Dwie firmy chcą monitorować RODO w podmiotach medycznych

Zarządzanie RODO

Firma KPMG chce zostać podmiotem monitorującym kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia Polskiej Federacji Szpitali, a RS Jamano opracowanego przez Porozumienie Zielonogórskie. Obie firmy złożyły już do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wnioski w tej sprawie. Jeśli zostaną akredytowane, prezes UODO ostatecznie zatwierdzi oba kodeksy.

25.05.2021

MS odmawia prac nad nową definicją zgwałcenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Brak zgody na obcowanie płciowe jest immanentną cechą przestępstwa zgwałcenia - twierdzi resort sprawiedliwości i odmawia realizacji postulatu Rzecznika Praw Obywatelskich, aby za gwałt uznawać relację seksualną bez wyraźnej zgody. I przekonuje, że polskie przepisy co do przestępstw przeciwko wolności seksualnej spełniają standardy międzynarodowe, w tym "nadmiarowej" Konwencji stambulskiej,

25.05.2021

Już możliwa rejestracja w systemie e-TOLL

Transport

Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek o uruchomieniu rejestracji w systemie e-TOLL oraz rozpoczęciu pracy przez Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta. Kolejnym etapem wdrożenia nowego systemu, będzie uruchomienie w czerwcu br. poboru opłat w systemie e-TOLL.

25.05.2021

Związkowcy i pracodawcy wybiorą najlepsze agencje zatrudnienia

Prawo pracy

Jedenaście firm zgłosiło się do programu certyfikacji „Agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom”. Jego celem jest promowanie najlepszych agencji zatrudnienia. Wkrótce zostanie podana lista wyróżnionych agencji, które wykazują ponadprzeciętną troskę o jakość świadczonych usług, promują stabilne formy zatrudnienia, podejmują działania służące zapewnieniu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwiększeniu zadowolenia pracowników.

25.05.2021

Zmienność prawa bardziej niż pandemia szkodzi postępowaniu egzekucyjnemu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Zmiany w prawie, które miały chronić dłużników, szkodzą i im i wierzycielom. Krajowa Rada Komornicza apeluje i będzie nadal apelować o ich uchylenie. Chodzi m.in. o zakaz licytacji z nieruchomości i podniesienie kwoty wolnej od egzekucji. Mówił o tym podczas konferencji dotyczącej wyzwań w zakresie elektronizacji postępowania egzekucyjnego dr Rafał Łyszczek, prezes KRK.

25.05.2021

Rozmowy premierów - możliwe wycofanie przez Czechy z TSUE wniosku w sprawie kopalni Turów

Środowisko Prawo europejskie

Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wydobycia w kopalni węgla Turów - poinformował Mateusz Morawiecki po rozmowach z premierem Czech ws. kopalni Turów. Dodał, że porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane przez stronę polską, ale elektrownia i kopalnia Turów będą pracowały. Czeski premier bardziej ostrożnie mówi o tych ustaleniach.

25.05.2021

Zarabiam i dzielę się zyskiem - Polska raczej nie wdroży na czas dyrektywy autorskiej

Prawo cywilne Prawo europejskie LegalTech

Polska musi do 6 czerwca wdrożyć dyrektywę autorską. Terminowa jej implementacja jest konieczna dla ucywilizowania rynku cyfrowego. W czasie pandemii zamknięto kina, teatry i galerie, jedynym kontaktem z publicznością pozostał internet, ale do dzisiaj nie uregulowano tej branży i wiele wskazuje, że dyrektywa nie zostanie na czas wdrożona.

25.05.2021

TK po cichu odwołał rozprawę w sprawie renty inwalidzkiej b. funkcjonariusza służb

Emerytury i renty

We wtorek, 25 maja 2021 r., Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie miał odpowiedzieć na pytanie prawne Sądu Okręgowego z Krakowa, czy obniżenie wysokości policyjnej renty inwalidzkiej byłego funkcjonariusza pełniącego służbę na rzecz totalitarnego państwa było zgodne z Konstytucją. Jak ustalił Prawo.pl, rozprawę odwołano, ale przyczyny nie podano. Nowy termin – 16 czerwca.

25.05.2021

Raport płacowy 2021: Wynagrodzenia menedżerów wysokie

Prawo pracy Koronawirus

Pensje większości menedżerów wysokiego szczebla nie ucierpiały podczas pandemii koronawirusa. Osoby na wielu stanowiskach zarządczych, zwłaszcza związanych z e-handlem i nowoczesnymi technologiami, odnotowały znaczący wzrost wynagrodzeń - wynika z Raportu Płacowego 2021. Liderzy, którzy się sprawdzili, są dziś najbardziej cenionymi i poszukiwanymi managerami w Polsce i Europie.

