SN pyta TSUE o delegowanie sędziów cywilnych do wyższych instancji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o rozpatrzenie pytań prawnych dotyczących sędziów delegowanych do sądów rozpoznających sprawy cywilne. Chodzi o to, że z rzecznictwa TSUE wynika, że w okresie delegowania sędziowie ci nie są objęci gwarancjami niezawisłości i bezstronności, jak to określono w odniesieniu do sędziów orzekających w postępowaniu karnym.

23.12.2021

NIK: Rehabilitacja lecznicza do poprawy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najwyższa Izba Kontroli po raz kolejny przyjrzała się organizacji i finansowaniu rehabilitacji leczniczej i po raz kolejny alarmuje, że pacjenci wciąż nie mogą liczyć na równy dostęp do świadczeń rehabilitacyjnych oraz skuteczność terapii. Blisko połowa świadczeniodawców I poziomu ”sieci szpitali” nie udzielała świadczeń rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych.

23.12.2021

Niektóre prywatne podróże służbowym autem z wyższym podatkiem

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Od 1 stycznia 2022 roku diametralnie zmienią się zasady rozliczania przychodu i podatku dochodowego u pracowników, którzy służbowe samochody wykorzystują również do celów prywatnych. Aktualnie wysokość PIT zależy od pojemności silnika, jednak Polski Ład to zmieni. O daninie przesądzi moc pojazdu - w praktyce w większości przypadków trzeba będzie zapłacić wyższy PIT.

23.12.2021

Cichy front reprywatyzacji, czyli jak nowela kpa wpyłwa na spółki przedwojenne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Spółki przedwojenne dochodzące odszkodowań za bezprawnie znacjonalizowany majątek będą musiały stawić czoła próbom destabilizacji podejmowanym przez Skarb Państwa. Skuteczność nabycia praw udziałowych przez SP musi budzić wątpliwości. Dlatego kluczowe jest, aby sądy powszechne skrupulatnie badały okoliczności nabycia akcji przez fiskus.

23.12.2021

Kolejny apel o punktowanie glos i prawniczych komentarzy

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo

Glosy i komentarze powinny być punktowane, a co za tym idzie, brane pod uwagę przy ewaluacji działalności naukowej - ten argument wraca m.in. z uwagą, że takie publikacje ma na koncie m.in. sam minister nauki. O punktowanie glos i komentarzy upominał się już rzecznik praw obywatelskich i jak dowiaduje się Prawo.pl, do tematu wróci on po nowym roku.

23.12.2021

Żyzne grunty rolne już nie będą takie święte

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Po 1 stycznia przyszłego roku łatwiej będzie prowadzić działalność gospodarczą na żyznych gruntach rolnych. Bo dziś bez ich odrolnienia, nie ma co o tym marzyć. Problem jednak w tym, że nowe przepisy nie są precyzyjne i na odrolnieniu gruntu pod jednym budynkiem może się nie skończyć. Niejasna jest np. sytuacja, gdy działalność wiązać się będzie z korzystaniem z przestrzeni wokół budynku, np. podjazdu, parkingu.

23.12.2021

Polska bezprawnie nie uznaje zagranicznych testów na COVID-19

Prawo pracy BHP Prawo europejskie Koronawirus

Polacy powracający np. z podróży służbowej, z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 zrobionym w innym państwie UE, muszą w kraju ponowie zrobić test, by trafić na izolację i mieć prawo do zasiłku chorobowego. Zdaniem prawników, nie ma podstawy prawnej do tego, by nie honorować testów zrobionych za granicą, zwłaszcza w krajach Wspólnoty. Mimo to Sanepid zaleca wykonanie ponownego testu już w Polsce.

23.12.2021

ZUS podał wysokości składek na ubezpieczenia społeczne w 2022 r.

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował w środę na swojej stronie internetowej informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne za miesiące styczeń - grudzień 2022 roku dla niektórych grup ubezpieczonych. To ważna informacja dla osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie Prawa przedsiębiorców, twórców i artystów oraz osób prowadzących biznes na mniejszą skalę.

22.12.2021

Będzie weto, czy nie - czas wyczekiwania w sprawie LexTVN

Prawnicy Administracja publiczna

Prezydent wyposażony jest w różne szczególne uprawnienia, w tym prawo zawetowania ustawy uchwalonej w Sejmie. Sejm natomiast może głosować nad odrzuceniem weta, choć nie zawsze decyduje się powrócić do procedowania w sprawie takiej ustawy. Wtedy po prostu zawetowany akt nie wchodzi w życie. Co Andrzej Duda postanowi w sprawie Lex TVN?

22.12.2021

KE: Obniżka VAT na żywność wkrótce będzie możliwa

VAT Prawo europejskie

Komisja Europejska potwierdziła w środę, że wkrótce możliwe będzie wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność. Obecne przepisy na to jeszcze nie pozwalają. Umożliwią to jednak zmiany w Dyrektywie VAT. Państwa członkowie zyskają większą swobodę w stosowaniu niższych stawek VAT.

