Prawo.pl

Darowizny maseczek z ulgą podatkową tylko do końca września

CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Podatnik może odliczyć darowizny przekazane do dnia 30 września na przeciwdziałanie COVID-19 określonym podmiotom wykonującym działalność leczniczą i skorzystać z preferencji podatkowych. Przekazane darowizny np. maseczek powinny być wycenione w wartości rynkowej. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
18.09.2020
CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Segregowanie odpadów w ramach trzech frakcji mogłoby być wygodniejsze dla mieszkańców, ale pogorszyłoby jakość surowca po selekcji. Na przykład makulatury, która po zmieszaniu z plastikiem nie nadaje się do recyklingu. A jest jej za mało i papiernie sprowadzają ją z zagranicy. Eksperci są zdania, że taka zmiana to pseudooszczędności i cofanie się ze zbiórką o kilka lat.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.09.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Już jutro, w sobotę 19 września wejdzie w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. Eksperci mają wątpliwości jedynie co do podziału projektu budowlanego na trzy części oraz legalizacji ponad dwudziestoletnich samowoli budowlanych. Pozostałe przepisy chwalą. Mówią, że powinny ułatwić i przyspieszyć prowadzenie inwestycji.
Jolanta Ojczyk
18.09.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Po wielogodzinnych pracach, wielu zmianach i burzliwym głosowaniu posłowie przyjęli nowelę ustawy o ochronie zwierząt wprowadzającą m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Zaakceptowany został blok poprawek PiS, w tym zapis przywracający ograniczenia uboju rytualnego. Przeciw regulacji byli posłowie Solidarnej Polski, w tym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
18.09.2020
Posłowie przyjęli poprawkę Senatu, by stopień spadku przychodu z prowadzonej działalności, który ma być wymogiem uzyskania dodatkowego świadczenia postojowego, oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne - obniżyć z 80 do 75 proc. Wydłużony został też okres zwolnienia ze składek do końca września.
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2020
Finanse publiczne Koronawirus a prawo
Mieszkania budowane w ramach nowego pakietu budowlanego będą o ok. 30 proc. tańsze niż te stawiane przez deweloperów - deklaruje rząd. Jak mówiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, projekt ustaw mieszkaniowych, którymi zajmie się Sejm, to alternatywa dla kredytów.
Krzysztof Sobczak
17.09.2020
Domowe finanse Budownictwo
To już przesądzone. Spółka komandytowa stanie się podatnikiem CIT już od 1 stycznia 2021 roku Stracą, zarówno komplementariusze, jak i komandytariusze takich spółek. Takie właśnie wnioski nasuwają się po lekturze projektu nowelizacji PIT i CIT ogłoszonego właśnie przez Ministerstwo Finansów. Warto zatem zastanowić się nad zmianą formy prawnej – pisze prof. Adam Mariański.
Adam Mariański
17.09.2020
CIT PIT
W Sejmie burzliwe prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Projekt zmienia się z godziny na godzinę. Najpierw sejmowa Komisja rolnictwa wykreśliła przepis, który ogranicza ubój rytualny, ale PiS zgłosił poprawkę przywracającą go. W efekcie będzie dozwolony tylko dla członków polskich gmin i związków wyznaniowych. Wprowadzono jednak rekompensaty dla poszkodowanych producentów.
Jolanta Ojczyk
17.09.2020
Prawo gospodarcze
30 września 2020 roku zostanie wyłączona dotychczasowa bramka REST API, służąca do przesyłania jednolitych plików kontrolnych (JPK) autoryzowanych podpisem kwalifikowanym i zaufanym. Od października pliki, które będą połączone z deklaracjami VAT, będzie trzeba wysyłać poprzez nowy system.
Krzysztof Koślicki
17.09.2020
VAT Rachunkowość
Organy podatkowe mogą domagać się dodatkowych kwot związanych z unikaniem opodatkowania. Wysokość domiaru jest uzależniona od wartości stwierdzonej w postępowaniu korzyści podatkowej. Maksymalnie może wynieść nawet 120 proc. Prawo to ma zapobiec zaniżaniu podstawy opodatkowania.
