SN oceni, czy nieuzasadniony wpis na listę niesolidnych dłużników narusza dobra osobiste

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Bank dokonał nieuzasadnionego wpisu do rejestru dłużników, a potem ponad cztery lata zajęło mu wykreślenie z rejestru niesolidnych dłużników danych klienta, który nie zaciągnął u niego kredytu. Klient wciąż walczy o zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych - pierwszej instancji wygrał, ale w sądzie apelacyjnym przegrał. Skargę do SN skierował w tej sprawie Rzecznik Finansowy.

14.01.2021

Polscy prawnicy coraz aktywniejsi przed ETPC

Wymiar sprawiedliwości

Już 676 prawników z Polski wystąpiło przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Najlepszym wynikiem pod względem ilości spraw prowadzonych przed Trybunałem może się poszczycić adwokat Monika Gąsiorowska z Warszawy - ma na swoim koncie 60 z nich - wynika z raportu "Polscy prawnicy przed ETPC: 1994-2020" przygotowanego przez Redakcję Publikacji Elektronicznych LEX.

14.01.2021

Powiaty przeciwne centralizacji szpitali

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie

System ochrony zdrowia niewątpliwie wymaga naprawy. Jednak podporzadkowanie wszystkiego rządowi nie jest właściwą drogą, a przygotowanie jakiejkolwiek dużej reformy systemowej nie może odbywać się z pominięciem przedstawicieli samorządów powiatowych oraz samych podmiotów leczniczych - stwierdza Związek Powiatów Polskich.

14.01.2021

Rząd zapowiada pomoc dla kolejnych branż dotkniętych epidemią

Prawo gospodarcze Tarcza finansowa

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rząd ogłosi dodatkową listę kodów działalności gospodarczej (PKD) objętych tarczami finansową i branżową. Powiedział też, że jego zdaniem od 1 lutego, jeśli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, powinny zostać w pełni otwarte galerie handlowe.

14.01.2021

Tarcza Finansowa 2.0 – PFR uwzględnia dużą część postulatów Rzecznika MŚP

Prawo pracy Koronawirus Tarcza finansowa

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Rząd uznał argumenty Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, w związku z czym PFR wprowadził w Tarczy Finansowej 2 dwie zasady postulowane przez Rzecznika. Dzięki jednej z nich, do programu zakwalifikują się firm niezatrudniające pracowników na umowę o pracę na koniec 2019 roku, które jednak zatrudnili choć jedną taką osobę do 31 lipca 2020 roku.

14.01.2021

ZUS: Informacja o saldzie i rozliczeniu wpłat za 2020 rok już dostępna

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił dla około 2,5 mln płatników składek informację o saldzie na koniec grudnia 2020 r. i rozliczeniu wpłat z 2020 roku. Informacje zostały zamieszczone na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

14.01.2021

Od 15 stycznia MŚP mogą składać wnioski o wsparcie z tarczy finansowej 2.0

Koronawirus Tarcza finansowa

Tarcza Finansowa PFR 2.0 to program, który ma wesprzeć finansowo firmy z wybranych branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19. Szczegółowe zasady ubiegania się o wsparcie z tarczy finansowej 2.0 zostały określone w regulaminie. Wnioski o subwencję finansową będą przyjmowane od 15 stycznia 2021 r. do 28 lutego 2021 r.

14.01.2021

Zmiana umowy może pomóc po wycofaniu wydłużenia terminu na realizację projektów unijnych

Samorząd terytorialny Prawo europejskie Koronawirus

Wycofanie przepisu wydłużającego o 90 dni termin realizacji projektów unijnych, a dla szczególnych przypadków na złożenie wniosku o wydłużenie tego terminu do 31 grudnia 2023 roku, utrudnia sytuację beneficjentów środków z UE. Rozwiązaniem jest możliwość zmiany umowy o dofinansowanie projektu realizowanej przez beneficjenta na wniosek.

14.01.2021

E-rozprawy karne nie wystarczą? Szykuje się kolejne zawieszenie przedawnienia

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Posłowie PiS proponują, by w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w terminie 6 miesięcy po dniu ich odwołania, nie biegło przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. W ocenie prawników to zbędna, a wręcz szkodliwa propozycja.

14.01.2021

Jeszcze więcej władzy dla prokuratora - warunkiem listu żelaznego brak jego sprzeciwu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokurator jak nadsędzia? Ten kierunek widoczny jest od kilku lat i być może wkrótce jego uprawnienia jeszcze wzrosną. Posłowie PiS wnieśli projekt zmian w kodeksie karnym i kodeksie postępowania karnego, który ma "doregulować" kwestię m.in. listu żelaznego, co oznaczałoby uzależnienie jego wydania w postępowaniu przygotowawczym od braku sprzeciwu... prokuratora.

