Za szpiegostwo nawet dożywocie - projekt wkrótce w Sejmie

Wymiar sprawiedliwości

Nawet dożywocie za szpiegostwo lub jego organizowanie, a 25 lat pozbawienia wolności za udział w działalności obcego wywiadu. Ścigane ma być też samo zgłoszenie takiej gotowości - projekt zmian w Kodeksie karnym w najbliższym czasie ma trafić do Sejmu, będzie rozpatrywany z projektem noweli, nad którym już trwają prace

11.04.2022

Stopy procentowe rosną - niektóre umowy kredytowe mogą okazać się nieważne

Finanse Nieruchomości

​Kolejne podwyżki stóp procentowych skutkują wzrostem wysokości rat kredytów złotówkowych. Kredytobiorcy zaczynają rozglądać się za sposobem na pozbycie się kłopotliwego zadłużenia, a prawnicy dostrzegają takie możliwości, choć opinie są podzielone. Kluczowym problemem może być to, czy klient został przez bank poinformowany o ryzyku związanym ze zmiennym oprocentowaniem kredytu.

11.04.2022

Pacjent zyska prawo do testu na Covid-19, lekarz nie wie, czy test dostanie

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Ministerstwo z dnia na dzień zmienia strategię testowania w kierunku Covid-19. Najpierw nieoczekiwanie przestało płacić za wykonanie testów antygenowych, przez co nie można ich wykonać bezpłatnie w aptece czy punkcie wymazowym. Teraz taki test wpisuje na listę świadczeń gwarantowanych w podstawowej opiece zdrowotnej. Lekarze mają je zamawiać w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, choć nie mają gwarancji, że będą tam zawsze.

11.04.2022

Mały pracodawca firmę zamknie, ale nie może zwolnić osoby szczególnie chronionej

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Zamknięcie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną nie kończy istnienia pracodawcy. Do tego przedsiębiorca taki nie przestaje być pracodawcą dla pracownika szczególnie chronionego, np. kobiety na urlopie macierzyńskim, czy osoby w okresie chronionym. Jeśli ona wróci do pracy i złoży wniosek o zmniejszenie etatu do 7/8, to nadal musi płacić jej wynagrodzenie, mimo że np. sklep, w którym ją zatrudniał, już nie istnieje.

11.04.2022

MS chce zmienić przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych 

Prawo karne

Nowe brzmienie mają zyskać przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych, ponieważ obecne są zbyt ogólnikowe. Jak zapowiedział w sobotę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (na zdjęciu), zgodnie z przygotowywanym w tym resorcie projektem m.in. nie będzie przestępstwem publiczne głoszenie przekonań lub opinii związanych z wyznawaną religią.

10.04.2022

Rząd bierze się za lombardy - nowa definicja umowy i wysokie kary za uchybienia

Prawo gospodarcze

Będą regulacje dotyczące działalności lombardów - rząd uznał, że w tej branży panuje wolna amerykanka i chce, by była to działalność rejestrowana w formie spółek kapitałowych. Projektowana ustawa na nowo zdefiniuje umowę oraz wprowadzi kary za łamanie przepisów. Rejestr nadzorować będzie Komisja Nadzoru Finansowego.

09.04.2022

Chorzy i długotrwale niezdolni do pracy mogą ubiegać się o rentę

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Przepisy nie różnicują uprawnień do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego od rodzaju choroby, będącej przyczyną absencji chorobowej. Przyjęte rozwiązanie, zgodnie z którym okres zasiłkowy trwa 182 dni, z możliwością uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego na okres do 12 miesięcy, jest zasadą optymalną, zabezpieczającą interesy osób chorych – uważa ministerstwo rodziny.

09.04.2022

MF nie planuje zmian w uldze na leki - będzie interwencja posłów

Pacjent PIT Farmacja

Ministerstwo Finansów przyznaje, że miesięczny okres rozliczania tych wydatków jest archaiczny, a odliczana kwota 100 zł od sumarycznego rachunku za leki, nie podlegała zmianie od wielu lat. Mimo to w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która jest w toku, nie będzie zmiany zasad odliczania wydatków na leki od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

09.04.2022

Dyrektorzy i nauczyciele pozostawieni sami sobie - bez pomysłu na kształcenie ukraińskich uczniów

Zarządzanie oświatą Ukraina

Na szkołach przepełnionych ukraińskimi dziećmi już mści się brak systemu - powinien powstać mniej więcej w ciągu dwóch tygodni od wybuchu wojny. Nie powstał i tworzy się totalny chaos. Oddziały przygotowawcze dla ukraińskich uczniów powstają głównie w dużych miastach, na wsiach chętnych jest za mało, albo tworzenie oddziałów torpedują niedofinansowane samorządy.

09.04.2022

Przywołówki dyngusowe i krzyżoki - wielkanocne zwyczaje zabezpieczone na krajowej liście

Administracja publiczna Wydarzenia

Wielkanocne kroszonki, batikowe pisanki, krzyżoki, przywołówki dyngusowe czy turki to jedynie kilka z ponad 57 obrzędów i tradycji, które wpisane zostały na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pochodzące z całego kraju obyczaje, zwyczaje i przekazy, które od dziesiątek pokoleń kultywowane zostały ocalone przed zapomnieniem dzięki tej liście.

