Prawo.pl
Zmiany klimatu oraz działanie w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju, to wielkie wyzwanie dla całej społeczności międzynarodowej. Sektor mody, jako znaczący konsument energii i emitent CO2 ma w tej kwestii ważną rolę do odegrania – pisze radca prawny Agnieszka Oleksyn-Wajda
Agnieszka Oleksyn-Wajda
20.08.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Firmy, zwłaszcza deweloperskie, które nie złożyły do 31 marca oświadczenia o wyborze dłuższego niż 20 lat okresu dokonywania opłat przekształceniowych mogą spać spokojnie. Za sprawą nowelizacji zrobi to za nie urząd. Dzięki temu unikną problemów związanych ze skorzystaniem z niedozwolonej pomocy publicznej.
Jolanta Ojczyk
20.08.2019
Budownictwo Prawo gospodarcze

Od środy wyższe opłaty sądowe

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Więcej trzeba będzie zapłacić za wnioski o apelacje, zażalenia czy założenie księgi wieczystej. O 100 proc. wzrośnie opłata za wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, ponad dwukrotnie - koszty pozwu w sprawie o rozwiązanie spółki lub wyłączenie z niej wspólnika. W ocenie prawników zmiany uderzą przede wszystkim w zwykłych obywateli, utrudniając im dostęp do sądu.
Patrycja Rojek-Socha
20.08.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Komisja Nadzoru Finansowego dopuszcza wydłużenie czasu dla dostawców usług płatniczych na dostosowanie się do europejskich wymogów tzw. silnego uwierzytelnienia. Nowe zasady mają obowiązywać od 14 września 2019 roku, ale w przypadku płatności on-line i zbliżeniowych termin ten może zostać przesunięty.
Jolanta Ojczyk
19.08.2019
Nowe technologie Finanse
Unia Europejska jest gotowa na bezumowny brexit - zadeklarowała w poniedziałek Komisja Europejska po wyjściu na jaw dokumentów brytyjskiego rządu, że w razie bezumownego rozstania kraj będzie borykał się z brakami żywności, leków, paliwa i chaosem w transporcie. KE zapewniła, że UE jest gotowa na twardy brexit i nie ucierpi jak druga strona.
Krzysztof Sobczak
19.08.2019
Prawo gospodarcze
Usprawnienie procedur i postępowań administracyjnych dla podmiotów planujących realizację inwestycji oddziałujących na środowisko - to cel ustawy, którą podpisał prezydent. Zmiany dotyczą także organów administracji publicznej uczestniczących w procesie podejmowania rozstrzygnięć.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.08.2019
Środowisko Budownictwo
Szykują się nowe obowiązki dla armatorów statków morskich. Prezydent podpisał ustawę, która zobowiązuje ich do zbierania dodatkowych informacji o pasażerach, a także wprowadza nowe zasady kontroli.
Jolanta Ojczyk
19.08.2019
Prawo gospodarcze

Ponad 700 tys. zł na wsparcie ekonomii społecznej

Pomoc społeczna Małe i średnie firmy
W tym roku na wsparcie ekonomii społecznej – w tym kursy, szkolenia i uprawnienia zawodowe - wydano już ponad 700 tys. zł - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort zachęca do kontaktów z powiatowymi urzędami pracy i dowiadywania się o dostępność tych funduszy.
Krzysztof Sobczak
19.08.2019
Pomoc społeczna Małe i średnie firmy
Ustawa ma dostosować akty prawne regulujące organizację i funkcjonowanie portów do postanowień Unii Europejskiej. Ma też wzmacniać podmioty zarządzające przystaniami i portami morskimi oraz usprawnić funkcjonowanie portów.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
19.08.2019
Administracja publiczna
Sukcesja zaczyna się wiele lat przed przekazaniem władzy i własności w firmie rodzinnej. I kończy się wiele lat po tym, gdy sukcesor przejmie firmę. Jeśli właściciel firmy rodzinnej chce usprawnić proces sukcesji, nie wystarczy, że zadba o przekazanie wiedzy, władzy i własności ucząc syna czy córkę rodzinnych wartości.
Adrianna Lewandowska
19.08.2019
HR Małe i średnie firmy
Rozwiązanie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych, do wysokości których zakłady ubezpieczeń odpowiadają za szkodę, w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego - cel nowej ustawy, którą właśnie podpisał prezydent.
Krzysztof Sobczak
19.08.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Ustawa o zakazie geoblokowania może wejść w życie