14.01.2021

Doradca może nie stanąć przed WSA i NSA w sprawie wsparcia z tarcz

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Zwolnienie z ZUS Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Doradcy podatkowi nie wiedzą, czy mogą reprezentować przed sądami administracyjnymi swoich klientów w sprawach o zwolnienia ze składek ZUS, udzielanego w ramach tarcz antykryzysowych. Do wojewódzkich sądów administracyjnych w kraju trafiają już pierwsze skargi przedsiębiorców, którym ZUS odmówił tej ulgi. Eksperci są podzieleni. Przydałaby się uchwała NSA w pełnym składzie izby.

14.01.2021

Dokumentowanie transakcji zagranicznych staje się niemożliwe

CIT PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Najnowsze zmiany w rozliczaniu transakcji zagranicznych doprowadziły do tego, że podatnik nigdy już nie będzie miał pewności, czy jego dokumentacja cen transferowych jest kompletna. Specjalne raporty muszą teraz składać firmy współpracujące z podmiotami, których właściciele mają siedziby w tzw. rajach podatkowych. Nie wiadomo jednak, jak to sprawdzać.

14.01.2021

Prof. Horban: jeżeli w ciągu tygodnia, dwóch nie wzrosną zakażenia - luzowanie obostrzeń

Opieka zdrowotna

Jeżeli utrzyma się tendencja, że będziemy mieli mniej zakażeń lub tyle samo, na pewno nie więcej, to zaczniemy proponować rozluźnienie rygorów – powiedział w środę główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Z kolei wiceszefowa MRPiT Olga Semeniuk zapowiedziała, że resort rozwoju, pracy i technologii będzie rekomendował, by w pierwszej kolejności po obowiązującym lockdownie otwarte zostały galerie handlowe.

13.01.2021

Prokuratura ściga sędziów za wyrok w sprawie prokuratora - RPO mówi o bezprawnej ingerencji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął postępowanie karne w sprawie sędziów, którzy orzekali w sprawie przeniesienia prokuratora Mariusza Krasonia z Prokuratury Regionalnej w Krakowie do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Krzyki. Zarzuca im przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. A RPO widzi w tym przekroczenie zasady niezawisłości sędziów

13.01.2021

Senat trochę poprawia kolejną ustawę o pomocy dla firm

Małe i średnie firmy

Wsparcie dla przewoźników autobusowych, branży lotniczej, kinematograficznej i energetycznej, którzy w związku z COVID-19 zmagają się ze spadkiem przychodów z działalności gospodarczej - takie m.in. rozwiązanie zakłada nowelizacja tzw. ustawy covidowej, którą w środę jednogłośnie przyjął Senat.

13.01.2021

Senat - domy pomocy społecznej także dla sąsiednich gmin

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Małe i średnie firmy

Umożliwienie gminom podpisywania umów o prowadzenie rodzinnych domów pomocy również z gminami sąsiadującą z tą, na której terenie znajduje się taki dom, to cel zaproponowanej przez Senat zmiany w ustawie o pomocy społecznej. Do Sejmu skierowany został w środę senacki projekt w tej sprawie.

13.01.2021

Oczekiwane przepisy o fundacjach rodzinnych coraz bliżej

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

We wtorek projekt ustawy o fundacji rodzinnej został formalnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku tygodni zaczną się konsultacje. Prace nad ustawą trwają od paru lat. Wkrótce, po raz pierwszy w Polsce będą mogły być zakładane fundacje w celu realizacji interesu prywatnego. To potrzebna zmiana.

13.01.2021

Ponad 20 mln zł kary dla ubezpieczyciela za sprzedaż ryzykownych funduszy

Rynek i konsument Domowe finanse Finanse

Towarzystwo ubezpieczeniowe Open Life TU Życie zapłaci ponad 20 mln zł kary za stosowanie wobec konsumentów nieuczciwej sprzedaży ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Według UOKiK, zawierały one fundusze kapitałowe bardziej ryzykowne, niż wynikało to z potrzeb konsumentów i oceny ich profilu ryzyka.

13.01.2021

Lokal za grunt - Senat też uchwalił ustawę

Samorząd terytorialny Budownictwo

Senat nie zaproponował w środę poprawek do tzw. ustawy "lokal za grunt", której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden z senatorów wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

13.01.2021