O tym, że zmiany na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej odbywają się bez procedury konkursowej, a brak konkursów to wciąż plaga, piszemy dziś w serwisie Prawo.pl. Zdaniem prawników zmiana prawa jest konieczna, bo problem występuje także w urzędach państwowych, sądach i prokuraturze. Jako przykład wskazaliśmy Najwyższą Izbę Kontroli, w której - według informacji dostępnych na stronie NIK - na 14 departamentów, tylko dwa mają dyrektorów. Pozostałe 12 jest kierowane przez osoby pełniące obowiązki dyrektorów. Na 4 biura w NIK, dwa mają p.o. dyrektorów. Nie lepiej sytuacja wygląda w delegaturach – w 12 z 16 są p.o. dyrektorzy. Mało tego – nawet rzecznik prasowy NIK jest osobą p.o. rzecznika prasowego.
Czytaj więcej: Brak konkursów na wyższe stanowiska to nadal plaga>>
W PIP pełnią obowiązki latami
Podobnie jest w Państwowej Inspekcji Pracy. Z danych dostępnych na stronie internetowej PIP wynika, że na czele aż 9 z 16 okręgowych inspektoratów pracy stoją osoby pełniące obowiązki okręgowego inspektora pracy. Zapytaliśmy Główny Inspektorat Pracy m.in. o to, kiedy był przeprowadzony ostatni konkurs na okręgowego inspektora pracy i od kiedy pełnią obowiązki okręgowych inspektorów pracy osoby wskazane na stronie. Dziś Agnieszka Sopińska-Jaremczak, rzecznik prasowy GIP, poinformowała serwis Prawo.pl, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2024 r. poz. 97), okręgowych inspektorów pracy powołuje i odwołuje Główny Inspektor Pracy po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pracy. - Na stanowisko okręgowego inspektora pracy może zostać powołany pracownik wykonujący lub nadzorujący czynności kontrolne, który posiada co najmniej sześcioletni staż pracy w Państwowej Inspekcji Pracy. Na stanowisko okręgowego inspektora pracy nie jest prowadzone postępowanie konkursowe. Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy nie określa takiego wymogu prawnego – czytamy w odpowiedzi.
Jak wskazała, do czasu powołania pracownika na okręgowego inspektora pracy, w celu zapewnienia funkcjonowania i ciągłości pracy urzędu, główny inspektor pracy może powierzyć obowiązki okręgowego inspektora pracy wybranemu pracownikowi wykonującemu lub nadzorującemu czynności kontrolne.
Obecnie obowiązki okręgowego inspektora pracy mają powierzone pracownicy PIP w:
- OIP Bydgoszcz od 17 lutego 2022 r.
- OIP Gdańsk - od 17 czerwca 2019 r.
- OIP Kielce - od 1 września 2023 r.
- OIP Łódź - od 1 września 2021 r.
- OIP Opole - od 1 grudnia 2021 r.
- OIP Poznań - 1 czerwca 2020 r.
- OIP Rzeszów - od 1 lipca 2022 r.
- OIP Warszawa - od 24 września 2021 r.
- OIP Wrocław - od 20 grudnia 2023 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.