Firma Enel stworzyła aplikację JuicePass, służącą lokalizacji i rezerwacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych we Włoszech. Aby ułatwić nawigację do tych stacji, zwróciła się do Google’a o zapewnienie kompatybilności aplikacji z systemem Android Auto. Technicznie wymagało to dostosowania templates (szablonów), jakie Google dostarcza zewnętrznym programistom w celu zapewnienia kompatybilności ich aplikacji z systemami cyfrowego giganta.
Google odmówił jednak podjęcia działań niezbędnych do zapewnienia interoperacyjności JuicePass z Android Auto. Włoski urząd ochrony konkurencji i rynku (AGCM) uznał to za nadużycie pozycji dominującej i nałożył na giganta ponad 102 mln euro kary. Alphabet (właściciel Google'a) zaskarżył tę decyzję do włoskie rady stanu (Conseil d’État), która to skierowała pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Gigant powinien współpracować
TSUE w wyroku C-233/23 orzekł, że odmowa zapewnienia interoperacyjności platformy z aplikacją może stanowić nadużycie pozycji dominującej, nawet jeśli platforma nie jest niezbędna do handlowego wykorzystania aplikacji.
- Takie nadużycie można stwierdzić, gdy platforma została stworzona w celu umożliwienia korzystania z niej przez przedsiębiorstwa trzecie i może sprawić, że aplikacja stanie się bardziej atrakcyjna dla konsumentów - czytamy w komunikacie TSUE.
Kiedy odmowa jest uzasadniona
Trybunał dodał jednak, że odmowa może być uzasadniona nieistnieniem szablonu dla danej kategorii aplikacji w chwili złożenia przez przedsiębiorstwo trzecie wniosku o udzielenie dostępu, jeżeli przyznanie interoperacyjności zagroziłoby bezpieczeństwu lub integralności platformy lub gdyby zapewnienie tej interoperacyjności było niemożliwe z innych względów technicznych.
- Niemniej, jeśli tak nie jest, przedsiębiorstwo zajmujące pozycję dominującą musi opracować taki szablon w rozsądnym terminie i w stosownym przypadku za odpowiednim finansowym świadczeniem wzajemnym. W tym kontekście należy uwzględnić potrzeby przedsiębiorstwa trzeciego, które zwróciło się o opracowanie szablonu, jego rzeczywisty koszt oraz prawo przedsiębiorstwa zajmującego pozycję dominującą do uzyskania z tego tytułu odpowiedniej korzyści – czytamy w komunikacie.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.