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych w sprawie nieuzasadnionego blokowania geograficznego oraz innych form dyskryminacji klientów ze względu na przynależność państwową, miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym - to cel ustawy, którą właśnie podpisał prezydent.
Krzysztof Sobczak
19.08.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

WSA: Treść zarzutów nie jest ważna, gdy ZUS działa opieszale

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Decyzja o utrzymaniu w mocy postanowienia o kontynuowaniu czynności kontrolnych została przez organ odwoławczy wydana po upływie siedmiodniowego terminu, który przewidują przepisy Prawa przedsiębiorców. Dlatego złożona do sądu skarga zasługiwała na uwzględnienie, niezależnie od treści zarzutów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Dorian Lesner
19.08.2019
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Ponad 644 tys. cudzoziemców było ubezpieczonych pod koniec czerwca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To jest o ponad 35 tys. więcej niż w marcu tego roku. - To nie jest efekt prac sezonowych, tylko tego, że Polska gospodarka pomimo pesymistycznych prognoz wciąż potrzebuje ludzi do pracy - podkreślają eksperci.
Paweł Żebrowski
19.08.2019
Ubezpieczenia społeczne
Przewoźnik nie musi wypłacać odszkodowania, jeżeli wykaże zaistnienie nadzwyczajnej okoliczności, której nie mógł uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że taką sytuacją jest obecność paliwa na pasie startowym, ale pod warunkiem, że nie pochodzi ono z samolotu przewoźnika obsługującego opóźniony lot.
Dorian Lesner
19.08.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Koszty postępowania, których poniesienie nie jest ustawowym obowiązkiem organu, obciążają strony – właścicieli rozgraniczanych nieruchomości. Organ, wydając decyzję w tym przedmiocie, musi dokładnie wyjaśnić sposób dokonanego rozliczenia. W sprawie wadliwie orzeczono o kosztach, w sytuacji gdy mieszkańcy wnosili o ich pokrycie z funduszu sołectwa – orzekł WSA w Łodzi.
Aleksandra Partyk
19.08.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nowa ustawa może ograniczyć zatory płatnicze

Prawo cywilne VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.
Poprawa otoczenia prawnego transakcji handlowych i zmniejszenie negatywnego zjawiska tzw. zatorów płatniczych, czyli nieterminowego regulowania należności wynikających z transakcji w obrocie gospodarczym, to cel zmian w przepisach o zatorach płatniczych. Czas pokaże, czy zostanie on osiągnięty – pisze radca prawny Jacek Liput
Jacek Liput
19.08.2019
Prawo cywilne VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.

Rząd konsultuje znaki "wolne od GMO" 

Środowisko Prawo gospodarcze
Do konsultacji publicznych trafiły projekty dwóch rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Uwagi do projektów można zgłaszać do 1 września br.
Krzysztof Sobczak
18.08.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Nie ma wątpliwości, że przepisy powinny być sformułowane jednoznacznie i nie budzić wątpliwości interpretacyjnych. Ale w praktyce przepis niebudzący wątpliwości jest rzadkością, co stwarza pole działania dla całej rzeszy prawników. Tak też jest w przypadku art. 16 unijnej dyrektywy o zwrocie kosztów kredytu przy jego wcześniejszej spłacie
Bernadeta Kasztelan-Świetlik
17.08.2019
Domowe finanse Prawo gospodarcze Finanse
Do wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, nie należy zaliczać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Nie jest on świadczeniem wypłacanym w zamian za wykonaną pracę. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
17.08.2019
PIT
Banki komercyjne są zainteresowane udziałem w programie Czyste Powietrze i rozmowy z nimi na ten temat będą prowadzone - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk. To reakcja na groźbę ze strony Komisji Europejskiej, że wstrzymane zostaną fundusze na ten cel, jeśli ich rozdzielaniem zajmować się będą tylko agendy rządowe.
Krzysztof Sobczak
16.08.2019
Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie
Krajowy prawodawca nie może ustanawiać warunków formalnych, które muszą być spełnione, aby pracownik występujący w obronie dyskryminowanego był chroniony. Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił, że mogłoby to poważnie ograniczyć wykrywanie i eliminowanie przypadków odmiennego traktowania ze względu na płeć.
Dorian Lesner
16.08.2019
Prawo pracy RODO

Jednoprocentowy wspólnik to łatwy cel dla ZUS

Ubezpieczenia społeczne Spółki
Jeśli jeden z dwóch wspólników ma tylko jeden procent udziałów, sądy mówią, że to fikcja dla obejścia obowiązku ubezpieczenia społecznego. Zdaniem ekspertów takie podejście jest wbrew prawu, ale orzecznictwo jest jednolite i konsekwentne. Tzw. niemal jedyny wspólnik musi płacić składki jak osoba prowadząca działalność.
Grażyna J. Leśniak
16.08.2019
Ubezpieczenia społeczne Spółki
Jeśli nie będziemy segregować śmieci, możemy zapłacić nawet cztery razy więcej, niż ustali gmina za zbieranie śmieci selektywnie. Powinno to zniechęcić do mieszania odpadów. Problem i tak będzie w blokach, gdzie pojemniki są wspólne i trudno ustalić, kto wrzucił śmieci niewłaściwie. A wtedy wszyscy mogą zapłacić więcej, mimo że segregują, nawet gdy tylko jeden sąsiad tego nie robi.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.08.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
W praktyce procedury bankowe dotyczące nieautoryzowanych transakcji opierają się na tym, jak regulacje powinny według banków wyglądać, a nie jak one są opisane w ustawie o usługach płatniczych. To się po prostu bankom bardziej opłaca - uważa Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego.
Jolanta Ojczyk
16.08.2019
Domowe finanse Finanse

NSA: Reklama leku na żylaki wprowadza w błąd

Pacjent Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Sformułowanie, że produkt leczniczy "Zwalcza obie przyczyny żylaków" oznacza obietnicę, że żylaki znikną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Tymczasem sporny lek tylko łagodzi objawy i zapobiega, więc reklama powinna być wycofana z obrotu, bo wprowadza w błąd odbiorców - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.08.2019
Pacjent Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Tylko niespełna połowa użytkowników portali społecznościowych próbowała zmienić ustawienia prywatności w swoim profilu osobistym z ustawień domyślnych. Pozostali mają zaufanie do serwisów społecznościowych albo nie wiedzą, że można to zrobić – wynika z badania przeprowadzonego przez Komisję Europejską.
Krzysztof Sobczak
15.08.2019
RODO
Powód przekazał pozwanym pieniądze z uwagi na ich rozliczenia z jego partnerką. Strony nie łączyła jednak umowa pożyczki. Twierdzenia powoda, że strony zawarły taki kontrakt okazały się niewiarygodne. Co prawda umowa pożyczki może być zawarta w formie ustnej, ale konieczne jest udowodnienie tej okoliczności – orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
15.08.2019
Prawo cywilne Domowe finanse
Projekt ustawy o dekoncentracji mediów "nie jest obiektem prac rządu" - poinformował w środę wicepremier Jacek Sasin. Tymczasem wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział dwa dni wcześniej, że ustawa o dekoncentracji kapitału w mediach "jest przygotowana". - Jeżeli będzie decyzja polityczna to ją wprowadzimy - zadeklarował.
Krzysztof Sobczak
14.08.2019
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

NIK krytykuje urzędy za nadmorskie budowy  

Administracja publiczna Budownictwo
Inwestycje tuż przy plażach, na krawędziach klifów i na wałach wydm, nawet bez badań geotechnicznych - takie błędy wytyka dyrektorom skontrolowanych urzędów morskich Najwyższa Izba Kontroli. I dodaje, że pozytywnie opiniowali oni zgody na budowę w takich przypadkach, nie troszcząc się o ochronę wybrzeża.
Krzysztof Sobczak
14.08.2019
Administracja publiczna Budownictwo