Krzysztof Koślicki
17.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Najpewniej od początku roku wejdzie w życie duża reforma podatków dochodowych. W środę wieczorem Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian. Wynika z niego m.in., że podatnikami CIT staną się spółki komandytowe, a firmy będą musiały sporządzać i podawać do publicznej wiadomości swoje polityki podatkowe. Ograniczona zostanie tzw. ulga abolicyjna.
Krzysztof Koślicki
17.09.2020
CIT PIT
Rzecznik Finansowy wezwał ubezpieczycieli do zaprzestania nieuczciwych praktyk rynkowych przy likwidacji szkód z AC komunikacyjnego. Chodzi o stosowanie różnych kryteriów wyceny kosztów naprawy w ramach zgłoszenia jednej szkody po to, by uniknąć zwrotu pełnych kosztów naprawy.
Jolanta Ojczyk
17.09.2020
Prawo cywilne
Po przekształceniu użytkowania wieczystego gruntu pod mieszkaniem we własność, osoby, które chcą prowadzić w domu działalność gospodarczą, mogą to robić, nie tracąc bonifikaty. Ważne jest, czy przed wydaniem zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie oświadczyły zgodnie z prawdą o otrzymaniu pomocy de minimis. Jeśli korzystali, powinni się liczyć z możliwością kontroli
Katarzyna Kubicka-Żach
17.09.2020
Małe i średnie firmy
Już w najbliższą sobotę 19 września 2020 r. wejdą w życie długo oczekiwane zmiany prawie budowlanym. Nowe regulacje jednoznacznie wskażą kto jest, a kto nie jest stroną w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę. Do tej pory były z tym poważne problemy - piszą Mirosław Narolski i Julia Janik z kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci.
Julia Janik Mirosław Narolski
17.09.2020
Budownictwo
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych regularnie wygrywa przed warszawskim Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Zdaniem wielu prawników, gdyby sędzia - tak jak przy decyzjach prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - mógł oceniać zasadność decyzji dotyczących naruszenia RODO czy korzystać z biegłych, byłoby mniej przegranych. Konieczna jest zmiana systemowa - tym bardziej, że firmom grożą tu milionowe kary.
Jolanta Ojczyk
17.09.2020
RODO
Za dwa tygodnie firmy będą musiały zacząć inwentaryzowanie majątku. Dobrze do tego czasu wybrać biegłego rewidenta, by mógł on już uczestniczyć w tych działaniach. W tym roku praca biegłych jest szczególnie utrudniona przez panującą pandemię i np. ograniczony dostęp do dokumentów. Za brak zbadanego sprawozdania grożą jednak surowe kary.
Krzysztof Koślicki
17.09.2020
Rachunkowość Prawo gospodarcze
Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS zmian w ustawie o ochronie zwierząt, który zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenie uboju rytualnego. Projekt będzie teraz przedmiotem prac w komisjach sejmowych. Tymczasem warszawskie ulice były w środę miejscem protestów przeciwko projektowi.
Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk
16.09.2020
Prawo karne Prawo gospodarcze
Z powodu epidemii i konieczności odbudowy gospodarki obniżka stawek VAT o 1 pkt proc. od 2021 roku nie byłaby uzasadniona. Takie stanowisko ogłosiła kancelaria premiera. Nowelizacja, nad którą Sejm zaczął w środę pracę, zwiąże obniżkę VAT z "trwale dobrą kondycją budżetu". Według obecnych kryteriów niższe stawki można byłoby wprowadzić już od stycznia 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
16.09.2020
Finanse publiczne VAT
Sąd Rejonowy w Suwałkach uniewinnił w środę kasjerkę sklepu, która odmówiła sprzedaży zakupów klientce bez maseczki. Uznał, że odmowa była uzasadniona. Wcześniej sąd w trybie nakazowym skazał ją na 100 zł grzywny. Kobieta, której odmówiono obsługi nie zgadza się z wyrokiem, jej zdaniem kasjerka "uległa koronapanice".
