Polska jednym z sygnatariuszy listu 15 państw w sprawie paktu migracyjnego

Prawo europejskie

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy wewnętrzne w 15 państwach członkowskich UE skierowali do Przewodniczącej KE list dotyczący migracji. List porusza m.in. kwestie zapewnienia państwom członkowskim UE możliwości skutecznego rozpatrywania wniosków, przekazywania lub odsyłania obywateli państw trzecich, którzy nie potrzebują ochrony międzynarodowej lub którzy mogą uzyskać ją w państwach trzecich.

25.06.2024

Ustawa o ochronie sygnalistów wejdzie w życie już we wrześniu

Prawo pracy Prawo europejskie

W dniu 24 czerwca w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ochronie sygnalistów, która implementuje do polskiego prawa dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już 25 września. Tysiące firm i jednostek publicznych mają więc tylko 3 miesiące na przygotowanie kanałów zgłoszeń naruszeń i opracowanie nowych procedur.

25.06.2024

Będzie likwidacja abonamentu - rząd ogłosił założenia reformy mediów

Administracja publiczna Prawo europejskie

Resort kultury zaczął społeczne konsultacje projektu nowej ustawy medialnej. Wśród propozycji jest m.in. likwidacja abonamentu, reforma Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii i zniesienie Rady Mediów Narodowych. - Zależy nam na przygotowaniu ustawy w jak najbardziej demokratyczny sposób - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska. Najprawdopodobniej rząd zajmie się projektem jesienią.

24.06.2024

Manipulacja za pomocą AI narazi firmy na dotkliwe kary

Nowe technologie Prawo europejskie

Pierwsze unijne regulacje dotyczące sztucznej inteligencji mogą zacząć obowiązywać już pod koniec roku. Firmy będą musiały wyeliminować stosowanie systemów zakwalifikowanych jako stwarzające największe ryzyko naruszeń. To spore wyzwanie, bo wymaga połączenia perspektywy prawnej, biznesowej i technicznej. Za nieprzestrzeganie przepisów będą grozić wysokie kary - nawet do 6 proc. obrotu lub 30 mln euro.

24.06.2024

MF: Limit zwolnienia z VAT dla małych firm bez zmian

VAT Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów nie planuje na razie podniesienia limitu podmiotowego zwolnienia z VAT dla małych firm. W Polsce wynosi on 200 tys. złotych rocznie, podczas gdy unijna dyrektywa przewiduje limit niemal dwukrotnie wyższy. Eksperci apelują o jego zwiększenie, gdyż nie odpowiada on już realiom gospodarczym. Konieczny jest też przegląd innych progów podatkowych, m.in. dotyczących najmu mieszkań czy leasingu samochodów osobowych.

24.06.2024

Prokuratura łagodzi stanowisko w sprawie małżeństw jednopłciowych

Prawo rodzinne Prawo europejskie

Łatwiej będzie dokonać transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci oraz aktów urodzenia dziecka, w których jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci. To wynik decyzji Prokuratury Krajowej. Polska ma swobodę we wprowadzaniu w swoim prawie własnych regulacji dotyczących małżeństw jednopłciowych. Lokalne przepisy nie mogą jednak naruszać prawa Unii Europejskiej. Decyzję Prokuratury Krajowej popiera Prokurator Generalny Adam Bodnar.

23.06.2024

RPO: Nie można zmusić do orzekania z sędzią wyznaczonym z naruszeniem prawa

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sędzia nie może zostać zmuszony do orzekania wspólnie z sędziami wyznaczonymi do składu z naruszeniem prawa potwierdzonym w orzeczeniach sądów krajowych oraz trybunałów europejskich - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w opinii przekazanej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ma ona związek ze skargą sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Pawła Grzegorczyka, który wbrew swojej woli został wyznaczony do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN.

22.06.2024

Jak oznaczać treści wygenerowane przez AI użyte we własnych utworach?

Nowe technologie Prawo europejskie Prawo autorskie

Przywłaszczenie sobie „autorstwa” wytworu AI (przez brak odpowiedniego oznaczenia AI, co sugerowałoby, że dzieło pochodzi od autora) nie jest plagiatem w rozumieniu obecnych przepisów. Zasadniczo o plagiacie nie może być mowy w sytuacji, w której przypisanie dotyczy czegoś, co prawem autorskim chronione nie jest - piszą Michał Ryba i Karol Wątrobiński z kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

22.06.2024

Nowe prawo komunikacji elektronicznej może zbyt daleko ingerować w prywatność

Rynek i konsument RODO Prawo europejskie

Przepisy nie mogą pozwalać na to, by operatorzy telekomunikacyjni gromadzili dane o połączeniach swoich klientów bez uzasadnienia, bo w ten sposób może dojść do naruszenia unijnych regulacji i zasad wypracowanych w orzecznictwie TSUE - uważa prezes UODO, który apeluje o wprowadzenie zmian do projektu, którym mają zająć się teraz posłowie. Podobne obawy wyrażają eksperci i organizacje pozarządowe.

21.06.2024

TSUE: Państwo członkowskie może domagać się zezwolenia na pobyt pracownika

Prawo pracy Prawo europejskie

Z czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że państwo członkowskie, w którym są prowadzone prace, może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt. Wysokość opłaty za wydanie dokumentu nie może być jednak nadmierna lub nieracjonalna. Sprawa dotyczyła problemu delegowania pracowników ukraińskich.

