Prawo.pl
Decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A., poza skutkami dla „frankowiczów”, stała się najbardziej dotkliwa w dla posiadaczy akcji oraz obligacji podporządkowanych wyemitowanych przez GNB - pisze radca prawny Olaf Maciejowski. I przypomina, że spółka windykacyjna zaprzestała wykonywania swoich zobowiązań z tytułu tych obligacji za ponad 2 mld zł.
Olaf Maciejowski
04.10.2022
Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Rada Ministrów przyjęła 4 października 2022 r. projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo żeglugi, zwiększyć efektywność działań administracji morskiej oraz usprawnić funkcjonowanie systemu ochrony żeglugi i portów. Umożliwią one także budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych przez administrację morską.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.10.2022
Środowisko Prawo gospodarcze
W związku z nowelizacją ustawy o CIT w ramach Polskiego Ładu, art. 15e został uchylony 1 stycznia 2022 r. Jednocześnie, ustawodawca przewidział w ramach art. 60 ustawy wprowadzającej przepisy tzw. Polskiego Ładu możliwość kontynuacji rozliczania nieodliczonych do tej pory kosztów nabycia usług niematerialnych – piszą Marcin Steuer i Dominik Wysocki z Deloitte.
Dominik Wysocki Marcin Steuer
04.10.2022
CIT Doradca podatkowy
W ciągu 14 dni od zakończenia podroży służbowej pracownik powinien dokonać jej rozliczenia - w tym terminie powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość.
Marek Rotkiewicz
04.10.2022
Prawo pracy

Prof. Morawski: Dopóki podatnik siedzi cicho i płaci, ma spokój

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Podatki lokalne płacą podatnicy, którzy albo są naiwni, albo są pechowcami, albo są pazerni. Jeżeli ktoś żyje spokojnie, płaci tyle co zawsze, to zazwyczaj ma święty spokój. Jest tak z podatkiem od nieruchomości. Dlaczego tak się dzieje? Bo gminy są małe i w efekcie są słabe kadrowo. Ich przeciwnik to często wielkie firmy doradztwa podatkowego – mówi dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK w Toruniu.
Krzysztof Koślicki
04.10.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Lista inwestycji wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia skurczy się jeszcze bardziej. Dwukondygnacyjne domy jednorodzinne będzie można budować na uproszczonych zasadach, tak jak według obowiązujących już przepisów domy do 70 mkw. Takie m.in. zmiany planuje wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii w prawie budowlanym.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.10.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych, wchodząca w życie 13 października, jest omawiana i analizowana od miesięcy. Wiele zmian ocenianych jest jako potrzebne i pożądane. Przykładem są nowe zapisy dotyczące odpowiedzialności członków zarządu spółki, dzięki którym wszystkie spółki kapitałowe obowiązywać będą te same, spójne zasady - pisze adwokat Milana Krzemień.
Milana Krzemień
04.10.2022
Spółki
Sprzedaż ciągnika rolniczego przez osobę, która nie była jego właścicielem, nie została właściwie udowodniona. Sąd rejonowy niezasadnie przyjął, że powodom służy roszczenie o zwrot ceny wobec wady prawnej rzeczy. Zaistnienia takiej wady powodowie nie wykazali, a więc nie mogą żądać zwrotu ceny - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi, zmieniając wyrok w całości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.10.2022
Prawo cywilne
Windykatorem będzie mogła być osoba, która nie była karana za umyślne przestępstwo, posiada nieposzlakowaną opinię, posiada wykształcenie średnie i ukończyła prowadzony przez szkołę wyższą kurs specjalistyczny obejmujący zagadnienia z podstaw prawa cywilnego, prawa karnego, postępowania cywilnego i postępowania karnego lub posiada wykształcenie wyższe oraz ukończyła 24 lata - zakłada projekt.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.10.2022
Prawo cywilne
Osoby posiadające kredyt frankowy w Getin Noble Banku, podlegającym właśnie procedurze przymusowej restrukturyzacji, które spłaciły kapitał, są w gorszej sytuacji niż te, których suma spłat nie przekroczyła kwoty kapitału. Nie wiadomo, czy sądy będą udzielały takim kredytobiorcom zabezpieczenia powództwa polegającego na wstrzymaniu spłaty rat kredytu.
Regina Skibińska
03.10.2022
Banki Kredyty frankowe
Księgowość, sprawy kadrowe i płacowe coraz częściej bywają powierzane zewnętrznym podmiotom. Tak bywa bezpieczniej i taniej. Wyniki badania firmy Grant Thornton potwierdzają ten światowy trend. Zewnętrzny księgowy czy kadrowiec bywa też coraz częściej traktowany jako koło ratunkowe w kłopotach.
Paweł Rochowicz
03.10.2022
Rachunkowość Polski Ład
Sztuczne zawyżanie cen, aby później móc je obniżyć i ogłosić promocję – takie właśnie praktyki były impulsem dla wprowadzenia nowych regulacji, które nakazują przedsiębiorcom informującym o obniżce podanie nie tylko ceny przed i obniżce, lecz również najniższej ceny z 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Trwają właśnie prace na polską ustawą implementującą unijną dyrektywę.
Katarzyna Racka Weronika Herbet-Homenda
03.10.2022
Rynek i konsument Prawo europejskie
DORA to regulacja przygotowana po to, żeby chronić ciągłość szeroko rozumianych usług technologicznych i ich bezpieczeństwo – wszystko w kontekście bezpieczeństwa operacyjnego podmiotów nadzorowanych na rynku finansowym. Ma być bezwzględnie obowiązującym prawem, skutecznym wobec szerokiego grona instytucji finansowych oraz dostawców usług - pisze Kuba Ruiz, adwokat z kancelarii Bird & Bird.
Kuba Ruiz
03.10.2022
Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

Gminy nie kontrolują rozliczeń podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki
Firmy, które posiadają nieruchomości, nie mają żadnej pewności, czy ich rozliczenia podatku od nieruchomości są prawidłowe. Przepisy w tym zakresie są niezwykle trudne w interpretacji, a gminy, do których wpływają pieniądze z tej daniny, nie weryfikują poprawności rozliczeń. To duże ryzyko, bo w którymś momencie może się okazać, że z powodu błędów firmy będą musiały dopłacić duże kwoty zaległego podatku.
Krzysztof Koślicki
03.10.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki
Szczegóły projektu dotyczącego opodatkowania nadmiarowych marż będą przedstawione w ciągu dwóch tygodni - poinformował w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - W żadnym wypadku nie będziemy opodatkowywać dodatkowych dochodów, jeśli one będą pochodzić z rozszerzenia działalności i pozyskiwania nowych klientów - zapewnił Sasin pytany przez dziennikarzy o podatek od namiarowych zysków.
Katarzyna Nocuń
01.10.2022
Ministerstwo Finansów przedstawiło listę dużych podatników podatku CIT za 2021 r. Dane dotyczą zeznań indywidualnych firm, których przychód przekroczył 50 mln euro oraz podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi (PGK). Wśród indywidualnych firm liderami są firmy z sektora bankowego, energetycznego i paliwowego. Podobnie jest wśród podatkowych grup kapitałowych.
Katarzyna Nocuń
01.10.2022
Tokeny NFT biją obecnie rekordy popularności, a co za tym idzie – stale rośnie ich wartość. Rosnąca popularność NFT to także wyzwanie dla Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, bowiem liczba zgłoszeń znaków towarowych zawierających odniesienia do dóbr wirtualnych oraz NFT także stale wzrasta - pisze Agata Witkowska, radca prawny w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.
Agata Witkowska
01.10.2022
Prawo AI Prawo gospodarcze
Ogłoszone przez Prezesa UOKiK rekomendacje, mimo braku mocy prawnej, pozwalają w dużym stopniu zrozumieć, jakie działania są oczekiwane w zakresie reklamy w social mediach. To było potrzebne i na pewno przyczyni się do zwiększenia się świadomości prawnej wśród influencerów, z korzyścią dla konsumentów - piszą Daria Golus i Karolina Olszewska z kancelarii Gessel.
Daria Golus Karolina Olszewska
01.10.2022
Prawo cywilne Prawo AI
Sprawy z zakresu nieujawnionych źródeł przychodów często trafiają na sądowe wokandy. Jedną z nich rozstrzygał właśnie Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że podatniczka nie uprawdopodobniła źródła pochodzenia środków majątkowych. Eksperci zauważają, że odnalezienie nowych dowodów daje podstawę do wznowienia postępowania, pod warunkiem, że podatnik wcześniej z nich nie korzystał.
Wiesława Moczydłowska
01.10.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Ponad miliard złotych przekazali Polacy organizacjom pożytku publicznego (OPP) z rozliczenia 1 procenta PIT za 2021 r. poinformowało Ministerstwo Finansów. Wsparcie przekazało 15,9 mln podatników. Przeciętna kwota przekazana na rzecz tych organizacji przez jednego podatnika wyniosła 70 zł.
Robert Horbaczewski
30.09.2022
Rachunkowość

