Prawo.pl
Jak wskazali przedstawiciele resortu rozwoju podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, obecnie jednym z priorytetów w zakresie prawa gospodarczego jest przygotowanie przepisów deregulacyjnych w istotnych dla przedsiębiorców obszarach. Zadeklarowano, że - oprócz postulatów środowiska - ma zostać do tego wykorzystany również projekt, który nie został przyjęty w poprzedniej kadencji.
Inga Stawicka
09.01.2024
Prawo gospodarcze

Rząd przyjął kierunek i plan prac nad opłacaniem zasiłku chorobowego przez ZUS

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 9 stycznia br., informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności, przedłożoną przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zmiana ma wejść w życie od 2025 roku.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2024
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Rada Ministrów przyjęła we wtorek informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających tzw. urlop dla przedsiębiorców, przedłożoną przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd zamierza wprowadzić wakacje od składek dla przedsiębiorców. Nie będą oni musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden miesiąc w roku. Na posiedzeniu Rady Ministrów odbyła się debata na temat kierunku i harmonogramu prac legislacyjnych wdrażających to rozwiązanie.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2024
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Z 20 do 17 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę ma się zmniejszyć wysokość opłaty za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w danym roku – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. W ciągu ostatnich pięciu lat opłata ta zwiększyła się aż o 55 procent.
Robert Horbaczewski
09.01.2024
Administracja publiczna Służba cywilna
We wtorek, 9 stycznia br., Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, złożyła na ręce Prezesa Rady Ministrów wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej – poinformował resort na portalu X (dawniej Twitter). Chwilę potem informacja ta pojawiła się też na stronie MRPiPS.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2024
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
AI, czyli artificial intelligence (sztuczna inteligencja), a może anxiety intelligence (inteligencja lęku)? Najnowsze badanie EY pokazuje, że powszechne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wzbudza niepokój u 71 proc. pracowników. Źródłem obaw są m.in. ryzyka etyczne i prawne oraz możliwość utraty pracy lub szansy na awans. Niemal połowa badanych (48 proc.) jest bardziej zaniepokojona sztuczną inteligencją niż rok wcześniej.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2024
Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy
Tworzymy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Poza pracownikami zatrudniamy także sporą grupę osób na podstawie umów o świadczenie usług. Niekiedy współpraca taka jest długotrwała. Czy osoby te mogą korzystać z funduszu socjalnego – pyta Czytelnik. Przepisy dzielą osoby, które mogą korzystać z ZFŚS na dwie grupy.
Marek Rotkiewicz
09.01.2024
Domowe finanse Prawo pracy

Świadczenie pielęgnacyjne także dla prowadzącego rodzinny dom dziecka

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Od 2024 roku świadczenie pielęgnacyjne przysługuje również prowadzącemu rodzinny dom dziecka czy dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej. Poszerzono katalog osób, które mogą je otrzymać także o dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej i dyrektora interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego. Wcześniej nie byli oni uprawnieni do otrzymywania tego świadczenia. Z drugiej strony jednak świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach będzie mogło być pobierane na dziecko tylko do 18 roku życia.
Beata Dązbłaż
09.01.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Przepisy nie regulują minimalnej temperatury w otwartej przestrzeni, w której mogą pracować pracownicy. Tym samym nie mogą oni powstrzymać się od pracy nawet podczas silnych mrozów, jeśli pracodawca zapewni im właściwą odzież ochronną. Jeśli natomiast pracodawca w porze zimowej nie realizuje właściwie obowiązków bhp względem pracowników zatrudnionych na otwartej przestrzeni, to musi liczyć się z możliwością powstrzymania się od pracy przez zatrudnionych.
Agnieszka Matłacz
09.01.2024
BHP
Związki zawodowe muszą dwa razy w roku raportować przedsiębiorcom liczbę członków, których u siebie mają. Zaniedbanie tego obowiązku oznacza utratę uprawnień zakładowej organizacji związkowej, prawa do informacji o planowanych zwolnieniach, a nawet wstrzymanie wpłat składek. Pracodawca ani inne związki nie mogą jednak w nieskończoność kwestionować złożonych sprawozdań o liczebności.
Michał Kosiarski
09.01.2024
Prawo pracy
Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, aby potem starać się o świadczenie wspierające, można złożyć m.in. w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Już w pierwszych dniach nowego roku zainteresowanie otrzymaniem decyzji jest spore. Jednak niektóre powiatowe zespoły odsyłają klientów z kwitkiem. Powiatowy zespół ma obowiązek taki wniosek przyjąć.
Beata Dązbłaż
09.01.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
We wtorek, 9 stycznia 2024 r., Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, ma przedstawić na posiedzeniu Rady Ministrów informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności.
Grażyna J. Leśniak
08.01.2024
Ubezpieczenia społeczne
Deregulacja, realizacja obietnic wyborczych, poprawa jakości procesu legislacyjnego i samych aktów prawnych, a także uważne wsłuchiwanie się w postulaty przedstawicieli środowisk przedsiębiorców. To główne cele i zadania, nad których realizacją prace rozpoczęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Obecnie trwają przede wszystkim konsultacje i rozmowy, tematy istotne dla przedsiębiorców będą też przedmiotem wtorkowego spotkania i sejmowej komisji.
Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska
08.01.2024
Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W okresie styczeń-wrzesień 2023 roku zgłoszono 45809 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 7,5 proc. więcej niż w okresie styczeń-wrzesień roku 2022. Zwiększyła się również liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 2,99 do 3,22 – podał Główny Urząd Statystyczny.
Grażyna J. Leśniak
08.01.2024
Prawo pracy BHP

