Rocznik skrzywdzony przez system – oświatowcy apelują o przełożenie matury

Zarządzanie oświatą

Nowa formuła matury budzi lęk uczniów, rodziców i nauczycieli. Zmiana, mimo że była zapisana w aktach prawnych już dawno, wchodzi w życie w środku pandemii, gdy szkolnictwo zmaga się z problemami wynikającymi z nauki zdalnej. Dlatego oświatowcy apelują do resortu edukacji: odłóżmy tę nową formułę na dwa lata.

17.04.2021

Policyjne drony w akcji - mandat może spaść z nieba

Prawo karne Policja RODO

Były już fotoradary ukryte w kontenerach na śmieci. Są nagrania z nieoznakowanych radiowozów i odcinkowe pomiary prędkości. Teraz policjanci dostali nową broń - drony. Wykorzystują je tam, gdzie kontrole były utrudnione. Jednak eksperci zwracają uwagę, że drony, rejestrując zdarzenia drogowe, mogą też naruszać prawa do wizerunku osób postronnych, na przykład opalającej się topless w ogródku.

17.04.2021

Polskiego podatku od dochodów zagranicznych da się uniknąć

Domowe finanse PIT

Dochody osiągnięte w 2020 roku rozliczane są z wykorzystaniem ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości. Wprowadzony w styczniu 2021 roku limit dotyczy dopiero tegorocznych zarobków. Możliwe jest też całkowite uniknięcie polskiego podatku. Trzeba jednak udowodnić, że nie jest się w Polsce rezydentem podatkowym. Nie jest to wprawdzie proste, ale możliwe.

17.04.2021

W Polsce niepełnosprawność nie przyspiesza szczepień

Koronawirus szczepienia

W Izraelu, Wielkiej Brytanii i Niemczech osoby narażone na ciężki przebieg Covid-19 z niepełnosprawnością, zespołem Downa, porażeniem mózgowym czy autystyczne - zostały potraktowane priorytetowo. W Polsce muszą czekać na szczepienie swojego rocznika. Choć Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami apelowało o włączenie ich do pierwszej grupy, rząd nie planuje dla nich żadnych ułatwień.

17.04.2021

Termin jak autobus. Może uciec, a nie każdy wniosek o przywrócenie okaże się zasadny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy są zgodni, że strony procesu powinny przywiązywać bardzo dużą wagę do dotrzymywania terminów. Złożenie apelacji lub zażalenia nawet dzień po terminie jest bezskuteczne. Gdy strona nie zdąży nadać istotnego dla niej pisma o czasie, może rozważyć złożenie go wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Ale taki wniosek nie zawsze będzie uznany.

17.04.2021

Gowin: Rozwiązania Krajowego Planu Odbudowy kluczowe dla rozwoju samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Podczas spotkania przedstawicieli resortu rozwoju z samorządowcami w sprawie KPO, samorządowcy zgłosili swoje postulaty dotyczące fazy negocjacji, a także wdrażania programu. - Już dzisiaj zastanawiamy się, w jaki sposób powinniśmy je wdrażać w obszarach, za które odpowiada nasz resort – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

16.04.2021

Kolegium SN chce przywrócenia zarządzenia o odebraniu spraw Izbie Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości

O przywrócenie skutków wymienionych w zarządzeniu poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf dotyczącym przekazania spraw Izby Dyscyplinarnej do innych izb SN, zwróciło się do obecnej I prezes Małgorzaty Manowskiej Kolegium Sądu Najwyższego w uchwale zamieszczonej w piątek na stronie tego sądu.

16.04.2021

Samorządowe punkty szczepień gotowe, ale rząd hamuje ich uruchamianie

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus

Samorządowcy, którzy w błyskawicznym tempie przygotowali dodatkowe punkty szczepień, narzekają że nie mogą ich uruchamiać. Pełnomocnik rządu do spraw szczepień przekonuje, że cały czas problemem jest zbyt mała dostępność szczepionek. Twierdzi, że jak tylko producenci zwiększą dostawy, to zostaną uruchomione dodatkowe punkty.

16.04.2021

Wywiad środowiskowy ze zmianami, jest nowe rozporządzenie

Pomoc społeczna

Usunięcie wątpliwości interpretacyjnych i barier w przeprowadzaniu rodzinnego wywiadu środowiskowego - to cele zmian w nowym rozporządzeniu ministra rodziny i polityki społecznej. Uproszczono kwestionariusz i wprowadzono ułatwienia w prowadzeniu wywiadu, ważne w czasie pandemii.

16.04.2021

RPO: Nagłe zmiany w szczepieniach mogą skutkować dyskryminacją

Koronawirus szczepienia

Nagłe zmiany w harmonogramie szczepień i chaos organizacyjny mogą prowadzić do nieuzasadnionej dyskryminacji i nierówności - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się w tej sprawie do pełnomocnika rządu ds. programu szczepień przeciwko COVID-19, przypominając o zamieszaniu wywołanym 1 kwietnia.

