Koroner stwierdzi zgon i usprawni procedurę pochówku

Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Instytucja koronera pojawić ma się w przepisach nowelizowanego właśnie Prawa pogrzebowego. Głównym zadaniem sprawującej tę funkcję osoby stanie się oficjalne stwierdzenie zgonu. Ma to ułatwić firmom pogrzebowym m.in. na lepsze planowanie pracy np. poprzez znaczne skrócenie oczekiwania na wystawienie dokumentów, od których zależy rozpoczęcie całej procedury pogrzebowej, a w efekcie – zorganizowanie pochówku.

10.01.2023

Zainteresowani węglem od gminy muszą uzyskać ponowne zaświadczenie

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Dodatek osłonowy Węgiel

Obywatele, którzy mieli wydane w 2022 r. zaświadczenia uprawniające do zakupu węgla po preferencyjnej cenie muszą uzyskać je na nowo w gminie. Nawet, gdy węgla nie kupili. Nowe zaświadczenia, gminy mogą wystawiać już na 3 tony paliwa, dla osób które nie kupiły jeszcze węgla i złożyły stosowne oświadczenie – wskazuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

10.01.2023

Zanonimizowanym sprawom prejudycjalnym TSUE nada fikcyjne nazwy

RODO

Od 1 stycznia 2023 r. we wszystkich nowych zanonimizowanych sprawach dotyczących sporów między osobami fizycznymi, których imiona i nazwiska zastępuje się od 1 lipca 2018 r. inicjałami ze względu na ochronę danych osobowych, lub między osobami fizycznymi a osobami prawnymi, których nazwy nie mają charakteru odróżniającego, w Trybunale Sprawiedliwości UE nadawane będą fikcyjne nazwy za pomocą komputerowego automatycznego generatora.

10.01.2023

RPO: Recydywa wykroczeniowa kierowców tylko od 17 września

Policja Transport

Według nowego prawa, gdy kierowca powtórnie popełni określone wykroczenie drogowe, będzie ukarany mandatem o podwójnej wysokości. Jednak rzecznik praw obywatelskich zwraca policji uwagę, że taka „recydywa” jest możliwa tylko jeśli chodzi o wykroczenia po 17 września 2022 r., czyli po wejściu w życie nowych przepisów. Zdarzało się bowiem stosowanie tej zasady w odniesieniu do wcześniejszych wykroczeń.

10.01.2023

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów – RPO interweniuje

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Termin implementacji przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów upłynął 2 sierpnia 2022 r. Według RPO, w pracach nad przepisami ważne jest m.in. skorelowanie okresu, w którym rodzic uprawniony jest do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku z długością nieprzenoszalnej części urlopu rodzicielskiego.

10.01.2023

Rząd widzi "obchodzenie" zakazu handlu w niedzielę, ale prawa nie zmieni

Rynek i konsument

Wypożyczalnia sprzętu sportowego, klub czytelnika, albo hurtowa sprzedaż artykułów spożywczych. Sklepy mają kolejne nowe sposoby na ominięcie zakazu handlu w niedzielę. Problem widzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ale na razie nie planuje żadnej zmiany w prawie. Woli zlecać kontrole inspekcji pracy. A inspekcja pracy potwierdza, że jest dość dużo takich przypadków.

10.01.2023

Sędziowie i prokuratorzy walczą o swoje wynagrodzenia - coraz więcej pozwów

Wymiar sprawiedliwości

W całej Polsce wydano już co najmniej kilka nakazów zapłaty dotyczących wynagrodzeń sędziów, a część spraw - m.in. dotyczących prokuratorów jest na etapie odpowiedzi na pozew i zgłaszania wniosków dowodowych. Na razie chodzi o 2022 r. Sędziowie liczą, że ich spraw nie wstrzymają skargi prezesów SN i NSA do Trybunału Konstytucyjnego, a prokuratorzy, że akcja kierowania pozwów stanie się masowa.

10.01.2023

Zmiana instytucji finansowej przez pracodawcę nie powoduje przerwy w oszczędzaniu w PPK

Prawo pracy PPK

Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym dopiero wtedy, gdy zawarł taką umowę z inną instytucją finansową. Termin rozwiązania wcześniejszej umowy trzeba skorelować z terminem rozpoczęcia obowiązywania nowej umowy w taki sposób, aby zmiana instytucji nie wpłynęła na ciągłość wpłat do PPK.

10.01.2023

Pacjenci z grypą mają zniknąć z SOR-ów

Pacjent Opieka zdrowotna

Szpitalny Odział Ratunkowy (SOR) ma służyć ratowaniu życia, a nie leczeniu grypy, kolki nerkowej czy opatrywaniu złamań. Ministerstwo Zdrowia chce tę sytuację uporządkować. Do wypełnienia jest  luka w systemie, do której obecnie wpadają pacjenci zbyt zdrowi, by przyjechała do nich karetka, a zbyt chorzy, by mógł im pomóc lekarz rodzinny.

10.01.2023

Urzędy toczą spór o wynagrodzenie kuratora dla osób ubezwłasnowolnionych częściowo

Nie do końca jednoznaczne przepisy powodują, że sporną pozostaje kwestia, kto ma zapłacić wynagrodzenie dla kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej ustanowionego z urzędu, gdy poddany kurateli nie ma majątku ani dochodów. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że luki w prawie nie ma, odrębne stanowisko zajmuje resort rodziny, a gminy zostają z problemem same.

