BHP obowiązuje także przy pracach administracyjno-biurowych

Prawo pracy BHP

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 27 września 1997 r., pomieszczeniem pracy stałej jest pomieszczenie, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika, w ciągu jednej doby, przekracza 4 godziny. Jeśli biuro spełnia ten warunek to może być kwalifikowane jako pomieszczenie pracy stałej, co pociąga za sobą obowiązek spełnienia licznych wymagań.

17.12.2021

Uwaga na kody PKD - tańce nie w dyskotece, ale impreza w barze już tak

Prawo gospodarcze Koronawirus

Rząd funduje przedsiębiorcom kolejny lockdown, po raz kolejny opierając przepisy o ograniczeniach działalności na wskazywaniu kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. Na razie - z braku obiecanych przepisów "odmrażających" Sylwestra - covidosceptycy mogą szykować się na domówkę lub imprezę pod chmurką. Możliwe jest też zorganizowanie tańców w lokalu, który stricte dyskoteką nie jest.

17.12.2021

ZUS w Wigilię nie pracuje

Ubezpieczenia społeczne

W piątek, 24 grudnia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie nieczynny. W tym dniu nie będzie również działało Centrum Obsługi Telefonicznej. Zgodnie z kodeksem pracy, 24 grudnia 2021 roku jest dniem wolnym dla pracowników ZUS za dzień świąteczny – sobotę 25 grudnia 2021 r. - przypomina Zakład.

17.12.2021

Składka zdrowotna - od 1 stycznia będziemy płacić podatek od podatku

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Pracownicy, przedsiębiorcy – zarówno ci opodatkowani podatkiem liniowym, ryczałtem czy według skali, a także zleceniobiorcy i nawet emeryci - zapłacą podatek od płaconej składki zdrowotnej, czyli de facto - po zmianie zasad jej rozliczania - podatku zdrowotnego. Liniowcy płacić go będą już od 1 stycznia, pozostali sukcesywnie, w zależności od uzyskiwanych dochodów. Wszystkim jednak, bez wyjątku, wzrośnie opodatkowanie.

17.12.2021

Sądy administracyjne mogłyby odciążyć powszechne, ale zła reforma pogrąży jedne i drugie

Wymiar sprawiedliwości

Sądy powszechne, szczególnie rejonowe, przytłoczone są nadmiarem spraw. Według resortu sprawiedliwości rozwiązaniem ma być planowane spłaszczenie struktury sądownictwa i projektowane sądy pokoju. Coraz głośniej słychać też o możliwym zmniejszeniu ich kognicji na rzecz sądów administracyjnych. I choć część prawników widzi w tym plusy, to dominuje opinia, że nieprzemyślana reforma uderzy w jedne i drugie.

17.12.2021

Ulgę w PIT dla klasy średniej trzeba pilnie poprawić

PIT Rachunkowość Poprawmy prawo Polski Ład

Przekroczenie, nawet o jedną złotówkę, określonego limitu przychodów uprawniających do wynikającej z Polskiego Ładu ulgi dla klasy średniej spowoduje całkowitą utratę prawa do odliczenia i konieczność dopłaty brakującego podatku. Uzasadnionym może być więc wniosek do pracodawcy, by nie odliczał on ulgi na etapie zaliczek na PIT w trakcie roku, i jej samodzielnie rozliczenie w rocznym PIT.

17.12.2021

Projekt o uprawnieniach covidowych przedsiębiorców do poprawki

Koronawirus Koronawirus szczepienia

W czwartek odbyło się pierwsze czytanie tzw. projektu o uprawnieniach covidowych przedsiębiorców. Zdaniem posłów PiS jest ostrożny, wyważony, bo do niczego nie zmusza, żadnej segregacji nie powoduje. Opozycja mówi wprost: to projekt bez zębów, który nie poprawi sytuacji epidemicznej, ale zrzuci za nią odpowiedzialność na pracodawców. Dlatego PO, PSL i Lewica zgłoszą dużo poprawek.

17.12.2021

Politechnika Wrocławska dołączyła do Unite! – europejskiej sieci uniwersytetów

Politechnika Wrocławska dołączyła do europejskiej sieci uniwersytetów „Unite!” – University Network for Innovation, Technology and Engineering. To organizacja, której celem jest innowacyjne kształcenie inżynierów, a jedną z możliwości jest uzyskanie dyplomu łączącego studia w kilku krajach Unii Europejskiej. Sieć Unite! powstała w 2019 r. dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej.

16.12.2021

Senat poprawia ustawę okołobudżetową na 2022 rok

Finanse publiczne Administracja publiczna

Senat w czwartek opowiedział się za wprowadzeniem poprawek do ustawy okołobudżetowej na 2022 r. Ustawa teraz wróci do Sejmu. Senat jest m.in. za wykreśleniem z ustawy przepisów, które pozwalają wykorzystać środki z Funduszu Szerokopasmowego lub z Funduszu Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców na finansowanie zadań związanych z informatyzacją państwa.

16.12.2021

Posłowie wracają do ustawy o testowaniu pracowników, ale małe szanse na uchwalenie

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcom przetwarzać dane dotyczące zaszczepienia przeciwko Cvovid-19, statusu ozdrowieńca czy wyniku testu, na tym posiedzeniu Sejmu raczej nie zostanie uchwalony, i to mimo zapowiedzi rządu o ekspresowym tempie prac. Sprzeciwia się mu Konfederacja, a także część posłów PiS. Dlatego w środę nie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Komisja wróciła do tego w czwartek.

