Prawo.pl
Chcemy podnosić poziom świadomości i wiedzy w środowisku HR oraz rozmawiać o problemach, z którymi styka się HR. Zależy nam na ujęciu praktycznym i warsztatowym. To jest bardzo potrzebne - mówi Małgorzata Zachorowska, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia HR
Agnieszka Matłacz
17.11.2018
HR
Bardzo duże wymagania stawiane pracownikom i relatywnie niskie zarobki sprawiają, że wysoko wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy rezygnują z pracy przy wdrażaniu funduszy unijnych. – Tymczasem od tych osób zależy, jak dobrze wykorzystamy środki unijne – mówi Małgorzata Lelińska, zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.
Agnieszka Matłacz
16.11.2018
HR

Emerytury dla matek nie wejdą 1 stycznia 2019 roku

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Minister Rafalska poinformowała w piątek, że ustawa o tzw. matczynych emeryturach nie wejdzie w życie od stycznia 2019 roku. Realnym terminem wydaje się 1 marca.
Agnieszka Matłacz
16.11.2018
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących zostało opublikowane. Zdecydowana większość rozwiązań zacznie obowiązywać z upływem 3 miesięcy od dnia jego ogłoszenia, czyli tuż po połowie lutego 2019 roku.
Agnieszka Matłacz
16.11.2018
BHP
W przyszłym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych, czyli tzw. pakietem alimentacyjnym. W jego ramach proponowane jest m.in. zaostrzenie odpowiedzialności pracodawców - pisze Agata Kicińska, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz i Zamroch.
Agata Kicińska
16.11.2018
Prawo pracy
Zleceniobiorca podlega innym regulacjom niż pracownik i w przeciwieństwie do niego darmowy nocleg zapewniony mu przez agencję pracy tymczasowej będzie podlegał opodatkowaniu PIT. Wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Anna Olbrych
15.11.2018
PIT Prawo gospodarcze
Na rynku pracy mamy obecnie kilka bardzo różnych pokoleń. Zarządzanie nimi to prawdziwe wyzwanie. Poza wiekiem i płcią, HR będzie musiał również w najbliższym czasie zmierzyć się z potrzebą dywersyfikacji talentów pod względem przynależności etnicznej czy wykształcenia.
Agnieszka Matłacz
15.11.2018
HR
Rząd ustawowo wyłącza z konsultacji podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych. Tym samym łamie Konwencję Międzynarodowej Organizacji Pracy - uważa Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która postanowiła skierować w tej sprawie skargę do MOP.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
15.11.2018
Prawo pracy Zawody medyczne
Pracodawcy mają ogromne problemy ze znalezieniem pracowników, a w rejestrach urzędów pracy wciąż jest ok. 950 tys. osób, niektórzy od wielu lat. O tym, jak zwiększyć efektywność współpracy firm z urzędami pracy oraz jak rozwiązać problemy rynku pracy rozmawiali w środę przedstawiciele urzędów pracy i pracodawców, na spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Agnieszka Matłacz
15.11.2018
Prawo pracy
Szkolenia i ocena ryzyka narażenia na choroby zawodowe nie eliminują schorzeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Orzeczenie lekarskie jest wiążące. Można je obalić jedynie przedstawiając dowody, że nie zaistniał związek przyczynowo-skutkowy między warunkami pracy a chorobą - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.11.2018
BHP
Ustawa znosząca ograniczenie limitu składek ZUS nie wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku. Trybunał Konstytucyjny uznał w środę, że nowelizacja wprowadzająca tę zmianę jest niezgodna z art. 7 Konstytucji.
Agnieszka Matłacz
14.11.2018
Ubezpieczenia społeczne
- Do Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju dołącza Pan Bartosz Marczuk. Jest to wzmocnienie naszej...
Agnieszka Matłacz
13.11.2018
Możliwość łączenia zatrudnienia na stanowisku zastępcy burmistrza z mandatem radnego istnieje w...
Jakub Wilk
13.11.2018
Samorząd terytorialny
Co trzeci pracownik korzysta ze zwolnienia chorobowego wcale nie z powodu choroby. Wielu traktuje je jako dodatkowe wolne lub awaryjny urlop, gdy zabraknie już tego kodeksowego.
Agnieszka Matłacz
13.11.2018
Prawo pracy
Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2018 roku wyniosło...
Agnieszka Matłacz
13.11.2018
Prawo pracy
14 listopada Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić, co dalej z limitem trzydziestokrotności składek ZUS. Skargę prezydenta na tryb prac nad ustawą znoszącą ten limit rozpatrywał 30 października i 13 listopada. Na ostateczną decyzję trzeba jednak jeszcze poczekać.
Agnieszka Matłacz
13.11.2018
Ubezpieczenia społeczne
Przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i...
Agnieszka Matłacz
13.11.2018
Prawo pracy
Dziś można już twierdzić, że związki zawodowe nie mogą nadwerężać finansów pracodawcy przez odmowę współpracy i brak chęci „bycia przekonanym”, że obniżki widełek płacowych w regulaminie wynagradzania są konieczne. Pracodawcy, którzy nie są w stanie przekonać związków do zmian, mogą wziąć sprawy w swoje ręce i uchylić cały regulamin
Karol Kulig
13.11.2018
Prawo pracy
Trybunał Konstytucyjny ma kontynuować we wtorek 13 listopada rozpatrywanie wniosku prezydenta o zbadanie konstytucyjności nowelizacji dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS.
Krzysztof Sobczak
12.11.2018
Ubezpieczenia społeczne
Liczba kontroli pracowników na zwolnieniach lekarskich może wzrosnąć. Wchodzące w życie od grudnia e-zwolnienia dostarczą natychmiastowej informacji ZUS i pracodawcy, że pracownik dostał zwolnienie, a przyjęta w piątek nowelizacja ułatwi wzywanie chorych na kontrolę.
Agnieszka Matłacz
09.11.2018
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Dodatkowe wolne 12 listopada wpływa na współczynnik urlopowy w 2018 r., obniża obowiązujący...
Joanna Suchanowska
09.11.2018
Prawo pracy
Sąd Najwyższy zauważył, że ostatnio instytucja wygaśnięcia stosunku pracy ożyła. Można się zastanawiać, czy nie dochodzi do nadużycia, zwłaszcza wtedy, gdy skrócenie kadencji ma dotyczyć pracowników w okresie przedemerytalnym. Sąd Okręgowy przy rozpatrywaniu apelacji członka zarządu TVP musi uwzględnić zasady współżycia społecznego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.11.2018
Prawo pracy
Żaden przepis BHP nie odnosi się wprost do wielkości zarostu, czy też kwestii konieczności jego zakrywania. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby pracodawca wprowadził stosowne regulacje w tym zakresie.
Ambroziewicz Maciej
09.11.2018
BHP
W czwartek późnym wieczorem, po całym dniu rozmów, przedstawiciele protestujących policjantów podpisali porozumienie z MSWiA. Policjanci wracają do pracy z sukcesem, bo wywalczyli podwyżki, prawo do emerytury bez wymogu osiągnięcia 55. roku życia i pełnopłatne nadgodziny.
Agnieszka Matłacz
08.11.2018
Emerytury i renty Policja Prawo pracy
Ustawa ustanawiająca 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy ma zaledwie kilka artykułów i dotyczy jednostkowego zagadnienia, a jednak powoduje dyskusje, czy 12 listopada 2018 r. objęty jest ograniczeniami w prowadzeniu handlu. Mimo przeciwnego stanowiska PIP i MRPiPS wygląda na to, że sklepy mogą być otwarte - pisze dr Marta Derlacz-Wawrowska, radca prawny, praktyka prawa pracy kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Marta Derlacz-Wawrowska
08.11.2018
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Inżynierowie budownictwa obawiają się, że stracą uprawnienia do kierowania budowami. Ostrzegają, że to może utrudnić prowadzenie inwestycji. Ponadto decydując się na budowę domu jednorodzinnego, będzie trzeba się liczyć z wyższymi kosztami. Taki może być efekt zmian, nad którymi pracuje resort inwestycji.
Jolanta Ojczyk
08.11.2018
Budownictwo

