Młodzi farmaceuci nie chcą pracować w aptekach

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Przyszli farmaceuci o swoich planach zawodowych myślą już w trakcie studiów. I wolą odbyć staż m.in. w firmie farmaceutycznej czy kosmetycznej niż w aptece. Absolwenci farmacji nie garną się więc do pracy w aptece. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez koncern farmacutyczny Gedeon Richter.

24.05.2022

Ustawy wciąż nie ma, ale Polacy już mogą oszczędzać na emeryturę za granicą

Emerytury i renty PIT Prawo europejskie

Od 22 marca obowiązuje unijne rozporządzenie w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego. Jednak do dziś polski rząd nie przekazał nawet do Sejmu projektu ustawy, która miałaby wdrożyć to rozwiązanie do polskiego systemu prawnego. Zdaniem prawników, nie zamyka to jednak Polakom możliwości indywidualnego oszczędzania na własną emeryturę w innym kraju UE.

24.05.2022

Wkrótce kompleksowe zmiany w kilometrówce - o zwrocie przesądzi moc silnika

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo pracy

Będą rewolucyjne zmiany – po 15 latach zmienią się zasady rozliczania przychodów za wykorzystywanie samochodów prywatnych do celów służbowych. Niskie wartości świadczeń zostaną zmienione, ale rząd planuje odejść od rozliczeń w oparciu o liczbę przejechanych kilometrów i pojemność – nawet przy wyższej stawce. O kwocie wypłaty przesądzi moc silnika – piszemy o tym w Legal Alercie.

24.05.2022

Ruszyła rejestracja na Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

W piątek, 3 czerwca, wystartuje maraton prawniczego programowania. To już czwarta edycja Legal Hackathonu. Co roku impreza gromadzi pasjonatów nowych technologii i innowacyjności: prawników, programistów, grafików, analityków i menedżerów. Razem tworzą zespoły i projektują nowoczesne rozwiązania nie tylko dla prawników, ale też dla osób potrzebujących pomocy prawnej, np. uchodźców.

24.05.2022

Frankowicz na wyrok czeka latami - duża liczba spraw nie wszystko tłumaczy

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Długie lata musi czekać frankowicz aż usłyszy wyrok. Sądy zostały zasypane tego typu sprawami. I nie są w stanie orzekać szybko. Ale powodów przewlekłości postepowań jest znacznie więcej. Okazuje się, że nie wszystko da się usprawiedliwić nawałem tego typu spraw spraw wpływających do sądów. Zdaniem pełnomocników duże znaczenie ma styl pracy sędziego.

24.05.2022

Ustawa ułatwiająca kontakty uchodźców z Ukrainy z pracodawcami podpisana

Prawo pracy Ukraina

Prezydent podpisał nowelizację ustawy zakładającą utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. Nowe narzędzie ma zawierać funkcjonalności pozwalające m.in. na przetwarzanie, w tym wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie ofert pracy.

24.05.2022

Dentons doradcą przy finansowaniu największej w Polsce farmy fotowoltaicznej

Prawnicy Budownictwo

Warszawski zespół kancelarii Dentons doradzał na rzecz konsorcjum trzech banków – EBOiR, PKO Banku Polskiego oraz Banku Pekao – w związku z finansowaniem na budowę największej pojedynczej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Inwestycja będzie zlokalizowana w Zwartowie w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. Całkowita kwota finansowania wynosi ok. 763 milionów złotych.

23.05.2022

Szkody łowieckie mają być oceniane w sądzie arbitrażowym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Polski Związek Łowiecki i Krajowa Rada Izb Rolniczych podpisali w poniedziałek porozumienie powołujące sądy arbitrażowe w sprawach dotyczących szkód łowieckich. Jak poinformowano, sąd arbitrażowy do spraw szkód łowieckich miałby zacząć działać na przełomie czerwca i lipca 2022 r. Arbitrami mają być osoby znające zasady oceniania szkód łowieckich, w tym prawnicy.

23.05.2022

"Solidarność" też krytycznie o projekcie zmian w Karcie Nauczyciela

Kadry w oświacie Prawo pracy

Proponowana nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela, polegająca na rozszerzeniu możliwość zawierania umów na czas określony z nauczycielami, jest wyrazem prekaryzacji zatrudnienia w oświacie - uważa KSOiW "Solidarność" i negatywnie opiniuje projekt zmian w ustawie, które zaproponowało ministerstwo edukacji. To kolejny związek zawodowy, który nie zgadza się na nowelę.

23.05.2022

OZZL na Mazowszu z nowym przewodniczącym

Zawody medyczne

Joachim Budny został nowym przewodniczącym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na Mazowszu. Zastąpił ustępującą z tej funkcji Agnieszkę Serwan-Hałabuz. Swoją kadencję pełnić będzie przez okres dwóch lat. Nowy przewodniczący od kilku lat jest zaangażowany także w działalność Porozumienia Rezydentów, a także Porozumienia Zawodów Medycznych.

23.05.2022

Ujawnianie zarobków w branży finansowej może naruszać prywatność

Domowe finanse Prawo pracy RODO

Zgodnie z przygotowywanymi przepisami, od 1 stycznia 2023 r. jednostki sektora finansów publicznych mają prowadzić jawny rejestr umów wszystkich pracowników wraz z wynagrodzeniami. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich może to naruszać ich prawo do prywatności. Niepokój RPO budzi też brak ustawowej podstawy do uregulowania wzoru rejestru umów w drodze rozporządzenia.

23.05.2022

MEiN: Powstanie 120 branżowych centrów umiejętności

Powstanie 120 branżowych centrów umiejętności – zapowiedziała w poniedziałek w Kamiennej Górze (Dolnośląskie) wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. Centra mają skupiać współpracę szkół, uczelni i branż. Mają też na bieżąco reagować na potrzeby pracodawców i szkół.

23.05.2022

Branża apeluje o likwidację barier dla fotowoltaiki

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czy ktokolwiek chciałby zaopatrywać się w energię elektryczną, której 1 MWh wytworzony z węgla kosztuje prawie 1.000 zł, czy też wolałby tą samą 1 MWh pochodzącą z energii słonecznej za 330 zł? - pyta retorycznie Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej. Przedstawicielstwo branży chce sprawę nagłośnić i spowodować, by rozwój OZE, w tym fotowoltaiki, przyspieszył.

23.05.2022

Co czwarty Polak czuje się wypalony zawodowo

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Co czwarty Polak (23,59 proc.) czuje się wypalony zawodowo, jednak równocześnie zaznacza, że pandemia nie była tego przyczyną - wynika z najnowszego badania ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jednak organizatorzy badania zastrzegają, że nie ma powszechnie przyjętej definicji wypalenia zawodowego, jednak eksperci opisują to zjawisko, jako przedłużoną reakcję na przewlekle działające w pracy stresory.

23.05.2022

Cztery gminy otrzymają dotacje na szerokopasmowy internet

Samorząd terytorialny

Od 27 maja ruszy nabór w pilotażowym programie, który wesprze gminy w budowie sieci szerokopasmowej. Samorządy mogą otrzymać do pięciu milionów złotych w ramach dofinansowania z Funduszu Szerokopasmowego. Wybiorą też przedsiębiorcę telekomunikacyjnego, któremu powierzą budowę sieci szerokopasmowej na swoim terenie.

23.05.2022

Narodowe Centrum Nauki i PAN z kolejnym wsparciem dla naukowców z Ukrainy

Szkolnictwo wyższe

W wyniku ataku Rosji na Ukrainę ponad dwa miesiące temu do Polski, wraz z setkami tysięcy uchodźców, przyjechali również pracownicy uczelni i instytutów badawczych. Są to głównie kobiety wraz z ich dziećmi. Według szacunków obecnie w Polsce przebywa od 3 do 6 tysięcy ukraińskich naukowców. Niektórzy mają szanse na kontynuowanie pracy naukowej.

23.05.2022

W dniu wymiaru sprawiedliwości Iustitia rusza z promocją rządów prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

„Rządy Prawa Wspólna Sprawa” – pod takim hasłem sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" będą rozmawiać w poniedziałek z Polakami. 23 maja to Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Z tej okazji Stowarzyszenie rozpoczyna oficjalnie realizację ogólnopolskiego projektu, którego celem jest promocja idei, o której mowa w haśle projektu, zwłaszcza wśród osób mniej aktywnych w tym obszarze.

23.05.2022

Samorządy proponują 31 zmian, które mogą pomóc uchodźcom

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Ukraina

Oświata, ochrona zdrowia, pomoc społeczna i mieszkalnictwo - w tych dziedzinach, zdaniem samorządowców, potrzeba pilnej interwencji, także prawnej, aby poprawić sytuację uchodźców z Ukrainy w Polsce. Zespół doraźny ds. uchodźców wojennych komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnej zgłosił pakiet 31 niezbędnych zmian w prawie.

23.05.2022

Nie ma pieniędzy, więc nakazy dla sprawców przemocy nie do sądów rodzinnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości chciało, by wydziały rodzinne zajmowały się nakazami i zakazami związanymi z natychmiastową izolacją sprawców przemocy domowej. To budziło spore emocje wśród sędziów rodzinnych, którzy argumentowali, że i tak są obciążeni, i to pilną pracą. Resort jednak zmienił plany i zwiększenia kognicji nie będzie. Piszemy o tym w najnowszym Legal Alercie.

23.05.2022