Jolanta Ojczyk
16.09.2020
Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Gminy, przedsiębiorcy telekomunikacyjni, podmioty lecznicze i fundacje będą mogły otrzymać pieniądze z Funduszu Szerokopasmowego na budowę lub przebudowę szybkich sieci telekomunikacyjnych czy wykonywanie przyłączy u użytkownika końcowego. Budżet Funduszu Szerokopasmowego w 2020 roku wyniesie 87 milionów złotych,
Katarzyna Kubicka-Żach
16.09.2020
Samorząd terytorialny Prawo AI Małe i średnie firmy
Provident Polska S.A. powinien zaniechać niezgodnej z prawem praktyki i usunąć z umów pożyczek gotówkowych postanowień wyłączających obowiązek proporcjonalnego zwrotu części całkowitego kosztu pożyczki w razie przedterminowej jej spłaty - uważa Rzecznik Finansowy.
Krzysztof Sobczak
16.09.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Zakaz trzymania domowych zwierząt na uwięzi na stałe oraz zakaz używania kolczatek to niektóre z zapisów projektu zmian w ustawie o ochronie zwierząt przygotowanego przez PiS, którym w środę zajmie się Sejm. O nowelizacji zrobiło się głośno przede wszystkim za sprawą planowanego bezwzględnego zakazu hodowli zwierząt futerkowych i umożliwienia uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.
Agnieszka Matłacz
16.09.2020
Prawo gospodarcze
Nadszedł czas by dokonać przeglądu przepisów dotyczących usuwania z internetu nielegalnych treści i szerzej zasad moderowania treści przez pośredników internetowych - takie m.in. stanowisko zamierza polski rząd przedstawić w ramach konsultacji unijnego aktu prawnego o usługach cyfrowych.
Krzysztof Sobczak
16.09.2020
Prawo AI RODO Prawo europejskie
Każda osoba, będąca członkiem zarządu spółki, powinna posiadać wiedzę o stanie finansów spółki. Co istotne, rezygnacja czy odwołanie z funkcji nie uwolni jej od odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Zarządy odpowiadają solidarnie ze spółką za zobowiązania określone decyzją wymiarową, na którą często nie miały już wpływu – pisze Dorota Borkowska-Chojnacka z Grant Thornton.
Dorota Borkowska-Chojnacka
16.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Dopiero w tym tygodniu ma być opublikowane rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego. Na szczęście jego brak nie zablokuje inwestycji, ponieważ przez rok od 19 września, tego dnia wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, do wniosków o pozwolenia można załączać projekty opracowane na starych zasadach.
Jolanta Ojczyk
16.09.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Polska stoi przed wyzwaniem zbudowania nowego systemu energetycznego w najbliższym 20-leciu - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. - Nasz kraj jest bardziej niż kiedykolwiek gotowy na wszelkie niezbędne wysiłki, aby zakończyć transformację na niskoemisyjną i efektywnie zarządzającą zasobami gospodarkę – dodał.
Krzysztof Sobczak
15.09.2020
Środowisko Prawo gospodarcze
Żądanie unieważnienia wzorca umowy nie jest tożsame z żądaniem unieważnienia całej umowy według art. 58 kc - orzekł w uchwale trzech sędziów Sąd Najwyższy, rozpoznając pytanie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w sprawie kredytu hipotecznego zaciągniętego we frankach szwajcarskich, a wypłaconych w złotówkach.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Finanse
Skraca się czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. Ponad 80 proc. spraw rozpatrzono w terminie do 6 miesięcy. W NSA okres oczekiwania nieco się wydłużył. Jednym z powodów było przejście sędziów w stan spoczynku i brak obsadzenia wolnych etatów na stanowisku sędziego – poinformował Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
15.09.2020
Wymiar sprawiedliwości CIT VAT

Pierwsze uchylone postanowienie odmawiające śledztwa o przekazaniu danych poczcie przez gminę

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Wybory
Sąd Rejonowy w Wągrowcu rozpoznał zażalenie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i uchylił postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie przekazania danych osobowych wyborców Poczcie Polskiej S.A. przez wójta gminy Wapno. Do tej pory organizacja złożyła 162 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez gminy.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.09.2020
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Wybory
Dopuszczalna jest zmiana przez strony w drodze porozumienia terminu wymagalności roszczenia, nawet gdy stało się ono wymagalne. Jednak, jeżeli wskutek odroczenia terminu spełnienia świadczenia, roszczenie przestało być wymagalne, jego przedawnienie rozpoczyna ponownie bieg dopiero z upływem nowego terminu - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości