Referenda i wybory lokalne ruszyły od połowy czerwca. Od 25 lipca do 19 września referenda lokalne, wybory przedterminowe oraz uzupełniające wyznaczono w 42 gminach i miastach. Do komisarzy wyborczych wpływają kolejne zgłoszenia.  

Pod koniec maja Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne w sprawie bezpiecznej realizacji wyborów organów jednostek samorządu terytorialnego w toku kadencji i referendów lokalnych rekomendowanych do przeprowadzenia od drugiej dekady czerwca 2021 roku. Podkreśla, że pomimo spadku zakażeń wirusem Sars Cov-2 nadal powinny być przestrzegane zasady reżimu sanitarnego.

Nie tak łatwo jest odwołać wójta czy radę gminy>>
 

Wątpliwości kto i jak ma weryfikować zdrowie kandydatów do komisji

W dokumencie w punkcie 3.1. dotyczącym członków komisji wyborczych i osób wspierających prace komisji można przeczytać: „Rekomenduje się przy wyborze członków komisji wyborczych i osób wspierających prace komisji preferowanie osób zaszczepionych pełnym cyklem szczepienia min. 14 dni przed przystąpieniem do pracy lub takich, które są uodpornione w wyniku przebycia choroby”.

Zapis ten wzbudził wątpliwości samorządowców organizujących wybory. W imieniu samorządowców grupa posłów zapytała więc ministra zdrowia:

  1.  Kto, w jaki sposób i na jakiej podstawie ma weryfikować stan zdrowia kandydatów i kandydatek na członków komisji wyborczych i osób wspierających prace komisji?
  2. Czy kandydaci do komisji wyborczych muszą okazać zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, czy jedynie podpisywać oświadczenie, że są zdrowi?
  3. Czy kwalifikację do komisji wyborczej ma poprzedzać badanie lekarskie kandydata?

 

 

Cena promocyjna: 12.52 zł

|

Cena regularna: 13.9 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Weryfikacja przez kod QR lub zaświadczenie

Odpowiadając na interpelację Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że w wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego nie ma informacji o konieczności przeprowadzenia badań lekarskich kandydatom podczas kwalifikacji do komisji wyborczych.

W wytycznych mowa jest o rekomendacji, aby przy wyborze członków komisji wyborczych i osób wspierających prace komisji preferowanie osób zaszczepionych pełnym cyklem szczepienia minimum 14 dni przed przystąpieniem do pracy lub takich, które są uodpornione w wyniku przebycia choroby. Zdaniem ministerstwa do decyzji organów odpowiedzialnych za organizację i przeprowadzenie wyborów pozostawiono jakie zastosują środki w tych kwestiach.

Resort wskazuje, że weryfikacja statusu zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub bycia ozdrowieńcem możliwa jest na przykład poprzez:

  • okazanie zaświadczenia wydrukowanego z Internetowego Konta Pacjenta (strony internetowa pacjent.gov.pl),
  • okazania kodu QR – kodu, który każdy w pełni zaszczepiony może ściągnąć na telefon w rządowej aplikacji mObywatel, czy aplikacji IK - do weryfikacji statusu zaszczepienia osób posługujących się kodem QR może posłużyć aplikacja „Zaszczepieni”