Prawo.pl
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdrożył europejski system elektronicznej wymiany danych EESSI. Dzięki temu sprawy międzynarodowe są obsługiwane sprawniej i szybciej. W 2020 r. ZUS wypłacał ponad 242 tysiące świadczeń osobom, które oprócz aktywności zawodowej w Polsce, pracowały za granicą. Aż 91 proc. z nich trafiało na rachunki bankowe.
Grażyna J. Leśniak
19.04.2021
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Rząd nie zamierza nic robić w kwestii uregulowania równości płac, dopóki nie zmusi go do zmian nowa unijna dyrektywa, nad którą trwają już prace. Uważa, że przepisy Kodeksu pracy są wystarczające i można je najwyżej doprecyzować. Tyle tylko, że - jak wskazują prawnicy - obowiązujące w Polsce regulacje to implementowane prawo unijne, które w UE obowiązuje od kilkudziesięciu lat.
Grażyna J. Leśniak
19.04.2021
Prawo pracy

SN: Nie wolno w umowie na 10 lat określać wypowiedzenia na dwa tygodnie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Zawieranie umów na czas określony, lecz na długi okres, nie odpowiada społeczno-gospodarczemu przeznaczeniu umowy, jeżeli nie znajdowało to uzasadnienia w potrzebie wykonania czasowo określonych zadań przez danego pracownika - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. I dodał, że swoboda umów w takiej sytuacji nie ma zastosowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Rząd kończy prace nad projektem, który ma na stałe rozwiązać problem niekorzystnego wyliczania świadczeń osobom przechodzącym na emeryturę w czerwcu. Wiceszef Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed zapewnia, że bez względu na przebieg prac legislacyjnych, nowe rozwiązanie będzie obowiązywało z datą od 1 czerwca tego roku.
Patrycja Rojek-Socha
18.04.2021
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych i to nawet bez spełnienia wymogów formalnych. A za to przysługuje dodatkowe wynagrodzenie
Patrycja Rojek-Socha
17.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Na czas po pandemii, gdy praca zdalna będzie wykonywana w warunkach typowych, konieczne jest wypracowanie rozwiązań prawnych, które będą akceptowane przez związki zawodowe i organizacje pracodawców, i w konsekwencji - odpowiednio zabezpieczą interesy obu stron stosunku pracy – twierdzi wiceminister Iwona Michałek. I nie umie określić, kiedy prace nad tym projektem dobiegną końca.
Grażyna J. Leśniak
17.04.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Jury konkursu „Pióro odpowiedzialności” przyznało trzy wyróżnienia dla artykułów „Personelu Plus” z 2020 roku. Dwa nagrodzono w kategorii: artykuł ekspercki - media drukowane i elektroniczne, a jeden w kategorii: artykuł tematyczny „pandemia a miejsce pracy” - media elektroniczne i drukowane. Do obecnej edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 147 artykułów.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2021
Prawo pracy
Powszechnie obowiązujące przepisy prawa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie zawierają szczegółowych rozwiązań dotyczących czyszczenia klimatyzacji. Należy więc uznać, że praca ta jest dozwolona pod zwykłymi warunkami - wyjaśnia ekspert LEX BHP.
Aleksandra Tomczyk
16.04.2021
Prawo pracy BHP
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma plan transformacji organizacyjnej i cyfrowej na lata 2021–2025. Dzięki niemu chce uzyskać większą kontrolę nad działaniami płatników składek oraz zwiększyć wiedzę o funkcjonowaniu pracodawców. Zdaniem ekspertów, takie rozszerzenie kompetencji powinno być uregulowane w ustawie,
Grażyna J. Leśniak
16.04.2021
Ubezpieczenia społeczne
Od 1 lipca 2021 roku wystarczą niezapłacone przez co najmniej trzy miesiące alimenty na rzecz dziecka lub tocząca się egzekucja należności budżetu państwa, by osoba uchylająca się od płacenia trafiła do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Będzie w nim tak długo, aż spłaci cały dług. Sejm skierował rządowy projekt w tej sprawie do prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Grażyna J. Leśniak Patrycja Rojek-Socha
15.04.2021
Prawo rodzinne Prawo pracy
Ubezpieczonemu pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Od 1 kwietnia obowiązują nowe, wyższe kwoty. Obecnie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1033 zł brutto. Wcześniej była to kwota 984 zł brutto.
Grażyna J. Leśniak
15.04.2021
BHP Ubezpieczenia społeczne
Reforma systemu podatkowego nie może likwidować naszej przewagi konkurencyjnej i zabijać klasy średniej. Potrzebujemy racjonalnej debaty o klinie podatkowym – z takim apelem zwróciły się do rządu 33 organizacje biznesowe i think tanki, w tym Konfederacja Lewiatan. Bo, jak twierdzą, klin podatkowy to atut w okresie odbudowywania gospodarki po kryzysie związanym z epidemią COVID-19.
Grażyna J. Leśniak
15.04.2021
PIT Prawo pracy Finanse
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafiła zapowiedź przygotowania projektu rządowego rozporządzenia, które zmieni obowiązujące przepisy o kolejności pokrycia wpłat z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. To dostosowanie do zmienionych od 20 lutego 2021 roku przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Grażyna J. Leśniak
15.04.2021
Ubezpieczenia społeczne
Po burzliwej debacie projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne trafił ponownie do prac w komisjach sejmowych. Zgodnie z nim, OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru: albo przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE), albo w całości do ZUS.
Grażyna J. Leśniak
14.04.2021
Domowe finanse Emerytury i renty

