Kontrole ZUS - ilu pracowników, tyle decyzji dla płatnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych traktuje każdego ubezpieczonego jako stronę postępowania. W efekcie kontrolowani pracodawcy jako płatnicy dostają tyle decyzji, ilu mają pracowników. To generuje koszty, zwłaszcza gdy sprawy trafiają do sądów powszechnych, które każdą z nich rozpatrują osobno. Zdaniem prawników, ZUS postępuje prawidłowo, bo takie są przepisy. Ale sugerują, że należałoby to jednak zmienić.

26.08.2022

Dwie koncepcje minimalnego CIT: polska i europejska. Na razie nie będzie żadnej

CIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Ani w bieżącym, ani w kolejnym roku, podatnicy CIT wykazujący straty albo niską rentowność nie zapłacą tzw. podatku minimalnego. Równocześnie może się pojawić europejski podatek minimalny od wielkich firm uzyskujących ponad 750 mln euro przychodów. Ministerstwo Finansów na razie nie ma jasnej koncepcji, czy obie te daniny będą obowiązywały równocześnie.

26.08.2022

Minister zdrowia: Granica wieku dla terapii genowej SMA poparta badaniami

Pacjent Farmacja

Określając wiek pacjentów, u których można zastosować terapię lekiem Zolgensma, opieraliśmy się wyłącznie na badaniach klinicznych i wskazaniach lekarzy specjalistów oraz ekspertów w zakresie tego typu terapii – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się w ten sposób do opinii Marcina Wiącka (RPO), że wiek pacjenta nie powinien ograniczać dostępu do refundacji leku na SMA.

25.08.2022

Podwyższone stawki VAT zostaną, bo trzeba pieniędzy na wojsko

VAT

Zwiększone wydatki na obronność wymagają utrzymania stawek VAT na poziomie 23 i 8 proc. w najbliższych latach. Co więcej, Ministerstwo Finansów chce stworzyć nowy mechanizm ustalania tych stawek, związany z wydatkami budżetowymi na armię. A te mają wzrosnąć z dzisiejszych 2,4 proc. do 3 proc. PKB w przyszłym roku.

25.08.2022

Pieniądze ze zbiórki nie pomniejszają odszkodowania zasądzanego pacjentowi

Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Fakt przekazania poszkodowanemu pacjentowi jakichkolwiek środków ze zbiórek charytatywnych nie powinno wpływać na obniżenie odpowiedzialności osoby odpowiadającej za naprawnienie szkody – uznał Sąd Najwyższy uwzględniając skargę kasacyjną w sprawie z udziałem Rzecznika Praw Pacjenta.

25.08.2022

Badanie: Praca na pierwszej linii z klientem trudna, ale jest na nią zapotrzebowanie

Rynek Prawo pracy

Cierpliwość, opanowanie, kreatywność i empatia to najważniejsze cechy pracowników handlu, turystyki czy gastronomii, ważne w kontaktach z wymagającymi klientami-urlopowiczami – wynika z badania Pracuj.pl. Co drugi badany przyznaje, że ma w pracy do czynienia ze stresującymi sytuacjami. Tymczasem zapotrzebowanie na pracowników obsługi klienta jest wysokie.

25.08.2022

RPO broni dziennikarza ukaranego za zniesławienie w pytaniu do biura prasowego

Prawo karne Administracja publiczna

Dziennikarz zadał zespołowi prasowemu jednej ze spółek energetycznych pytania dotyczące łączenia funkcji członka rady nadzorczej z funkcją burmistrza przez jednego z jej pracowników. Został następnie oskarżony o zniesławienie i skazany przez sąd. RPO składa kasację do Sądu Najwyższego na korzyść dziennikarza twierdząc, że wyrok wydano naruszając art. 10 EKPC, który gwarantuje wolność wypowiedzi.

25.08.2022

Przedmiotowe traktowanie pracownika nie zasługuje na ochronę - RPO przystępuje do sprawy o przywrócenie do pracy

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Pracodawca przeniósł pracownika do miejsca oddalonego o 1500 km od dotychczasowego miejsca pracy - gdzie pracował 6 lat. Polecenie wydano z dnia na dzień, w oderwaniu od sytuacji życiowej i rodzinnej pracownika i realiów życia społecznego, a przeniesienie nastąpiło na podstawie art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych. RPO zgłosił swój udział w sprawie, bo ma wątpliwości, czy pracownik nie został potraktowany przedmiotowo, a urząd wydając polecenie nie naruszył konstytucyjnych zasad.

25.08.2022

Pracuj mniej, zarabiaj więcej - we wrześniu webinar dla prawniczek

Prawnicy

Pracuj mniej, zarabiaj więcej! Jak przyciągać idealnych klientów do kancelarii i pozyskiwać ich na konkurencyjnym rynku prawniczym - to główne tematy webinaru dla prawniczek, który zaplanowano na 12 września. Prelegentką będzie Kamila Kurkowska, prezeska i założycielka Fundacji Women in Law, mentorka prawniczek. Patronat nad wydarzeniem objął Wolters Kluwer Polska.

25.08.2022

W czwartek ruszają wypłaty 14. emerytur - ZUS ostrzega przed oszustami oferującymi pomoc

Domowe finanse Emerytury i renty

W czwartek, 25 sierpnia 2022 r., pierwsi emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. Kolejni seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymają wraz z wrześniowym świadczeniem. W sumie czternastki trafią do około 9 mln osób. ZUS przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu i proponują załatwienie formalności związanych z 14. emeryturą.

25.08.2022

Niektórzy Ukraińcy pracujący w Polsce mogą zapłacić podwójny podatek dochodowy

PIT Doradca podatkowy Ukraina

Po 183 dniach wojny - ten ważny moment to czwartek 25 sierpnia - wielu ukraińskich uchodźców może mieć problem z podwójnym opodatkowaniem. Będą bowiem musieli zacząć rozliczać się z polskim fiskusem. Teoretycznie wciąż obowiązuje międzynarodowa umowa o unikaniu takich podwójnych obciążeń, ale nie przewidziano w niej masowej ucieczki Ukraińców do Polski.

25.08.2022

Bank zwróci pieniądze, bo odpowiada za sprzedaż ryzykownego produktu

Finanse Banki

Alior Bank posiadał w swojej ofercie produkt, który okazał się wadliwy. Ludzie, którzy inwestowali w niego pieniądze, tracili oszczędności życia. Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał bankowi oddać klientowi wszystkie pieniądze, które ten wpłacił w ramach wykonania zapisu na certyfikaty inwestycyjne. Wyrok, który jest prawomocny, uznawany jest za precedensowy.

25.08.2022

Rozpoczęcie wypłat po 60 roku życia zamyka możliwość oszczędzania w PPK – nowe zasady informowania pracodawców

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Rozpoczęcie wypłat po ukończeniu 60. roku życia, choćby tylko z jednego rachunku PPK, uniemożliwia uczestnikowi pracowniczemu programu kapitałowego dalsze oszczędzanie w tym programie. 21 listopada br. wejdą w życie przepisy regulujące zasady informowania wszystkich pracodawców zatrudniających takiego uczestnika o konieczności zaprzestania dokonywania za niego wpłat do PPK.

25.08.2022

Pacjenci ze stomią wydają za dużo - ministerstwo szykuje ograniczenia

Pacjent Finansowanie zdrowia

Ministerstwu Zdrowia nie podoba się to, na co osoby ze stomią wydają publiczne środki, korzystając z nielimitowanego dostępu do wyrobów medycznych. To przywilej osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zakup worków stomijnych jest akceptowany, ale akcesoriów do pielęgnacji stomii – już nie. Według ekspertów brak limitu pokazuje rzeczywiste koszty ponoszone przez pacjentów.

25.08.2022

Sądy administracyjne próbują uporządkować opodatkowanie zbiorników

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Po ogłoszeniu przez NSA uchwały o opodatkowaniu zbiorników, krytykowano ją jako działanie prawotwórcze, które w naszym systemie jest zarezerwowane dla ustawodawcy. Teraz okazuje się jednak, że wskazówki NSA są nie tylko powszechnie stosowane przez sądy, ale także doprecyzowywane i uzupełniane w kolejnych orzeczeniach. Ma to fundamentalne znaczenie dla opodatkowania infrastruktury przemysłowej.

25.08.2022

Samorządy przygraniczne naprawiają zniszczone drogi, ale obiecanej pomocy nie dostają

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Wojsko

Część dróg przy granicy z Białorusią połatało wojsko, co mogły zrobiły gminy, ale nadchodzi jesień i problem zniszczonych przez wojsko oraz firmy budujące zaporę graniczną dróg powróci, bo samorządy nie doczekały się obiecywanej specjalnej pomocy finansowej ze strony rządu. Mogą starać się o pieniądze z puli ogólnej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

25.08.2022

Władza surowością kar chce pokryć nieudolność w ochronie środowiska

Prawo karne Środowisko

Polskie władze zupełnie nie radzą sobie z monitorowaniem zagrożeń dla środowiska, a jedyną receptą na problem, jest według nich zaostrzenie kar. Choć odpowiednie przepisy zwiększające odpowiedzialność są już gotowe, a kolejne ich zaostrzenie jest zapowiadane, nie ma to większego znaczenia – bo sprawców trudno wykryć i postawić w stan oskarżenia.

25.08.2022

Wyzwania dyrektorów szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2022/2023 – rusza badanie

Zarządzanie oświatą

Trwa ogólnopolskie badanie wśród dyrektorów szkół i przedszkoli pt. „LEXOMETR Oświatowy 2022 – wyzwania dyrektorów szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2022/2023”. Jego celem jest poznanie kondycji oświaty w dobie kryzysów, jak pandemia i wojna w Ukrainie. Ankieta jest anonimowa, a duża liczba odpowiedzi pozwoli zyskać pełniejszy obraz sytuacji.

25.08.2022

Pilne posiedzenie Sejmu już 2 września

Środowisko Prawo gospodarcze

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała w środę zwołanie plenarnego posiedzenia Sejmu. Wakacje parlamentarne miały trwać do połowy września, jednak już 2 posłowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców działających w okolicach Odry. W porządku obrad przewidziano również rządowymi projektami ustaw wprowadzającymi dodatkowe możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel.

24.08.2022