W niedzielę, 11 kwietnia 2021 r., kończy się okres, na jaki przyznawany jest obecnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres ten był już wielokrotnie przedłużany, bo dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w marcu 2020 r. razem z wybuchem epidemii COVID-19. Teraz okazuje się, że czas wypłaty tego świadczenia został przedłużony. Tym razem od 12 kwietnia do 25 kwietnia, czyli o kolejne dwa tygodnie. Tym samym świadczenie będzie wypłacane o tydzień dłużej niż przedłużony lockdown, który - jak na razie - ma obowiązywać do 18 kwietnia.
Obecnie wypłata świadczeń odbywa się na podstawie dwóch rozporządzeń z 26 marca 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (poz. 558 i poz. 559), a obecny okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego upływa w najbliższą niedzielę, 11 kwietnia.
W czwartek 8 kwietnia w Dzienniku Ustaw opublikowane zostały dwa rozporządzenia:
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19
W rozporządzeniu przewiduje się przyznanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres 14 dni, od 12 kwietnia 2021 r. do 25 kwietnia 2021 r. Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także osobom uprawnionym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki.
Czytaj również: Chcesz zasiłek na dziecko dołącz potwierdzenie ubezpieczenia
Kto może ubiegać się o świadczenie?
Przypomnijmy, że rodzice mogą się o niego starać m.in. w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Zasiłek przysługuje również w momencie, gdy placówka nie może zapewnić opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania w czasie epidemii. Co ważne, przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.