10.01.2023

Opodatkowanie VAT zależy od tego, czy drewno jest... okrągłe

VAT Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Zawarta w przepisach ustawy o VAT definicja działalności rolniczej wskazuje na wyjątek, którym jest drewno okrągłe z drzew tropikalnych oraz bambusa. Wyliczenie sugeruje, że jeśli drewno nie jest okrągłe, ale jest z drzewa tropikalnego, to podlega pod działalność rolniczą na gruncie VAT i trzeba je opodatkować. Na absurd zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników w ramach akcji „Poprawmy prawo”.

10.01.2023

Biegły pilnie potrzebny, a ustawy jak nie było, tak nie ma

Wymiar sprawiedliwości

Biegli są istotnym elementem wymiaru sprawiedliwości, ale też - jak podkreślają prawnicy - jedną z głównych jego bolączek. Do prac nad ustawą o biegłych podchodzono wielokrotnie, ale po propozycji z przełomu 2018/2019 r., w której pierwsze skrzypce miał grać krakowski Instytutu Ekspertyz Sądowych, temat ucichł. Teraz wraca m.in. dlatego, że w tym roku ma ruszyć Krajowy Rejestr Mediatorów, a zdaniem biegłych takie rozwiązania sprawdziłoby się także dla nich.

10.01.2023

Przez wadliwe prawo za jedną drogę do bloku mieszkańcy płacą dwie daniny

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo Poprawmy prawo

Przeszło cztery lata temu 2,5 mln właścicieli mieszkań uwłaszczyło się na udziale w gruncie pod budynkiem. Przez wadliwe przepisy wielu zrobiło to jednak tylko częściowo, ponieważ ówczesne uregulowania nie uwzględniły infrastruktury towarzyszącej. Problem zauważyło nawet Ministerstwo Rozwoju i Technologii - przygotowało projekt w tej sprawie, ale trafił on do szuflady. Teraz pracuje nad kolejną propozycją. Nie pomaga ona mieszkańcom bloków.

10.01.2023

Nie można cofnąć wyboru ławnika, odwołanie tylko po wyroku dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaangażowanie polityczne wybranych do Sądu Najwyższego ławników przez Senat nie stanowi podstawy do odmowy przyjęcia od nich ślubowania. Oznacza jedynie próbę niedopuszczenia ich do orzekania i wpływanie na obsadę składów sędziowskich. Jedyną drogą odwołania jest postawienie im zarzutów dyscyplinarnych i orzeczenie przez sąd, że dopuścili się działań nieetycznych. Tak uważają prawnicy i sami ławnicy.

10.01.2023

Rozpoczyna się zimowa sesja egzaminów zawodowych

Zarządzanie oświatą

Rozpoczęła się kolejna sesja egzaminu zawodowego w Formule 2019 i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w Formule 2012 i w Formule 2017. Egzamin składa się z dwóch części – części pisemnej i praktycznej. Klucze odpowiedzi z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie opublikowane zostaną 13 stycznia 2023 r.

09.01.2023

Skarga nadzwyczajna - dług mieszkaniowy rodziców, gdy pozwany był dzieckiem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Młody człowiek ma zapłacić 62,5 tys. zł długu mieszkaniowego rodziców, choć powstał on w części, gdy był jeszcze małoletni oraz gdy potem się wyprowadził. Sąd wydał taki nakaz zapłaty z pozwu miasta, choć nie sposób z niego ustalić, w jakim okresie powstały dochodzone należności. Zdaniem RPO, materiały sprawy nie były wystarczające do wydania nakazu zapłaty przez sąd wobec tego pozwanego.

09.01.2023

NFZ od wtorku finansuje testy na RSV, grypę i Covid-19

Pacjent Opieka zdrowotna

Placówka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie mogła wykonywać pacjentom testy różnicujące RSV, grypę i COVID-19 finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundusz będzie płacić za test i jego wykonanie 33,98 zł - wynika z opublikowanego w poniedziałek rozporządzenia prezesa NFZ.

09.01.2023

Rząd rozważa przedłużenie o rok preferencyjnej sprzedaży węgla przez gminy

Samorząd terytorialny Węgiel

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie wyklucza wydłużenia o rok preferencyjnej sprzedaży węgla przez gminy. Wówczas do dystrybucji węgla mogłyby zostać dopuszczone podmioty prywatne. Samorządy, które mają problemy z zakupem odpowiedniego asortymentu mogą dokupić go u innego dostawcy. Ministerstwo uruchomiło specjalny mail, na który JST mogą zgłaszać problemy.

09.01.2023

Radiowóz nie należy do policjanta, nie może nim wozić kogo chce

Policja

O policji znowu stało się głośno, tym razem w związku z wypadkiem policyjnego radiowozu, a dokładnie z tym, że znajdowały się w nim dwie dziewczyny - 17-latka i 19-latka, które nie były zatrzymane. Sprawę wyjaśnia prokuratura, trwa postępowanie dyscyplinarne. Przepisy w tym zakresie są jednak jasne - radiowóz policyjny nie może służyć do przewożenia osób postronnych, a jeśli w nim się znajdą dyżurny powinien o tym wiedzieć.

09.01.2023

Adwokat w sądzie może już korzystać z mLegitymacji

Prawnicy

Od poniedziałku - 9 stycznia, adwokaci i aplikanci adwokaccy mogę korzystać z mLegitymacji w ramach aplikacji mobilnej mObywatel. Prezes NRA Przemysław Rosati jeszcze w grudniu ub.r. poinformował o nowym narzędziu m.in. prezesów Sądów Apelacyjnych, szefów Prokuratur Regionalnych, Sąd Najwyższy i Najwyższe Sąd Administracyjny. mLegitymacja, na równi z klasyczną legitymacją, potwierdza adwokackie uprawnienia do wykonywania zawodu.

09.01.2023