- To kolejny etap cyfryzacji Adwokatury, rok temu na Prawo.pl zapowiadałem uruchomienie tej aplikacji i od dzisiaj można pobierać, uruchamiać i korzystać z mLegitymacji przy wykonywaniu czynności zawodowej. Mogę się pochwalić, że dziś już z niej skorzystałem wchodząc do budynku Sądu Apelacyjnego w Warszawie  - mówi prezes Rosati. 

Jak zaznacza, żeby proces korzystania z mLegitymacji był płynny i nie było wątpliwości po stronie organów władzy publicznej  19 grudnia 2022 r. przesłał wszystkim prezesom Sądów Apelacyjnych, prokuratorom reginalnym, I prezesom NSA i SN oraz do innych organów władzy publicznej, w tym samorządów pismo w których poinformował, że od 9 stycznia adwokaci, aplikanci adwokaccy będę korzystać z mLegitymacji. Poprosił też o przekazanie tych informacji podległym jednostkom.  

Czytaj: E-legitymacja adwokatów coraz bliżej - powstaje prototyp>>

Legitymacja adwokacka w telefonie 

mLegitymacje adwokaci/ adwokatki i aplikanci mogą pobierać w ramach publicznej aplikacji mobilnej mObywatel. Jak informuje NRA mLegitymacja na równi z klasyczną legitymacją, potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu w ramach całego systemu wymiaru sprawiedliwości i przed organami administracji publicznej. Z kolei korzystanie z mLegitymacji adwokata, aplikanta adwokackiego i prawnika zagranicznego określa uchwała Prezydium NRA z 8 grudnia 2022 r. 

- Nasz cyfrowy portfel z dokumentami w coraz szerszym zakresie mieści się w telefonie, od nowego, 2023 roku dodajemy do niego legitymację adwokacką i aplikancką. To zasługa długiego procesu negocjacji i pracy nad udostępnieniem tej usługi, za co dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten proces - mówi prezes NRA. Jak dodaje to efekt m.in. wymiany informacji dotyczących statusu zawodowego adwokatów i prawników zagranicznych oraz statusu aplikantów adwokackich między aplikacją mobilną mObywatel a elektronicznym Systemem Obsługi Adwokatury (e-SOA). Podstawą wymiany tych informacji jest numer PESEL prawnika  jego posiadanie jest więc warunkiem umożliwiającym korzystanie z usługi.

 

Pierwszy krok aktualizacja aplikacji

Adwokaci, aplikanci, którzy chcą skorzystać z nowego narzędzia, a mają już aplikację mObywatek, powinni w pierwszej kolejności ją zaktualizować. To pozwoli im na uzyskanie dostępu i dodanie mLegitymacji. 

Sama aplikacja mObywatel dostępna jest poprzez sklepy z aplikacjami: App Store oraz Google Play; na urządzenia mobilne (smartfony) z systemem operacyjnym Android oraz iOS. 

- Jeśli przy pobieraniu legitymacji wystąpi błąd (przy spełnieniu warunków: pobrana i aktywna aplikacja mObywatel, adwokat wykonujący zawód, aplikant nie będący na urlopie dziekańskim i prawnik zagraniczny udzielający pomocy prawnej oraz posiadający numer PESEL), należy skontaktować się z właściwą sobie okręgową radą adwokacką w celu sprawdzenia prawidłowości wprowadzonego numeru PESEL w e-SOA - zaznacza prezes.