SA: Nie-prawnik poradzi sobie w sądzie bez fachowego pełnomocnika

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne
Strona w sporze z ZUS złożyła wniosek o ustanowienie dla niej pełnomocnika z urzędu. Takie żądanie było niezasadne. Wnioskodawca sporządza poprawne pisma procesowe i w sposób zrozumiały przedstawia swoje racje. Brak wiedzy prawniczej nie jest samodzielną przesłanką do ustanowienia pełnomocnika z urzędu - wskazał Sąd Apelacyjny w Krakowie.
Aleksandra Partyk
08.11.2018
Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne
Prezydent podpisał ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 r. Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę - poinformował w środę wieczorem Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
07.11.2018
Prawo pracy
Zmiany w dokumentacji pracowniczej, nadchodzące nieuchronnie Pracownicze Plany Kapitałowe, rewolucja w zbiorowym prawie pracy - to tylko niektóre z nich. Do tego kolejne nowelizacje Kodeksu pracy, dostosowujące przepisy do RODO i wciąż wiele pytań o nowe zasady ochrony danych osobowych.
Agnieszka Matłacz
07.11.2018
Prawo pracy
Sejm rozpatrzył w środę poprawki Senatu do ustawy wprowadzającej wolny dzień 12 listopada. Posłowie zdecydowali, że w najbliższy poniedziałek sklepy będą zamknięte. Pracować ma natomiast część placówek ochrony zdrowia, które mają wykonywać zaplanowane zabiegi.
Agnieszka Matłacz
07.11.2018
Prawo pracy