Prawo.pl
Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek obniżkę VAT dla branży beauty, m.in. salonów kosmetycznych. Uzasadnia, że jest to sektor obarczony wyższym podatkiem niż podobna branża fryzjerska. Decyzja w sprawie obniżonego VAT ma obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r. Branża beauty to ok. 30 tys. firm, w których zatrudnionych jest blisko 100 tys. osób.
mp/PAP
30.01.2024
VAT

TSUE: Zakaz wykorzystywania znaku marki samochodu dotyczy także części zamiennych

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Własność przemysłowa
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że w sytuacji, gdy na samochodowej części zamiennej znajdzie się znak zbliżony do logo marki samochodu, istnieje ryzyko, że przeciętny konsument powiąże go z producentem aut. Jeśli jest on wykorzystywany bez zgody, można zatem mówić o naruszeniu funkcji znaku towarowego, polegającego w szczególności na zagwarantowaniu pochodzenia lub jakości towaru.
Inga Stawicka
30.01.2024
Prawo gospodarcze Prawo europejskie Własność przemysłowa
Brak rąk do pracy, zmiany w kodeksie pracy, rosnące koszty pracy, układy zbiorowe pracy, zatrudnianie osób 50 plus, wykorzystanie sztucznej inteligencji - to tylko niektóre wyzwania, na które wskazywali uczestnicy konferencji Praca 4.0 „Zmieniający się świat – wyzwania i szanse na rynku pracy”, którą zorganizowała Konfederacja Lewiatan. Była to jej 9. edycja.
Grażyna J. Leśniak
30.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy
W sytuacji gdy pracownik podatnika VAT wystawił fałszywą fakturę, posługując się tożsamością pracodawcy bez jego wiedzy i zgody, pracownika tego należy uznać za osobę wykazującą VAT w rozumieniu art. 203, chyba że firma nie dochowała należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań pracownika. Tak orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpatrując pytanie prejudycjalne Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
30.01.2024
VAT Prawo europejskie
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że podatnicy mają prawo korygować stawki amortyzacji wstecz. Po ciężkich latach covidowych powinni oni mieć możliwość skutecznego zarządzania stratą podatkową, w tym przede wszystkim poprzez zwiększanie lub zmniejszanie stawek amortyzacyjnych - pisze Kamil Pierścionek, adwokat, starszy menedżer w Zespole ds. Postępowań Podatkowych i Sądowych w KPMG w Polsce.
Kamil Pierścionek
30.01.2024
CIT
Na wpłatę powitalną uczestnicy pracowniczych planów kapitałowych muszą niekiedy trochę poczekać. To, jak długo, zależy od tego, w którym kwartale uczestnik PPK spełnił warunki do jej otrzymania. Wpłata powitalna - w wysokości 250 zł - powinna trafić na rachunek PPK uczestnika programu w terminie 45 dni po zakończeniu kwartału, w którym spełnił on wskazane w ustawie warunki.
Małgorzata Jankowska
30.01.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Federacja Przedsiębiorców Polskich uważa, że wymóg zawarcia umowy leasingu w formie pisemnej pod rygorem nieważności znacznie utrudnia i wydłuża proces ich zawierania i wprowadzanie do nich zmian. Warto wprowadzić więc podobne uproszczenia, jakie obowiązują od dawna w wypadku umowy pożyczki, czyli formę dokumentową, która umożliwia zawarcie umowy e-mailowo lub przy pomocy esemesa.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.01.2024
Rynek i konsument
Ministerstwo Finansów odsunęło termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, nie podając jednak nowej daty ani zakresu ewentualnych zmian. Większość prawników radzi, by przedsiębiorcy nie przerywali prac związanych z wdrożeniem KSeF, a dodatkowy czas wykorzystali na ulepszenie związanych z nim procesów. Zwłaszcza, że wiele firm poniosło już z tego powodu spore wydatki. Pojawiają się też jednak głosy, że lepiej poczekać na wynik audytu w MF.
Monika Pogroszewska
30.01.2024
VAT KSeF

