Delloite: Najbardziej atrakcyjna praca hybrydowa

Prawo pracy Dla studenta

Ponad połowa ankietowanych studentów chce pojawiać się w biurze 3-4 dni w tygodniu. Z kolei niespełna jedna czwarta respondentów wskazała, że woli pracować z domu przez więcej niż tydzień w miesiącu, a 14 proc. wybrałoby tylko wizyty w biurze - wynika z raportu „First steps into the labour market” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

08.06.2021

MF będzie promować płatności bezgotówkowe

VAT Rachunkowość

Podatnik bezgotówkowy będzie miał ulgę na terminal i zwrot VAT w ciągu 15 dni – takie rozwiązanie zapowiedział we wtorek Jan Sarnowski, wiceminister finansów, podczas IX Cashless Congress. Planowane zmiany przepisów mają dotyczyć przedsiębiorców, którzy większość swoich rozliczeń będą prowadzić bezgotówkowo.

08.06.2021

Gminy będą mogły uzyskać dofinansowanie na utylizację folii rolniczej

Samorząd terytorialny Środowisko

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi drugi nabór w ramach programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Gminy oraz związki międzygminne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie od 28 czerwca do 15 września br. Budżet naboru wynosi 25 mln złotych.

08.06.2021

UODO: Kara dla firmy za brak dostępu do informacji

Prawo gospodarcze RODO

Brak odpowiedzi na wezwania organu nadzorczego to też brak współpracy - uznał Urząd Ochrony Danych Osobowych, stwierdzając naruszenie przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych przez PNP SA z siedzibą w Warszawie. I nałożył na nią administracyjną karę pieniężną w kwocie ponad 22 tys. złotych.

08.06.2021

Zatory płatnicze wciąż największym problemem firm

Małe i średnie firmy

Co drugi przedsiębiorca z sektora MŚP stoi przed wyzwaniem, jakim jest utrzymanie płynności finansowej. Jednocześnie 3/4 firm ma odłożone środki pieniężne, po które może sięgnąć w razie potrzeby – wynika z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i firmy faktoringowej NFG.

08.06.2021

Upadek duńskiego ubezpieczyciela - polisy do anulowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Duński Sąd Morski i Gospodarczy postawił w stan upadłości Gefion Finans A/S under frivillig likvidation (poprzednio: Gefion Insurance A/S). Roszczenia, które zgłosiły osoby poszkodowane przez kierowców, które mieli OC w tym towarzystwie, zostaną rozpatrzone z masy upadłościowej. Firma sprzedawała też, przez swojego reprezentanta, ubezpieczenia w Polsce.

08.06.2021

NIK: Pacjenci zbyt długo czekają na rehabilitację rentową z ZUS

Emerytury i renty Opieka zdrowotna

Najwyższa Izba Kontroli w swym najnowszym raporcie punktuje problemy rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS w ramach prewencji rentowej: pacjenci czekają zbyt długo, lekarzy orzeczników i podmiotów realizujących rehabilitację jest za mało. Tymczasem rehabilitacja może być skutecznym narzędziem umożliwiającym powrót na rynek pracy lub utrzymanie się na nim,

08.06.2021

TK zajmie się przepisem o dożywotnim zakazie prowadzenia aut

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujący przepis kodeksu karnego przewiduje obligatoryjne dożywotnie odbieranie prawa jazdy przez sąd np. w sytuacji powtórnego skazania sprawcy za jazdę pod wpływem alkoholu. Sąd w takiej sytuacji nie ma swobody wymierzenia środka karnego. Trybunał Konstytucyjny orzeknie, czy taka regulacja, uniemożliwiająca indywidualizację sankcji karnej, jest zgodna z Konstytucją.

08.06.2021

Albo zdalnie, albo stacjonarnie - po pandemii uczeń raczej bez szans na naukę z domu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Uczniowie i nauczyciele nieprędko zatęsknią za w pełni zdalną szkołą - w większości przypadków negatywnie odbiła się ona na relacjach i stanie psychicznym uczniów, także na poziomie nauczania. Z drugiej strony postępów w stosowaniu nowych technologii nie warto zaprzepaszczać - można wykorzystać je np. w przypadkach losowych. MEiN bierze to pod uwagę, ale w ograniczonym zakresie.

08.06.2021

MSWiA: Nie będzie państwowego lotnictwa przeciwpożarowego

Środowisko Administracja publiczna

Powołanie podmiotu państwowego lotnictwa przeciwpożarowego oraz szeroko rozumianej ochrony środowiska i działalności usługowo-szkoleniowej nie jest obecnie rozwiązaniem funkcjonalnym - uważa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort chce natomiast rozwijać powietrzną współpracę przeciwpożarową z policją, armią oraz Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.

08.06.2021

Rozmowy kontrolowane kuszą służby, a obywatel nadal bez wystarczającej ochrony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Pewien lutnik był sprawdzany przez służby tylko dlatego, że naprawiał gitarę osoby, którą te mocno interesowały się w związku z prowadzoną sprawą. Choć brzmi to jak filmowa fikcja, to przykład z polskiego podwórka. Fundacja Panoptykon wystąpiła właśnie z petycją do Sejmu i Senatu o wprowadzenie obowiązku informowania obywateli, że byli w ten sposób kontrolowani.