22.12.2021

Sejmik woj. opolskiego apeluje o niezmniejszanie subwencji na naukę mniejszości niemieckiej

Zarządzanie oświatą

Sejmik woj. opolskiego apeluje o niewprowadzanie poprawki dotyczącej zmniejszenia o blisko 40 mln zł subwencji na naukę języków mniejszości narodowych i regionalnych. Zgodnie z poprawką wprowadzoną do budżetu, kwota ta ma zostać przeznaczona na naukę m.in. języka niemieckiego w Polsce, a także wykorzystana na naukę języka polskiego poza Polską.

22.12.2021

UOKiK zobowiązał spółkę z Grupy Intermarche do zapłaty zaległości wobec dostawców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał spółkę SCA PR Polska (Grupa Intermarche) do zmiany praktyk, które mogły stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej, oraz do zapłaty zaległości wobec dostawców produktów rolno-spożywczych spółki. Ma to pozwolić na szybką poprawę sytuacji dostawców sieci.

22.12.2021

Rząd przedstawia założenia Krajowej Polityki Miejskiej 2030

Samorząd terytorialny

Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej rozpoczęło konsultacje nad projektem Krajowej Polityki Miejskiej 2030 (KPM 2030). To najważniejszy dokument, który wyznaczać ma cele zrównoważonego rozwoju miast. Dokument zawiera postulowane zmiany w przepisach prawnych, modyfikacje mechanizmów finansowych oraz wsparcie dla transferu wiedzy.

22.12.2021

Komisja Europejska uruchamia procedurę w sprawie orzeczeń polskiego TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu procedury przeciwnaruszeniowej wobec Polski. Chodzi o dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające nadrzędność polskiej konstytucji nad prawem unijnym. Komisja stwierdziła jednocześnie, że polski TK nie spełnia już wymogu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy prawa.

22.12.2021

Ustawa o cudzoziemcach a branża IT – są zmiany, ale wciąż niewystarczające

Prawo pracy Nowe technologie Prawo europejskie

Niedawna nowelizacja ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw była bardzo potrzebnym ruchem, jednak w dalszym ciągu niewystarczającym. Rynek IT, który spodziewał się znacznych usprawnień i ułatwień w zakresie zatrudniania wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, postuluje głębszą reformę.

22.12.2021

Ubezpieczeni Polacy mogą liczyć na pomoc medyczną w Wlk. Brytanii

Opieka zdrowotna Brexit

Polacy posiadający kartę EKUZ nadal mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w czasie tymczasowego pobytu w Zjednoczonym Królestwie na dotychczasowych zasadach. Świadczenia zostaną im udzielone w razie nagłego zachorowania, wypadku, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej itp.

22.12.2021

BHP - ważna ocena obciążeń psychofizycznych na stanowisku pracy

Prawo pracy BHP

Działania służby bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie oceny warunków pracy - z uwzględnieniem wymagań ergonomii - przyczynią się do identyfikacji zagrożeń występujących na stanowiskach pracy oraz wdrożenia działań usprawniających, co może doprowadzić do zmniejszenia liczy wypadków oraz chorób zawodowych.

22.12.2021

Otwarte dane – informacje z sektora publicznego do szerszego wykorzystania

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Od 8 grudnia 2021 r. obowiązuje ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. To ważny akt zarówno dla podmiotów sektora publicznego, jak i dla biznesu. Zwłaszcza, jeśli zamysłem biznesowym jest innowacyjność, tworzenie produktów czy usług opartych na rozwiązaniach sztucznej inteligencji, bądź na danych.

22.12.2021

Spór o dostęp do drogi publicznej utrudni podział nieruchomości

Samorząd terytorialny Poprawmy prawo Nieruchomości

Ustawa o gospodarce nieruchomościami zakłada, że każda działka powinna mieć dostęp do drogi publicznej. Jednak w regulacji tej nie ma wyjaśnienia, co rozumiane jest pod pojęciem "dostęp do drogi publicznej". Przepisy ustawy nie normują wprost jaka jest minimalna szerokość tego dostępu. A to może rodzić poważne następstwa prawne, szczególnie na etapie podziału nieruchomości.

22.12.2021

Przepisy antylichwiarskie mogą oznaczać koniec większości instytucji pożyczkowych

Rynek i konsument Spółki

Pod koniec listopada rząd przyjął projekt tzw. „ustawy antylichwiarskiej”, wprowadzający szereg zmian na rynku instytucji pożyczkowych. Mogą one wyeliminować z rynku instytucje pożyczkowe na rzecz banków i lombardów, jednocześnie uderzając w rzekomych beneficjentów projektu ustawy – konsumentów.

22.12.2021