Getin Noble Bank do przymusowej restrukturyzacji - zmieni nazwę na VeloBank

Domowe finanse Banki Kredyty Kredyty frankowe Restrukturyzacja
Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank. Jego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. BFG zapewnia, że pieniądze klientów przekształcanego banku są bezpieczne i praktycznie nie odczują tej zmiany.
Paweł Rochowicz
30.09.2022
Domowe finanse Banki Kredyty Kredyty frankowe Restrukturyzacja
Limity cenowe dla producentów energii elektrycznej, odbiurokratyzowanie projektów związanych z energią odnawialną i 33-procentowy podatek od zysków z paliw - takie instrumenty proponuje Komisja Europejska w rozporządzeniu o nadzwyczajnych rozwiązaniach w sektorze energetycznym. Projekt rozporządzenia został wstępnie uzgodniony przez unijnych ministrów odpowiedzialnych za energetykę.
Paweł Rochowicz
30.09.2022
Środowisko Małe i średnie firmy Finanse
Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. znacznie skomplikuje sytuację frankowiczów posiadających kredyty hipoteczne w tym banku. Zgodnie z nią kredyty indeksowane i denominowane kursem waluty obcej nie zostały przeniesione i zostają w Getin Noble Bank S.A. Co to oznacza dla frankowiczów?
Karolina Pilawska
30.09.2022
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Pracodawca, który zamierza przyjąć uczniów na praktyki zawodowe, powinien upewnić się, że instruktorzy praktycznej nauki zawodu spełniają określone wymogi kwalifikacyjne. Celem systemu kształcenia zawodowego młodocianych jest bowiem zapewnienie im warunków, które pozwalają na zgłębienie praktyki danego zawodu pod okiem doświadczonego instruktora.
Dorian Lesner
30.09.2022
Szkoła i uczeń Prawo pracy
Organ krajowy odpowiedzialny za wykonanie rozporządzenia o prawach pasażerów linii lotniczych może w wyniku wniesienia indywidualnej skargi zobowiązać przewoźnika do zapłaty odszkodowania pasażerom. Może to jednak mieć miejsce pod warunkiem, że państwo członkowskie przyznało mu kompetencję w tym zakresie - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpatrując skargę LOT.
Krzysztof Sobczak
30.09.2022
Rynek i konsument Prawo europejskie

ZUS wypłaci jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze

Środowisko Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Płatnicy składek z określonych branż, którzy osiągnęli niższe o co najmniej 50 proc. przychody w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze, mogą wystąpić o jednorazowe świadczenie w wysokości 3010 zł – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Taką możliwość daje podpisana 29 września przez prezydenta ustawa. Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie.
Grażyna J. Leśniak
30.09.2022
Środowisko Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W portach w Gdańsku i Gdyni mogło dojść do ograniczenia konkurencji podczas przeładunku zboża - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z tą sprawą. Jego pracownicy, przy wsparciu policji i po uzyskaniu zgody właściwego sądu, przeprowadzili przeszukanie w siedzibach trzech spółek.
Krzysztof Sobczak
30.09.2022
Ochrona konkurencji
Wykonanie farmy fotowoltaicznej przez podwykonawcę generalnego wykonawcy nie wymaga, aby ten sam podmiot wykonywał dodatkowe usługi, takie jak usługa budowy drogi wewnętrznej czy montażu ogrodzenia. Należy potraktować te usługi jako odrębne, co w konsekwencji skutkuje rozliczeniem podatku od towarów i usług na zasadzie VAT odwróconego.
Wiesława Moczydłowska
30.09.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Kluczową kwestią w ubezpieczeniu związanym ze sztuczną inteligencją jest ustalenie odpowiedzialności za szkody, a tutaj dużo zależy od konkretnego przypadku. Unijne regulacje proponują obowiązkowe OC dla użytkowników i twórców sztucznej inteligencji. Oprócz kwestii technicznych, musimy też zmierzyć się z problemami etycznymi. Najlepszym przykładem są pojazdy autonomiczne. Jak ma być oceniane ryzyko i co powinien zrobić pojazd w razie zagrożenia?
Regina Skibińska
30.09.2022
Prawo AI
Artykuł 299 kodeksu spółek handlowych, statuujący odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o., cieszy się niesłabnącą popularnością na wokandach sądowych. Wprawdzie pytanie, kto odpowiada z tej podstawy prawnej, może wydać się zbyt banalne, ale nadal problem ten budzi wątpliwości w pewnych szczegółach.
Rafał Adamus
30.09.2022
Spółki