21.06.2024

TSUE: Reklama nie może sugerować, że środek do dezynfekcji jest przyjazny dla skóry

Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Jeśli producent reklamuje produkt o charakterze biobójczym hasłami typu "przyjazne dla skóry", można uznać, że firma wprowadza w klientów błąd, bo odwraca uwagę od ryzyk związanych z użyciem tego typu środków. To najważniejsza konkluzja z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa toczyła się przeciwko popularnej sieci niemieckich drogerii, która sprzedawała środek do dezynfekcji.

20.06.2024

Polska objęta procedurą nadmiernego deficytu

Finanse publiczne Finanse Prawo europejskie

W środę Komisja Europejska objęła Polskę procedurą nadmiernego deficytu. Dla kraju oznacza to konieczność przedstawienia planu działań naprawczych, które zamierza podjąć, by obniżyć deficyt. Komisja objęła też procedurą pięć innych państw członkowskich: Belgię, Francję, Włochy, Węgry, Maltę i Słowację.

19.06.2024

Rejestracja w Polsce da zwolnienie z VAT w innych krajach UE

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Małe firmy z Polski skorzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT także w innych krajach UE. Wystarczy rejestracja w Polsce. Według ekspertów to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu mali przedsiębiorcy unikną dodatkowych kosztów i biurokracji. Muszą jednak pamiętać o dwóch limitach: unijnym wynoszącym 100 tys. euro oraz tych obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich.

18.06.2024

Duże wyzwanie dla platform internetowych

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Już 1 lipca 2024 r. wejdą w życie przepisy wdrażające przepisy dyrektywy DAC7, które nakładają na operatorów platform internetowych obowiązek zbierania danych o sprzedawcach. W praktyce może to oznaczać aktualizację systemów IT do gromadzenia, walidacji, przechowywania i raportowania wymaganych danych. Dla platform z tysiącami użytkowników to nie lada wyzwanie - pisze Magdalena Jaworska, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea.

18.06.2024

TSUE: Kobiety identyfikujące się z równością płci nie wrócą do ojczyzny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nastolatki, których wspólną cechą jest rzeczywiste zidentyfikowanie się z podstawową wartością, jaką jest równość kobiet i mężczyzn, które nastąpiło podczas ich pobytu w państwie członkowskim, można, w zależności od sytuacji w kraju pochodzenia, uznać za należące do „szczególnej grupy społecznej”, co stanowi „powód prześladowania” mogący prowadzić do przyznania statusu uchodźcy – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

17.06.2024

Rynek energii: Wszedł w życie drugi etap reformy Rynku Bilansującego

Prawo europejskie Energetyka

Głównym celem wprowadzonych zmian jest poprawa wyceny energii elektrycznej na Rynku Bilansującym (RB), co ma zachęcić jego uczestników do większej elastyczności i dopasowania zużycia lub produkcji energii do bieżących potrzeb systemu elektroenergetycznego. Zmiany wynikają ze zobowiązań zawartych m.in. w unijnym rozporządzeniu w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej.

17.06.2024

TSUE: Odwołanie lotu z powodu wady silnika – pasażer bez odszkodowania

Turystyka Prawo europejskie

Wykrycie ukrytej wady konstrukcyjnej silnika samolotu, który miał wykonać lot, jest objęte pojęciem „nadzwyczajnych okoliczności”, nawet jeśli przewoźnik lotniczy został poinformowany o jej istnieniu przez producenta silnika kilka miesięcy przed danym lotem – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 13 czerwca br. – Oznacza to, że pasażerowi, który wykupił bilet, ale lot został odwołany, nie przysługuje odszkodowanie.

15.06.2024

Meta chce wykorzystać dane z Facebooka - nie będzie pytać o zgodę

Nowe technologie RODO Prawo europejskie

Dane nawet ponad 400 milionów europejskich użytkowników Facebooka mogą zostać wykorzystane przez algorytmy sztucznej inteligencji, z której planuje korzystać Meta. W jakim celu? Nie wiadomo, bo przedsiębiorstwo powołuje się na "uzasadniony interes", co oznacza, że użytkownik portalu będzie mógł co najwyżej wyrazić w tej sprawie sprzeciw. Na to zostało jednak niewiele czasu. Skarga w tej sprawie została już skierowana m.in. do polskiego UODO.

15.06.2024

Czy system AI jest systemem wysokiego ryzyka?

Nowe technologie Prawo europejskie

Kluczową kwestią dla bezpieczeństwa organizacji jest dokonanie poprawnej oceny, czy mamy do czynienia z systemem wysokiego ryzyka w rozumieniu AI Act. Nie wszystkie bowiem systemy sztucznej inteligencji to systemy wysokiego ryzyka. Wbrew pozorom, AI Act precyzyjnie wskazuje, gdzie szukać odpowiedzi - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.

15.06.2024

Sygnaliści nie zgłoszą naruszeń z zakresu prawa pracy

Prawo pracy Prawo europejskie

Sejm zatwierdził w piątek poprawki Senatu, polegające na wykreśleniu prawa pracy z katalogu naruszeń prawa, które będą podlegały zgłoszeniu przez sygnalistów. Pracodawcy, którzy będą chcieli takie zgłoszenia przyjmować, mogą sami rozszerzyć ten katalog w wewnętrznej procedurze i na podstawie aktów wewnątrzzakładowych. Cieszą się z tego pracodawcy, a prawnicy twierdzą, że przepis będzie martwy. I postulują zmianę przepisów o mobbingu oraz doprecyzowanie uprawnień PIP.

14.06.2024