Pytanie użytkownika Serwisu BHP:
Czy istnieje jakiś przepis regulujący kwestię brody (zarostu) na stanowiskach pracy i konieczności jej wiązania lub zakrywania? Coraz częściej pracownicy zapuszczają długi zarost stwarzający potencjalne zagrożenia pochwycenia lub wciągnięcia przy obsłudze maszyn z ruchomymi elementami. Kwestia nakrycia głowy okrywającego włosy jest uregulowana w r.o.b.h.p.
Odpowiedź
Jedynym z istotniejszych obowiązków pracodawcy, wynikającym z art. 226 k.p., jest dokonywanie oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko. Ponadto, zgodnie z art. 2374 § 2 k.p., pracodawca powinien wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bhp na stanowiskach pracy.
Czytaj też: Definicje, obowiązki oraz procedury postępowania w związku z wypadkiem >>
Do podstawowych obowiązków pracownika, zgodnie z art. 211 k.p., należy natomiast przestrzeganie przepisów i zasad BHP, a w szczególności wykonywanie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami BHP oraz stosowanie się do wydawanych w tym zakresie poleceń i wskazówek przełożonych, a także współdziałanie z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących BHP.
Pomimo tego, że przepisy BHP nie regulują kwestii wielkości zarostu, czy też konieczności jego zakrywania, tak jak ma to miejsce w przypadku włosów (por. § 60 ust. 2 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy), to jednak nie widzę przeciwwskazań, aby pracodawca, u którego analiza ryzyka zawodowego wykaże, iż zbyt długi zarost może stanowić zagrożenie przy pracy z maszyną posiadającą ruchome elementy, może nakazać pracownikowi jej zakrycie lub skrócenie, a pracownik, który się do tego nie dostosuje, może zostać niedopuszczony do pracy ze względów BHP.
Więcej informacji znajdziesz w SIP LEX:
Wypadek przy pracy w orzecznictwie sądowym - komentarz praktyczny >>
Wypadek przy pracy telepracownika - komentarz praktyczny >>
Czy zakłucie igłą można uznać za wypadek przy pracy?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.