I prezes SN chce ok. 400 tys. zł od Skarbu Państwa - pozew w warszawskim sądzie

Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Manowska, I prezes Sądu Najwyższego, żąda blisko 400 tysięcy od Skarbu Państwa, SN i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w ramach zapłaty za okres, gdy była dyrektorem KSSiP. Na to stanowisko została powołana w 2016 roku przez ówczesnego ministra Zbigniewa Ziobrę, gdy była jeszcze sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

16.03.2024

Ministerstwo Finansów zaprasza na spotkanie podsumowujące KSeF

VAT KSeF

21 marca Ministerstwo Finansów propozycje zmian w Krajowym Systemie e-Faktur - poinformował resort w piątek. MF zaprasza chętnych na spotkanie podsumowujące konsultacje KSeF. Osoby chcące uczestniczyć w spotkaniu mogą zapisywać się korzystając ze specjalnego formularza on-line.

15.03.2024

Rząd wycofuje się z zamiaru wprowadzenia podatku od pojazdów spalinowych

Finanse Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego chce rezygnacji z wprowadzenia w Polsce podatku od posiadania pojazdów spalinowych. Taki postulat znalazł się w opublikowanej w piątek rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o pomysł wprowadzenia daniny opartej o normy emisji spalin Euro i CO2, która – jak wcześniej zakładano – miała obowiązywać od 2026 r.

15.03.2024

Eksperci dyskutowali o praktycznych aspektach Aktu o usługach cyfrowych

Nowe technologie Prawo europejskie

W piątek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się konferencja naukowa "Akt o usługach cyfrowych okiem autorów komentarzy", w całości poświęcona tematyce nowego rozporządzenia unijnego, które weszło w życie w lutym. Eksperci dyskutowali m.in. o tym, jakie obowiązki obejmą dostawców usług cyfrowych i o perspektywach związanych z wdrożeniem krajowej ustawy, której projekt właśnie został opublikowany. Wolters Kluwer był patronem wydarzenia.

15.03.2024

Sędzia SN Iwulski przeszedł w stan spoczynku

Prawnicy

Sędzia Sądu Najwyższego Józef Iwulski, orzekający w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych przeszedł 14 marca 2024 r. w stan spoczynku. Sędzia miał uchylony immunitet przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną SN na wniosek prokuratora IPN w Krakowie, ale do tej pory nie postawiono mu zarzutów karnych.

15.03.2024

Uczniowi nie można postawić jedynki za brak pracy domowej

Zarządzanie oświatą

Negatywne oceny za nieodrobienie lekcji, nawet bez zmian planowanych przez resort edukacji, są niezgodne z prawem - mówił Marcin Kruszewski, prawnik prowadzący popularny kanał "Prawo Marcina" podczas Dnia Edukacji Prawnej, zorganizowanego przez Fundację Edukacji Prawnej "Iustitia" i Wolters Kluwer.

15.03.2024

MFiPR: Rozpoczynamy konsultacje publiczne rewizji Krajowego Planu Odbudowy

Prawo europejskie

Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego rozpoczęło 15 marca br. konsultacje publiczne rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Zaproponowano zmiany w 11 reformach i 22 inwestycjach. - Naszym celem jest, aby KPO było inwestycją na pokolenia, maksymalnie opłacalną dla polskich finansów publicznych i budżetu i żeby wesprzeć tą wielką zmianą najsłabszych – podkreśla Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

15.03.2024

PKW: Nie można łączyć agitacji w wyborach samorządowych i do Europarlamentu

Samorząd terytorialny Wybory

Wybory samorządowe odbędą się 7 i 21 kwietnia. Wybory do Parlamentu Europejskiego - 9 czerwca. Obie kampanie wyborcze nakładają się na siebie. Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej niedopuszczalne jest prowadzenie przez komitet wyborczy uczestniczący w wyborach samorządowych jednoczesnej agitacji w eurowyborach.

15.03.2024

Nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną - opublikowano projekt

Opublikowano długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Propozycja zakłada m.in., że prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie koordynatorem ds. usług cyfrowych. Do jego kompetencji będą należały kontrole nad podmiotami zobowiązanymi do przestrzegania przepisów rozporządzenia, nakładanie administracyjnych kar pieniężnych i współpraca z koordynatorami innych państw członkowskich.

15.03.2024

Adwokat, radca z obowiązkiem konta w portalu sądowym, ale sankcji w przepisach brak

Wymiar sprawiedliwości

Od 14 marca br. obowiązują zmiany dla radców prawnych, adwokatów ale też biegłych, zgodnie z którymi osoby wykonujące te zawody muszą mieć konta w portalu informacyjnym sądu. Opór w tym zakresie może skończyć się dla prawnika nawet dyscyplinarką, bo sądy nie wykluczają, że o niedopełnieniu tego obowiązku będą zawiadamiać organy samorządu. Konkretnych sankcji w przepisach jednak brakuje. Co ważne, pismo sądowe umieszczone w portalu, po 14 dniach będzie uznawane za doręczone.