16.04.2021

Będzie obowiązkowa 5-dniowa kwarantanna w Holandii

Koronawirus

Rząd w Hadze zamierza wprowadzić obligatoryjną, 5-dniową kwarantannę dla osób przybywających do Holandii z krajów wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusem. Projekt ustawy ustanawiający obowiązek kwarantanny został już przekazany do izby niższej parlamentu. Naruszenie tego obowiązku będzie zagrożone grzywną wysokości 435 euro.

16.04.2021

Egzaminy radcowskie i adwokackie wyłączone spod covidowego zakazu zgromadzeń

Prawnicy Strefa aplikanta

Rząd wyłączył z zakazu organizowania imprez, zgromadzeń i spotkań egzaminy adwokackie, radcowskie, komornicze oraz egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Odbywać się będą mogły też konkursy na asystentów prokuratorów. Egzaminy mają ruszyć w maju.

16.04.2021

Organizacje protestują przeciwko "wrogiemu przejęciu RPO"

Wymiar sprawiedliwości

Sprzeciwiamy się wrogiemu przejęciu urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich przez rządzącą większość parlamentarną. Nie akceptujemy de facto rozstrzygania o naszych prawach i wolnościach przez politycznie zależny trybunał, lekceważenia w jego pracach podstawowych zasad rzetelnego procesu, w tym kwestii niezależności i bezstronności sędziów

16.04.2021

Sędziowie i pracownicy sądów na "szczepionkowym lodzie", odwoływane terminy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia przekazało właśnie do wszystkich punktów szczepień informacje, że sędziowie oraz pozostali pracownicy wymiaru sprawiedliwości nie są uprawnieni do szczepienia w ramach pierwszego etapu. Skutek? Ci, którzy dostali pierwszą dawkę czekają na kolejną, ale planowane terminy grupowych szczepień są odwoływane.

16.04.2021

RPO: Pozew zbiorowy frankowiczów ocenić na gruncie prawa europejskiego

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Ocena spornych postanowień dotyczących przeliczeń walutowych musi być dokonywana w świetle postanowień unijnych traktatów i aktów przyjętych przez instytucje UE, w tym dyrektyw - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że według prawa unijnego konsument jest w gorszym położeniu niż przedsiębiorca, dlatego sądy mają obowiązek badać abuzywność takich umów.

16.04.2021

Jest już projekt kolejnej pomocy dla przedsiębiorców

Małe i średnie firmy Zwolnienie z ZUS Jednorazowe postojowe Tarcza finansowa

Uruchomienie dodatkowych instrumentów wspierających przedsiębiorców będących w trudnej sytuacji z powodu Covid-19 oraz rozszerzenie kręgu adresatów wsparcia o kolejne branże objęte dodatkowymi ograniczeniami prowadzenia działalności - zakłada projekt rozporządzenia przygotowany w ministerstwie rozwoju, pracy i technologii.

16.04.2021

Trzy artykuły „Personel Plus” wyróżnione w konkursie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Prawo pracy

Jury konkursu „Pióro odpowiedzialności” przyznało trzy wyróżnienia dla artykułów „Personelu Plus” z 2020 roku. Dwa nagrodzono w kategorii: artykuł ekspercki - media drukowane i elektroniczne, a jeden w kategorii: artykuł tematyczny „pandemia a miejsce pracy” - media elektroniczne i drukowane. Do obecnej edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 147 artykułów.

16.04.2021

Inspekcja Handlowa: W połowie sklepów nieprawidłowe informacje o cenach

Rynek i konsument

Nie wszyscy sprzedawcy prawidłowo informują o cenach sprzedawanych towarów. Inspekcja Handlowa sprawdziła w ponad 2,2 tys. sklepach i w co drugim z nich wykryła nieprawidłowości w tym zakresie. Inspektorzy sprawdzili m.in. oznaczenie ceną ponad 470 tys. partii produktów. Zastrzeżenia wzbudziło prawie 60 tys. partii (12,4 proc.).

16.04.2021

Korektę składek ZUS można rozliczyć w podatku dochodowym

CIT Rachunkowość

Jednym z istotniejszych kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jest koszt wynagrodzeń oraz związanych z nim składników. Zarówno ustawa o CIT jak i ustawa o PIT przewiduje szczególne momenty, w których podatnik może ująć w rachunku podatkowym te ważne i znaczące koszty.

16.04.2021

Minister: Możliwy powrót dzieci klas I-III do szkół od 26 kwietnia

Szkoła i uczeń Koronawirus

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek, że najnowsze dane o zakażonych koronawirusem wyglądają optymistycznie. Oficjalne dane MZ poda przed południem, ale minister zapowiadał rano, że będzie ok. 10 tys. zachorowań mniej niż przed tygodniem. W tym kontekście poranna wypowiedź ministra Czarnka o możliwym powrocie klas I-III do szkół 26 kwietnia wygląda bardzo realnie.

16.04.2021