji rozliczeniowej. Niestety Polski Ład wprowadził zmiany w rozliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, które do tego właścicieli firm zobowiązują. Przedsiębiorcom, którzy nie wyślą deklaracji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie naliczy wysokość składki zdrowotnej, a to może skutkować błędnym rozliczeniem – przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
13.06.2022
Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski, nie mogą legalnie wykonywać pracy zdalnie na rzecz swoich ukraińskich lub zagranicznych pracodawców. Nie mogą też prowadzić z terytorium naszego kraju działalności gospodarczej na rzecz ukraińskich podmiotów – alarmują prawnicy. Polski ustawodawca zapomniał o przepisach, które by im na to pozwalały, a te, które są - ich nie dotyczą.
Grażyna J. Leśniak
13.06.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina
W Polsce na szczeblu rozgrywek ligowych w sezonie 2021/2022 od Ekstraklasy do IV ligi występuje łącznie 479 klubów piłkarskich. Oznacza to, iż co najmniej tylu trenerów świadczy usługi na podstawie umowy określanej mianem „kontraktu trenerskiego”, który regulowany jest postanowieniami uchwały Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. W praktyce liczba obowiązujących kontraktów trenerskich jest znacznie wyższa.
Bartosz Armknecht
13.06.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze

Niezaszczepiony nauczyciel nie dostanie rekompensaty za covidową kwarantannę

Kadry w oświacie Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Nauczyciel skarżący do sądu pracy o dyskryminację z powodu odbycia kwarantanny swoją szkołę - przegrał, bo podobnie jak wielu pracodawców w Polsce, musiała ona dostosować się do zmian wprowadzonych na skutek pandemii. O kwarantannie decydowały organy inspekcji sanitarnej, nie pracodawca, więc powództwo o zwrot utraconych zarobków było niezasadne - orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.06.2022
Kadry w oświacie Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
ZUS podważył umowę z pracownicą, która po dwóch miesiącach zatrudnienia zaczęła przebywać na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą. Sąd przyznał rację organowi, ponieważ nie było podstaw do twierdzenia, że umowa była realizowana i doszło do faktycznego nawiązania stosunku pracy. Jedynym celem jej zawarcia było stworzenie warunków do uzyskania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.
Dorian Lesner
11.06.2022
Prawo pracy HR
To głównie Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej wziął na siebie ciężar obsługi olbrzymiego napływu uchodźców z Ukrainy. Funkcjonariusze na co dzień konfrontują się tam z ludzkimi dramatami i wyczerpaniem uciekinierów. Powoduje to duże obciążenie psychiczne i fizyczne strażników, co wymaga odpowiedniej pomocy psychologicznej, do której dostęp jest utrudniony.
Grażyna J. Leśniak
10.06.2022
Administracja publiczna Prawo pracy BHP
Zawodowych kierowców stale brakuje, więc pracodawcom zależy na utrzymaniu tych, który zatrudniają, w dobrym zdrowiu. Do najważniejszych dla kierowców specjalistów czeka się w ramach NFZ miesiącami - od 3 do 9 miesięcy. Dlatego kluczowe świadczenia powinna uwzględniać medycyna pracy. Pracodawcy zapewniają też kierowcom dostęp do opieki prywatnej, bo nie wszystkie ich schorzenia są klasyfikowane jako choroby zawodowe, np. wady postawy.
Grażyna J. Leśniak
10.06.2022
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Agencja zbierze dane o zarobkach lekarzy, ale nie wiadomo, czy wszystkich

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Wrócił spór o obowiązek raportowania o wysokości wynagrodzeń personelu medycznego. Rządowa agencja, zgodnie ze znowelizowaną przez Sejm ustawą, ma zbierać szczegółowe informacje o wynagrodzeniach pracowników ochrony zdrowia. Senat natomiast chce wyłączenia danych o zarobkach osób świadczących usługi na podstawie umowy cywilno-prawnej i podwykonawców.
Katarzyna Nocuń Jolanta Ojczyk
10.06.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Tylko 14 dni będą mieli pracodawcy na dostosowanie organizacji pracy zdalnej w swoich zakładach do nowych zasad, jakie określone zostaną w Kodeksie pracy. To za mało, zwłaszcza że nawet uzgodnienie jej wykonywania między pracownikiem a pracodawcą będzie wymagało od tego drugiego dodatkowych działań, np. ustalenia zasad wypłaty ekwiwalentu czy zwrotu kosztów. A to będzie tylko jedna z dużych zmian, jakie w wakacyjnym okresie będą musieli wdrażać.
Grażyna J. Leśniak
10.06.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze

Senat poparł ustawę o 14. emeryturze

Pomoc społeczna Emerytury i renty
Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o czternastej emeryturze. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Według ustawy otrzyma ją ok. 9 mln emerytów i rencistów. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczy ok. 11,4 mld zł. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Krzysztof Sobczak Monika Sewastianowicz
09.06.2022
Pomoc społeczna Emerytury i renty
Sejm znowelizował w czwartek Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawę emerytalną. Zmiany dotyczą likwidacji Specjalistycznego Urzędu Górniczego oraz wprowadzają definicje odkrywki, kopalni i przodka, by uporządkować procedury przyznawania emerytur i rent, głównie dla górników z kopalń odkrywkowych.
Grażyna J. Leśniak
09.06.2022
Emerytury i renty Prawo pracy
Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie z Radą UE w sprawie dyrektywy o kobietach we władzach spółek giełdowych. Projekt zakłada, że od końca czerwca 2026 roku w radach nadzorczych będzie zasiadało co najmniej 40 proc. kobiet. Osiągnięcie porozumienia zajęło 10 lat. Komisja Europejska przedstawiła propozycję już w 2012 roku, a Parlament przyjął swoje stanowisko rok później.
Grażyna J. Leśniak
09.06.2022
Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

Pracujący rencista w tym roku straci na uldze podatkowej. W przyszłym ma być lepiej

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy Polski Ład
Ministerstwo Finansów przyznaje, że naprawia błąd związany z liczeniem ulgi podatkowej dla pracujących rencistów, jednak problem ten będzie rozwiązany nie w tym roku, a dopiero w przyszłym. Rok 2022 pracujący renciści skończą pod kreską w związku ze zmianą przepisów wprowadzonych przez Polski Ład.
Beata Dązbłaż
09.06.2022
Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy Polski Ład