15.03.2024

Nowa definicja gwałtu - potrzebne mądre przepisy, a nie notariusz

Sejm pracuje nad nową definicją gwałtu - z przepisu mają zniknąć znamiona przymusu, podstępu i groźby bezprawnej. Do czynu dojdzie, jeżeli sprawca nie uzyska świadomej i dobrowolnej zgody drugiej strony. Pomysł już rozgrzał fora internetowe, pojawiają się komentarze - również prawników - że od wejścia w życie zmiany każdy akt seksualny będzie potencjalnym przestępstwem. Ale też takie, że jest ona konieczna, choć warto rozważyć wprowadzenie dodatkowego kwalifikowanego typu przestępstwa.

15.03.2024

Firmy mają jeszcze pół roku na wykup działki z użytkowania wieczystego

Nieruchomości

Do 31 sierpnia 2024 r. przedsiębiorcy mogą występować o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego do działek komercyjnych we we własność. Ich wniosek wiąże urzędnika pod warunkiem, że spełniają wszystkie przesłanki przewidziane w przepisach. Nieruchomość musi więc być m.in. zabudowana i oddana w użytkowanie wieczyste przed 31 grudnia 1997 r.

15.03.2024

Garaż bez pozwolenia czy na zgłoszenie, od czego to zależy?

Budownictwo

Budowa garażu bardzo często nie wymaga żadnych formalności. Nie zawsze jednak tak jest. Bywa, że niezbędne jest zgłoszenie, a nawet pozwolenie na budowę. Wpływ na to ma konstrukcja garażu, powierzchnia i rodzaj zabudowy czy łączna liczba obiektów na działce. Natomiast bez znaczenia jest, z jakiego materiału garaż będzie wybudowany.

15.03.2024

Ostatni dzwonek na pierwsze sprawozdanie za plastikowe jednorazówki

Odpady Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Do 15 marca przedsiębiorcy wykorzystujący niektóre produkty jednorazowego użytku, takie jak: plastikowe kubki, nawilżane chusteczki czy baloniki objęte dyrektywą SUP, muszą po raz pierwszy przesłać sprawozdania do BDO. Za 2023 r. poinformują tylko o ilości (masie) wprowadzonych na rynek produktów. Za nieprawidłowości związane ze sprawozdawczością i prowadzeniem ewidencji grożą przedsiębiorcom wysokie kary.

15.03.2024

Już trzynastolatek może mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Nie wszyscy młodzi ludzie, zwłaszcza ci, którzy już pracują, wiedzą o istnieniu Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Tymczasem portal to narzędzie, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niemu można załatwić większość spraw przez internet. I to nie tylko będąc przedsiębiorcą, ale także pracownikiem. Można np. sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za nas składki albo jakie zwolnienie wystawił nam lekarz.

15.03.2024

Instagram albo YouTube - nastolatkowie z biznesem w internecie

Nie trzeba mieć skończonych 18 lat, żeby prowadzić własną działalność gospodarczą. Wielu młodych z tego korzysta. Jak ryby w wodzie czują się przede wszystkim w internecie. Przepisy nie zabraniają nastolatkowi prowadzić własnego kanału na YouTube, TikToku, albo konta na Instagramie. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

15.03.2024

Po obronie utrata ulg i konieczne zgłoszenie do ZUS

Dla studenta

Zniżki w autobusie, kinie czy wybranych sklepach, są adresowane do tych studentów, którzy okażą ważną legitymację studencką. Ten dokument nie musi być każdorazowo oddany w dniu obrony bronionej pracy - w niektórych przypadkach uprawniony może korzystać z niego dłużej. Obroniona praca oznacza też obowiązki dla zleceniodawcy - takiego studenta należy zgłosić do ZUS.

15.03.2024

Dzień Edukacji Prawnej już po raz ósmy

15 marca przypada już ósmy Dzień Edukacji Prawnej, który jest zwieńczeniem całorocznej akcji edukacyjnej prowadzonej przez sędziów ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich z „Iustitia” i ich partnerów. Celem jest promocja wiedzy prawniczej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości.

15.03.2024

Pożyczka w rodzinie może być bezpieczniejsza niż darowizna

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Nie istnieje żadne ograniczenie liczby i częstotliwości, ani wartości darowizn. Nie ma zatem przeszkód, aby np. siostra zawarła umowę darowizny na rzecz brata w lipcu, natomiast kilka miesięcy czy lat później, została zawarta kolejna umowa darowizny, tym razem z inicjatywy brata na rzecz siostry. Czasami bezpieczniejsze będzie jednak zawarcie umowy pożyczki – zwłaszcza, że stosunki w rodzinie mogą się popsuć. I pożyczka i darowizna w rodzinie są - pod pewnymi warunkami - zwolnione z podatku.

15.03.2024

Strasburg rozpozna skargę prof. Grzegorczyka

Prawnicy

Skarga prof. Pawła Grzegorczyka, sędziego Sądu Najwyższego, została przyjęta do rozpoznania przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Teraz polski rząd ma obowiązek przedstawić swoje stanowisko: czy decyzja prezydenta o odmowie uwzględnienia odwołania w sprawie orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej ingeruje w niezawisłość sędziowską skarżącego.

15.03.2024