Ważna decyzja reprywatyzacyjna na podstawie przesłanki lokatorskiej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości
Okoliczności określone w art. 30 ust. 1 pkt 6 ustawy z 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa, mogą stanowić przesłankę do uchylenia decyzji reprywatyzacyjnej również w sytuacji, gdy miały miejsce przed wejściem w życie tej ustawy. Taką uchwałę, 11 stycznia 2024 r. podjął skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego - pisze Zofia Gajewska, adwokat.
Zofia Gajewska
30.01.2024
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości
Podczas wystąpienia na inauguracji Polskiej Rady Przedsiębiorczości minister rozwoju Krzysztof Hetman zadeklarował, że w najbliższym czasie przy resorcie zostanie utworzony osobny zespół ds. deregulacji. Ma to być jeden z istotnych elementów realizacji dialogu pomiędzy władzą a biznesem.
Inga Stawicka
29.01.2024
Prawo gospodarcze
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej resort cyfryzacji ogłosił powołanie zespołu doradczego PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski, który będzie opracowywał rekomendacje wykorzystania AI dla usprawnienia konkretnych obszarów działania państwa. Zespół składa się z naukowców, przedsiębiorców i programistów, którzy odnieśli światowe sukcesy w obszarze AI, i będzie na stałe doradzać Ministerstwu Cyfryzacji.
Inga Stawicka
29.01.2024
Nowe technologie
We wtorek odbyło się inauguracyjne posiedzenie Polskiej Rady Przedsiębiorców (PRP), która będzie ciałem doradczym Pracodawców RP, składającym się z przedstawicieli największych prywatnych firm w Polsce. PRP ma odpowiadać m.in. za transparentny dialog z rządem i partnerami społecznymi oraz dążyć do budowania silnej, innowacyjnej i zrównoważonej przyszłości Polski. Przewodniczącym PRP został Rafał Brzoska.
Inga Stawicka
29.01.2024
Prawo gospodarcze
Prezes UOKiK wydał dwie decyzje wobec przedsiębiorcy energetycznego Enea S.A. Spółka gwarantowała stałe ceny prądu, ale pomijała lub prezentowała w sposób mogący wprowadzać w błąd informacje o opłacie handlowej. Bezpodstawnie naliczała również kary za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Urząd zobowiązał spółkę do zwrotu niesłusznie pobranych opłat uprawnionym konsumentom.
Inga Stawicka
29.01.2024
Rynek i konsument Energetyka
Podczas poniedziałkowego posiedzenia niejawnego warszawski sąd rejonowy zatwierdził wpisanie otwarcia likwidacji Polskiej Agencji Prasowej. To kolejne rozstrzygnięcie w sprawie wpisywania likwidacji spółek mediów publicznych. Wcześniejsze postanowienia - dotyczące TVP i Polskiego Radia - zostały oddalone, m.in. z powołaniem na najnowszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci uważają, że nie ma powodów, by traktować sytuację spółek odmiennie.
Inga Stawicka
29.01.2024
Spółki

