Jak podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komunikacie na swojej stronie internetowej, w lipcu 2022 r. stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 6,6 proc., w porównaniu z 6,7 proc. w czerwcu 2022 r. Z kolei stopa bezrobocia w UE wyniosła 6,0 proc. w lipcu 2022 r., wobec 6,1 proc. w czerwcu 2022 r. Polska jest w czołówce krajów z najniższą stopą bezrobocia. W lipcu było to 2,6 proc. Oznacza to, że poziom bezrobocia względem poprzedniego miesiąca nie zmienił się, ale rok do roku odnotowaliśmy spory spadek – w lipcu 2021 r. bezrobocie wynosiło 3,3 proc.
Również na rynku pracy osób poniżej 25. roku życia widać pozytywne zmiany. Odnotowano spadek z 8,6 proc. w czerwcu do 8,4 proc. w lipcu, przy średnio 14 proc. bezrobociu wśród młodych w UE.
Czytaj również: W 2023 r. będzie waloryzacja rent i emerytur na poziomie 113,8 proc. i wyższe bezrobocie>>
- Nasz rynek pracy, mimo czasu pandemii i sytuacji za naszą wschodnią granicą jest stabilny. Dane wskazują, że stopa bezrobocia nie wzrosła, chociaż rozpoczęło pracę wiele osób, które przyjechały do nas z Ukrainy – mówi cytowana w komunikacie Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Stabilizacje na rynku pracy potwierdzają też dane GUS. Według urzędu statystycznego, stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec czerwca br. wyniosła 4,9 proc.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.