08.06.2021

MSWiA proponuje ekstra podwyżkę dla dyrektora swojego szpitala

Finansowanie zdrowia

Dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie może mieć pensję wyższą o połowę. Ministerstwo przygotowało projekt rozporządzenia dający możliwość podniesienia wynagrodzenia o 50 proc. maksymalnej kwoty wynagrodzenia miesięcznego osób, które są określone w specjalnej ustawie. Motywuje to szczególną rolą oraz istotnym znaczeniem CSK MSWiA w systemie ochrony zdrowia.

08.06.2021

Samorządowcy chcą wprowadzenia PIT-u komunalnego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Podniesienie udziałów w podatku PIT z podziałem na różne poziomy samorządów lub wprowadzenie tzw. komunalnego PIT-u, który byłby niewrażliwy na zmiany ustawowe - proponują samorządowcy w odpowiedzi na propozycje programu „Polski Ład”. Rząd woli wprowadzenie subwencji inwestycyjnej, co samorządowcy odbierają jako uzależnienie od transferów z budżetu państwa.

08.06.2021

Przychodnie rodzinne nie dostaną więcej pieniędzy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia nie chcą podnosić stawki kapitacyjnej dla lekarzy rodzinnych. Reprezentujące ich organizacje ostrzegają, że przez to pogorszy się dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Inflacja, wzrost kosztów, np. energii sprawia, że przychodni nie będzie stać na podwyżki, bez których nie uda się zatrzymać wielu lekarzy i pielęgniarek

08.06.2021

Zatory w księgach wieczystych blokują kredyty i inwestycje

Budownictwo

Rosną zaległości w sądach wieczystoksięgowych - tak źle nie było od czasu, gdy księgi wieczyste były tylko "papierowe". W dużych miastach na wpis czeka się już ponad rok. Bardzo spowalnia to obrót nieruchomościami oraz utrudnia zaciągnięcie kredytu deweloperom oraz osobom kupującym mieszkania. Winna tej sytuacji jest nie tylko pandemia, ale i uwłaszczenie gruntów pod blokami.

08.06.2021

Papier prawnikom ciąży, wolą mobilny dostęp do informacji

Prawnicy Nowe technologie

Pandemia pokazała prawnikom, że kancelarie można prowadzić nawet z Hiszpanii, a opasłe teczki spraw zastąpić plikami w chmurze. Nadal jednak duża część z nich drukuje dokumenty, a są i tacy, którzy polegają wyłącznie na papierze. To się jednak zmienia - dzięki rynkowej konkurencji i wymaganiom klientów, którzy coraz chętniej korzystają z nowinek technologicznych - m.in. ułatwiających szybki dostęp do informacji prawnych.

08.06.2021

Rozliczenia VAT problemem samorządów i podmiotów publicznych

Samorząd terytorialny VAT Rachunkowość Administracja publiczna

Coraz więcej gmin, a także różnego rodzaju podmiotów publicznych, nie wie jak rozliczać VAT. Problematyczne są, jak się okazuje, zwłaszcza ostatnie zmiany przepisów, przesyłanie jednolitych kontrolnych i nadawanie kodów zawieranym transakcjom. Potwierdzają to wydawane właśnie interpretacje podatkowe. Problem jest poważny, bo za każdy błąd grożą surowe kary finansowe.

08.06.2021

Izba Dyscyplinarna SN odmówiła uchylenia immunitetu sędzi Morawiec

Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odmówiła w poniedziałek zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej krakowskiej sędzi Beaty Morawiec. Jak poinformował rzecznik prasowy tej Izby Piotr Falkowski, decyzja jest prawomocna i ostateczna. - Sąd uznał, że zgromadzone dowody są niewystarczające - powiedział Falkowski. Dodał, że orzeczenie zapadło większością głosów.

08.06.2021

Pielęgniarki domagają się wyższych płac, rząd bagatelizuje problem

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W poniedziałek w 40 szpitalach pielęgniarki przeprowadziły strajk ostrzegawczy, a w 12 miastach manifestowały w ich centralnych punktach. To protest m.in. przeciwko nowej siatce wynagrodzeń ustalonej tzw. ustawą Niedzielskiego. Zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i Ministerstwo Zdrowia zapewniają, że płace nie są niskie, bo rośnie zainteresowanie pracą w tym zawodzie i deklarują chęć dalszych rozmów.

07.06.2021

Szef PFR: Podwyżka kwoty wolnej od podatku wymaga zmian w projekcie likwidacji OFE

Domowe finanse Emerytury i renty

Reformę systemu emerytalnego trzeba zakończyć, ostatecznie ten system uporządkować - stwierdził prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jednak jego zdaniem proponowane podwyższenie kwoty wolnej od podatku jest argumentem za dokonaniem korekt w projekcie przepisów dotyczących likwidacji otwartych funduszy emerytalnych.

07.06.2021