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko do 18, a nie do 25 kwietnia

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Rząd zamierza skrócić obecny okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zamiast do 25 kwietnia, rodzice otrzymają świadczenie jedynie do 18 kwietnia. I to nawet wtedy, gdy już złożyli wniosek o jego wypłatę do 25 kwietnia. Jak poinformowało w środę Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ma to związek z otwarciem od poniedziałku żłobków i przedszkoli.
Grażyna J. Leśniak
14.04.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Pobranie opłaty przekształceniowej i odpływ środków z OFE do IKE spowoduje spadek stopy zastąpienia z obowiązkowej części systemu emerytalnego przy realizacji założeń dotyczących partycypacji w opcji docelowej (IKE). Operacja ta zmniejszy środki każdego uczestnika do wyliczenia świadczenia emerytalnego. Trudno takie rozwiązania nazwać zwiększającymi bezpieczeństwo finansowe uczestników
Grażyna J. Leśniak
14.04.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Samo wdrożenie instrukcji BHP nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności, o ile ustali się, że miejsce pracy było nieprzygotowane. Zakres ochrony pracownika nie może być iluzoryczny, zwłaszcza w razie wykonywania pracy obarczonej dużym ryzykiem. A to powinno być pracownikom jasno wyjaśnione - orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.04.2021
Prawo pracy BHP
Osoby pracujące dla zagranicznych firm, które w Polsce nie mają numeru NIP, REGON, siedziby czy oddziału, po wejściu w życie noweli ustawy o PPK staną się podmiotami zatrudniającymi. Sami więc będą mogli podpisać umowę o zarządzanie PPK, choć sami - jako pracownicy - nie będą musieli do programu przystąpić. Jednak firmy zarządzające PPK raczej nie będą nimi zainteresowane.
Grażyna J. Leśniak
14.04.2021
Prawo pracy PPK
350 tysięcy osób, które po 1 kwietnia 2021 roku przejdą na emeryturę, otrzymają wyższe świadczenie. Kobiety – o 6 proc., mężczyźni – o 6,5 proc. To efekt wzrostu liczby zgonów w 2020 r. o 68 tys. w stosunku do 2019 r., który spowodował skrócenie średniego trwania życia Polaków o 13 miesięcy - podał we wtorek ZUS.
Grażyna J. Leśniak
13.04.2021
Emerytury i renty Koronawirus a prawo
W połowie maja ruszą szczepienia w zakładach pracy, o ile producenci szczepionek wywiążą się z deklaracji dotyczących dostaw. Warunek: zebranie 500 osób i podpisanie umowy z podmiotem uprawnionym do szczepienia. Z tym, że pracodawca może szczepić nie tylko swoich pracowników, ale też współpracowników, kontrahentów, a nawet zatrudnionych w sąsiadującej z nim firmie.
Jolanta Ojczyk
12.04.2021
Koronawirus szczepienia
Pracownik może odmówić powrotu z pracy zdalnej i wykonywania jej w zakładzie tylko wtedy, gdy ma silne i niezbite dowody na to, że grozi mu bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. W przeciwnym razie naraża się nawet na zwolnienie dyscyplinarne. Na odpowiedzialność karną naraża się zaś pracodawca, który powinien wysłać pracowników na pracę zdalną, bo miał taką możliwość, a tego nie zrobił
Grażyna J. Leśniak
12.04.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Nawet jeśli policjant przeprowadza badania lekarskie po 30 dniach nieobecności na służbie i nie stawia się w pracy, to można potrącić mu uposażenie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powodem był brak jakiegokolwiek dokumentu usprawiedliwiającego nieobecność. Lekarz policjanta nie przyjął, gdyż nie miał zaświadczenia o zakończeniu leczenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.04.2021
Policja Prawo pracy
Zapewnienie bezpieczeństwa gospodarzom i pracownikom sezonowym przebywającym na terenie gospodarstwa to jeden z powodów opublikowanych w piątek przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Inspektorat Sanitarny wytycznych dla producentów rolnych, zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.
Grażyna J. Leśniak
09.04.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek na kolejne miesiące, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o przedsiębiorców, dla których termin na opłacenie należności do ZUS za marzec upływa 10 kwietnia. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.
Grażyna J. Leśniak
09.04.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo

Administracja na pracy zdalnej do 18 kwietnia

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
W urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy i dyrektorzy mają polecać pracownikom wykonywanie pracy zdalnej. Nowelizacja rozporządzenia przedłuża ją do 18 kwietnia.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Kubicka-Żach
09.04.2021
Administracja publiczna Koronawirus a prawo

ZUS organizuje dyżur telefoniczny dla nauczycieli

Kadry w oświacie Ubezpieczenia społeczne
16 kwietnia 2021 r., w godzinach od 10:00 do 12:00 Oddział ZUS w Chorzowie organizuje ekspercki dyżur telefoniczny dla osób zainteresowanych nauczycielskim świadczeniem kompensacyjnym, emeryturą powszechną oraz emeryturą z rekompensatą za pracę w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze. Dzwonić może każdy zainteresowany.
Grażyna J. Leśniak
09.04.2021
Kadry w oświacie Ubezpieczenia społeczne
Po okresie wymuszonej przez pandemię redukcji etatów, przewidywana odbudowa branży IT potrwa co najmniej kilka lat. Jednak specjaliści, którzy są elastyczni, potrafią szybko się przebranżawiać i stale się rozwijają, mogą być spokojni o pracę. Ewentualnie przez pewien czas będą musieli zaakceptować nieco gorsze warunki.
Sergiusz Diundyk
09.04.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo

Krajowy Plan Odbudowy - trafna diagnoza, ale rozwiązania nieszczególnie

Nowe technologie Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ponad 4 mld euro na poprawę wzrostu produktywności, wydajności i konkurencyjności polskiej gospodarki zaplanował rząd w Krajowym Planie Odbudowy. Środowiska biznesu wskazują, że plan trafnie diagnozuje wyzwania rozwojowe i słabe punkty polskiej gospodarki oraz kładzie nacisk na innowacje. Ale z drugiej strony, wiele propozycji jest przypadkowych, ogólnych, bez wizji.
Robert Horbaczewski
09.04.2021
Nowe technologie Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Pracodawcy nie wiedzą, czy mogą zrezygnować z utrzymywania systemu służącego do rozliczeń PPK, gdy z pracy odejdzie jedyny pracownik, który był uczestnikiem programu. Ustawa nic na ten temat nie mówi. Eksperci radzą utrzymywać, ale dla pracodawców to koszty. Licencja do oprogramowania to w zależności od sprzedającej ją firmy i liczby pracowników – od 2 do 6 tys. zł netto.
Grażyna J. Leśniak
09.04.2021
Prawo pracy PPK

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 25 kwietnia

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19 został wydłużony o kolejne dwa tygodnie - od 12 kwietnia do 25 kwietnia. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały dwa rządowe rozporządzenia wydłużające prawo do tego zasiłku dla rodziców będących rolnikami i dla pozostałych.
Grażyna J. Leśniak
08.04.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo