Prawo.pl

Dobre i złe przepisy w 2023 roku

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie
2023 był kolejnym rokiem licznych zmian prawa. Do najgorszych przepisów należy zaliczyć: nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, te dotyczące obliczania składki zdrowotnej od dochodów przedsiębiorców oraz regulacje o darmowych lekach dla dzieci i seniorów. Plusem są fundacje rodzinne oraz zmiany, dzięki którym więcej obdarowanych i spadkobierców skorzysta ze zwolnienia z podatku.
Monika Pogroszewska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak Katarzyna Nocuń Monika Sewastianowicz Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
30.12.2023
Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Minister Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że 29 grudnia podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Ma to być kontynuacja wcześniejszego procesu. 27 grudnia, w związku z prezydenckim wetem dotyczącym ustawy okołobudżetowej, w stan likwidacji postawione zostały Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.
Inga Stawicka Patrycja Rojek-Socha
29.12.2023
Prawo gospodarcze Restrukturyzacja
Prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, wszyscy ministrowie obejmując swoją funkcję mają ujawniać źródła dochodów z ostatnich 10 lat. Jawna ma być też wysokość zarobków osób zarządzających w spółkach Skarbu Państwa i spółkach komunalnych – zakłada projekt ustawy poszerzającej jawność oświadczeń majątkowych najważniejszych osób w państwie, który do Sejmu złożył klub PiS. To kolejny już projekt poselski dotyczący transparentności.
Robert Horbaczewski
29.12.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance
Bezpośredni wstępny pozostający na utrzymaniu pracownika będącego obywatelem Unii jest pośrednim beneficjentem równego traktowania, które powinno być przyznane temu pracownikowi. Uregulowanie krajowe, które umożliwia odmowę przyznania świadczenia z zakresu pomocy społecznej takiemu bezpośredniemu wstępnemu, jest sprzeczne z prawem Unii – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
29.12.2023
Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
2 stycznia 2024 r. nie jest dniem wolnym od pracy, ale w niektórych firmach może to być dzień wolny, jeśli pracodawca wyznaczy go jako dzień wolny za przypadające w sobotę, 6 stycznia Święto Trzech Króli. Zła wiadomość jest jednak taka, że osoby, które na ten dzień zaplanowały sobie załatwienie spraw urzędowych, mogą odejść z kwitkiem spod drzwi wielu urzędów. 2 stycznia dla służby cywilnej będzie bowiem dniem wolnym od pracy.
Grażyna J. Leśniak
29.12.2023
Administracja publiczna Prawo pracy
Polska do tej pory pod względem liczby dyrektyw, które nie zostały wdrożone na czas, zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, ale korzystniej wypadamy w statystyce odnoszącej się do opóźnienia, z jakim państwa Unii Europejskiej implementują dyrektywy – opóźnienie to dla Polski wynosiło średnio 11,5 miesiąca, podczas gdy średnia europejska to 12,6 miesiąca. Takie wnioski wynikają z analizy kancelarii PwC Legal, na bazie danych udostępnionych przez Komisję Europejską.
Inga Stawicka
29.12.2023
Prawo europejskie

Nie każde zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Elementy te muszą wystąpić łącznie. Jeśli zabraknie chociaż jednego z nich, dane zdarzenie nie będzie mogło zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy. Okoliczności i przyczyny ustala powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy.
Dorian Lesner Wroński Jerzy
29.12.2023
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

„Poprawmy prawo” - zgłoś przepisy do zmiany, wygraj dostęp do LEX

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo
Trwa 4. edycja akcji "Poprawmy prawo", prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Po raz kolejny chcemy wskazać najbardziej problematyczne przepisy we wszystkich obszarach prawnych, które wymagają pilnej poprawy. Szczególnie zwracamy uwagę na regulacje, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych regulacji zapraszamy również naszych Czytelników.
Inga Stawicka Krzysztof Koślicki
29.12.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo
Utrzymanie mechanizmu ceny maksymalnej za energię w celu obniżenia rachunków za prąd, gaz i ciepło oraz ochrony najbardziej wrażliwych odbiorców - to główne cele nowelizacji w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Rozwiązania osłonowe wesprą nie tylko gospodarstwa domowe, ale także m.in. firmy. Mechanizmy mają zostać utrzymane do końca czerwca 2024 r.
Inga Stawicka
29.12.2023
Rynek i konsument Energetyka
Dla uczestnika PPK zmiana wysokości wynagrodzenia minimalnego oznacza, że zmienia się kwota, jaka musi trafić na jego rachunek PPK, aby nabył prawo do dopłaty rocznej za rok, w którym wynagrodzenie to obowiązuje. Pracownik korzystający z obniżenia swojej wpłaty podstawowej do PPK powinien sprawdzić, ile - po tej podwyżce - może miesięcznie zarobić, aby nadal korzystać z tego obniżenia.
Małgorzata Jankowska
29.12.2023
Domowe finanse Prawo pracy PPK

W Nowym Roku ważne zmiany w prawie

Prawo cywilne Rynek i konsument CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Wzrośnie płaca minimalna, przedłużono zamrożenie cen energii, a gminy ponownie zajmą się wypłatą dodatku osłonowego dla najuboższych. Więcej osób będzie mogło skorzystać z emerytur pomostowych, wraca podatek minimalny, a właściciele nowo kupionych pojazdów będą musieli je przerejestrować. Dzieciom nie będzie wolno sprzedawać energetyków, a szpitale muszą przygotować się na nowe zasady akredytacji. To tylko niektóre zmiany, jakie czekają nas od 1 stycznia 2024 r.
Grażyna J. Leśniak Monika Pogroszewska Renata Krupa-Dąbrowska Katarzyna Nocuń Monika Sewastianowicz Inga Stawicka Robert Horbaczewski
29.12.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Od Nowego Roku zacznie obowiązywać kolejna pula przepisów ustawy antylichwiarskiej. Wprowadza ona nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad firmami pożyczkowymi - w zakresie pożyczek konsumenckich. Z końcem roku upływa również okres na dostosowanie się tych przedsiębiorstw co do formy prowadzenia działalności oraz wysokości posiadanego przez nie kapitału. Te, które ich nie spełnią, zostaną wykreślone z rejestru prowadzonego przez KNF. 
Renata Krupa-Dąbrowska
29.12.2023
Prawo gospodarcze Finanse
Po 1 lipca 2024 roku w Krajowym Systemie e-Faktur nabywca nadal będzie mógł wystawiać faktury za sprzedawcę. Jednak jeśli sprzedawcą będzie podmiot zagraniczny, będzie musiał udzielić nabywcy upoważnienia do samofakturowania w… KSeF, czyli musi mieć polski NIP. To rozwiązanie nielogiczne, które w praktyce uniemożliwia samofakturowanie. MF zauważa problem, ale nie przedstawiło dotychczas rozwiązania – mówi Kajetan Kubicz, adwokat w zespole KSEF EKSPERT w dziale podatkowym LTCA.
Monika Pogroszewska
29.12.2023
VAT KSeF

Rząd ma swój projekt ustawy okołobudżetowej

Finanse publiczne Opieka zdrowotna
Rząd zamierza przeznaczyć 3 mld zł w przyszłorocznym budżecie państwa na finansowanie świadczeń gwarantowanych, obejmujących świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu onkologii i psychologii dziecięcej. Pozostałe wydatki, jak deklaruje Ministerstwo Finansów, są zgodne z projektem ustawy budżetowej, nad którym pracuje Sejm, a Komisja Finansów Publicznych ma przedstawić sprawozdanie do 5 stycznia 2024 r.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2023
Finanse publiczne Opieka zdrowotna
Od 1 stycznia 2024 r. zakazana jest sprzedaż napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. W ustawie zdefiniowano, że jest to napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego "składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie".
Beata Dązbłaż Monika Pogroszewska Agnieszka Matłacz
28.12.2023
Opieka zdrowotna
Rząd pracuje nad nowym programem, który ma pomóc młodym osobom w zakupie pierwszego mieszkania. Zastąpi on program Bezpieczny Kredyt 2 proc., cieszący się tak dużą popularnością, że na jego realizację brakuje obecnie środków. Rząd zapewnia jednak, że problem jest przejściowy. W projekcie budżetu na 2024 r. zabezpieczono bowiem środki na umowy kredytowe realizowane w ramach BK 2 proc. Wszystkie też wnioski złożone do końca 2023 r. zostaną rozpatrzone.
Ret
28.12.2023
Banki Kredyty
Choć z zapowiedzi ministra kultury wynika, że stan likwidacji ma przysłużyć się spółkom mediów publicznych i pomóc w ich odbudowie, prawnicy nie mają wątpliwości - to tak nie działa. Przepisy wskazują bowiem jednoznacznie, że wszystkie czynności mają zmierzać do wygaszenia działalności, a pracownicy zostaną zwolnieni. Pozostaje też pytanie, co zrobi sąd rejestrowy - i czy nie uzna, że likwidacja ma charakter jedynie pozorny.
Inga Stawicka Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
28.12.2023
Spółki
Polska weszła w fazę rozwoju, w której nie bezrobocie, ale brak pracowników staje się strategicznym problemem gospodarki. Ograniczona podaż pracy jest wyzwaniem zarówno dla polityki rodzinnej i demograficznej, jak też bieżącym, związanym z migracjami zarobkowymi do Polski, polityką zatrudnienia i rynku pracy. Płace w 2024 roku będą rosły szybko - uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Jacek Męcina
28.12.2023
Prawo pracy Rynek pracy

RPO pisze w sprawie wliczania do stażu pracy m.in. działalności gospodarczej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy
Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, by dowiedzieć się, czy resort podejmie działania, aby do pracowniczego stażu pracy wliczane były okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz okresy pracy wykonywanej w formach pozapracowniczych. Rzecznik zabiega o to od kilku lat.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy
Osoba prowadząca działalność gospodarczą zarejestrowaną na Ukrainie, nie może w momencie rejestracji działalności gospodarczej w Polsce skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT (do limitu 200 tys. zł sprzedaży w poprzednim roku). Skarbówka twierdzi, że jest podmiotem nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski. Eksperci mają co do tego wątpliwości.
Wiesława Moczydłowska
28.12.2023
VAT
Trwa spór wokół zmian w mediach publicznych i podstawy działań ministra kultury, który właśnie ogłosił, że postanowił postawić spółki mediów publicznych w stan likwidacji. Sytuacja wciąż jest jednak dynamiczna - sam minister podkreślił w oświadczeniu, że stan likwidacji można w każdej chwili cofnąć, nic nie jest więc przesądzone. Przed ogłoszeniem tej decyzji poprzednio odwołana rada nadzorcza ogłosiła powołanie swojego prezesa, eksperci tłumaczą jednak, że to typowy przykład uchwały nieistniejącego organu.
Inga Stawicka
27.12.2023
Spółki
W Dzienniku Ustaw opublikowano komunikat Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej czyli e-doręczeń, przesuwający datę z 30 grudnia 2023 r. na 1 października 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha
27.12.2023
Wymiar sprawiedliwości E-doręczenia
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 1 mln zł kary na portal wakacje.pl. Powodem był sposób prezentacji cen wielu wycieczek – inna cena pokazywała się w wyszukiwarce, a inna po rozwinięciu szczegółów oferty, były one nieaktualne lub niepełne. Jak poinformował urząd, w toku jest też postępowanie przeciwko Travelplanet.pl, a także postępowania wyjaśniające dotyczące prezentowania cen przez biura podróży.
Inga Stawicka
27.12.2023
Rynek i konsument
Po uzyskaniu zgód Unii Europejskiej KUKE będzie mogło oferować wsparcie reasekuracyjne w zakresie ryzyk politycznych w ubezpieczeniach casco pojazdów i przedmiotów w transporcie oraz innych szkód rzeczowych, odpowiedzialności cywilnej, kredytów i innych ryzyk finansowych dla zdarzeń poza Polską.
Regina Skibińska
27.12.2023
Ubezpieczenia Ukraina
Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z amortyzacji w okresie skróconym do odpowiednio 5 lub 10 lat, w zależności od stopy bezrobocia w powiecie położenia nieruchomości. Preferencja wchodzi w życie z początkiem 2024 roku i pozwoli zastosować stawkę amortyzacji wynoszącą nawet 20 proc. rocznie przez 5 lat. Według ekspertów trudno na razie ocenić, czy przełoży się to na wzrost inwestycji.
Monika Pogroszewska
27.12.2023
CIT PIT
W aktualnym kryzysie konstytucyjnym padają wiecowe hasła o „bezprawnym” działaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie: skoro mamy do czynienia z kryzysem „konstytucyjnym” w zakresie spółek, to dlaczego nie rozstrzygnie go sąd rejestrowy? Czy Krajowy Rejestr Sądowy nie zajmuje się spółkami? - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni, laureat konkursu “Rising Stars Prawnicy – Liderzy Jutra 2018”.
Dawid Kulpa
25.12.2023
Ograniczenie pracy w handlu w niedziele i święta – z wieloma zresztą wyjątkami, które w tym zakazie tworzą w praktyce znaczne wyłomy – jest powszechnie znane. Jest to także znacznie ograniczone u innych pracodawców. W te dni – a dokładniej w przedziałach czasowych, w których praca kwalifikowana jest jako praca w niedziele i święto – dopuszczalne jest wykonywanie jedynie prac wymienionych w katalogu zawartym w Kodeksie pracy.
Marek Rotkiewicz
25.12.2023
Prawo pracy
Banki coraz częściej proponują ugody i wielu frankowiczów przystaje na zaproponowane warunki. Najwięcej propozycji ugodowych trafia do klientów na etapie sądowym i są one korzystniejsze niż te, które oferowane są wszystkim kredytobiorcom, ale ciągle najwięcej można ugrać, nie decydując się na porozumienie z bankiem. Prawnicy ostrzegają również przed potencjalnymi pułapkami, które mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka.
Regina Skibińska
23.12.2023
Banki Kredyty frankowe
Wyjazdy na wakacje za granicę, prace remontowe czy dodatkowa praca zawodowa – to tylko niektóre z aktywności osób przyłapanych przez ZUS na niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego. Zbliżające się Boże Narodzenie to dla wielu Polaków aktywnych zawodowo okazja na dodatkowy odpoczynek. Trzeba jednak uważać, bo gdy zdecydujemy się na taki wyjazd, będąc na L4, to po powrocie może czekać na nas zwolnienie z pracy.
Grażyna J. Leśniak
23.12.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Nie zastanawiamy się zazwyczaj, czy z przepisu kulinarnego zaczerpniętego z internetu faktycznie można swobodnie korzystać. Często wydaje się nam, że wszystko, co zostało umieszczone w sieci, jest wspólną własnością wszystkich i można z tego w dowolny sposób korzystać. Tymczasem tak nie jest, a przynajmniej nie w każdym przypadku - pisze Joanna Piłka, rzecznik patentowy w Kancelarii Patentowej Patpol.
Joanna Piłka
23.12.2023