Prawo.pl

Trybunał Konstytucyjny: Definicja budowli jest niezgodna z Konstytucją

Finanse samorządów Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Definicja budowli zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest niezgodna z Konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Przepis utraci moc obowiązującą po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku. Ustawodawca ma wprowadzić nową definicję budowli oraz budynku, które nie będą odwoływać się do ustaw niepodatkowych.
Monika Pogroszewska
04.07.2023
Finanse samorządów Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
W najbliższych latach potrzebujemy co roku 200 - 400 tysięcy pracowników z całego świata, aby nie załamał się system ubezpieczeń społecznych, a gospodarka mogła się szybko rozwijać. Konieczne jest rozpoczęcie dyskusji nad długofalową polityką migracyjną i integracyjną – uważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
04.07.2023
Rynek Prawo pracy
Od 1 lipca 2023 roku podmioty będące członkami grup VAT mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz innego członka tej samej grupy VAT. Ewidencję należy przesyłać do urzędu skarbowego za okresy miesięczne. Plik JPK_GV za lipiec 2023 roku trzeba złożyć do 25 sierpnia - informuje Ministerstwo Finansów.
Monika Pogroszewska
04.07.2023
VAT
Projekt ustawy o układach zbiorowych pracy zawiera wiele korzystnych zmian, jak np. podpisywanie porozumień do 5 lat. Należałoby też jednak zwolnić strony układu z obowiązku stosowania przepisów branżowych, stworzyć system zachęt do negocjowania porozumień zbiorowych poprzez angażowanie pieniędzy publicznych, poszerzyć przestrzeń negocjacyjną w Kodeksie pracy tak, aby układy były atrakcyjne zarówno dla pracowników, jak pracodawców – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
04.07.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Polska znalazła się na czele państw, w których największe spółki publiczne zatrudniły najwięcej dyrektorów poniżej 50. roku życia. Niektóre z tych powołań, to nominacje polityczne, ale w wielu firmach jest to wynik perspektywicznego myślenia o sukcesji na kluczowych stanowiskach – wynika z tegorocznego raportu Heidrick & Struggles, w którym po raz pierwszy uwzględniono Polskę.
Grażyna J. Leśniak
04.07.2023
Prawo pracy Spółki
NSA odmówił podjęcia uchwały z wniosku Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który pytał czy przepisy ordynacji podatkowej dotyczące terminu wszczęcia postępowania znajdują zastosowanie w postępowaniu w przedmiocie kary pieniężnej nałożonej na podstawie ustawy o systemie monitorowania przewozu towarów wrażliwych. Sąd stwierdził, że od roku dominuje już linia orzecznicza, zgodnie z którą termin wskazany w ordynacji podatkowej nie ma zastosowania w tym trybie.
Wiesława Moczydłowska
04.07.2023
Ordynacja
Nowe podejście do anonimizacji danych w interpretacjach indywidualnych doręczanych wnioskodawcy nie ma oparcia w przepisach i może naruszać jego interes prawny, powodując obawy o ochronną moc interpretacji. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w niedawnym wyroku. Sąd orzekł, że w interpretacji dostarczanej wnioskodawcy fiskus musi podać jego dane.
Wiesława Moczydłowska
04.07.2023
Ordynacja Doradca podatkowy
Od 1 stycznia 2024 r. członkowie związków zawodowych będą mogli odliczyć od swojego rocznego dochodu już nie 500 zł, jak obecnie, lecz aż 840 zł zapłaconych składek. Zdaniem związkowców, zwiększenie limitu odliczenia to sposób na ulżenie pracownikom, którzy z własnych pieniędzy wspierają działalność związkową. Prawnicy mówią wprost: to ochrona związków przed odpływem członków.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki
04.07.2023
Doradca podatkowy Prawo pracy Finanse
Nie wszyscy mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mają zamrożone ceny prądu do końca tego roku. Przepisy wyłączyły spod ochrony tych, którzy mieli zawarte umowy z gwarancją stałej ceny. Te jednak wygasają i mieszkańcy dostają pisma z podwyżką opłat z powodu wzrostu cen prądu dostarczanego do obsługi wind i oświetlenia klatek. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP apeluje o objęcie ochroną wszystkich mieszkańców. Projekt trafił do parlamentarzystów.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.07.2023
Nieruchomości Energetyka
Podatnicy nie wnoszą już opłat za złożenie wniosków o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej. Opłata może być jednak pobrana, gdy wydanie WIS wymaga przeprowadzenia analiz lub badań. Od 1 lipca dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przejął kompetencje do wydawania wszystkich wiążących informacji.
Monika Pogroszewska
03.07.2023
Ordynacja
Abalone Poland, Contrain Poland, Devire, Gi Group, Manpower Group, OTTO Work Force Solutions, Randstad Polska i Trenkwalder – to agencje zatrudnienia, które otrzymały certyfikat „Agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom”, przyznawany przez Konfederację Lewiatan i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.
Grażyna J. Leśniak
03.07.2023
Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy
Projekt zmian w rozporządzeniu przyznającym wsparcie producentom rolnym, którzy ucierpieli na skutek masowego importu ziarna z Ukrainy, zakłada przyznanie dodatkowych środków wsparcia dla rolników. Wydłużony ma zostać również termin na składanie wniosków o pomoc oraz termin sprzedaży zbóż, rzepaku lub rzepiku objętego pomocą.
Inga Stawicka
03.07.2023
Prawo gospodarcze
Przepisy, dzięki którym będzie można kupić mieszkanie za kredyt o niskim oprocentowaniu wynoszącym 2 proc. weszły w życie 1 lipca. Nowe uregulowania przewidują, że dopłata do rat będzie przysługiwać przez 10 lat. Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie – przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny jednego mkw.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.07.2023
Kredyty Nieruchomości
Pracodawcy nie wiedzą, jakie dokumenty powinien im przedstawić pracownik opiekujący się członkiem rodziny lub osobą zamieszkującą w tym samym gospodarstwie domowym, który z tego tytułu chce skorzystać z elastycznej organizacji pracy. Nie wiedzą też, czy dokumenty powinny być takie same, jak w przypadku występowania o urlop opiekuńczy. Ustawodawca tego nie rozstrzygnął. Wątpliwe jest więc prawo pracodawcy do ich przetwarzania na gruncie RODO.
Grażyna J. Leśniak
03.07.2023
Prawo pracy RODO Prawo europejskie

Od lipca mniej korekt VAT przy sprzedaży mieszanej

Finanse samorządów VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Z 500 złotych do 10 tysięcy złotych wzrosła kwota pozwalająca na uznanie, że proporcja sprzedaży mieszanej wynosi 100 procent. W efekcie więcej podatników może odliczyć cały VAT. Nie trzeba też już korygować rocznego rozliczenia VAT, jeśli różnica między współczynnikiem wstępnym i ostatecznym nie przekracza 2 procent, a kwota różnicy – 10 tysięcy złotych.
Monika Pogroszewska
03.07.2023
Finanse samorządów VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Zamiast dwóch zmian w roku, miesięczne vacatio legis przed wejściem w życie przepisów wpływających na działalność gospodarczą – tak wygląda ostateczna propozycja resortu rozwoju w projekcie nowelizacji ustawy. Prawnicy oceniają jednak, że miesiąc to i tak za mało, by być na bieżąco przy tak licznych zmianach. Wyjątki zostały też określone nieostro, przez co mogą być nadużywane.
Inga Stawicka
03.07.2023
Prawo gospodarcze
Zgodnie z nowelizacją ustawy o PIT sposób podatkowego rozliczania inwestycji w fundusze kapitałowe ma się znacząco zmienić. Sama w sobie zmiana pozwala inwestorom na znaczną elastyczność i jest niewątpliwie korzystna. Niemniej jednak nieuświadomionych inwestorów może spotkać niemiła niespodzianka na koniec przyszłego roku kalendarzowego - pisze Piotr Zaremba, doradca podatkowy współpracujący z Kancelarią Paczuski Taudul.
Piotr Zaremba
03.07.2023
PIT Doradca podatkowy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie zamierza zwiększać limitu benefitów żywnościowych, które podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Bo system tych ubezpieczeń nie powinien być traktowany jako instrument polityki gospodarczej. Przyznaje jednak, że ze względu na aktualną sytuację ekonomiczną kraju i wielu firm, obecnie analizowane są różne możliwe do wprowadzenia formy wsparcia dla przedsiębiorców.
Grażyna J. Leśniak
01.07.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Aktualnie polskie przepisy nie przewidują żadnych szczególnych regulacji w zakresie dark patterns. Za zwodnicze interfejsy można ścigać firmy jedynie na podstawie ogólnych przepisów, w szczególności dotyczących naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub ochrony danych osobowych. Taki stan prawny zmieni się wkrótce - pisze Weronika Herbet-Homenda, prawniczka w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Weronika Herbet-Homenda
01.07.2023
Rynek i konsument Nowe technologie
Rząd idzie na wojnę z handlującymi dla zysku umowami rezerwacyjnymi do mieszkań deweloperskich. Od 1 lipca wprowadza zakaz handlu cesjami dla zarobku. W ten sposób chce ukrócić patologie na rynku nieruchomości. Przepis będzie raczej martwy. Zakaz dotyczy tylko osób fizycznych, tymczasem większość handlujących prowadzi działalność gospodarczą. Dalej więc będą funkcjonować po "staremu".
Renata Krupa-Dąbrowska
01.07.2023
Budownictwo Finanse
W 2022 Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła niewiele ponad 22 tys. kontroli, co oznacza siedmiokrotny spadek w stosunku do 2008 r. Wprowadzenie obowiązkowego KSeF pozwoli w jeszcze większym stopniu weryfikować prawidłowość rozliczeń bez angażowania podatników – zakłada Ministerstwo Finansów. Prace nad niezbędnymi rozporządzeniami trwają.
Monika Pogroszewska
30.06.2023
VAT Rachunkowość KSeF

Początek lipca tradycyjnie pełen zmian w prawie

Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Finanse Kredyty Podatek od spadków i darowizn
Zmiany w opodatkowaniu najmu, zasadach korzystania z ulgi rehabilitacyjnej, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia, 2-proc. kredyt na mieszkanie – to tylko niektóre lipcowe nowości dla osób fizycznych. Nowe regulacje dotkną jednak także przedsiębiorców. Pojawi się m.in. nowy rodzaj postępowań konsumenckich. Zmian jednak jest znacznie więcej – i nie chodzi wcale o skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Krzysztof Koślicki Katarzyna Nocuń Patrycja Rojek-Socha Monika Pogroszewska Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska Grażyna J. Leśniak
30.06.2023
Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Finanse Kredyty Podatek od spadków i darowizn
1 lipca zostanie podniesiona wysokość progu, dzięki któremu dorabiający do pensji oraz mali przedsiębiorcy nie muszą rejestrować swojej działalności w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Nie będzie to już 50, ale 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli od 1 lipca 2700 zł.
Grzegorz Keler
30.06.2023
Małe i średnie firmy Finanse
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego to m.in. powrót procedury zamówień publicznych. Wracają obowiązki podatników, liczne wyzwania czekają przedsiębiorców i pracowników, istotne zmiany będą też dotyczyły pacjentów. Ale zbyt krótkie okresy przejściowe powodują ryzyko, że wywiązanie się z niektórych obowiązków może być niezwykle trudne. Problemów nie zabraknie - przedstawiamy najważniejsze zmiany od 1 lipca.
Robert Horbaczewski Grażyna J. Leśniak Renata Krupa-Dąbrowska Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz Inga Stawicka Katarzyna Nocuń
30.06.2023
Koronawirus a prawo
Od soboty, 1 lipca 2023 roku, wzrośnie - po raz drugi w tym roku - minimalne wynagrodzenie za pracę. W drugim półroczu br. płaca minimalna zwiększy się z obecnych 3490 zł do 3600 zł, a minimalna stawka godzinowa – z obecnych 22,80 zł do 23,50 zł. To był pierwszy taki przypadek pod rządami obowiązującej ustawy, ale nie ostatni. Wszystko wskazuje na to, że także w przyszłym roku wynagrodzenie minimalne będzie rosnąć dwa razy.
Grażyna J. Leśniak
30.06.2023
Prawo pracy
W ustawie o Funduszu Ochrony Rolnictwa znalazły się rozwiązania, które mają przyczynić się do lepszej ochrony rolników. Ze środków finansowych Funduszu będą przyznawane i wypłacane rekompensaty producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi skupującemu, który stał się niewypłacalny. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca.
Inga Stawicka Agnieszka Matłacz
30.06.2023
Pomoc społeczna
Przepisy usprawniające przygotowanie, realizację i rozbudowę elektrowni szczytowo-pompowych weszły w życie 30 czerwca. Elektrownie te będą pełnić rolę magazynów energii elektrycznej. Magazynowanie energii stanowi kluczowy warunek transformacji energetycznej.
Ret Agnieszka Matłacz
30.06.2023
Energetyka
MSZ zamierza pilnie wprowadzić rozporządzeniem outsourcing wizowy. Podmioty m.in. z Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Kataru, Iranu, Filipin, Nigerii, Indii czy Pakistanu będą przyjmowały wnioski o wizę i przekazywały je do polskiego MSZ. Wprowadzenie pośredników do procedury wizowej oraz fakt, że wizy dla obywateli tych państw będzie wydawał urzędnik w Warszawie, a nie służby konsularne na miejscu, ma przyśpieszyć procedurę. Prawnicy mają szereg obaw - wskazują m.in. na możliwy konflikt interesów.
Grażyna J. Leśniak
30.06.2023
Rynek Prawo pracy
Ministerstwo Finansów stosuje zawężającą interpretację przepisów w zakresie możliwości wnoszenia do fundacji rodzinnej detalicznych obligacji skarbowych. Takie podejście nie służy rynkowi kapitałowemu i może skłaniać do emigracji inwestycji. Miejmy nadzieję, że argumenty fundatorów fundacji rodzinnych zostaną jeszcze raz przeanalizowane – pisze Wojciech Pławiak, partner w Litigato.
Wojciech Pławiak
30.06.2023
CIT Doradca podatkowy
Od soboty, pierwszego lipca, rusza rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc. Ma pomóc Polakom, których nie stać na komercyjny kredyt, w zakupie pierwszego M. W przepisach nie ma jednak limitu dochodów. Eksperci ostrzegają, że z kredytu skorzystają więc głównie zamożne osoby. Ponadto liczba środków budżetowych jest ograniczona, nie dla wszystkich więc starczy. Wolno będzie też dwojgu singlom kupić dwa mieszkania i jedno wynająć.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.06.2023
Domowe finanse Banki Kredyty