Samorządowcy chcą maksymalnych stawek za egzaminy na prawo jazdy

Prawo karne Samorząd terytorialny Transport

Dziś bardziej opłaca się podejść do egzaminu na prawo jazdy, niż wykupić jazdę doszkalającą. Koszty zbliżyły się do siebie, bo opłaty za egzamin nie były podwyższane od ponad 8 lat. Zdaniem województw, bez natychmiastowej podwyżki opłat ośrodkom ruchu drogowego grozi zapaść. Samorządy proponują więc górną granicę stawek maksymalnych, np. egzamin praktyczny na najpopularniejszą kategorię B miałby kosztować 250 złotych.

20.04.2022

RODO chroni również dane osób przyjeżdżających z Ukrainy

RODO Ukraina

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski, korzystają z prawa do ochrony danych osobowych na tych samych zasadach co Polacy. Choć wojna i konieczność zapewnienia osobom przekraczającym granicę bezpiecznego schronienia odsuwa tę kwestię na dalszy plan, trzeba o tym pamiętać. Brak standardów w tym zakresie to gratka dla oszustów – np. wyłudzających „chwilówki” na czyjeś dane.

20.04.2022

Samorządy: Przestańcie nam regulować wynagrodzenia w służbie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Samorządy nie są zadowolone ze sposobu, w jaki rząd ustala wynagrodzenia w służbie zdrowia. Tak wynika dyskusji prowadzonej podczas niedawnego posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W ocenie samorządowców rząd zrobiłby najlepiej, gdyby normowanie wynagrodzeń pracownikom służby zdrowia pozostawił pracodawcom.

20.04.2022

Byli funkcjonariusze odzyskują emerytury, ale tracą przez składki obliczane według Polskiego Ładu

Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Emerytowani funkcjonariusze służb i ich rodziny wygrywają z państwem i odzyskują świadczenia w wysokości zabranej im na mocy ustawy dezubekizacyjnej z 2016 r. Wyrównania wypłacane na podstawie prawomocnych wyroków są jednak niższe o kilka, a czasami kilkadziesiąt tysięcy złotych, z powodu 9-procentowej składki zdrowotnej pobieranej na zasadach określonych w Polskim Ładzie.

20.04.2022

Sąd wykreśli hipotekę frankowicza, gdy wyrok prawomocny

Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości

Nie wszystkie banki honorują wyroki unieważniające umowy kredytowe, często grają na czas. Sądy idą jednak na rękę frankowiczom i wykreślają hipoteki. Tak ostatnio postąpił sąd wieczystoksięgowy w Pruszkowie. Bank nie chciał dać zgody, ponieważ planował wnieść skargę kasacyjną. Dla sądu nie był to jednak żaden argument. Jednak orzeczenie musi już być prawomocne.

20.04.2022

Krytyka sztuki też wymaga rzetelności, a fakty udowodnienia

Prawo cywilne

Dopuszczana jest krytyka posługująca się nawet wypowiedziami obrażającymi. Jednak - co do zasady - prawdziwa informacja, nawet wygłoszona publicznie, nie stanowi naruszenia dóbr osobistych. Aby jednak nie narazić się za zarzut poniżania krytykowanego, krytyk powinien mieć dowody, że to, co mówi lub pisze, jest prawdą - tak twierdzą prawnicy i tak wskazuje orzecznictwo.

20.04.2022

Narodowe Centrum Nauki przeciwne Akademii Kopernikańskiej

Szkolnictwo wyższe

Należy zaniechać prac legislacyjnych związanych z projektem ustawy o Akademii Kopernikańskiej - stwierdza w liście otwartym Rada Narodowego Centrum Nauki. Członkowie Rady podkreślają celowość godnego upamiętnienia 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, wskazują jednak uwagę na realne zagrożenia, jakie dla nauki w Polsce może mieć powołanie Akademii Kopernikańskiej.

19.04.2022

W czwartek komisja wraca do ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości

W czwartek, 21 kwietnia br. sejmowa komisja sprawiedliwości po raz kolejny rozpozna dwa projekty zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta i posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt Solidarnej Polski, ma być rozpatrzony w odrębnym trybie. Partia ta od początku odrzuca propozycje prezydenta, ale teraz sygnalizuje gotowość do ustępstw i zapowiada poprawki do prezydenckiego projektu.

19.04.2022

W Polsce paszporty covidowe będą bezterminowe, w innych krajach niekoniecznie

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Minister zdrowia zapowiedział, że Polska będzie przedłużać paszporty covidowe bezterminowo tym, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepienia przeciw Covid-19. Tyle, że jak wskazują eksperci, w naszym kraju certyfikaty nie mają znaczenia, a póki co inne kraje respektują zasady unijne. Paszport jest co do zasady ważny przez 270 dni od ostatniej dawki lub 180 dni od pozytywnego wyniku testu na Covid-19.

19.04.2022

Były wójt i skarbnik byłej gminy Ostrowice skazani na 7 lat więzienia

Prawo karne Samorząd terytorialny

Na karę łączną 7 lat pozbawienia wolności zostali skazani we wtorek Wacław M., wójt zlikwidowanej gminy Ostrowice i jej skarbniczka Krystyna K. Sąd Okręgowy w Koszalinie stwierdził, że oboje swoim działaniem doprowadzili do szkody majątkowej w wielkich rozmiarach i upadku gminy. Wyrok jest nieprawomocny.

19.04.2022

Realizację „świadczenia 40 zł” można przekazać uchwałą bądź zarządzeniem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Przekazanie zadania związanego z obsługą „świadczenia 40 zł” na rzecz jednostki organizacyjnej gminy lub gminnej osobie prawnej może nastąpić zarówno na podstawie uchwały organu stanowiącego, jak i zarządzenia organu wykonawczego – wyjaśnia MSWiA w odpowiedzi na pytanie Prawo.pl. Wybór należy do jednostek samorządu terytorialnego. W razie wątpliwości mogą one zwracać się do organu nadzoru.

19.04.2022

ZUS: W maju ruszą wypłaty 500+ dla Ukraińców

Pomoc społeczna Ukraina

Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus dla uchodźców z Ukrainy trafią na ich konta bankowe już w maju. Dotychczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął około 318 tysięcy wniosków o świadczenie 500 plus od obywateli Ukrainy. W województwie śląskim takich wniosków złożono ponad 35 tysięcy.

19.04.2022

Rolnictwo - wciąż dużo wypadków przy pracy

Prawo pracy BHP

W 2021 roku zgłoszono ponad 68 tys. osób poszkodowanych podczas pracy, z czego 855 wypadków dotyczyło branży rolniczej – podaje GUS. Dane te nie obejmują jednak gospodarstw indywidualnych, a większość wypadków ma miejsce właśnie w małych gospodarstwach. Według KRUS, w 2021 r. zgłoszono aż 12 088 takich zdarzeń, co przekłada się na ponad 18-proc. udział wypadków w rolnictwie indywidualnym w ogólnej liczbie zdarzeń.

19.04.2022

MEiN przypomina zasady tworzenia oddziałów przygotowawczych

Zarządzanie oświatą

Dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki można organizować oddziały przygotowawcze - przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na swojej stronie internetowej publikuje zasady uruchamiania takich oddziałów.

19.04.2022

Od środy czwarta dawka szczepionki przeciwko Covid-19 dla osób starszych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 20 kwietnia osoby, które ukończyły 80 lat, będą mogły przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Będzie to ten sam preparat, który podano im za trzecim razem. Rejestracja na szczepienie ruszyła w nocy z wtorku 19 kwietnia na środę 20 kwietnia.

19.04.2022

Węgiel, koks i półkoks zostaną objęte systemem SENT

Rachunkowość Doradca podatkowy Transport

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad objęciem systemem SENT przewozu towarów z pozycji CN 2701 i CN 2704. Zgłoszeniu będą podlegały przesyłki tego towaru o masie powyżej 500 kg. Zmiany nie będą miały jednak wpływu na formularze do wysyłania, uzupełniania i aktualizacji zgłoszeń przewozu SENT, ani schematy komunikatów do niewizualnej obsługi zgłoszeń SENT. Obsługa zgłoszeń nie zmieni się.

19.04.2022

Dłuższy okres wypowiedzenia, gdy 3 lata mijają w... czasie wypowiedzenia

Prawo pracy

Pracodawcy korzystają z korzystnego dla nich orzecznictwa i bardzo często wydłużają okres wypowiedzenia złożonego przez pracownika z miesiąca do trzech miesięcy, jeśli w trakcie wypowiedzenia mijają trzy lata jego pracy u tego pracodawcy. Pracownicy są bezradni, bo nie ma przepisu, który tę kwestię by rozstrzygał w sposób jednoznaczny.

19.04.2022

Tłumacz przysięgły ukraińskiego pilnie poszukiwany, na nowych trzeba będzie poczekać

Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Masowy napływ do Polski uchodźców wojennych spowodował, że tłumacze przysięgli języka ukraińskiego z dnia na dzień znaleźli się na top liście poszukiwanych specjalistów. I choć dwoją się i troją, nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb - a chodzi o sprawy sądowe, tłumaczenia dokumentów, w tym np. medycznych. Dziury można łatać wolontariuszami - ale o błędy nietrudno.

19.04.2022

SN: Kara za brak kontaktów z dzieckiem jest uzasadniona

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sąd opiekuńczy może zagrozić osobie uprawnionej do kontaktów z dzieckiem nakazanie zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, za ich niezrealizowanie. Także wtedy, gdy w ugodzie użyto określenia, że uprawniony ma prawo do kontaktów z dzieckiem, a pominięto będący odpowiednikiem prawa obowiązek realizowania uzgodnionych kontaktów - orzekł Sąd Najwyższy.

19.04.2022

Samorządy: System kaucyjny bez rozszerzonej odpowiedzialności producentów skończy się odpadową katastrofą

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

W ocenie Unii Metropolii Polskich wdrożenie systemu kaucyjnego bez równoczesnego wdrożenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta to poważny błąd, który spowoduje załamanie się gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi oraz wzrost opłat za odbiór odpadów dla mieszkańców. Apelują aby prace legislacyjne nad tymi dwoma systemami były prowadzone łącznie, a oba systemy powinny być ze sobą zintegrowane.

19.04.2022