09.04.2022

Więcej bezpieczeństwa, wyższe stawki - adwokaci chcą zmian w nieodpłatnej pomocy prawnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zniesienie w karcie pomocy obowiązku opisywania problemu klienta i opisu udzielonej porady, wprowadzenie do oświadczenia o sytuacji finansowej rygoru odpowiedzialności karnej, usunięcie spośród beneficjentów przedsiębiorców i zaangażowanie organów administracji w proces przyznawania prawa do korzystania z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej - postuluje Naczelna Rada Adwokacka.

09.04.2022

Koniec covidowego zakazu eksmisji - wkrótce zniknie z przepisów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Wprowadzony na początku epidemii Covid-19 zakaz blokuje eksmisje z lokali. Ich właściciele nie rozumieją, dlaczego kolejne ograniczenia pandemiczne są znoszone, a to wciąż istnieje. Jak dowiedziało się nieoficjalnie Prawo.pl, ma się to zmienić i zakaz zniknie z przepisów. Stosowny projekt jest już w Sejmie.

09.04.2022

I Salomon miałby problem - ukraińskie sieroty testują polski system

Wymiar sprawiedliwości

Do Polski docierają również dzieci z ukraińskich sierocińców, w tym niemowlaki. I tu pojawia się problem, jak zapewnić im dobre warunki bytowe i właściwą opiekę. Są miejsca w Polsce, gdzie się to udało, w innych wolontariusze już biją na alarm. Prawnicy apelują, by zachować rozsądek, bo pójście na skróty, rozdzielanie dzieci, umieszczanie ich w niesprawdzonych rodzinach, może przynieść więcej szkód niż pożytku.

09.04.2022

Niepełnosprawny uchodźca musi mieć polskie orzeczenie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Na razie uchodźcy z niepełnosprawnościami zgłaszający się do ośrodków pomocy społecznej odsyłani są do powiatowych i miejskich zespołów ds. orzekania. Najpierw muszą bowiem wystąpić o polskie orzeczenie o niepełnosprawności. Problemów jest jednak wiele, bo wcześniej muszą mieć i tak numer PESEL. Do tego dochodzi często brak dokumentacji medycznej lub jej tłumaczenia na polski.

09.04.2022

Nowe zasady zakupu leków w hurtowniach farmaceutycznych gorsze dla przychodni

Farmacja

Minister zdrowia skierował do publikacji nowe rozporządzenie w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych. W porównaniu z projektem zniknęły z niego domy dziecka i schroniska dla bezdomnych, a pojawiło się Polskie Laboratorium Antydopingowe, a także sklepy zielarsko-medyczne. Przychodnie będą mogły kupować w hurtowaniach praktycznie tylko szczepionki.

09.04.2022

Młodzi Polacy źle oceniają NFZ. Lepiej wypada sanepid

60 proc. ankietowanych Polaków źle ocenia Narodowy Fundusz Zdrowia. Dezaprobatę najczęściej wyrażali respondenci w wieku 25–34 lata. Tak wynika sondażu pn. „Oceny działalności instytucji publicznych” przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Lepiej wypada nawet Państwowa Inspekcja Sanitarna.

08.04.2022

KE już potrąca kary za Turów i Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała w piątek o potrąceniu z unijnych funduszy dla Polski 69 mln euro kar naliczonych za niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN (suma kar wynosi już 157 mln euro). Wcześniej Komisja potrąciła już 45 mln euro z środków dla Polski za kopalnię niewykonanie postanowienia dotyczącego kopalni Turów (cała kara to ponad 68 mln euro)".

08.04.2022

Będzie zakaz propagowania symboli i nazw wspierających agresję Rosji na Ukrainę

Prawo karne Ukraina

Do projektu rządowej ustawy o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji na Ukrainę trafiła poprawka w sprawie zakazu stosowania, używania lub propagowania symboli, lub nazw wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Poprawkę zaakceptowały połączone Komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Finansów Publicznych. Za złamanie zakazu ma grozić dwa lata więzienia.

08.04.2022

Samorządy będą mogły pomagać uchodźcom z „korkowego” i „małpkowego”

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Ukraina

Samorządy będą mogły pomagając uchodźcom skorzystać ze środków z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych i funduszu gromadzonego ze sprzedaży alkoholu w małych opakowaniach w ramach tzw. podatku cukrowego. Taką poprawkę Lewicy przyjął Sejm nowelizując specustawę o pomocy obywatelom Ukrainy.

08.04.2022

Waldemar Buda nowym ministrem rozwoju i technologii

Administracja publiczna

W piątek prezydent Andrzej Duda powołał Waldemara Budę na stanowisko ministra rozwoju i technologii. Nowy szef resortu rozwoju był dotąd wiceministrem funduszy i polityki regionalnej. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz pełnomocnika rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego.

08.04.2022