16.12.2021

Rzecznik TSUE: Można odmówić wykonania ENA, gdy sprawę ma rozpatrywać wadliwie powołany sędzia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Państwo członkowskie UE może odmówić wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania, gdy sprawa jest przedmiotem zainteresowania władzy wykonawczej, które wykracza poza konkretne elementy zarzucanych przestępstw i naraża przekazywaną osobę na ryzyko, że sprawa nie zostanie obiektywnie rozpatrzona. Powodem może być wadliwe powołanie sędziego, ale to musi być wykazane w odniesieniu do konkretnej sprawy.

16.12.2021

Prezes UOKiK ukarał uczestników zmowy przetargowej na Śląsku

Rynek

Pięciu przedsiębiorców zawarło zmowę w przetargu na utrzymanie czystości w Tychach. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której nałożył na nich kary w łącznej wysokości prawie 1,2 mln zł. Jeden z uczestników porozumienia uniknął sankcji, ponieważ skorzystał z programu łagodzenia kary, informując UOKiK o tym procederze.

16.12.2021

Zasady podziału funduszu motywacyjnego w Służbie Więziennej - RPO prosi o wyjaśnienia

Prawo pracy

Związkowcy ze Służby Więziennej kwestionują ustalony przez kierownictwo SW podział funduszu motywacyjnego. Ich zdaniem kryteria podziału mają charakter demotywacyjny i pozbawiają świadczeń wielu osób, które wykazywały się dużym zaangażowaniem. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk poprosił Jacka Kitlińskiego, dyrektora generalnego SW, o ustosunkowanie się do zarzutów.

16.12.2021

Od stycznia będzie L4 z powodu wypalenia zawodowego

Prawo pracy BHP

Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe znajdzie się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Szacuje się, że z problemami psychicznymi zmaga się około 8 mln Polaków, a tylko niecałe 1,5 mln korzysta z pomocy NFZ. Coraz więcej pracodawców zauważa potrzebę wsparcia zatrudnionych i rozbudowuje ubezpieczenia zdrowotne pracowników o ochronę zdrowia psychicznego.

16.12.2021

NIK o nieskutecznym leczeniu otyłości u dzieci: Na wizytę u specjalisty trzeba czekać rok

Opieka zdrowotna

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, ujętą w Narodowym Programie Zdrowia, a jej leczenie zostało uznane za jeden z jego priorytetów. Mimo tego, z opublikowanego właśnie raportu NIK wynika, że działania podejmowane przez kolejnych ministrów zdrowia nie zahamowały tempa wzrostu liczby dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. Problem dotyczy coraz młodszych dzieci, a skuteczność terapii jest niewielka.

16.12.2021

MF: Na początku roku będą objaśnienia do nowego systemu poboru podatku u źródła

CIT PIT

Od przyszłego roku obowiązywać będą nowe regulacje dotyczące tzw. tax refund. Polskie firmy wypłacające za granicę np. odsetki, dywidendy, należności licencyjne bądź wynagrodzenia za usługi niematerialne będą najpierw pobrać podatek w Polsce, a dopiero później odbiorcy tych płatności bądź polscy płatnicy mogą starać się o zwrot podatku. W resorcie finansów trwają prace nad objaśnieniami podatkowymi dotyczącymi nowych zasad.

16.12.2021

Od czwartku ruszyły szczepienia dzieci 5 - 11 lat

Koronawirus szczepienia

Od czwartku 16 grudnia ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. E-skierowanie na szczepienie dla dzieci w wieku 5-11 lat wystawiane jest automatycznie z chwilą skończenia przez dziecko 5. Kwalifikację do szczepienia dzieci wykonuje lekarz z ważnym prawem wykonywania zawodu, również lekarz stażysta i lekarz rezydent.

16.12.2021

Umowa najmu to czasem wyzwanie dla najemcy i wynajmującego

Prawo cywilne Rynek i konsument

Relacje między wynajmującym a najemcą nie zawsze są poprawne. Bywa, że już wkrótce po zawarciu umowy najmu powstaną spory na tle zakresu praw i obowiązków. Wielu nieprzyjemnym sytuacjom można zapobiec, jeśli strony przed zawarciem umowy dokładnie ustalą łączące ich zasady i odpowiednio przygotują treść umowy.

16.12.2021

Dyżur "pod telefonem" to ingerencja w prywatne życie pracownika - prawo do zmiany

Prawo pracy

Za czas dyżuru pełnionego przez pracownika w domu, pod telefonem, nie przysługuje mu ani czas wolny, ani wynagrodzenie. Zdaniem prawników, brak rekompensaty w przypadku dyżuru domowego nie ma uzasadnienia. Dlatego należy zrównać pod względem ekwiwalentności oba rodzaje dyżurów, czyli dyżur, w trakcie którego pracownik faktycznie wykonywał pracę, jak i dyżur domowy.

16.12.2021

Gmina od mieszkańców dowiaduje się, że w budynku jest uciążliwy warsztat

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Gminy chcą wiedzieć, jaka działalność gospodarcza jest prowadzona w danym budynku lub nieruchomości i czy jest ona zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Dziś rozmija się to z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej. Gminy tracą więc m.in. na podatku od nieruchomości i często mają problemy z ustaleniem jego wymiaru.

16.12.2021