Czy staż pracy wróci jako podstawa do nabycia prawa do emerytury?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wprowadzenie stażu pracy albo minimalnego kapitału emerytalnego, albo jednego i drugiego razem, jako podstawy do nabycia prawa do emerytury - ma być sposobem na rosnącą rzeszę osób, którym ZUS wypłaca emerytury niższe od minimalnej. W marcu 2023 roku takie świadczenia pobierało już 368,5 tys. osób. Tylko w 2022 r. przyznano 44 tys. mikroemerytur. Zdaniem prawników i samego ZUS, jeśli nic nie zrobimy, to za parę lat takich emerytur może być nawet 600 tysięcy.
Grażyna J. Leśniak
08.01.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zwolnienie od pracy z powodu wystąpienia siły wyższej nie przewiduje możliwości weryfikacji wniosku pracownika przez pracodawcę w jakimkolwiek zakresie. Nie wymaga też przedstawienia jakiegokolwiek dowodu, nawet w postaci oświadczenia, na zaistnienie siły wyższej – wymienia mankamenty nowego prawa Czytelnik, który przepisy w tym zakresie zgłosił do naszej akcji Poprawmy prawo. W efekcie pracownicy nawet z wielodniowym wyprzedzeniem składają wnioski o wolne.
Grażyna J. Leśniak
06.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Poprawmy prawo
W najbliższą sobotę, 6 stycznia, wypada święto Trzech Króli, które w Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy i objętym ograniczeniami w handlu. Oznacza to, że zakupy zrobimy na podobnych zasadach, jak w inne święta lub niedziele niehandlowe, bo większość sieci handlowych będzie zamknięta – i to nie tylko w sobotę, ale także w niedzielę, 7 stycznia, która będzie niedzielą niehandlową.
Grażyna J. Leśniak
05.01.2024
Rynek i konsument Prawo pracy
Agnieszka Dziemianowicz -Bąk (Lewica), minister rodziny, pracy i polityki społecznej w gabinecie premiera Donalda Tuska, powołuje swoich pierwszych współpracowników. Sekretarzem stanu została Aleksandra Gajewska, działaczka samorządowa, posłanka na Sejm X kadencji. Stanowisko dyrektora generalnego w ministerstwie objął natomiast Liwiusz Laska. Teraz do kierownictwa ministerstwa dołączył Sebastian Gajewski w randze podsekretarza stanu.
Inga Stawicka Grażyna J. Leśniak
05.01.2024
Administracja publiczna
Warto sprawdzić, jak w 2024 roku wypadają dni wolne od pracy, bo odpowiednio zaplanowany urlop może znacząco wydłużyć wypoczynek. Układ świąt daje nam w tym roku całkiem sporo długich weekendów, będzie też dodatkowy dzień wolny, który pracodawca musi wyznaczyć za święto przypadające na sobotę.
Agnieszka Matłacz
05.01.2024
HR
Środki gromadzone w pracowniczych planach kapitałowych są prywatną własnością uczestnika, który może skorzystać z nich w każdym czasie. Złożenie deklaracji o rezygnacji powoduje brak nowych wpłat do PPK i nie ma związku z oszczędnościami już zgromadzonymi w tym programie. Skorzystanie przez uczestnika PPK ze zwrotu bądź z wypłaty w przypadku poważnego zachorowania lub na pokrycie wkładu własnego nie oznacza końca gromadzenia nowych środków na rachunku PPK.
Anna Puszkarska
05.01.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Absolwenci jednolitych studiów w praktyce dwa lata dłużej muszą czekać na uzyskanie prawa do dłuższego, 26-dniowego urlopu, niż osoby, które ukończyły jedynie studia pierwszego stopnia - wskazuje Czytelniczka Prawo.pl w zgłoszeniu do akcji "Poprawmy Prawo". Uważa, że przepisy trzeba zmienić, bo takie różnicowanie sytuacji absolwentów nie znajduje żadnego uzasadnienia.
Monika Sewastianowicz
05.01.2024
Prawo pracy Poprawmy prawo