25.05.2021

Czasopisma prawnicze w poszukiwaniu drogi do międzynarodowych rankingów i ministerialnych punktów

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Obecna lista czasopism naukowych jest bezprawna. Zachodzi konieczność stworzenia nowej listy w oparciu o decyzje eksperckie, a nie zarządzenia ministra - to główne przesłanie konferencji "Nowe kierunki i wyzwania w prawniczej komunikacji naukowej". Pewne nadzieje budzi zapowiedź przygotowywania nowego rozporządzenia, które ma uwzględnić te wymogi i zapewni jawność procedury.

25.05.2021

NIK: Liczne nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa w parkach narodowych

Środowisko Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda gospodarowanie gruntami rolnymi Skarbu Państwa w siedmiu parkach narodowych. Lista stwierdzonych nieprawidłowości jest długa. W sprawie przetargu w Biebrzańskim Parku Narodowym w 2018 r. Izba skierowała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a prokuratura wszczęła śledztwo.

25.05.2021

SA: Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku konieczny przed apelacją

Wymiar sprawiedliwości

Gdy w obecnym stanie prawnym strona wniesie apelację bezpośrednio po wyroku sądu pierwszej instancji, to tak złożone pismo zostanie odrzucone. Ustawodawca przewidział, że przed wniesieniem apelacji należy złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

25.05.2021

Od wtorku egzaminy ósmoklasisty - pod specjalnym rygorem

Szkoła i uczeń

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany będzie zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Wytyczne są zbliżone do obowiązujących w tym roku w maju na maturze, w marcu podczas próbnych egzaminów oraz do egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku,

25.05.2021

Nie ma rejestru kart, więc niebieskie koperty nie tylko dla niepełnosprawnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Kwitnie proceder bezpodstawnego posługiwania się w miastach kartami parkingowymi dla niepełnosprawnych. Ani straż miejska, ani policja, nie mają narzędzi, aby z tym walczyć. Ministerstwo rodziny i polityki społecznej zapowiada, że dopiero w przyszłym roku rozpocznie pracę nad budową centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych.

25.05.2021

Św. Józef, czy pierwszy prezes SN? Ławnicy szukają dla siebie patrona

Wymiar sprawiedliwości

Strażacy mają św. Floriana, policjanci św. Michała Archanioła, a teraz patrona dla ławników Sądu Najwyższego szuka Rada Ławnicza. Dyskusja jest burzliwa, kandydatów co najmniej dwóch - w tym św. Józef. Prawnicy, ale i część ławników, mają jednak wątpliwości czy sąd jest miejscem dla patrona i czy święty, z jakiejkolwiek religii, nie wpłynie na postrzeganie ich bezstronności,

25.05.2021

Nie wszystkie szkoły informują o zasadach rekrutacji

Zarządzanie oświatą

Do 2 sierpnia potrwa rekrutacja do szkół średnich. Technicznie przebiega bez kłopotów, problem jednak w tym, że niektóre szkoły podstawowe nie informują uczniów o zasadach rekrutacji. Z pierwszych analiz wynika, że większość ich absolwentów wybierze się do liceów. Boją się techników, za mało wiedzą, jak wygląda nauka w tych szkołach.

25.05.2021

Klient Idea Banku odzyskał blisko milion złotych za obligacje GetBack

Prawo cywilne Rynek i konsument

W poniedziałek na konto jednego z obligatariuszy poszkodowanego w aferze GetBack wpłynęło blisko milion złotych. Zdaniem prawników to sukces, bo większość spraw jest obecnie zawieszanych na wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który restrukturyzuje Idea Bank. W efekcie poszkodowani nie mają szansy na odzyskanie pieniędzy. Pomóc może jeszcze TSUE.

25.05.2021

Niezaszczepieni pracownicy tracą pracę. Pytanie, co zrobią sądy pracy

Prawo pracy

Pierwsze osoby straciły już pracę, bo nie chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19. Pracodawcy, kalkulując potencjalne szkody, jakie dla klientów i załogi może spowodować niezaszczepiony pracownik, zaczęli wypowiadać umowy o pracę. Zdaniem ekspertów, nie można odmówić im do tego prawa, bo szczepienia są obowiązkiem pracowników i przejawem solidarności społecznej.

25.05.2021

Powiaty krytycznie o wytycznych MSWiA w sprawie dotacji klęskowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Związek Powiatów Polskich krytycznie ocenia nowe wytyczne w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji celowych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Uważa, że zmiana wytycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji może utrudnić samorządom korzystania z rządowego wsparcia. Samorządy pozbawiono też dotacji na przeciwdziałanie skutkom klęsk.

24.05.2021