NIK: Trzeba poprawić przepisy o likwidacji kopalni

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Restrukturyzacja
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przebiegała likwidacja Kopalni Węgla Kamiennego „Krupiński”. Okazuje się, że była przygotowana nierzetelnie i została przeprowadzona w sposób niegospodarny oraz z naruszeniem obowiązującego prawa i interesu publicznego. Ale problem jest szerszy - NIK wskazała bowiem bariery prawne, formalne i finansowe, które praktycznie uniemożliwiają rzetelne planowanie i sprawną realizację procesów likwidacyjnych kopalń.
Agnieszka Matłacz
29.01.2024
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Restrukturyzacja
Europejska Rada Ochrony Danych opublikowała tematyczny przegląd spraw, który zawiera cenne informacje na temat tego, w jaki sposób organy ochrony danych interpretowały i stosowały przepisy RODO w różnych scenariuszach, takich jak hackerstwo, oprogramowanie typu ransomware lub przypadkowe ujawnienie danych.
Agnieszka Matłacz
29.01.2024
RODO
Utworzenie fundacji rodzinnej może przynieść wiele korzyści dla rodziny – pozwala zapobiec rozproszeniu majątku oraz zabezpiecza byt wszystkich członków rodziny zgodnie z wolą fundatora. Jednak, aby korzyści te były zauważalne, statut fundacji rodzinnej powinien być prawidłowo skonstruowany w oparciu o ustalenia członków rodziny, a sama fundacja rodzinna powinna zostać zarejestrowana możliwie szybko - piszą Robert Uhl oraz Klaudia Kus z Deloitte Legal.
Robert Uhl Klaudia Kus
29.01.2024
Prawo gospodarcze Fundacja rodzinna
W ramach wakacji składkowych budżet państwa ma zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne od najniższej obowiązującej danego ubezpieczonego podstawy wymiaru składek. Pytanie zatem, czy mikroprzedsiębiorcy, np. kobiety w ciąży opłacające dobrowolnie wyższe składki, by dostać wyższe świadczenia macierzyńskie, będą mogły dopłacić różnicę za miesiąc wakacji. Opinie prawników są podzielone. Pojawiają się głosy, że wręcz im tego nie wolno. A to oznaczałoby, że wakacje takim kobietom po prostu nie będą się opłacały.
Grażyna J. Leśniak
29.01.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Banki składają masowo pozwy przeciwko frankowiczom o waloryzację kapitału. Nie przejmują się specjalnie orzeczeniami TSUE. Związek Banków Polskich uważa, że mają do tego pełne prawo. W opinii większości prawników to jednak celowa taktyka. Wojna na nerwy. Banki wiedzą, że przegrają w sądzie. Liczą jednak, że dzięki pozwom kredytobiorcy się ugną i podpiszą ugody. Nie wszyscy jednak prawnicy są tego zdania. Pojawiają się głosy, że banki postępują właściwie, a wyroki TSUE wiążą jedynie w sprawie, której dotyczyło ich rozstrzygnięcie. 
Renata Krupa-Dąbrowska
29.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Minął termin na dostosowanie pomieszczeń w schroniskach dla zwierząt do wymogów określonych w ministerialnym rozporządzeniu. Mimo iż wydłużono czas na wykonanie tego zadania, nie wszystkim udało się je zrealizować. Ilu dokładnie - wkrótce zacznie to sprawdzać Inspekcja Weterynaryjna. Podmiotom, które nie spełnią wymagań grozi nawet wykreślenie z rejestru.
Maria Dec-Kiełb
29.01.2024
Samorząd terytorialny
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł po raz kolejny, że dopuszczalne jest wsteczne korygowanie stawek amortyzacji podatkowej za lata, które nie uległy jeszcze przedawnieniu. Spółka może w trakcie danego roku zdecydować o obniżeniu takiej stawki ze skutkiem od początku roku. Korekta stawek pozwoli poprawić sytuację finansową przedsiębiorców, którzy ponieśli straty m.in. w wyniku pandemii Covid-19.
Monika Pogroszewska
29.01.2024
CIT PIT

Produkty "eko" i "bio" tylko po spełnieniu warunków - szykują się zmiany

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Już wkrótce firmy nie będą mogły bez konsekwencji używać określeń typu "ekologiczny", "dobry dla środowiska" czy "wolny od plastiku" w odniesieniu do swoich produktów. Jasne zasady co do praktyk zaliczających się do pseudoekologicznego marketingu (czyli tzw. greenwashingu) ma wprowadzić nowa unijna dyrektywa, która została ostatnio przyjęta przez Parlament Europejski. Ujednolici ona m.in. zasady dotyczące certyfikacji i oznaczeń.
Inga Stawicka
27.01.2024
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Rok 2024 rozpoczyna kilkuetapową transformację ochrony konsumenckiej na rynku finansowym. Część zmian prawnych już weszła w życie, inne dopiero nadejdą. Ich kluczowym celem jest bardziej efektywna ochrona konsumentów przed nadmiernym zadłużeniem i innymi ryzykami, związanymi w szczególności z rozwojem nowych technologii i digitalizacją rynku finansowego - piszą Kamilla Pomorska, radca prawny oraz Weronika Herbet-Homenda, prawnik w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Kamilla Pomorska Weronika Herbet-Homenda
27.01.2024
Rynek i konsument Prawo europejskie
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej rozstrzygnie, czy w przypadku utraty przesyłki z deklarowaną wartością, jej nadawca może domagać się od przewoźnika zapłaty odszkodowania odpowiadającego rzeczywistej wartości utraconego towaru wyliczonego wedle rachunku sprzedawcy, jeśli przewoźnik nie mógł się z nim zapoznać. Termin podjęcia uchwały nie został jeszcze wyznaczony.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.01.2024
Prawo cywilne
Ponad dwie trzecie pracodawców spodziewa się, że rząd i obecna koalicja będą skutecznie bronić praw przedsiębiorców. 66 proc. uważa, że powinna nastąpić szybka zmiana we władzach największych spółek skarbu państwa - wynika ze styczniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
Ret
26.01.2024
Prawo gospodarcze
Część podmiotów gospodarczych będzie miała obowiązek dostarczać produkty i świadczyć usługi, które spełniają wymagania dostępności. Zobowiązanymi do tego mają być podmioty gospodarcze uczestniczące w łańcuchu dostaw i dystrybucji, a chodzi przede wszystkim o zapewnienie udogodnień osobom z niepełnosprawnościami. Obejmie on m.in.: bankomaty, czytniki książek, biletomaty czy terminale.
Inga Stawicka
26.01.2024
Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
W dniu 26 stycznia Mirosław Wróblewski, nowy prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych złożył ślubowanie w Sejmie. Od tego dnia oficjalnie pełni swoje obowiązki. Mirosław Wróblewski zastąpił Jana Nowaka, który pełnił tę funkcję od 2019 r..
Agnieszka Matłacz
26.01.2024
RODO
Aż 74 proc. przedsiębiorców uważa, że podwyżka płacy minimalnej wpłynie na zwiększenie presji pracowników na wzrost płac. 81 proc. firm jest przekonana, że w związku z tym będzie musiała podnieść wynagrodzenia, także pracownikom zarabiającym powyżej płacy minimalnej - wynika ze styczniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
Ret
26.01.2024
Prawo pracy

Rząd rozświetla Polskę, a RPO podkreśla coraz większe zanieczyszczenie światłem

Samorząd terytorialny Drogi Finanse samorządów Budownictwo
Przepisy rozporządzeń techniczno-budowlanych nie regulują dostatecznie kwestii zanieczyszczenia światłem przestrzeni publicznych, szczególnie przez niebieskie diody LED w oświetleniu drogowym. A to one mają negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Zagrożenie może zwiększyć program „Rozświetlamy Polskę”, jeśli w regulaminie nie zobowiązywano beneficjentów do wprowadzenia rozwiązań zapobiegających rozpraszaniu oświetlenia LED-owego poza odcinki dróg.
Robert Horbaczewski
26.01.2024
Samorząd terytorialny Drogi Finanse samorządów Budownictwo
Ministerstwo Finansów analizuje regulacje dotyczące minimalnego podatku CIT, w tym formuły dalszego ich funkcjonowania - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Nie przedstawił jednak na razie jednoznacznego stanowiska w sprawie przepisów, które weszły w życie z początkiem 2024 r. Podkreślił jedynie, że rozliczenie podatku nastąpi dopiero w 2025 r. Organizacje przedsiębiorców apelują o zniesienie tej daniny
Monika Pogroszewska
26.01.2024
CIT Doradca podatkowy