Rzecznik konsumentów nie zawsze jest prawnikiem i pracuje na cały etat

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Poprawmy prawo
Przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów nie wymagają, aby rzecznikiem konsumentów był wyłącznie magister prawa, choć reprezentuje pokrzywdzonych konsumentów przed sądem. Nie ma też obowiązku, aby osoba zatrudniona na tym stanowisku pracowała na cały etat, choć od lat o to ostatnie rozwiązanie postuluje środowisko rzeczników.
Robert Horbaczewski
05.01.2024
Samorząd terytorialny Rynek i konsument Poprawmy prawo

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców - jest propozycja resortu rozwoju

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Możliwość niepłacenia składek m.in na ubezpieczenie społeczne przez trzy miesiące w roku dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) - takie założenia przedstawiono do zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii, która właśnie została wpisana do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Inga Stawicka PAP
04.01.2024
Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami zakłada dualizm usług asystenta i różnicowanie samych asystentów – na „systemowych” i „programowych”. Sytuacja tych pierwszych będzie korzystniejsza jeśli chodzi o formę zatrudnienia, a osoby korzystające z asystentów w oparciu o te dwie różne formy nie będą korzystać z ich wsparcia na takich samych zasadach.
Beata Dązbłaż
04.01.2024
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność
22 listopada 2023 roku minęły 72 lata od wydania przez Prezesa Rady Ministrów rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach graficznych. I, co ważne, przez wszystkie te lata akt ten nigdy nie był zmieniany. Zdaniem ekspertów to niedopatrzenie, bo świat, technologie i realia, w których funkcjonują dziś procesy produkcyjne, już się zmieniły. Zmianie zatem powinno ulec także rozporządzenie.
Grażyna J. Leśniak
04.01.2024
Prawo pracy BHP Poprawmy prawo
Większość kombajnów rolniczych to pojazdy ponadnormatywne. Ich poruszanie się po drogach publicznych wymaga uzyskania zezwolenia. Rolnicy od lat apelują, aby na czas żniw mogli poruszać się po drogach publicznych. Taki postulat złagodzenia przepisów otrzymaliśmy też w ramach akcji „Poprawmy prawo”. Ministerstwo Infrastruktury, jak i część ekspertów, uważa, że zmiana przepisów może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Robert Horbaczewski
04.01.2024
Prawo karne Poprawmy prawo

FPP o skutkach wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
30 grudnia 2023 r. weszła w życie ustawa, która wydłużyła ważność orzeczeń o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności. Dotyczy to orzeczeń, których ważność skończyła się w czasie pandemii koronawirusa, albo których ważność upłynęła po 5 sierpnia 2023 r. i przed 30 września 2024 r. Orzeczenia te zachowują ważność do 30 września 2024 r. W efekcie na ten okres zachowają też ważność karty parkingowe, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.
Grażyna J. Leśniak
03.01.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło Katalog Podmiotów Publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie
Katalogi Administracji Publicznej to system teleinformatyczny gromadzący i udostępniający za pośrednictwem API ustandaryzowane dane o podmiotach publicznych i niepublicznych świadczących usługi publiczne dla portali usługowych i innych systemów dziedzinowych administracji. W jego ramach wystartował Katalog Podmiotów Publicznych, który skupia najistotniejsze informacje o podmiotach publicznych oraz podmiotach korzystających ze środków publicznych).
Robert Horbaczewski
03.01.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie

ZUS ostrzega: Zły wniosek o świadczenie wspierające skutkuje brakiem pieniędzy

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
1 stycznia weszły w życie przepisy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Za przyznanie i wypłatę świadczeń odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby jednak ZUS pieniądze wypłacał, trzeba najpierw dostarczyć zaświadczenie z wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa. Wniosek osoby z niepełnosprawnością, która złoży go do ZUS nie mając wydanej decyzji przez WZON o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, Zakład pozostawi bez rozpatrzenia.
Grażyna J. Leśniak
03.01.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Aż 80 proc. osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez Pracuj.pl deklaruje chęć podjęcia ważnych kroków na drodze do rozwoju swojej kariery w 2024 roku. Spodziewają się trudnych wyzwań, ale też uważają, że należy działać odważnie (takiego zdania jest więcej niż 8 na 10 badanych). Wszystko dlatego, że poprzedni rok pod względem pracy ankietowani oceniają raczej przeciętnie.
Grażyna J. Leśniak
03.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy